bozenka
30.12.09,23:07
Chcela by som poprosiť o radu s mojím zdá sa neriešiteľným problémom. V mojom byte - garzónke - neustále hučí stúpačka, aj keď je radiátor úplne vypnutý. Keď ho zapnem, hluk sa zintenzívni. Tento problém sa s bytovým družstvom snažím riešiť už 3 mesiace, zdá sa, že ich to príliš nazaujíma. Intenzita hluku nie je stále rovnaká, sú krátke obdobia, keď sa mierne stlmí, nesúvisí to ale nijako s ochladzovaním či otepľovaním počasia. Tento problém nemajú susedia v 3 izbových bytoch na našom poschodí, len ja a so mnou susediaca garzónka. Stúpačka v mojom byte je naša spoločná a hluk sa prenáša aj do ich radiátora. Rovnako ani všetky byty v našej stúpačke nemajú hluk, netýka sa to najvyšších poschodí. Môj byt je na 4. Človek na bytovom družstve má rôzne teórie, raz je to tlak na výmenníku, inokedy tvar stúpačky, fakt, že veľa garzóniek ich majitelia neobývajú a momentálone sú prázdne, čiže sa tam nekúri a to spôsobuje hluk. Ten ale nie je na všetkých poschodiach. Najnovšie by to vraj mohol byť pokazený ventil v niektorom s najbližších bytov. Keďže v noci nemôžem spať, je to pre mňa akútny problém. Preto by som sa chcela opýtať:
- má niekto podobnú skúsenosť a vie poradiť, na koho by som sa mohla obrátiť?
- vážne uvažujem, že stúpačku v mojej izbe dám zamurovať a na to ešte položiť zvukovú izoláciu. Bude to vyzerať čudne a zbytočne asi stáť veľa peňazí, iné riešenie ale už nevidím. Vie niekto poradiť, aký materiál by bolo najvhodnejšie použiť na zamurovanie - lepšie povedané obmurovanie, aby sa nová "stena" stúpačiek priamo nedotýkala, aby sa neprehrieval prípadne neplesnivel a naozaj izoloval hluk?

Ďakujem veľmi pekne za každú dobrú radu a želám šťastný nový rok
bozenka
30.12.09,22:07
Ahojte,

pisem znova, kedz som zufala a medzicasom som presla vsetky byty v nasej stupacke.
Z 12 poschodi plus prizemie huci stupacka len mne na 4., nado mnou na 5. a ci na 3. neviem, lebo tam nikto dlhodobo nie je.
Na bytovom druzstve mi tvrdia, ze v takom pripade je to sposobene poruchou ventilu na niektorom z radiatorov, nado mnou alebo podo mnou. Sukromna firm,ktoru som prosila o pomoc ale ktora, bohuzial, kedze nema nas dom v sprave, nic nemoze, mi tvrdi, ze problem je aj tak v regualcii systemu.
Rozumie niekto tejto problematike a vedel by poradit? Nevie nahodou niekto, kde mozno najst projektanta ustredneho kurenia, ktory by to posudil a poradil mi, kde je chyba a na koho sa obratit?
Uprimne povedane, je mi uz jedno, kolko to bude stat :(

Dakujem Vam pekne vopred
Chobot
30.12.09,23:01
Chcela by som poprosiť o radu s mojím zdá sa neriešiteľným problémom. V mojom byte - garzónke - neustále hučí stúpačka, aj keď je radiátor úplne vypnutý. Keď ho zapnem, hluk sa zintenzívni. Tento problém sa s bytovým družstvom snažím riešiť už 3 mesiace, zdá sa, že ich to príliš nazaujíma. Intenzita hluku nie je stále rovnaká, sú krátke obdobia, keď sa mierne stlmí, nesúvisí to ale nijako s ochladzovaním či otepľovaním počasia. Tento problém nemajú susedia v 3 izbových bytoch na našom poschodí, len ja a so mnou susediaca garzónka. Stúpačka v mojom byte je naša spoločná a hluk sa prenáša aj do ich radiátora. Rovnako ani všetky byty v našej stúpačke nemajú hluk, netýka sa to najvyšších poschodí. Môj byt je na 4. Človek na bytovom družstve má rôzne teórie, raz je to tlak na výmenníku, inokedy tvar stúpačky, fakt, že veľa garzóniek ich majitelia neobývajú a momentálone sú prázdne, čiže sa tam nekúri a to spôsobuje hluk. Ten ale nie je na všetkých poschodiach. Najnovšie by to vraj mohol byť pokazený ventil v niektorom s najbližších bytov. Keďže v noci nemôžem spať, je to pre mňa akútny problém. Preto by som sa chcela opýtať:
- má niekto podobnú skúsenosť a vie poradiť, na koho by som sa mohla obrátiť?
- vážne uvažujem, že stúpačku v mojej izbe dám zamurovať a na to ešte položiť zvukovú izoláciu. Bude to vyzerať čudne a zbytočne asi stáť veľa peňazí, iné riešenie ale už nevidím. Vie niekto poradiť, aký materiál by bolo najvhodnejšie použiť na zamurovanie - lepšie povedané obmurovanie, aby sa nová "stena" stúpačiek priamo nedotýkala, aby sa neprehrieval prípadne neplesnivel a naozaj izoloval hluk?

Ďakujem veľmi pekne za každú dobrú radu a želám šťastný nový rok

Mali sme podobný problém - hluk z rozvodov kúrenia. Zamurovanie nepomôže, lebo hluk sa bude šíriť po stenách.

Jediné, čo pomôže (a pomohlo aj nám) je vyregulovanie vykurovacieho systému. Ten hluk je spôsobený pretekaním vody vysokým tlakom cez vykurovací systém, ktorý má rôzne ohyby, kde voda zmenou smeru vytvára hluk. Znížením tlaku a prietoku vody už nebude tak hlučná.

Treba na schôdzi navrhnúť vyregulovanie - môžeš to zdôvodniť aj úsporou nákladov na teplo pre celú bytovku, lebo po vyregulovaní a znížení prietoku vody vo vykurovacom systéme budete odoberať menej tepla. Tak sa ti to skôr podarí presadiť, než argumentovať len hlukom u teba (ľudia sú takí - cudzie problémy ich nezaujímajú).
val007
01.01.10,10:46
Ahoj, keď sme bývali v byte, aj my sme stále počuli šum a akoby tečenie vody v radiatoroch. Tiež sa na schôdzi veľa ľudí na to sťažovalo, no náš správca povedal, že to už z bytovým riešili, že už to aj vyregulovávali a hluk bol stále. Potom nám povedal, že jediné riešenie by bolo našetriť vo fonde peniaze a prerobiť všetky rozvody. Takže to sa už ľuďom nepáčilo. (A keď to nerobí všetkým, asi ich neukecáš). Zaklincovala to tým - my sme mali totižto rozvody k radiátorom ťahané aj v zemi, že by sme si museli dať vlastne porozbíjať celé byty a to sa už nepáčilo ani mne, lebo sme ho mali :)novozrekonštruovaný. Takže som ťa skôr nepotešila, ale u nás to bolo tak. Teraz, keď som čítala tvoj príspevok už tam rok nebývame, ale tak sa mi zdá, že ku koncu tam ten hluk už nebol. Čo sa týka toho obmurovania, je nie som odborník, ale s tým šírením hluku po stenách to bude asi pravda. My sme sa odsťahovali aj preto, že sme mali veľmi hlučných susedov nad nami, a to som sa vyjadrila jemne. Dali sme si na plafón urobiť sadrokatónové podhľady, dali sme si maximálnu izoláciu aká šla, aby nebola svetlosť izby veľmi malá atď... urobili sme všetko a naďalej sme mali pociť, že žijeme s tými exotmi v jednom byte bez plafónu. Viem, nepotešila som Ťa.
Chobot
27.01.10,10:17
Bozenka dávala dne tento príspevok, len sa to nejako zle zaradilo. Preto jej ho posúvam...


Ahojte,

pisem znova, kedz som zufala a medzicasom som presla vsetky byty v nasej stupacke.
Z 12 poschodi plus prizemie huci stupacka len mne na 4., nado mnou na 5. a ci na 3. neviem, lebo tam nikto dlhodobo nie je.
Na bytovom druzstve mi tvrdia, ze v takom pripade je to sposobene poruchou ventilu na niektorom z radiatorov, nado mnou alebo podo mnou. Sukromna firm,ktoru som prosila o pomoc ale ktora, bohuzial, kedze nema nas dom v sprave, nic nemoze, mi tvrdi, ze problem je aj tak v regualcii systemu.
Rozumie niekto tejto problematike a vedel by poradit? Nevie nahodou niekto, kde mozno najst projektanta ustredneho kurenia, ktory by to posudil a poradil mi, kde je chyba a na koho sa obratit?
Uprimne povedane, je mi uz jedno, kolko to bude stat :(

Dakujem Vam pekne vopred
val007
27.01.10,19:24
Neviem, či toto nejako pomôže, ale možno to dakto bude vedieť ešte doplniť. Ja keď v rodinnom dome vetrám a zatvorím radiator v obyvke, tak za ním v poradí je radiator v spálni. No a vtedy ten spálňový tak šumí, žblnká.. To ma len tak napadlo, že keď tam nebývajú a nekúria, že či to nemôže robiť len takáto blbosť a možno keby mali odvzdušnené a zapnuté radiátory, mala by si po probléme. Skús porozmýšľať, že keď tam pred tým bývali, či to robilo tiež.
amoo
27.01.10,21:44
Tiez mame takyto problem a nastal v okamihu ked sa vyregulovala bytovka, vtedy zacali tiect a odchadzat radiatory.
Po staznostiach to doregulovali hluk je o malo mensi.
Zo zadravotneho hladiska kazdy aj ten nejmensi dlho tvajuci hluk ma neblahe ucinky na organizmus nehovoriac o spanku.
Ma to aj vyhodu viete kedy kuria :)
Podla mna regulaciou vznikli technologiou zuzenia prietokou... zvysenia tlaku... a tak cela bytovka niekde viac inde menej rezonuje.
Co tak skusit na skusku viac otvorit prichod a odchod, ventily na vstupe do bytu a termoventily na radiatoroch pouzivat uplne otvorene resp. zatvorene,
poznam pripady ked ich zdemontovali uplne, su iba nasunute.
Neviem posudit do akej miery su plusy a minusy regulacie.
Ale po zasahoch uzivatelov bytov, kedze riesia svoj problem nada sa im to zazlievat, ta regulacia moze stratit na vyzname, nehovoriac o nemalej investicii
cauko
bozenka
08.02.10,21:29
Neviem, či toto nejako pomôže, ale možno to dakto bude vedieť ešte doplniť. Ja keď v rodinnom dome vetrám a zatvorím radiator v obyvke, tak za ním v poradí je radiator v spálni. No a vtedy ten spálňový tak šumí, žblnká.. To ma len tak napadlo, že keď tam nebývajú a nekúria, že či to nemôže robiť len takáto blbosť a možno keby mali odvzdušnené a zapnuté radiátory, mala by si po probléme. Skús porozmýšľať, že keď tam pred tým bývali, či to robilo tiež.
Ja tu bývam od leta, čiže moja prvá zima. Vlani som tu v zime bola pár krát, hluk bol rovnaký, ten byt podo mnou bol ale tiež prázdny pár rokov.
bozenka
08.02.10,21:36
Tiez mame takyto problem a nastal v okamihu ked sa vyregulovala bytovka, vtedy zacali tiect a odchadzat radiatory.
Po staznostiach to doregulovali hluk je o malo mensi.
Zo zadravotneho hladiska kazdy aj ten nejmensi dlho tvajuci hluk ma neblahe ucinky na organizmus nehovoriac o spanku.
Ma to aj vyhodu viete kedy kuria :)
Podla mna regulaciou vznikli technologiou zuzenia prietokou... zvysenia tlaku... a tak cela bytovka niekde viac inde menej rezonuje.
Co tak skusit na skusku viac otvorit prichod a odchod, ventily na vstupe do bytu a termoventily na radiatoroch pouzivat uplne otvorene resp. zatvorene,
poznam pripady ked ich zdemontovali uplne, su iba nasunute.
Neviem posudit do akej miery su plusy a minusy regulacie.
Ale po zasahoch uzivatelov bytov, kedze riesia svoj problem nada sa im to zazlievat, ta regulacia moze stratit na vyzname, nehovoriac o nemalej investicii
cauko
Mne nehučí radiátor, ale rúry stúpačky. Keďže siahajú od zeme po strop, rezonuje celá izba. Do radiátora sa hluk samozrejme prenáša. Ak ho nedaj Bože zapnem, hluk sa zdvojnásobí, čiže to nepomáha.
amoo
09.02.10,15:09
Mne nehučí radiátor, ale rúry stúpačky. Keďže siahajú od zeme po strop, rezonuje celá izba. Do radiátora sa hluk samozrejme prenáša. Ak ho nedaj Bože zapnem, hluk sa zdvojnásobí, čiže to nepomáha.

mila bozena, ja som to ani nahodou nespomenul, mimochodom ten radiator sa chova ako nembrana reroduktora...
Jana5586
22.04.10,13:29
Bozenka,
viem presne o com hovorite, ja mam absulutne ten isty problem, nenormalne hlucna stupacka, nenormalne hlucne radiatory (prakticky celu zimu som ich aj pre to mala vypnute) a k tomu sa este pred mesiacom pridalo otrasne trieskanie v stupacke. riesim to uz od decembra so spravcom a ten vraj aj s dodavatelom tepla, bohuzial bezvysledne. ak mate este stale tento problem, prosim ozvite sa mi. netusila som ze aj ini maju tento problem, az dnes ma to napadlo vyhladat na internete. a zaujimalo by ma ako sa to vyvinulo vo vasom pripade. mozem vam nejak napisat na vas email? dakujem za odpoved alebo reakciu. jana
amoo
24.04.10,12:18
neexistuje nejaky kratky umelohmotny (dilatacny) medzikus ktrory by sa namontoval medzi stupacku a radiator resp. radiatory, snat by to mohlo ciastocne pomoct, asi tu treba improvizovat, no dobry majster by sa k tomu mal vyadrit