Viera
13.09.05,11:01
Zakúpili sme licenciu na software cez internetový obchod z Nemecka.
Faktúra je vystavená bez DPH a zahraničný partner z Nemecka je platiteľ DPH.
1. Sme povinný ako príjemca tejto služby samozdaniť tento nákup
a zároveň si môžeme uplatniť odpočet DPH ?
2. Je nutné aby zahraničný dodávateľ na faktúre uviedol naše IČ DPH ?
Monika1
13.09.05,09:46
Áno, treba to samozdaniť, IČ DPH vašej firmy musí byť uvedený na Fa. Nezabudni na zrážkovú daň podľa zml. o zamedzení dvoj. zdanenia s Nemeckom odviesť na DÚ.
Viera
13.09.05,10:12
Monika, to úhrada za software do Nemecka podlieha ešte aj zrážkovej dani ?
No to ma teda ani nenapadlo...
Tweety
13.09.05,10:19
Monika, to úhrada za software do Nemecka podlieha ešte aj zrážkovej dani ?
No to ma teda ani nenapadlo...Zrážkovej dani podlieha licencia.
Mária M
Tweety
13.09.05,10:53
[QUOTE=Monika1], IČ DPH vašej firmy musí byť uvedený na Fa.
QUOTE]
Nepostrehla som v príspevku, tak doplňam, že musí byť na fa aj IČ DPH dodávateľa.
Mária M
Viera
13.09.05,11:03
No, tak som z toho trochu zmätená .... a chcela by som si ujasniť pojmy.
Kúpili sme software pre internetovú kaviareň. Okrem faktúry nemáme nijaký iný doklad. Platnosť softwaru nie je časovo obmedzená. Čiže neviem...
1. Považuje sa tento nákup softwaru za nákup licencie ?
2. Kde by som našla na internete zmluvu o dvojitom zdanení s Nemeckom ?
Monika1
13.09.05,11:07
Áno, tento nákup sw. sa považuje za nákup licencie. Zml. o zam. dvojitého zdanenia s Nemeckom nájdeš v DÚPP č. 10-11/2005, sú tam aj iné zmluvy a je tam vysvetlený aj princíp medzinárodného zdaňovania.
Viera
13.09.05,11:35
A keď by som tento software kúpila v zahraničí ako tovar, ktorý ďalej predávam, tak tiež musím odviesť zrážkovú daň ?
Monika1
13.09.05,12:09
Ak by si ten sw. kúpila a predala ďalej, tak potom by si z toho neplatila zrážkovú daň. Úplne by som nesúhlasila s Tweenty, pretože sw. sme v minulosti dovážali do SR z iných krajín únie a preclievalo sa to ako krabicový sw. Takže to bolo zaradené ako tovar, nie ako služba. Ak ja od niekoho sw. nekúpim pre svoje potreby, ale predávam ho ďalej myslím, že to môžem považovať za tovar.
Viera
13.09.05,13:00
Tiež sa pamätám, že to bolo zaradené podľa colného sadzobníka ako tovar a klasicky sa to preclievalo pri dovoze. Ak sa to však nezmenilo nejakou novelou...
Nemáte niekto praktické skúsenosti v tejto oblasti tzn. s nákupom softwaru z EÚ ?
Petronela
14.09.05,10:51
Treba si pozrieť staršie príspevky, bolo to tu už rozoberané, možno nie v téme dph. Dávnejšie vyšlo opatrenie , kde sa definuje pojem licenčné poplatky , bežne predávaný SW tzv. krabicový SW nepodlieha zrážkovej dani.
JAJA11
05.12.05,10:00
Ak by si ten sw. kúpila a predala ďalej, tak potom by si z toho neplatila zrážkovú daň. Úplne by som nesúhlasila s Tweenty, pretože sw. sme v minulosti dovážali do SR z iných krajín únie a preclievalo sa to ako krabicový sw. Takže to bolo zaradené ako tovar, nie ako služba. Ak ja od niekoho sw. nekúpim pre svoje potreby, ale predávam ho ďalej myslím, že to môžem považovať za tovar.

A v priznaní DPH by bol v riadku 04 alebo v riadku 09?
Jana Ž
06.04.06,12:36
Ahojte,
aj mna zaujima nákup licencie z EU a nasledný predaj do zahraničia.
Takže tovar alebo služba.
Ja som zatial zistila :



Softvér, ktorý nie je predmetom obchodnej transakcie, ako aj softvér a tovar, ktorý dopĺňa predchádzajúcu zásielku, napr. aktualizácia, ktorá príjemcovi nie je fakturovaná sa na INTRASTAT-SK hlásení neuvádza.

Dodávky softvéru vyvinutého alebo upraveného na objednávku zákazníka sa považujú za službu, a preto nie sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia.

Doplňujúce tovary k predchádzajúcemu softvéru, ktoré sú fakturované, ale nesprevádza ich fyzický pohyb tovaru, napr. licencie a práva alebo softvér dodaný cez internet, sa považujú za službu a preto nie sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia.