zuzanna
30.12.09,20:22
Slovenský platiteľ dane so sídlom v žiline vykoná pre českú právnickú osobu so sídlom v Prahe, identifikovanú pre daň v českej republike prepravu osôb zo Žiliny do Brna ako budem postupovať?
prosím nikto nemá nejakú predstavu alebo všetci už sviatkujú iba ja nie:mee:
zuzanna
31.12.09,12:52
nikto nevie poradit:mee:
zuzanna
02.01.10,08:39
lenže podľa § 5 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v SR sa zahraničná osoba nemusela registrovať ak uskutočňovala prepravu osôb podľa § 46 ods. 2 a po novom sa musí registrovať za platiteľ dane

tak prosím o radu či sa aj my musíme od 01.01.2010 registrovať v ČR ak uskutočňujeme prepravu podľa § 46 ods. 2 z tuzemska do zahraničia som zúfala dajte mi vediet prosím:confused:
zuzanna
03.01.10,15:26
Slovenský platiteľ dane so sídlom v žiline vykoná pre českú právnickú osobu so sídlom v Prahe, identifikovanú pre daň v českej republike prepravu osôb zo Žiliny do Brna ako budem postupovať?
prosím nikto nemá nejakú predstavu alebo všetci už sviatkujú iba ja nie:mee:

nikto mi nevie dat na tento príklad odpoveď ako postupovať od 01.01.2010 proooooosim
Tweety
03.01.10,15:29
Slovenský platiteľ dane so sídlom v žiline vykoná pre českú právnickú osobu so sídlom v Prahe, identifikovanú pre daň v českej republike prepravu osôb zo Žiliny do Brna ako budem postupovať?
prosím nikto nemá nejakú predstavu alebo všetci už sviatkujú iba ja nie:mee:

nikto mi nevie dat na tento príklad odpoveď ako postupovať od 01.01.2010 proooooosim
§16
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.
zuzanna
03.01.10,16:16
to viem ten paragraf aj vsetko len chcem vediet ci je treba sa registovat v cr alebo to treba len uviest v suhrnom vykaze alebo kde sa to uvadza alebo sa zaregistrovat a dat ceske danove priznanie k DPH
Mária.K.
03.01.10,16:23
Slovenský platiteľ dane so sídlom v žiline vykoná pre českú právnickú osobu so sídlom v Prahe, identifikovanú pre daň v českej republike prepravu osôb zo Žiliny do Brna ako budem postupovať?
prosím nikto nemá nejakú predstavu alebo všetci už sviatkujú iba ja nie:mee:

nikto mi nevie dat na tento príklad odpoveď ako postupovať od 01.01.2010 proooooosim

Ináč sa bude postupovať za prepravu úsek na území v SR a ináč v ČR.
Úsek na území SR:
§ 46
Oslobodenie prepravných služieb od dane

(1) Oslobodená od dane je preprava tovaru na ostrovy a z ostrovov, ktoré tvoria autonómne oblasti Azory a Madeira, a preprava tovaru medzi týmito ostrovmi.

(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

(3) Doprava batožiny a motorového vozidla, ktoré sprevádzajú dopravované osoby, a dodanie služieb vzťahujúcich sa na dopravu osôb sú oslobodené od dane, ak je samotná doprava osôb oslobodená od dane podľa odseku 2.

Čo sa týka úseku prejdeného v ČR, miesto dodania je v ČR.
Myslím si, že potrebujete vedieť, kto je v ČR z tejto služby osobou povinnou platiť daň.

Náš zákon o DPH v tomto prípade hovorí v § 69 ods. 2 nasledovné:
§ 69
(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
t.z. prenáša sa daňová povinnosť na príjemcu služby.

Český zákon o DPH môže, ale nemusí upravovať zdanenie rovnakým spôsobom. Je potrebné riadiť sa českým zákonom o DPH.
zuzanna
03.01.10,16:47
no v ceskom zakone je podľa §70 zákona o DPH preprava osob medzi clenskymi statmi oslobodena takze preprava osob z SR do ČR sa v ČR tiez nezdanuje je oslobodena od DPH § 70
§ 70
Osvobození přepravy osob
Přeprava osob a jejich zavazadel mezi jednotlivými členskými státy a dále mezi členskými státy a třetími zeměmi, včetně služeb přímo souvisejících s touto přepravou, je v tuzemsku osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně. Za služby přímo související s touto přepravou osob se považují zejména služby zajištění přepravy osob jménem a na účet jiné osoby, prodej přepravních dokladů, vystavení dokladů, vytvoření rezervace a její změna a výměna přepravních dokladů. Tato přeprava je osvobozena, i když je prováděna osobami, které jsou registrovány k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani. Zpáteční přeprava se považuje za samostatnou přepravu.
Mária.K.
03.01.10,17:54
no v ceskom zakone je podľa §70 zákona o DPH preprava osob medzi clenskymi statmi oslobodena takze preprava osob z SR do ČR sa v ČR tiez nezdanuje je oslobodena od DPH § 70
§ 70
Osvobození přepravy osob
Přeprava osob a jejich zavazadel mezi jednotlivými členskými státy a dále mezi členskými státy a třetími zeměmi, včetně služeb přímo souvisejících s touto přepravou, je v tuzemsku osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně. Za služby přímo související s touto přepravou osob se považují zejména služby zajištění přepravy osob jménem a na účet jiné osoby, prodej přepravních dokladů, vystavení dokladů, vytvoření rezervace a její změna a výměna přepravních dokladů. Tato přeprava je osvobozena, i když je prováděna osobami, které jsou registrovány k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani. Zpáteční přeprava se považuje za samostatnou přepravu.
§80 zákona o DPH
(5) V súhrnnom výkaze sa neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby.
zuzanna
11.02.11,10:54
prosím veľmi pekne o radu idem prepravovať osoby z SR do Poľska a spať je povinnosť sa zaregistrovať v Poľsku???