Jana Motyčková
04.03.10,14:02
ZP vyžadujú podať opravné výkazy za všetky mesiace r.2009, ale skúste sa v konkrétnej ZP spýtať. Už odvedené preddavky to neovplyvní, preplatok zamestanca či už z opravných výkazov alebo z rzzp je zdaniteľným príjmom zamestnanca v tom mesiaci, kedy je mu vyplatený.
RZZP by stačilo robiť na A - nedošlo k zmene sadzby poistného, lebo už za celý január má mať nižšiu sadzbu poistného.
Tinika
04.03.10,14:01
Neručím za to, ale nedávali pokuty.

dakujem pekne
Erika-ežka
05.03.10,06:51
Dobrý deň,
mám klienta: 1.1.-31.7.09 zamestnaný, od 1.8.2009 dôchodca a zároveď SZČO, celkový príjem vyšší ako 3546. Podľa mňa by to malo byť S , ale na ZP mi povedali, že musím urobiť X. Zaplatil si poistné len za 8/09, lebo mu na ZP povedali, že nemusí platiť, keď je dôchodca. Ako by to malo byť správne?
Jana Motyčková
05.03.10,08:18
Ak je dôchodcom až od 1.8.2009 a zo SZČO mal nízky VZ (VZ do 5x191,07 ak aj SZČO je až od 1.8.), tak treba RZZP robiť na X.
Erika-ežka
05.03.10,08:37
Ak je dôchodcom až od 1.8.2009 a zo SZČO mal nízky VZ (VZ do 5x191,07 ak aj SZČO je až od 1.8.), tak treba RZZP robiť na X.
Celkový príjem mal vyšší ako 3546, ale zo SZČO mal Základ dane 1400 € - t.z. viac ako 5x191,07 €. Len aj tak asi treba to X-kové, lebo súbeh SZČO a dôchodku v S-kovom sa nemá kde zapísať.
Keď je v tom čase dôchodca nemá naozaj platiť ZP?
Erika-ežka
05.03.10,08:40
Celkový príjem mal vyšší ako 3546, ale zo SZČO mal Základ dane 1400 € - t.z. viac ako 5x191,07 €. Len aj tak asi treba to X-kové, lebo súbeh SZČO a dôchodku v S-kovom sa nemá kde zapísať.
Keď je v tom čase dôchodca nemá naozaj platiť ZP?
Prosím Vás odd. III v XB sa v mojom prípade nevypĺňa? Keď bol buď zamestnancovm (do 31.7.), alebo poistencom štátu (1.8.).
Katarina
05.03.10,09:09
Prosím pekne, vyplňam tlačivá S,SA,SB. SZČO pozastavila živnosť od 17.09.2009. Do BO4 sa uvedie obdobie od 1.1.2009 do 31.12.2009 alebo od 1.1.2009 do 17.09.2009. Ďakujem pekne.
JM1968
05.03.10,09:14
Dobrý deň, prosím pekne, potrebujem poradiť. Spoločník, aj konateľ je zamestnancom vo vlastnej firme, v r.2009 sa mu vyplatili podiely na zisku r.2008, ktoré nepodliehajú zdaneniu, teda ani nevstupujú do zdrav.poistenia, ale aj podiely na ziskuza r.2003, ktoré ale podliehajú dani z príjmov. Mám tieto podiely zahrnúť do RZZP?Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
05.03.10,11:05
Celkový príjem mal vyšší ako 3546, ale zo SZČO mal Základ dane 1400 € - t.z. viac ako 5x191,07 €. Len aj tak asi treba to X-kové, lebo súbeh SZČO a dôchodku v S-kovom sa nemá kde zapísať.
Keď je v tom čase dôchodca nemá naozaj platiť ZP?
Posudzuje sa vymeriavací základ, nie zaklad dane. Ak neplatil preddavky, tak VZ je základ dane deleno 2,14. A hranica je 5x191,07 iba ak bol SZČO až od 1.8..

III.oddiel v XB sa vypĺňa, lebo B09 je nižšie ako 3546 €.
Jana Motyčková
05.03.10,11:07
Katarina : do 17.9.
Jana Motyčková
05.03.10,11:21
JM1968 : Myslim si, že podiel na zisku z r.2003 do rzzp nejde. Ale skúste sa spýtať, keď tu bude p.Mihál. Zdaňovaniu sa podrobne nevenujem, tak by ma zujímalo v ktorom § sa to zdaňuje?
JM1968
05.03.10,13:58
Zdaňovať by sa malo podľa §8 ZDP, podáva sa DPFO, ale ani ja si nie som istá, takýto prípad som ešte nemala. Ďakujem pekne za názor.
Tánička
05.03.10,15:26
Môžem spraviť ako zamestnávateľ RZZP zamestnancovi, ktorý bol unás časť roka na HPP a časť roka poberal odmenu konateľa? Alebo si spraví RZZP sám?
Ďakujem
Jana Motyčková
05.03.10,16:07
JM1968: Ak sa to zdaňuje v §8, do rzzp to určite nejde.
Jana Motyčková
05.03.10,16:07
Tánička: áno, môžete.
JM1968
06.03.10,06:40
JM1968: Ak sa to zdaňuje v §8, do rzzp to určite nejde.
Ďakujem, idem ten paragraf radšej preveriť.
JM1968
06.03.10,07:02
Zdravím ešte raz, podarilo sa mi nájsť tému Podiely na zisku z r.2003-zdanenie, tam p.Mihál odpovedá, že v súlade s §52 ods.24 zákona č. 595/2003 sú takto vyplatené podiely §8-iné príjmy. Ak sa medzitým nič nezmenilo, tak tento príjem nevstupuje do zdrav.poistenia. Som veľmi vďačná, že tu ste, pekný deň a ešte raz ďakujem.
Erika-ežka
06.03.10,07:18
Posudzuje sa vymeriavací základ, nie zaklad dane. Ak neplatil preddavky, tak VZ je základ dane deleno 2,14. A hranica je 5x191,07 iba ak bol SZČO až od 1.8..

III.oddiel v XB sa vypĺňa, lebo B09 je nižšie ako 3546 €.

Aha, ďakujem. Už mi to vyšlo, zabudla som vyplniť X25. On bol celé obdobie SZČO aj dôchodca (1.8.-31.12.) Ale ten III. oddiel v XB sa vyplňa iba za obdobie z B04, keď nebol zamestnancom ani poistencom štátu ... Nakoľko v tom období bol poistencom štátu (§11 ods. 8 písm. b - výsluhový dôchodok) tak ten oddiel by som nemala vyplniť. Aspoň si myslím.:rolleyes:
Luba
06.03.10,10:24
Prosím o radu:
Zamestnankyňa mala celý rok 2009 polovičný úväzok, príjmy okrem tohoto žiadne iné. V lete 2 mesiace neplatené voľno, cez rok aj nejake ošetrovanie (aj nad 10 dní) a PN. ZP počas neplateného voľna sa platilo z minimálnej mzdy/2. Celkový btto príjem za rok je 2035,- Eur.
Ako sa posudzuje skrátený úväzok a povinnosť vykonať RZZP? Neviem k tomu nič nájsť :-(
Ďakujem veľmi pekne.
petkor
06.03.10,13:41
Dobrý deň, prosím Vás o radu:
Zamestnankyňa celý rok, uzatvorená zmluva o sprostredkovaní, kde dosiahla nezdanený príjem 1017,10 eur. Musí z tohto titulu podávať RZZP? Ďakujem
Jozef Mihál
06.03.10,13:43
Zdravím ešte raz, podarilo sa mi nájsť tému Podiely na zisku z r.2003-zdanenie, tam p.Mihál odpovedá, že v súlade s §52 ods.24 zákona č. 595/2003 sú takto vyplatené podiely §8-iné príjmy. Ak sa medzitým nič nezmenilo, tak tento príjem nevstupuje do zdrav.poistenia. Som veľmi vďačná, že tu ste, pekný deň a ešte raz ďakujem.
Presne tak, nič sa nezmenilo, podiely na zisku za rok 2003 a staršie sú príjem podľa § 8 ZDP - a takýto nevstupuje do RZZP.
Jozef Mihál
06.03.10,13:44
Dobrý deň, prosím Vás o radu:
Zamestnankyňa celý rok, uzatvorená zmluva o sprostredkovaní, kde dosiahla nezdanený príjem 1017,10 eur. Musí z tohto titulu podávať RZZP? Ďakujem
Ide o zdaniteľný príjem podľa § 6 ZDP.

Zamestnankyňa preto musí podať RZZP (sama, tlačivo S, SA, SD).
Jozef Mihál
06.03.10,13:47
Aha, ďakujem. Už mi to vyšlo, zabudla som vyplniť X25. On bol celé obdobie SZČO aj dôchodca (1.8.-31.12.) Ale ten III. oddiel v XB sa vyplňa iba za obdobie z B04, keď nebol zamestnancom ani poistencom štátu ... Nakoľko v tom období bol poistencom štátu (§11 ods. 8 písm. b - výsluhový dôchodok) tak ten oddiel by som nemala vyplniť. Aspoň si myslím.:rolleyes:

Ak počas celého trvania činnosti SZČO bol súčasne poistencom štátu (bol dôchodca a jeho VZ v X24 neprevyšuje sumu v X25), potom v liste XB, III. oddiel, sú všade samé nuly, resp. prázdne.
Jozef Mihál
06.03.10,13:50
Prosím o radu:
Zamestnankyňa mala celý rok 2009 polovičný úväzok, príjmy okrem tohoto žiadne iné. V lete 2 mesiace neplatené voľno, cez rok aj nejake ošetrovanie (aj nad 10 dní) a PN. ZP počas neplateného voľna sa platilo z minimálnej mzdy/2. Celkový btto príjem za rok je 2035,- Eur.
Ako sa posudzuje skrátený úväzok a povinnosť vykonať RZZP? Neviem k tomu nič nájsť :-(
Ďakujem veľmi pekne.
Neviete nič nájsť, lebo v takomto prípade nie je povinnosť vykonať RZZP.

V uvedenom prípade sa však oplatí podať RZZP dobrovoľne.

Pozrite túto tému:

http://www.porada.sk/t130261-rzzp-2009-priklad-typ-a-zamestnanec-neplatene-volno.html

a tento príklad:

http://www.porada.sk/t130261-rzzp-2009-priklad-typ-a-zamestnanec-neplatene-volno.html
petkor
06.03.10,14:01
Ide o zdaniteľný príjem podľa § 6 ZDP.

Zamestnankyňa preto musí podať RZZP (sama, tlačivo S, SA, SD).
Len sa chcem uistiť, môže si z tohto príjmu odpočítať paušálne výdavky?
A prekvapilo ma, že tlačivo SD. Ja som si myslela, že SB, SD sa používa pri honorároch.
Dada
06.03.10,14:17
SZČO súčasne aj zamestnanec celý rok 2009. Na Doklade o výške príjmu a preddavkoch na poistné za rok 2009 má V. oddiel od 29.9.09 do 2.10.09 dôvod N
Berie sa do tohto obdobia aj prvých 10 dní PN, ktoré platí zamestnávateľ, či je to PN od 11-teho dňa???
RZZP bude podávať na tlačive S a do oddielu III. by mala ísť PN. Takže tam mu do septembra uvediem 2 dni a do októbra 2 dni? PNku mal vypísanú len na zamestnanca, nie na SZČO, beriem tú PN aj tak do úvahy pri RZZP?
Jozef Mihál
06.03.10,14:25
Dobrý deň
prosím Vás o radu, ak sa opakujem prepáčte,1,2/2009 nebola vyplatená mzda len dávka z gar. poistenia, doklad o výške príjmu pre ZP bude mať za 1,2,/2009 nulovú hodnotu v oddieli IV., alebo tam bude hodnota zúčtovaná aj keď nevyplatená.
Ďakujem
Nie som na dovolenke ale som total zničený a mám angínu (a po angíne si musím dať urobiť generálku asi ako staré ojazdené auto). Keďže sa neviete dočkať aj mojej odpovede, tu je:

Ak v nejakom mesiaci nebol príjem zamestnanca zamestnancovi vyplatený ani do konca januára 2010, tak takýto príjem a z neho "zrazené" preddavky sa v doklade o príjmoch ani v samotnom RZZP neuvádzajú.

Vyplýva to z toho, že VZ zamestnanca je podľa § 13 ods. 1 zákona zdaniteľný príjem zamestnanca zo závislej činnosti a podľa § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov:

"(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie."

Príjem z garančného fondu nie je zdaniteľný príjem a preto sa v doklade o príjmoch ani v RZZP neuvádza.
Jozef Mihál
06.03.10,14:27
Len sa chcem uistiť, môže si z tohto príjmu odpočítať paušálne výdavky?
A prekvapilo ma, že tlačivo SD. Ja som si myslela, že SB, SD sa používa pri honorároch.

Pri SD ako "vzorový" príklad používame príklad s honorármi. Ale vo všeobecnosti sa SD použije vtedy, ak ide o zamestnanca, ktorý nebol v ZP registrovaný ako SZČO ale mal príjmy podľa § 6 ZDP okrem príjmov vyňatých.

Teda pozor, ak uvedená osoba bola prihlásená v ZP ako SZČO, tlačivo bude S, SA, SB.

Ak ako SZČO prihlásená nebola, tlačivo je S, SA, SD.

Z uvedených príjmov si v DP môže odpočítať paušálne výdavky.
Jozef Mihál
06.03.10,14:30
SZČO súčasne aj zamestnanec celý rok 2009. Na Doklade o výške príjmu a preddavkoch na poistné za rok 2009 má V. oddiel od 29.9.09 do 2.10.09 dôvod N
Berie sa do tohto obdobia aj prvých 10 dní PN, ktoré platí zamestnávateľ, či je to PN od 11-teho dňa???
RZZP bude podávať na tlačive S a do oddielu III. by mala ísť PN. Takže tam mu do septembra uvediem 2 dni a do októbra 2 dni? PNku mal vypísanú len na zamestnanca, nie na SZČO, beriem tú PN aj tak do úvahy pri RZZP?

Áno, na doklade o príjmoch sa uvádza obdobie celej PN, teda aj prvých 10 dní.

V tlačive S sa potom v III. oddieli uvádza celé obdobie PN.

PN beriete do úvahy pri stanovení VZ SZČO v liste SB, II. oddiel, len ak by mal vyplatené nemocenské aj ako SZČO.

Ak však mal súbeh podnikania a zamestnania, tak je to defacto jedno - II. oddiel v liste SB obsahuje nuly tak či tak.
petkor
06.03.10,14:37
Pri SD ako "vzorový" príklad používame príklad s honorármi. Ale vo všeobecnosti sa SD použije vtedy, ak ide o zamestnanca, ktorý nebol v ZP registrovaný ako SZČO ale mal príjmy podľa § 6 ZDP okrem príjmov vyňatých.

Teda pozor, ak uvedená osoba bola prihlásená v ZP ako SZČO, tlačivo bude S, SA, SB.

Ak ako SZČO prihlásená nebola, tlačivo je S, SA, SD.

Z uvedených príjmov si v DP môže odpočítať paušálne výdavky.
Ďakujem veľmi pekne, moc ste mi pomohli.
petkor
06.03.10,14:41
p. Mihál, ešte mám na Vás prosbu, bavila som sa o tom s Vami na školení. Ak sa stal predčasným dôchodcom a zároveň poberá autorské honoráre v dosť vysokej sume, má sa prihlásiť ako SZČO? Ešte má príjem podľa §5 ako člen Rozhlasovej rady, z ktorého mu platia len ZP, nie SP. Ak sa prihlási ako SZČO, bude predsa musieť platiť aj dosť vysoké odvody do sociálnej poisťovne. Oplatí sa mu to teda? Ďakujem
Dada
06.03.10,14:54
Áno, na doklade o príjmoch sa uvádza obdobie celej PN, teda aj prvých 10 dní.

V tlačive S sa potom v III. oddieli uvádza celé obdobie PN.

PN beriete do úvahy pri stanovení VZ SZČO v liste SB, II. oddiel, len ak by mal vyplatené nemocenské aj ako SZČO.

Ak však mal súbeh podnikania a zamestnania, tak je to defacto jedno - II. oddiel v liste SB obsahuje nuly tak či tak.

Ďakujem za odpoveď.
Ešte sa môže stať taký prípad, že si dá vypísať PNku aj ako zamestnanec, aj ako SZČO. Potom tá PNka bude tiež len v S v III. oddieli?
JM1968
06.03.10,15:15
Ďakujem pekne.
Monika Kováčová
06.03.10,15:19
Ja by som poprosila o vyjadrenie a oporu v zákone v nasledovnej situácii.
SZČO, čistý B, podal za rok 2008 RZZP, kde zdokladoval PN za obdobie od 2.12. do 31.12. V RZZP mu vyšiel preplatok cca 37 EUR, ktoré mala VšZP poslať do konca októbra na účet. Pri účtovnej uzávierke stále evidujem pohľadávku voči VšZP z výsledku RZZP. Po mojej niekoľko krát telefonickej urgencii a jednej písomnej žiadosti, bol klientovi vrátený na účet celý preplatok bez zrazenej dane. Následne som volala najkompetentnejšej osobe, ktorá bola na liste o vrátení Preplatku bez právneho dôvodu (tak si premenovali preplatok z RZZP) podpísaná. Táto osoba mi vysvetlila, že nejde o preplatok z RZZP, ale o tzv. bežný preplatok, lebo systém im to tak vyhodí, keď nahrajú potvrdenie zo SP, ktoré je prílohou RZZP. Jednoducho znížia predpis a tým pádom ide o platbu naviac, nie o preplatok....
Je postup VšZP správny? Ako budem o 5 rokov vysvetlovať pri daňovej kontrole, že mám platby VOZD aj tú decembrovú?

Urobili to tak u viacerých klientoch, ktorí boli na PN a boli čistý SZČO. Preddavky platili aj počas PN. Vyzerám ako pako :eek:
Dada
06.03.10,15:27
Ja by som poprosila o vyjadrenie a oporu v zákone v nasledovnej situácii.
SZČO, čistý B, podal za rok 2008 RZZP, kde zdokladoval PN za obdobie od 2.12. do 31.12. V RZZP mu vyšiel preplatok cca 37 EUR, ktoré mala VšZP poslať do konca októbra na účet. Pri účtovnej uzávierke stále evidujem pohľadávku voči VšZP z výsledku RZZP. Po mojej niekoľko krát telefonickej urgencii a jednej písomnej žiadosti, bol klientovi vrátený na účet celý preplatok bez zrazenej dane. Následne som volala najkompetentnejšej osobe, ktorá bola na liste o vrátení Preplatku bez právneho dôvodu (tak si premenovali preplatok z RZZP) podpísaná. Táto osoba mi vysvetlila, že nejde o preplatok z RZZP, ale o tzv. bežný preplatok, lebo systém im to tak vyhodí, keď nahrajú potvrdenie zo SP, ktoré je prílohou RZZP. Jednoducho znížia predpis a tým pádom ide o platbu naviac, nie o preplatok....
Je postup VšZP správny? Ako budem o 5 rokov vysvetlovať pri daňovej kontrole, že mám platby VOZD aj tú decembrovú?

Urobili to tak u viacerých klientoch, ktorí boli na PN a boli čistý SZČO. Preddavky platili aj počas PN. Vyzerám ako pako :eek:

Toto sa aj mne stalo vo VšZP. Preto si stále z poisťovne vypýtam Prehľad platieb. Prišla som na to tiež, keď za rok 2008 nevrátili preplatok z RZZP, nakoľko oni tie platby, ktoré my sme mali ako preddavky, evidovali ako preplatky na poistnom.
V Dôvere tento problém nemám, pre istotu som tam tento týždeň bola a pýtala som na takýto prípad, tak oni to vyrovnávajú vrámci RZZP. Len VšZP to berie ináč. :mad:
Monika Kováčová
06.03.10,15:35
Ja by som potrebovala oporu v zákone... Pretože v prípade bežných preplatkov, vracia VšzP len na základe žiadosti o vrátenie platby bez právneho dôvodu. Ak ich teda nepožiadame, poisťovňa peniaze do termínu na vyrovnanie RZZP nevráti. Načo je potom RZZP pre čistých SZČO typ B??? Keď si to poisťovňa v systéme opraví ako chce? A zúčtovanie poistného nevykoná? Pretože preplatky v zmysle zákona a v zákonnej lehote nevráti?
Chcem podať oficiálnu sťažnosť na ÚPDNZS. Môže takto zdravotná poisťovňa postupovať? Ide o trnavskú pobočku.
Dada
06.03.10,15:39
Ja by som potrebovala oporu v zákone... Pretože v prípade bežných preplatkov, vracia VšzP len na základe žiadosti o vrátenie platby bez právneho dôvodu. Ak ich teda nepožiadame, poisťovňa peniaze do termínu na vyrovnanie RZZP nevráti. Načo je potom RZZP pre čistých SZČO typ B??? Keď si to poisťovňa v systéme opraví ako chce? A zúčtovanie poistného nevykoná? Pretože preplatky v zmysle zákona a v zákonnej lehote nevráti?
Chcem podať oficiálnu sťažnosť na ÚPDNZS. Môže takto zdravotná poisťovňa postupovať? Ide o trnavskú pobočku.

Hľadala som ohľadom toho tiež aspoň zmienku v zákone, ale nič som nenašla. Tak som aj zvedavá, ako to vlastne má byť.
VšZP je vždy výnimka.
Jozef Mihál
06.03.10,15:40
p. Mihál, ešte mám na Vás prosbu, bavila som sa o tom s Vami na školení. Ak sa stal predčasným dôchodcom a zároveň poberá autorské honoráre v dosť vysokej sume, má sa prihlásiť ako SZČO? Ešte má príjem podľa §5 ako člen Rozhlasovej rady, z ktorého mu platia len ZP, nie SP. Ak sa prihlási ako SZČO, bude predsa musieť platiť aj dosť vysoké odvody do sociálnej poisťovne. Oplatí sa mu to teda? Ďakujem
Niečo iné je prihlásenie sa ako SZČO do ZP, niečo iné je zákon o sociálnom poistení - vôbec to spolu nesúvisí.

Teda ešte raz - odporúčam, aby sa ako poberateľ autorských honorárov a súčasne dôchodca, jednoznačne prihlásil v ZP ako SZČO.

Žiadnu povinnosť prihlásiť sa ako SZČO v SP nemá - poberatelia autorských honorárov sa podľa zákona o SP nepovažujú za SZČO.

Každý zákon definuje pojem SZČO osobitne.
Jozef Mihál
06.03.10,15:51
Ja by som poprosila o vyjadrenie a oporu v zákone v nasledovnej situácii.
SZČO, čistý B, podal za rok 2008 RZZP, kde zdokladoval PN za obdobie od 2.12. do 31.12. V RZZP mu vyšiel preplatok cca 37 EUR, ktoré mala VšZP poslať do konca októbra na účet. Pri účtovnej uzávierke stále evidujem pohľadávku voči VšZP z výsledku RZZP. Po mojej niekoľko krát telefonickej urgencii a jednej písomnej žiadosti, bol klientovi vrátený na účet celý preplatok bez zrazenej dane. Následne som volala najkompetentnejšej osobe, ktorá bola na liste o vrátení Preplatku bez právneho dôvodu (tak si premenovali preplatok z RZZP) podpísaná. Táto osoba mi vysvetlila, že nejde o preplatok z RZZP, ale o tzv. bežný preplatok, lebo systém im to tak vyhodí, keď nahrajú potvrdenie zo SP, ktoré je prílohou RZZP. Jednoducho znížia predpis a tým pádom ide o platbu naviac, nie o preplatok....
Je postup VšZP správny? Ako budem o 5 rokov vysvetlovať pri daňovej kontrole, že mám platby VOZD aj tú decembrovú?

Urobili to tak u viacerých klientoch, ktorí boli na PN a boli čistý SZČO. Preddavky platili aj počas PN. Vyzerám ako pako :eek:

Citujem § 16 ods. 11 zákona:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky:

SZČO a samoplatiteľ nie sú povinní odvádzať preddavky v čase, kedy sú PN, na OČR, na materskej a poberajú príslušnú dávku z nemocenského poistenia.

V takom prípade ak daná osoba zaplatí preddavok, hoci nemusela, ide skutočne o preddavok zaplatený bez právneho dôvodu a ako taký by nemal byť účtovaný do daňovo uznaných výdavkov.

V praxi vidíme, že na základe RZZP jedna poisťovňa posúdi preplatok z RZZP spôsobený nadbytočnou platbou preddavkov za dobu PN a pod. ako "klasický" preplatok z RZZP (Dôvera) a iná ako preddavok zaplatený bez právneho dôvodu (VšZP).

Podľa môjho názoru nie je možné namietať (s oporou v zákone) ani voči jednému ani voči druhému spôsobu, treba to brať ako fakt.
Monika Kováčová
06.03.10,15:56
Citujem § 16 ods. 11 zákona:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."



Ale ja tejto časti ustanovenia zákona rozumiem takto: nie som povinný, ale môžem. Ak zaplatím, zaplatím preddavok. Ak nezaplatím, nevadí, RZZP bude nulové. Ak zaplatím, nevadí, v RZZP mi vyjde preplatok, ktorý mi poisťovňa vráti. Aký iný preplatok z RZZP môže vyjsť SZČO čistý B, ak nie z titulu, že bola časť obdobia poistencom štátu /napr. PN/. Ak to zákonodarca myslel tak, potom podávanie RZZP u čistých SZČO je absurdné. Ďalej, poisťovňa má až do podania RZZP predpisy ako riadne preddavky. Až podaním RZZP si upraví predpisy na nižšiu sumu. To má aký zmysel? Ja vidím len jeden: že nemusia preplatky vrátiť v zákonom stanovenom termíne.
Jozef Mihál
06.03.10,16:11
Zabúdate na jedno. Preplatok z RZZP môže SZČO vyjsť vtedy, ak počas roka 2009 neplatí minimálne preddavky ale vyššie a to na základe príjmov roka 2008. Ak sa mu ale v roku 2009 darilo menej, tak poistné bude nižšie ako preddavky.

Zákon definuje povinnosti, občan - poistenec si tieto povinnosti musí plniť. Samozrejme môže - zákon mu to nezakazuje - robiť aj to, čo je nad rámec zákona, napríklad platiť vyššie preddavky, ako povinné.

Je však vecou postupu ZP, ako sa k tomu postaví.

VšZP je kategória sama o sebe a neviem či má v danom prípade zmysel zabíjať čas diskusiami o jej postupe.
Monika Kováčová
06.03.10,16:15
Ďakujem za konzultáciu p. Mihál. Sťažnosť na úrad ale určite podám. Pri najhoršom urobím zo seba ešte väčšieho blbca.
Jozef Mihál
06.03.10,16:27
Podaním sťažnosti nič nepokazíte, je to zadarmo a ak motyka vystrelí, možno sa aj niečo podarí vyriešiť.
petkor
06.03.10,16:42
Niečo iné je prihlásenie sa ako SZČO do ZP, niečo iné je zákon o sociálnom poistení - vôbec to spolu nesúvisí.

Teda ešte raz - odporúčam, aby sa ako poberateľ autorských honorárov a súčasne dôchodca, jednoznačne prihlásil v ZP ako SZČO.

Žiadnu povinnosť prihlásiť sa ako SZČO v SP nemá - poberatelia autorských honorárov sa podľa zákona o SP nepovažujú za SZČO.

Každý zákon definuje pojem SZČO osobitne.
Aha, takže ja som to zle pochopila. On si nemá urobiť živnosť, ale iba sa prihlásiť do ZP ako SZČO?
Jozef Mihál
06.03.10,17:03
Na činnosti podliehajúce autorskému zákonu živnosť netreba. Presnejšie povedané, na živnosť sa takéto činnosti nesmú vykonávať.

Má sa iba prihlásiť ako SZČO v ZP s tým, že má pravidelné príjmy podľa autorského zákona - § 11 ods. 4 písm. g) zákona o zdravotnom poistení.
petkor
06.03.10,17:56
Na činnosti podliehajúce autorskému zákonu živnosť netreba. Presnejšie povedané, na živnosť sa takéto činnosti nesmú vykonávať.

Má sa iba prihlásiť ako SZČO v ZP s tým, že má pravidelné príjmy podľa autorského zákona - § 11 ods. 4 písm. g) zákona o zdravotnom poistení.
Aha, tak to som zasa niečo zle pochopila. Takže teraz sa len prihlási do ZP Prihláškou ako SZČO a SP si vôbec nevšíma, áno? A v DP to dávam tak ako doteraz do r. 5 v odd. VI, ale v RZZP už vypisujem len B. Teraz to už správne chápem?
A mám ešte druhý prípad: Zamestnanec do 30.4.2009, od 1.9.2009 živnosť na "Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov", a zároveň poberateľ autorských honorárov. Je prihlásený ako SZČO do ZP aj SP. Uplatňuje si paušálne výdavky. Do DP rozlišujem medzi príjmom dosiahnutým na základe autorských honorárov (r. 5 VI. odd.) a príjmom zo Zmluvy o dielo, ktorú má uzatvorenú na firmu na výrobu dokumentárnych filmov (tiež na základe autorského zákona) - r. 2 VI. odd. zo živnosti? Už som sa do toho úplne zamotala.
Tánička
06.03.10,18:26
Tánička: áno, môžete.

Ďakujem :)
Jozef Mihál
06.03.10,18:44
Ad petkor:

Aha, tak to som zasa niečo zle pochopila. Takže teraz sa len prihlási do ZP Prihláškou ako SZČO a SP si vôbec nevšíma, áno? A v DP to dávam tak ako doteraz do r. 5 v odd. VI, ale v RZZP už vypisujem len B. Teraz to už správne chápem?

Správne.

A mám ešte druhý prípad: Zamestnanec do 30.4.2009, od 1.9.2009 živnosť na "Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov", a zároveň poberateľ autorských honorárov. Je prihlásený ako SZČO do ZP aj SP. Uplatňuje si paušálne výdavky. Do DP rozlišujem medzi príjmom dosiahnutým na základe autorských honorárov (r. 5 VI. odd.) a príjmom zo Zmluvy o dielo, ktorú má uzatvorenú na firmu na výrobu dokumentárnych filmov (tiež na základe autorského zákona) - r. 2 VI. odd. zo živnosti?

Tak ako píšete. S tým, že príjem zo živnosti je príjem dosiahnutý za služby, slúžiace s produkciou filmov. Príjem za samotné filmy je príjem podľa autorského zákona a ide do riadku 5, VI. oddiel DP typ B.
mizu24
06.03.10,18:56
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či szčo, ktorá je denný študent na vš od septembra 2009 a na rzzp typ B jej na riadku 29 vyšiel 6232,- €, či je možné aby platila nižšie preddavky na zdr. poistenie? Lebo tu niekde som sa dočítala, že keď prekročí určitú sumu (myslím okolo 2020,- €)tak je jedno či si uplatní aj štúdium, že jej to nijak nepomôže a musí platiť toľko, koľko jej vyšlo podľa rzzp.Ale ona sa iformovala na linke zdravotnej poisťovne a tam je povedali, že bude platiť menej.
Jozef Mihál
06.03.10,19:07
mizu24: vyplníte tlačivo B až po riadok B65.

Ak tam vyjde suma 3 € a viac, tak túto istú sumu zapíšete aj na riadok B66 - a to bude suma, ktorú bude platiť ako preddavky od júla 2010.

Ak by to bolo menej ako 3 €, tak na riadku B66 zapíšete nulu - to bude znamenať, že žiadne preddavky od júla 2010 neplatí.

Zvýhodnenie, ktoré má SZČO, ktorý je zároveň poistencom štátu pri platení preddavkov je v tom, že ak mu preddavky na riadku B65 vyjdú nižšie ako 44,73 eura, nemusí si ich na riadku B66 upraviť na 44,73 eura.
Tinika
06.03.10,19:11
dobrý večer, zamestnanec mal aj príjmi na DIČ - fin. poradca. Musí robiť RZZP? ako fin. poradca mal príjem za r. 2009 1360,04€. Zamestnec je poberateľom rodičovského príspevok. Dieťa je narodené v r. 2008, teda je ešte posudzovaný po starom a moze aj pracovat aj mat RP
petkor
06.03.10,19:47
p. Mihál, ďakujem pekne za odpovede, snáď som to už správne pochopila.
Tinika
06.03.10,19:50
dobrý večer, zamestnanec mal aj príjmi na DIČ - fin. poradca. Musí robiť RZZP? ako fin. poradca mal príjem za r. 2009 1360,04€. Zamestnec je poberateľom rodičovského príspevok. Dieťa je narodené v r. 2008, teda je ešte posudzovaný po starom a moze aj pracovat aj mat RP

Musi urobit RZZP X - XA, XD?
Jozef Mihál
06.03.10,20:47
Mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ZDP, ktoré pritom nie sú vyňaté príjmy.

http://www.porada.sk/t127067-rzzp-za-rok-2009-kto-ho-musi-vykonat.html

Preto musí podať RZZP.

Keďže je súčasne na rodičovskom príspevku, poistné ako poistenec štátu platiť nebude. Treba správne vyplniť tlačivo X,XA,XD.
Tinika
06.03.10,20:57
Mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ZDP, ktoré pritom nie sú vyňaté príjmy.

http://www.porada.sk/t127067-rzzp-za-rok-2009-kto-ho-musi-vykonat.html

Preto musí podať RZZP.

Keďže je súčasne na rodičovskom príspevku, poistné ako poistenec štátu platiť nebude. Treba správne vyplniť tlačivo X,XA,XD.

dakujem pekne.
Bodnarovaa
07.03.10,12:47
Dobry den, chcela by som pekne poprosit, aj ked som o niecom bola presvedcena v poistovni ma zrusili.Neviem kto ma pravdu. Starobna dochodkyna na riadnom star.dochodku zamestnana bola na trvaly prac.pomer 5 mesiacov v rok 2009 a zarobila 1975 euro. Ked so urobila RZZP rak mi vysiel preplatok vsetkeho co jej stiahli.neprekrocila za rok tu min. sumu. Ma narok na vratenie zaplateneho poistneho?
Iveta
07.03.10,13:16
Dobrý deň, poprosím kontultovať takýto prípad:
Občan je v ZP evidovaný ako samoplatiteľ (za r. 2009 zaplatil preddavky celkom 320,88 €). Na základe vystavených potvrdení mal v r. 2009 takéto príjmy:
- autorský honorár na základe zmluvy podľa § 39 Autorského zákona vo výške 16858,40 € (v DP B r. 5 odd. VI.?),
- autorský honorár na základe zmluvy podľa § 269 Obch. zákonníka vo výške 1330,- € (v DP B r. 5 odd. VI.?),
- príjem za zvukovo-obrazové záznamy na základe zmluvy podľa § 39 Autorského zákona vo výške 480 € (v DP B r. 6 odd. VI.?).
V DP B si uplatnil paušálne výdavky vo výške 40 %.
Potrebujem vyjadrenie, či musí urobiť RZ ZP (v Dôvere mu na začiatku roku povedali, že sa ho to nebude týkať)? Ak áno, je to C? - a vyjde vychádza veľký nedoplatok... :((
Machulka
07.03.10,14:23
Dobrý deň, chcem sa opýtať, SZČO pozastavil živnosť 14.10.2009. Nemal žiadny príjem zo živnosti, takže dosiahol stratu. V RZZP mu vyplňujem tlačivo X a mám dilemu, či v tlačive XB, riadok 04 mám zadať dátum vykonávania SZČO 1.1.2009-14.10.2009. Podľa mňa áno, ale nie som si istá. Ďakujem.
Tánička
07.03.10,15:03
Dobrý deň, chcem sa opýtať, SZČO pozastavil živnosť 14.10.2009. Nemal žiadny príjem zo živnosti, takže dosiahol stratu. V RZZP mu vyplňujem tlačivo X a mám dilemu, či v tlačive XB, riadok 04 mám zadať dátum vykonávania SZČO 1.1.2009-14.10.2009. Podľa mňa áno, ale nie som si istá. Ďakujem.


01.01.2009 - 14.10.2009 - SZČO
15.10.2009 - 31.12.2009 - samoplatiteľ
Jana Motyčková
07.03.10,19:32
Dobry den, chcela by som pekne poprosit, aj ked som o niecom bola presvedcena v poistovni ma zrusili.Neviem kto ma pravdu. Starobna dochodkyna na riadnom star.dochodku zamestnana bola na trvaly prac.pomer 5 mesiacov v rok 2009 a zarobila 1975 euro. Ked so urobila RZZP rak mi vysiel preplatok vsetkeho co jej stiahli.neprekrocila za rok tu min. sumu. Ma narok na vratenie zaplateneho poistneho?
Nemá nárok, pretože sa posudzuje jej VZ zo zamestnania oproti minimálnemu základu samoplatiteľa za obdobie, kedy bola zamestnanocm, t.j. hranica je 191,07x5 mesiacov. To prekročila, takže nič sa jej nevráti.
Jana Motyčková
07.03.10,19:38
Dobrý deň, poprosím kontultovať takýto prípad:
Občan je v ZP evidovaný ako samoplatiteľ (za r. 2009 zaplatil preddavky celkom 320,88 €). Na základe vystavených potvrdení mal v r. 2009 takéto príjmy:
- autorský honorár na základe zmluvy podľa § 39 Autorského zákona vo výške 16858,40 € (v DP B r. 5 odd. VI.?),
- autorský honorár na základe zmluvy podľa § 269 Obch. zákonníka vo výške 1330,- € (v DP B r. 5 odd. VI.?),
- príjem za zvukovo-obrazové záznamy na základe zmluvy podľa § 39 Autorského zákona vo výške 480 € (v DP B r. 6 odd. VI.?).
V DP B si uplatnil paušálne výdavky vo výške 40 %.
Potrebujem vyjadrenie, či musí urobiť RZ ZP (v Dôvere mu na začiatku roku povedali, že sa ho to nebude týkať)? Ak áno, je to C? - a vyjde vychádza veľký nedoplatok... :((
Keďže bol samoplatiteľom, všetky uvedené hrubé príjmy vstupujú do VZ samoplatiteľa, t.j. VZ bude cca 18500 €, poistné cca 2590 €, nedoplatok cca 2270 €. (tlačivo C)
Keby sa bol prihlásil ako SZČO v ZP (čo mohol), jeho VZ by bol cca (18500-40%)/2,14 = cca 5186 €, poistné 726 €, nedoplatok 405 €. (tlačivo B)
V každom prípade rzzp robiť musí.
Iveta
07.03.10,20:01
dobry den,
poprosila by som o odpoved na pripad RZZP:
- januar az jul 2009: zamestnanec s kazdomesacnym prijmom vyssim ako max. vymeriavaci zaklad pre ZP2006,17 EUR
- august az december 2009: evidovany na urade prace, bez ziadnych inych zdanitelnych prijmov (ako § 6), proste len poistenec statu, ktory pobera davku v nezamestnanosti z uradu prace ...
myslim si, ze si nemusi podat RZZP, alebo sa mylim?
dakujem
Erika-ežka
07.03.10,20:03
Ak počas celého trvania činnosti SZČO bol súčasne poistencom štátu (bol dôchodca a jeho VZ v X24 neprevyšuje sumu v X25), potom v liste XB, III. oddiel, sú všade samé nuly, resp. prázdne.
Ďakujem pekne za odpoveď. Našla som si podobný príklad. Aj to, že vlastne, keď mu vyšli preddavky na ZP nižšie ako je minimum (44,73 €), tak má platiť tak ako mu vyšli - cca 7 €.
Monika Kováčová
08.03.10,06:22
Prosím o konzultáciu ešte k nasledovnému problému: Osoba, celý rok evidovaná ako SZČO z dôvodu licencie na sprostredkovanie poistenia, zamestnanec do 30.6. od 1.7. do 31.10. evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, od 1.11. SZČO na základe živnostenského oprávnenia. Má tento poistenec povinnosť platiť preddavky na ZP v období, keď bol poistencom štátu (evidovaný na ÚP)? Oznamovacia povinnosť bola splnená - poistenec štátu Z,K.
Jozef Mihál
08.03.10,06:47
dobry den,
poprosila by som o odpoved na pripad RZZP:
- januar az jul 2009: zamestnanec s kazdomesacnym prijmom vyssim ako max. vymeriavaci zaklad pre ZP2006,17 EUR
- august az december 2009: evidovany na urade prace, bez ziadnych inych zdanitelnych prijmov (ako § 6), proste len poistenec statu, ktory pobera davku v nezamestnanosti z uradu prace ...
myslim si, ze si nemusi podat RZZP, alebo sa mylim?
dakujem
Musí podať RZZP - ako zamestnanec mal 7 mesiacov príjem nad 2006,17 €, nie však celý rok.

Tlačivo A.
Jozef Mihál
08.03.10,06:50
Prosím o konzultáciu ešte k nasledovnému problému: Osoba, celý rok evidovaná ako SZČO z dôvodu licencie na sprostredkovanie poistenia, zamestnanec do 30.6. od 1.7. do 31.10. evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, od 1.11. SZČO na základe živnostenského oprávnenia. Má tento poistenec povinnosť platiť preddavky na ZP v období, keď bol poistencom štátu (evidovaný na ÚP)? Oznamovacia povinnosť bola splnená - poistenec štátu Z,K.
To, že bol evidovaný na úrade práce, je prinajmenej zvláštne, zrejme sa na úrade práce nepriznal k tomu, že má licenciu na sprostredkovanie poistenia.

Ak nad týmto faktom prižmúrime oči, potom v čase, kedy bol evidovaný nezamestnaný sa ho ako SZČO netýkala povinnosť platiť preddavky vypočítané najmenej z minimálneho základu.
Dada
08.03.10,07:02
Citujem § 16 ods. 11 zákona:

"(11) Povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu, počas ktorej poistenci uvedení v odseku 2 písm. b) a d) sú poistencami, za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. n)."

Po slovensky:

SZČO a samoplatiteľ nie sú povinní odvádzať preddavky v čase, kedy sú PN, na OČR, na materskej a poberajú príslušnú dávku z nemocenského poistenia.

V takom prípade ak daná osoba zaplatí preddavok, hoci nemusela, ide skutočne o preddavok zaplatený bez právneho dôvodu a ako taký by nemal byť účtovaný do daňovo uznaných výdavkov.

V praxi vidíme, že na základe RZZP jedna poisťovňa posúdi preplatok z RZZP spôsobený nadbytočnou platbou preddavkov za dobu PN a pod. ako "klasický" preplatok z RZZP (Dôvera) a iná ako preddavok zaplatený bez právneho dôvodu (VšZP).

Podľa môjho názoru nie je možné namietať (s oporou v zákone) ani voči jednému ani voči druhému spôsobu, treba to brať ako fakt.

Mám SZČO, ktorá bola v decembri PN, tak som si zisťovala na Callcentre VšZP, či to evidujú ako preplatok na poistnom, alebo sa to v rámci RZZP vyrovná a bude tam preplatok. Tak mi bolo povedané, že v rámci RZZP. To je druhý odlišný výklad vo VšZP. Lebo asi pred 2 týždňami to bolo ako preplatok na poistnom. A si teraz vyberte. :D
helas
08.03.10,08:43
Dobrý deň ,
prosím, všetko som si prezrela, ale len tak v rýchlosti, prepáčte, ale mám taký problém, klientka , od júna 2009 bola na rizikovom , v októbri sa jej narodilo dieťa a ja teraz neviem, či si má podať RZZP.Do júna bola normálne zamestnakyňou.
Ďakujem
Jana Motyčková
08.03.10,09:06
Ak bola len zamestnankyňou a v žiadnom mesiaci nemala VZ nad 2006,16 €, tak rzzp robiť nemusí.
Iveta
08.03.10,11:18
Keďže bol samoplatiteľom, všetky uvedené hrubé príjmy vstupujú do VZ samoplatiteľa, t.j. VZ bude cca 18500 €, poistné cca 2590 €, nedoplatok cca 2270 €. (tlačivo C)
Keby sa bol prihlásil ako SZČO v ZP (čo mohol), jeho VZ by bol cca (18500-40%)/2,14 = cca 5186 €, poistné 726 €, nedoplatok 405 €. (tlačivo B)
V každom prípade rzzp robiť musí.
ďakujem za odpoveď. Môže byť v ZP prihlásený ako SZČO, aj keď nemá IČO ani DIČ?
mizu24
08.03.10,14:44
Ďakujem za radu. Takže keď je v r.29 je 6232,22, do riadku 31 dám obdobie, za ktoré bola szčo študent, čiže od 1.9.-31.12,dôvod je A, r. 32 počet dní r. 31 je 122, r. 34 je 191,07 x 4, čiže 764,28. Oddiel V. a VI. sa nevypĺňa, tým mi nedoplatok vyjde 190,53 a preddavky 72,70. Mohlo by to byť takto? Vašu odpoveď je vytlačím, lebo mi nechce veriť, že nebude platiť menej. Ešte raz pekne ďakujem. Ste poklad.
Jozef Mihál
08.03.10,19:53
ďakujem za odpoveď. Môže byť v ZP prihlásený ako SZČO, aj keď nemá IČO ani DIČ?

Áno, môže sa prihlásiť do ZP ako SZČO.

Pozor, ak má pravidelné príjmy podľa § 6 ZDP, mal by sa registrovať na DU a mal by mať pridelené DIČ.
sway
09.03.10,05:56
poprosím o radu,
mám zamestnanca - jediný zamestnávateľ, ktorý nemal príjem ani v jednom mesiaci nad 2006,17 ale mal na celý rok 2009 pozastavenú živnosť.
Považuje sa pre účely RZZP aj za SZČO , alebo nie? - máme spraviť RZZP?
vďaka za každú radu.
sway
09.03.10,06:58
poprosím o radu,
mám zamestnanca - jediný zamestnávateľ, ktorý nemal príjem ani v jednom mesiaci nad 2006,17 ale mal na celý rok 2009 pozastavenú živnosť.
Považuje sa pre účely RZZP aj za SZČO , alebo nie? - máme spraviť RZZP?
vďaka za každú radu.

Tak som tu našla v inej téme od Jožka aj odpoveď:
Riešenie od Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67) 26-06-09 05:50 PM
#74 (http://www.porada.sk/1085186-post75.html)

Ak pozastavíte živnosť, nie ste ďalej považovaná za SZČO na účely zákonov o SP, ZP počas doby pozastavenia živnosti.

jupí!!!;)
invest
09.03.10,08:08
Prosím o radu: Synátor bol od 1.1.2009 do 30.9.2009 na UP. od 1.10.2009 do 31.12.2009 SZČO so ZD 1325,58 €. zároveň od 1.11.2009 do 31.12.2009 zamestnanec s VZ 754,-- €, 4% 30,16 a 10% 75,40. Ako szčo odviedol za rok 2009 124,11 € za mesiace 10,11,12. Vyplňam tlačivo X a vyšiel mi preplatok 124,11 € čo sa mi nezdá, no dala som si vygenerovať tlačivo do ZP a oni vyplnili S a vyšiel im nedoplatok 57,73 €, čo je samozrejme blbosť. Môžem ešte raz poprosiť o pomoc?, Ďakujem
Jana Motyčková
09.03.10,11:10
S je v poriadku (úhrn jeho VZ je vyšsí ako úhrn jeho minimálnych základov = 3x295,50), preplatok mi vyšiel 19,86. (B08 som dala 124,11).
petkor
09.03.10,12:52
Dobrý deň, ešte Vás prosím o radu.
Zamestnanec do 30.4.2009, od 1.5.2009 SZČO, zároveň poberateľ autorských honorárov. Vypisujem RZZP - SA zo zamestnania, SB zo SZČO a SD z honorárov? Aj keď mám v DP čiastočný základ dane podľa § 6 aj zo SZČO aj z honorárov, tak v RZZP to rozdeľujem?
Ďakujem.
Jana Motyčková
09.03.10,13:03
Netreba to rozdeľovať, celý §6 dajte do SB.
invest
09.03.10,13:12
S je v poriadku (úhrn jeho VZ je vyšsí ako úhrn jeho minimálnych základov = 3x295,50), preplatok mi vyšiel 19,86. (B08 som dala 124,11).
Ďakujem, no nerozumiem, prečo by mu nemali vrátiť preddavky za 11 a 12/2009 kedy bol aj zamestnanec a platil ZP zo zamestnania??
Jana Motyčková
09.03.10,13:19
Lebo VZ zo SZČO sa rozpočítava pomerne na všetky mesiace.
Keď nerobil, VZ sa navyšuje na minimálny základ - z toho aj platil preddavky.
V ostatných mesiacoch zaplatí zo skutočného VZ bez navýšenia na minimum, keďže VZ bol o niečo nižší ako minimálny (z ktorého platil preddavky), vznikne tam nejaký preplatok, ale nie všetko.
Robí sa to v p.B31-B34.
petkor
09.03.10,13:20
Netreba to rozdeľovať, celý §6 dajte do SB.
Ďakujem za rýchlu odpoveď a želám príjemný zvyšok dňa.
Ančika
09.03.10,14:30
Prosím, kde nájdem editovateľné tlačivo RZZP 2009 "A"??
V sekcii "Tlačivá" síce je, ale ako vzor, nedá sa vyplniť.
Ďakujem vopred za link alebo informáciu.
invest
09.03.10,17:11
Lebo VZ zo SZČO sa rozpočítava pomerne na všetky mesiace.
Keď nerobil, VZ sa navyšuje na minimálny základ - z toho aj platil preddavky.
V ostatných mesiacoch zaplatí zo skutočného VZ bez navýšenia na minimum, keďže VZ bol o niečo nižší ako minimálny (z ktorého platil preddavky), vznikne tam nejaký preplatok, ale nie všetko.
Robí sa to v p.B31-B34.
Ďakujem za pomoc.
Tinika
09.03.10,17:43
Tu v závislosti od výšky honoráru je na zváženie, či by nebolo výhodnejšie prihlásiť sa ako szčo aj druhú časť roka - potom by do VZ vstupoval základ dane/2,14, nie hrubý príjem.

NO prave odisla klientka a nemilo prekvapena ze jej vyslo platit 183 eur, ako jej mam vysvetlit ze ked zarobila 2200 cca z honorarov, ze jej to vyjde. ona nechape ze do danoveho jej vydavky sli a do RZZP nie. A ako szco nechce byt bo by platila aj socialku. Proste niektory by len zarabali asi. Je invalidna dochodkyna ta si mysli ze nebude platit ale polovicknu sadzbu tam mala.
Jana Motyčková
09.03.10,17:50
Ak má príjmy z autorského, nie je živnostník, ale na ZP sa môže prihlásiť ako szčo s tým, že uvedie, že túto činnosť vykonáva sústavne. Z dôvodu poberania honorárov nie je povinne poistená v SP. Čiže platenie sociálky jej nehrozí.
Daju
10.03.10,11:16
Dobrý deň,

chcem si len potvrdiť svoje zistenie - ak mi pomôžete.
žena celý rok na predĺženej rodičovskej, má príjem z dohody, aj zo závislej- spolu 500 eur, má pridelené DIČ a robí poistky z toho mala príjem za celý rok 251, 23 eur RZZP nerobí však?

Ďakujem (stačí robí - nerobí už strácam istotu )
Jana Motyčková
10.03.10,11:49
Ak robí sprostredkovanie poistenia, tak by mala byť považovaná za SZČO a rzzp robí. Výsledkom ale bude 0.
Daju
10.03.10,13:02
Ak robí sprostredkovanie poistenia, tak by mala byť považovaná za SZČO a rzzp robí. Výsledkom ale bude 0.
Ďakujem Vám Janka za odpoveď.
Takže aj keď má príjem len 251.23 bude robiť RZZP a potom na tlačive B?
olga84
10.03.10,13:11
Dobrý deň. Z odstupného sa neodvádza poistné do ZP a do SP. Ako je to v prípade, ak starobný dôchodca bol zamestnaný do 30.10.2009, odstupné a sa mu vyplácalo po ukončení pracovného pomeru – vo výplate za november a december /teda vyplatené to mal v decembri a v januári/. Vyplatila sa mu aj odmena zo sociál. fondu. Zamestnávateľ neodvádza žiadne poistné, iba daň. Výška odstupného za mesiac presiahla sumu 191,07 €. Je starobný dôchodca povinný robiť ročné zúčtovanie ZP a doplatiť si poistné vo výške 14%, alebo RZZP nemusí robiť? Ďakujem.
Machulka
10.03.10,13:12
Chcem sa opýtať, vypočítaný preddavok pre SZČO z RZZP sa mení k 1.7. alebo až k 1.1.? Ďakujem.
L-M
10.03.10,13:16
Chcem sa opýtať, vypočítaný preddavok pre SZČO z RZZP sa mení k 1.7. alebo až k 1.1.? Ďakujem.
K 1.7.2010- splatné do 8.8.2010.
Jozef Mihál
10.03.10,15:19
Súhlas. Mimochodom stačí si pozornejšie prečítať text v príslušnom oddieli v tlačive...
Jozef Mihál
10.03.10,15:20
Ďakujem Vám Janka za odpoveď.
Takže aj keď má príjem len 251.23 bude robiť RZZP a potom na tlačive B?

Áno, bude podávať RZZP a na tlačive B.
Jozef Mihál
10.03.10,15:24
Dobrý deň. Z odstupného sa neodvádza poistné do ZP a do SP. Ako je to v prípade, ak starobný dôchodca bol zamestnaný do 30.10.2009, odstupné a sa mu vyplácalo po ukončení pracovného pomeru – vo výplate za november a december /teda vyplatené to mal v decembri a v januári/. Vyplatila sa mu aj odmena zo sociál. fondu. Zamestnávateľ neodvádza žiadne poistné, iba daň. Výška odstupného za mesiac presiahla sumu 191,07 €. Je starobný dôchodca povinný robiť ročné zúčtovanie ZP a doplatiť si poistné vo výške 14%, alebo RZZP nemusí robiť? Ďakujem.

V ZP by zrejme v danom prípade prižmúrili oči ale my odpovedáme v súlade so zákonom.

Od 1.11. do 31.12.2009 je poistenec štátu, bez zamestnania, nie je SZČO. Ako poistenec štátu je povinný podať RZZP ak jeho príjem zdanený podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov, okrem príjmov vyňatých, vyplatených za mesiace, v ktorých už nebol zamestnancom, presiahne sumu - v danom prípade - danú ako 2 x 191,07 = 382,14 eura.

Znamená to, že ak príjem zo závislej činnosti (odstupné, soc. fond) vyplatený za mesiace november a december 2009 presiahol sumu 382,14 eura, je povinný podať RZZP, tlačivo S,SA,SC, ako VZ v liste SC uvedie sumu uvedeného príjmu a sám si musí doplatiť poistné vo výške 14%, prípadne 7%.
anarchy
10.03.10,19:48
Dobry den,

Chcela by som poprosit o radu (dobra stoji dost vela v tomto pripade :-))) SZCO veduca JU vykazala v roku 2008 vysoku stratu (nieco co nakladovo islo do roku 2008 a bolo vyfakturovane v rovnakom roku, bolo inkasovane az v roku 2009), v tomto roku 2009 teda ma vysoky zisk. Z hladiska dane z prijmu to nerobi problem, pretoze danovu stratu roku 2008 mozeme v plnej miere zapocitat z tohtorocnym ziskom a je z toho velka 0. Co vsak s RZZP? Mozem vymeriavaci zaklad podla §6 ponizit o stratu z min.roku a do RZZP uviest len rozdiel tychto 2 poloziek. Ak aj spravne nie, neriskli by ste to ??? Vychadza doplatit 14% z maximalneho vym.zakladu, pricom za 2 roky kumulovane je strata ...

Prosim pekne o radu a pripadne nejaku sikovnu fintu ... Dakujem
Tinika
10.03.10,23:11
Ak má príjmy z autorského, nie je živnostník, ale na ZP sa môže prihlásiť ako szčo s tým, že uvedie, že túto činnosť vykonáva sústavne. Z dôvodu poberania honorárov nie je povinne poistená v SP. Čiže platenie sociálky jej nehrozí.

Ved to ze ona sa chce vyhnut plateniu socialky, a pri tom ake honorare mala za rok 2009 keby bola szco tak plati odvody do ZP kazdy mesiac minimalne ako invalid v polovičnej sadzbe a takto jej vyslo len 183 eur a aj to sa jej zda vela ona proste nechape ze v danovom vydavky ma a v RZZP nie.
sway
11.03.10,06:40
Dobry den,

Chcela by som poprosit o radu (dobra stoji dost vela v tomto pripade :-))) SZCO veduca JU vykazala v roku 2008 vysoku stratu (nieco co nakladovo islo do roku 2008 a bolo vyfakturovane v rovnakom roku, bolo inkasovane az v roku 2009), v tomto roku 2009 teda ma vysoky zisk. Z hladiska dane z prijmu to nerobi problem, pretoze danovu stratu roku 2008 mozeme v plnej miere zapocitat z tohtorocnym ziskom a je z toho velka 0. Co vsak s RZZP? Mozem vymeriavaci zaklad podla §6 ponizit o stratu z min.roku a do RZZP uviest len rozdiel tychto 2 poloziek. Ak aj spravne nie, neriskli by ste to ??? Vychadza doplatit 14% z maximalneho vym.zakladu, pricom za 2 roky kumulovane je strata ...

Prosim pekne o radu a pripadne nejaku sikovnu fintu ... Dakujem

Podľa mňa na toto bohužiaľ žiadna finta nie je.
Určite by som to "neriskla" ... bohužiaľ....
"uviest len rozdiel tychto 2 poloziek" - určite nie :rolleyes:
Jozef Mihál
11.03.10,09:04
Súhlas, finta nie je, treba v budúcnosti rozmýšľať dopredu a lepšie "naplánovať" tok príjmov.
Machulka
11.03.10,10:52
Ďakujem L-M aj p. Mihál, naozaj je to tam, len ja som pozerala poucku ku konkretnemu riadku a hore som nepozrela. Este raz vdaka.
Tinika
11.03.10,11:37
Prosim vas, možte mi skontrolovat RZZP, lebo vraj ho mam zle povedali v zdravotke. SZCO do 30.6. od 1.7. podla autorskeho zakona.
Ako szco ma ZD -648,42 eur. ZP neplatila. Cely rok inv. dochodca

SB
B05 181
B06 0
B07 -648,42
B08 0
B09 0

B 43 mi hadze 14% ale inde 7%
B 45 0

SC
C05 0
C06 2622,86 - príjem za honorare bez výdavkov
C21 2622,86
C22 2622,86
C23 7%
C24 183,6

S21 2622,86
S22 2622,86
S23 1
S31 183,6
Tinika
11.03.10,11:38
Prosim vas, možte mi skontrolovat RZZP, lebo vraj ho mam zle povedali v zdravotke. SZCO do 30.6. od 1.7. podla autorskeho zakona.
Ako szco ma ZD -648,42 eur. ZP neplatila. Cely rok inv. dochodca

SB
B05 181
B06 0
B07 -648,42
B08 0
B09 0

B 43 mi hadze 14% ale inde 7%
B 45 0

SC
C05 0
C06 2622,86 - príjem za honorare bez výdavkov
C21 2622,86
C22 2622,86
C23 7%
C24 183,6

S21 2622,86
S22 2622,86
S23 1
S31 183,6

S33 183,6
S34 183,6
Tinika
11.03.10,11:45
S33 183,6
S34 183,6

dakujem pekne za ochotu
Jana Motyčková
11.03.10,11:53
Mal by robiť X.
Aleo sa aj po 1.7. prihlásiť ako szčo z dôvodu, že činnosť podľa autorského vykonáva sústavne a potom stačí B a nevyjde mu žiaden nedoplatok.
Alebo možno ZP uzná aj B, szčo od 1.1.do 30.6. a základ dane vrátane autorských. ( s tým by som ja ale celkom nesúhlasila)
Tinika
11.03.10,11:58
Mal by robiť X.
Aleo sa aj po 1.7. prihlásiť ako szčo z dôvodu, že činnosť podľa autorského vykonáva sústavne a potom stačí B a nevyjde mu žiaden nedoplatok.
Alebo možno ZP uzná aj B, szčo od 1.1.do 30.6. a základ dane vrátane autorských. ( s tým by som ja ale celkom nesúhlasila)

aj som začala robit x ale potom neviem prečo s som nakoniec robila. takze x a prečo?
tak im urobim B a hotovo. ale ta ked oni tam robia ako chcu tak načo robime mi rzzp a potom vyzeram ako somar pred klientom ze mu vyslo platit a vraj ma mamt preplatok :((
Tinika
11.03.10,12:00
aj som začala robit x ale potom neviem prečo s som nakoniec robila. takze x a prečo?
tak im urobim B a hotovo. ale ta ked oni tam robia ako chcu tak načo robime mi rzzp a potom vyzeram ako somar pred klientom ze mu vyslo platit a vraj ma mamt preplatok :((

ale ako ze jej vysiel preplatok ked nič neplatila to uz fakt nechapem asi mi sibe uz
Jana Motyčková
11.03.10,12:02
X lebo ako invalidná v čase keď bola szčo mala VZ nižší ako minimálny základ samoplatiteľa a za to obdobie platiť nemusí. A pritom bola szčo neskôr samoplatiteľ. To sa v S urobiť nedá, tam by museli byť vyplnené minimálne základy za 1-6. Preto povedali že je to zle vyplnené.
Tinika
11.03.10,12:04
X lebo ako invalidná v čase keď bola szčo mala VZ nižší ako minimálny základ samoplatiteľa a za to obdobie platiť nemusí. A pritom bola szčo neskôr samoplatiteľ. To sa v S urobiť nedá, tam by museli byť vyplnené minimálne základy za 1-6. Preto povedali že je to zle vyplnené.

:( som sa tu pytala ako mam vyriesit tie honorare a mi bolo povedane ze SD mam vyplnit tak som vyplnila. NO takze v X vyplnim XB a XC? dakujem
Jozef Mihál
11.03.10,12:15
X, XB, XC.
Jana Motyčková
11.03.10,12:22
Tinika : tu Vám nikto nepovedal, že SD. Viď môj príspevok 200 : http://www.porada.sk/1319574-post200.html

Že SD, Vám povedali niekde inde, viď váš príspevok 211.
Tinika
11.03.10,12:34
X, XB, XC.

ano, prave sa s tym trapim.

XB:
B05 181 dní
B06 0
B07 -684,42
B08 0
B09 0

odd.II
B11 181
B12 0
B13 0

odd.III same nuly

odd.IV
B31-35 0
B36 0
B37 365
ostatne 0

odd.V
B 61 -684,42
B 62 6
ostatne 0

XC
C04 1.7.-31.12.
C05 0
C06 2622,86

odd. II
C11 od 1.7. vysku jednotlivych honorarov podla mesiaca
C12 od 1.7. cele kalendarne mesiace
C13 od 1.7. sumu 295,5
C14 vyslo 1146,42

odd.III
C21 vyslo 2622,86
C22 0
C23 vyslo 3286,86
C24 0
C25 32,87
C31 2622,86
C33 2622,86
C37 183,6

X21b 1.1.-30.6.
dovod B
X25 ??? 1773??? (295,5x6)

odd.IV
X27 1.7.-31.12. dovod B
X28 2622,86
X29 ??? 1146,92 (191,07x6)????
vyslo NIE

odd. VI
vyplnujem???

X31 vyslo 2622,86
X32 0
X33 vyslo 2622,86
X34-36 0
X37 2622,86
X38 1

odd.VIII
X41 183,6
X42 0
X43 183,6
X44 183,6


prosim o kontrolu dakujem pekne
Tinika
11.03.10,12:36
Tinika : tu Vám nikto nepovedal, že SD. Viď môj príspevok 200 : http://www.porada.sk/1319574-post200.html

Že SD, Vám povedali niekde inde, viď váš príspevok 211.

ano mate pravdu, myslela som to SC som sa pomylila. Ale aj tak to nakoniec ma byt X zrejme. Tak to skusam opravit čo vyjde, lebo nechapem preplatok ked nič neplatila.
Jana Motyčková
11.03.10,12:56
Tinika :
B37 : 0, viď odkaz 14)
B61-B66 ak už nie je szčo, tak nevypĺňa
C23 :2622,86
X25 : 1146,42 (191,07x6)
X29 : 1146,42 -//-
X30: nie
VI.oddiel od júla 191,07, spolu 1146,42
X32 : 1146,42
Inak OK.
Tinika
11.03.10,13:07
Tinika :
B37 : 0, viď odkaz 14)
B61-B66 ak už nie je szčo, tak nevypĺňa
C23 :2622,86
X25 : 1146,42 (191,07x6)
X29 : 1146,42 -//-
X30: nie
VI.oddiel od júla 191,07, spolu 1146,42
X32 : 1146,42
Inak OK.

dakujem pekne.
ale c23 mi neviem prečo počita samo 3286,86 neviem odkial
Tinika
11.03.10,13:08
dakujem pekne.
ale c23 mi neviem prečo počita samo 3286,86 neviem odkial

asi som zle vyplnila honorare, idem opravit
Tinika
11.03.10,13:10
asi som zle vyplnila honorare, idem opravit

uz je to opravene :)
a čo teraz? mam stale nedoplatok 183,6 a vraj v zdravotke nemala nedoplatok. Tak asi len ako pisala pani motyčkova, ze jej uznali B a tam jej nič nevyslo. :)
Jana Motyčková
11.03.10,13:12
V zdravotke asi nemali príjem z autorských honorárov.
Tinika
11.03.10,13:28
uz je to opravene :)
a čo teraz? mam stale nedoplatok 183,6 a vraj v zdravotke nemala nedoplatok. Tak asi len ako pisala pani motyčkova, ze jej uznali B a tam jej nič nevyslo. :)

tak prave som dovolala s klientko a ja som stale ta hlupa bo ona nebude platit ked v zdravotke jej nevyslo. vysvetlujem jej ze fajn ze jej nevyslo dobre pre nu ale ze ja mam spravne vyplnene tlačivo. a vyziapala sa na mna ako s nou rozpravam a ze si bude vsetko kontrolovat .... odchadza a ja si vydychnem snad ked sa ukludnim. dakujem za spolupracu
Iwett
11.03.10,13:30
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc, neviem si rady s jedným RZZP:
celý rok dôchodca, celý rok SZČO, zamestnanec od 01.01.-15.03. s príjmom 2072,63 eur a od 02.07.-31.12 zamestnanec-konateľ bez príjmu. Zo živnosti základ dane 476 eur, zaplatené preddavky 90,- EUR, zaplatený nedoplatok z RZZP 2008 bol 200 eur. Tento nedoplatok ale bol vypočítaný nesprávne, podávalo sa dodatočne RZZP a aj nedoplatok aj zaplatené preddavky boli zdravotnou poisťovňou v roku 2010 vrátené na účet SZČO. Ako mám v takom prípade vypísať r. B06 a B08? Preddavky boli síce platené v roku 2009, ale vrátené v roku 2010.
Raz mi vychádza preplatok, raz nedoplatok, už som v koncoch. Mohli by ste sa mi na to pozrieť? Ďakujem
Jozef Mihál
11.03.10,14:14
B06 = suma ZAPLATENÝCH preddavkov za rok 2009. Je pritom jedno, kedy zaplatených, stornovaných a pod.

B08 = suma výdavkov na zdravotné poistenie uplatnených do výdavkov v DP za rok 2009. Táto suma je problém účtovný, s tým zrejme neporadíme (teda ja určite nie).
Iwett
11.03.10,14:59
B06 = suma ZAPLATENÝCH preddavkov za rok 2009. Je pritom jedno, kedy zaplatených, stornovaných a pod.

B08 = suma výdavkov na zdravotné poistenie uplatnených do výdavkov v DP za rok 2009. Táto suma je problém účtovný, s tým zrejme neporadíme (teda ja určite nie).
Takže keď boli preddavky zaplatené a do podania RZZP boli vystornované tak v r. B06 napíšem 0,- ?
anarchy
11.03.10,16:12
Súhlas, finta nie je, treba v budúcnosti rozmýšľať dopredu a lepšie "naplánovať" tok príjmov.

Dakujem. Planujeme, planujeme, lenze viete clovek mieni, zivot meni :-(((
Jozef Mihál
11.03.10,18:16
Takže keď boli preddavky zaplatené a do podania RZZP boli vystornované tak v r. B06 napíšem 0,- ?

Áno.
Tinika
11.03.10,20:32
V zdravotke asi nemali príjem z autorských honorárov.

ale ako vobec zistili nejaky jej prijem? ona tam asi sla s danovym a tam mala aj vydavky a teda bola v strate a tym padom podla B jej nevyslo platit. kaslem na v zdravotke su asi mudrejsi .) vdaka este raz
Iwett
12.03.10,04:25
Ďakujem veľmi pekne pán Mihál
Dianka
12.03.10,08:06
Dobrý deň pán Mihál, chcela by som vás poprosiť o vyjadrenie, či je potrebné odviesť na zdravotné poistenie a koľko v tomto prípade: Zamestnancovi bol zo sociálneho fondu tvoreného zo zisku po zdanení poskytnutý pobyt v hoteli v Tatrách pri príležitosti jeho svadby - akýsi svadobný dar od firmy, v ktorej pracuje. Pobyt sa uskutočnil v 09/2009. Zamestnanec si ide robiť sám RZZP, nakoľko bol minulý rok aj živnostník. Suma platby za pobyt bola EUR 837,50. Ak je z toho potrebné odvádzať ZP, odvádza niečo aj zamestnávateľ, alebo len zamestnanec? Sporne sa k tomu vyjadrujú traja audítori, s ktorými som to konzultovala, rovnako aj k tomu, či takýto príjem zo SF tvoreného zo zisku po zdanení podlieha alebo nepodlieha zdaneniu....Vy máte na to aký názor? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
12.03.10,09:20
Akýkoľvek príjem zamestnanca, ktorého zdrojom je sociálny fond, nevstupuje do VZ zamestnanca na zdravotné poistenie.

Príjem zo SF podlieha zdaneniu, od dane sú oslobodené príjmy uvedené v § 5 ZDP, ako je dotácia na stravné lístky alebo rekreácia vo vlastnom zariadení zamestnávateľa.

V uvedenom prípade ak šlo o pobyt, ktorý zaplatil priamo zamestnávateľ hotelu, tak oslobodené od dane.

Ak si to platil zamestnanec sám a dodatočne mu to zamestnávateľ preplatil, tak zdanený príjem.
MZUCTOVNIK
12.03.10,13:58
Pán Mihál, príp. p. Motyčková, riešim otázku platenia zdrav. poistenia vo vzťahu k daňovému priznaniu. Akým dokladom sa preukáže skutočne zaplatené poistné ZP za predch. rok, ktoré sa uvádza v DP tab. 1- Pri príjmoch ...uplatnené výdavky percentom z príjmov a preukázateľne zaplatené poistné vo výške.. Je možné použiť výpočet z RZZP za predchádzajúci rok, uvedené v prílohe SD (honoráre)?
Jozef Mihál
12.03.10,14:03
K samotnému DP sa žiaden takýto doklad neprikladá.

Pri prípadnej kontrole z DU sa postupuje podľa toho, ako daňovník účtuje. Predpokladám, že v danom prípade nijako a uplatňuje si paušálne výdavky. Ak je tak, potom treba odložiť kópiu RZZP, doklad o zaplatení nedoplatku a výdavkom je suma poistného vypočítaná v liste SD.
MZUCTOVNIK
12.03.10,14:18
Ďakujem za promptnú odpoveď!
SlavkaF
12.03.10,15:40
Dobry den!
Chcela by som sa spytat, aky je postup pri zamestnancoch, ktorí na zaciatku roka 2009 desat dni zaplatili ZP ako samoplatca, a potom cely rok boli zamestnancami, jeden z nich nedosahol ani jeden mesiac pocas roka maximum podla zakonu, cize by nemusel podavat RZZP. Ale ked bol samoplatcom, tak bude musiet podat nejake tlacivo RZZP osobne, zamestnavatel mu asi nebude musiet vykonat RZZP? Ten druhy dosiahol jeden mesiac viac ako maximum, takze musi podavat RZZP. Moze mu vykonat RZZP zamestnavatel, alebo musi si on a ak ano, na akom tlacive?
Ak osoba od 1.1.2009 bola na PN az do 11.8.2009, potom bola az do konca roka 2009 na rodicovskej dovolenke, je povinna podat RZZP?
Velmi pekne Vam dakujem za odpovede.
Jozef Mihál
12.03.10,15:49
Ten prvý nemusí podávať RZZP, samotný fakt, že bol 10 dní samoplatca neznamená, žeby musel podávať RZZP.

Druhý musí podať RZZP a to sám. Tlačivo S, SA, SC.

Tretia uvádzaná osoba nie je povinná podať RZZP.
MZUCTOVNIK
12.03.10,16:32
Pán Mihál, ešte jedna otázka. Zahrnie sa do ročného zúčtovania zdravotného poistenia autorský honorár vyplatený z ČR a odmena konzultanta vyplatená
z Európskeho centra pre rómsku otázku so sídlom v Budapešti?
Jozef Mihál
12.03.10,19:33
Ak sa zdanili len v SR, tak áno. Ak sa zdanili v zahraničí, tak nie.
MZUCTOVNIK
13.03.10,04:41
Pán Mihál, vďaka!
SlavkaF
13.03.10,04:42
Pan Mihal, dakujem Vam velmi pekne.
Machulka
14.03.10,11:35
Dobrý deň, chcem sa opýtať. Vypľňam tlačivo X pre kamošku, ktorá bola v roku 2009 zamestnanec na rodičovskej dovolenke, a od 15.6.2009 bola SZČO . Chcem sa opýtať, či v III.oddiely X21 vyplnam aj zamestnanca, aj keď nemala žiadny príjem,nakoľko bola na rodičovskej dovolenke a poberala rodičovský príspevok. Vďaka.
Jozef Mihál
14.03.10,14:14
Áno, treba to vyplniť, lebo bolo obdobie, kedy bola súčasne zamestnanec a súčasne poistenec štátu (rodičovský príspevok).

1.1.2009 - 14.6.2009.
Mimma.477
14.03.10,15:12
Dobry den ,
Prosím o pomoc s takymto problémom.
Syn bol SZČO od 1.1.-2.7.2009, kedy živnost zrušil a na ZP sa prihlasil ako samoplatitel . Nasledne odisiel do Rakuska, kde ma zalozenu rakusku zivnost. Samoplatitelom v slovenskej ZP ostal, v Rakusku zatial zdravotne poisteny nie je.
Su jeho prijmy z tejto zahraničnej živnosti predmetom VZ v RZZP? V daňovom priznani budú zahrnuté podľa §6, ale v r. 79 Dp sú vyňaté (resp. daňový základ).
Ak ano, kam ich uvediem? Do r. B09 listu SB,( ale nebude sediet obdobie z r. B04 a B05)
Alebo do C06, ale cele prijmy, bez nakladov?
Ak sa nauvádzajú, je nejaka povinna príloha, na základe ktorej sa prijmy vyňali?
Uz som precitala celu diskusiu, nieco som aj nasla, ale akosi to neviem napasovat na náš pripad. Dakujem
Jozef Mihál
14.03.10,17:44
Zle. V deň, kedy mu vznikla živnosť v Rakúsku, sa mal prihlásiť v Rakúsku ako poistenec a v SR sa mal odhlásiť.

Skúsim napriek tomu odpovedať na Vašu otázku:

Príjem zo živnosti v R neuvedie v RZZP.
M3G
14.03.10,18:51
Rád by som sa spýtal, ako v tlačive "X" zaznačiť PN, ktorú zamestnanec začal počas trvania zamestnania a pokračoval v nej aj po skončení zamestnania. Zároveň SZČO.

1.1.2009-14.8.2009 bol SZČO, vymeriavací základ mal 1514,54 €
14.8.2009-31.10.2009 bol zamestnanec, vymeriavací základ 233,34 €

V auguste začala PN, ktorá trvala aj po skončení pracovného pomeru, t.j.
1.11.2009-31.12.2009 nebol nič, iba PN.

Ja som to zaznačil iba do V. oddielu tlačiva "X", dúfam, že dobre.
Jozef Mihál
14.03.10,18:55
Dobre.
mamiatko
14.03.10,20:50
Prosím o radu, nedokážem si vypracovať svoje RZZP, požiadala som VšZP o vypracovanie - poslali mi, prikladám ak sa podarí, k ich číslam sa však neviem na Ústrednom port. verejnej správy dopracovať. Chcela by som veľmi pekne poprosiť, či by ste sa na to nemohli pozrieť, kde je chyba. SZČO celý rok, Od 26.1.2009 do 15.2.2009 práceneschopná, Od 22.7.2009 priznaný invalidný dôchodok - rozhodnutie doručené 4.11.2009. Preddavky zaplatené 413,70 Základ dane 2925,62
magdalenaa
15.03.10,04:52
Dobrý deň,
ja Vás chcem poprosit, aké tlačivo na RZZP použit, ak živnostník mal živnost od 01.01.2009-15.03.2009, od 16.03.2009-10.12.2009 mal TPP a od 11.12.2009 do 31.12.2009 bol na PN v ochrannej lehote po skončení PP.
Na UP sa zaevidoval až 01/2010.
Vyplňala som RZZP na tlačive S, SA a SB, ale neviem, čo s tým obdobím po skončení PP a trvaní PN - na akom tlačive by to malo byť podchytené.

Ďakujem za pomoc
Jana Motyčková
15.03.10,08:53
Prosím o radu, nedokážem si vypracovať svoje RZZP, požiadala som VšZP o vypracovanie - poslali mi, prikladám ak sa podarí, k ich číslam sa však neviem na Ústrednom port. verejnej správy dopracovať. Chcela by som veľmi pekne poprosiť, či by ste sa na to nemohli pozrieť, kde je chyba. SZČO celý rok, Od 26.1.2009 do 15.2.2009 práceneschopná, Od 22.7.2009 priznaný invalidný dôchodok - rozhodnutie doručené 4.11.2009. Preddavky zaplatené 413,70 Základ dane 2925,62
Nie je to správne vypracované. Aj keď vo výsledku nie je náhodou veľký rozdiel, správne to má byť tak ako prikladám. Preddavky na r. B06 som opísala z pôvodného tlačiva.
Jana Motyčková
15.03.10,08:56
magdalenaa : S by mohlo byť správne. PN po skončneí zamestnania treba uviesť do III.oddielu na S.
mamiatko
15.03.10,09:50
Veľmi pekne Vám ďakujem
pero
15.03.10,14:12
p.Mihál, chcem Vás poprosiť o radu kamarátke vrátili za roky 2005-2008 preplatok vo výške 61,41 - 11,66 daň = 49,75 po zdanený v januári 2009, mám tento príjem niekde zahrnúť - ročné zúčtovanie dane alebo ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
pero
15.03.10,14:15
p.Mihál,

zabudla som nápísať v predchádzajúcej otázke, že ide o preplatok na poistnom.
AnnaK
15.03.10,16:11
Dobrý deň p. Mihál. Spoločník v.o.s. podľa výpisu z OR od r.2004. Do r.2006 bol SZČO. Od r. 2007 je čistý zamestnanec. Prvýkrát zdaňoval podiel na zisku v.o.s. až za rok 2008. Tento podiel na zisku za rok 2008 bol vyplatený až v marci 2009. Teraz v marci 2010 mal vyplatený podiel na zisku v.o.s. za rok 2009. Ako spoločník v.o.s. je povinný robiť RZZP. Ale kam zahrnúť podiel na zisku za rok 2008 vyplatený v roku 2009? Do RZZP za rok 2008 alebo za rok 2009?
A musí byť prihlásený v ZP ako spoločník v.o.s.? Zatiaľ je totiž prihlásený iba ako zamestnanec. Ďakujem vopred za odpoveď.
M3G
15.03.10,16:40
Ďakujem pekne za radu.
Ak by to bolo možné, zaujímala by ma ešte jedna vec.
SZČO v priebehu roka uhradil namiesto 496,44 sumu 506,44 €. Do kolonky "úhrn zaplatených preddavkov na poistné" mám dať 496,44 € a vyžiadať si túto sumu iným spôsobom(resp. zaplatiť niektorý preddavok o 10 € menej?) alebo tam môžem dať sumu 506,44 € a vznikne mi 10 € preplatok v ročnom zúčtovaní?

Priznám sa, že som si nikdy touto položkou nebol istý.
Jana Motyčková
15.03.10,19:14
pero - ona bola szčo v r.2009?
Jana Motyčková
15.03.10,19:20
Dobrý deň p. Mihál. Spoločník v.o.s. podľa výpisu z OR od r.2004. Do r.2006 bol SZČO. Od r. 2007 je čistý zamestnanec. Prvýkrát zdaňoval podiel na zisku v.o.s. až za rok 2008. Tento podiel na zisku za rok 2008 bol vyplatený až v marci 2009. Teraz v marci 2010 mal vyplatený podiel na zisku v.o.s. za rok 2009. Ako spoločník v.o.s. je povinný robiť RZZP. Ale kam zahrnúť podiel na zisku za rok 2008 vyplatený v roku 2009? Do RZZP za rok 2008 alebo za rok 2009?
A musí byť prihlásený v ZP ako spoločník v.o.s.? Zatiaľ je totiž prihlásený iba ako zamestnanec. Ďakujem vopred za odpoveď.
Spoločník v.o.s. je automaticky pre ZP považovaný za szčo a má byť prihlásený na ZP ako szčo bez ohľadu na to, či mu vyjde zo spoločnosti nejaký zisk. Ako szčo rzzp robiť musí. Podiel na zisku v.o.s za rok 2008 je zdaniteľným príjmom spoločníka v r. 2008 a v r. 2008 aj vstupuje do VZ pre zdravotné poistenie.
Jana Motyčková
15.03.10,19:22
Ďakujem pekne za radu.
Ak by to bolo možné, zaujímala by ma ešte jedna vec.
SZČO v priebehu roka uhradil namiesto 496,44 sumu 506,44 €. Do kolonky "úhrn zaplatených preddavkov na poistné" mám dať 496,44 € a vyžiadať si túto sumu iným spôsobom(resp. zaplatiť niektorý preddavok o 10 € menej?) alebo tam môžem dať sumu 506,44 € a vznikne mi 10 € preplatok v ročnom zúčtovaní?

Priznám sa, že som si nikdy touto položkou nebol istý.
Toto reba riešiť s konkrétnou ZP, ale ZP zvyčajne vyžadujú žiadať si preplatok na preddavkoch osobitne a do rzzp zapísať len správnu sumu preddavkov.
Tinika
15.03.10,21:43
Prosim Vás najdem tu niekde vzor tlačiva XA,XD? Nikde som ho nenašla. POtrebujem si skontrolovat podla niečoho či mam spravne. vďaka
Jana Motyčková
16.03.10,07:01
Ak dáte základné údaje, urobím vám z toho vzor - neviem či potrebujete X kôli zmene sadzby, alebo nízky príjem alebo poistenec štátu.
Tinika
16.03.10,07:16
Ak dáte základné údaje, urobím vám z toho vzor - neviem či potrebujete X kôli zmene sadzby, alebo nízky príjem alebo poistenec štátu.

dakujem, potrebujem kvoli nizkemu príjmu+poistenec statu. tak idem to nahodit
Tinika
16.03.10,07:18
Takze matka na RD cely rok, zamestnana od 24.11.2009 s uhrnom príjmov 648,80, odvody zamestnanca 25,95, odvody zamestnavatela 64,87. Na dič ako sprostredkovatel poistenia mala príjem 13.10. 1068,66 eur a 11.11. 291,38 eur spolu 1360,04 eur. Odvody z toho neplatila. dufam ze som na nič nezabudla.
pero
16.03.10,09:00
p.Motyčková, k otázke 396, ona bola v roku 2009, 1 až 3 zamestnaná, potom od 4 - 9 na úrade práce a od 10 je SZČO. Zdravotná poisťovňa jej poslala len list, kde jej oznamovali, že jej dňa 29.1. poslali na účet preplatok na poistnom za roky 2005-2008 po zdanení. Mám jej to zahrnuť v daňovom priznaní do príjmu a uplatniť z toho paušalné výdavky? Stačí jej potom k daňovému priznaniu tento list alebo potrebuje potvrdenie o zdaniteľnej mzde? Ako to bude v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia?
Jana Motyčková
16.03.10,09:19
pero :
Ak to bol preplatok zo szčo, tak vrátený preplatok (sumu pred zdanením) si musí ako szčo zahrnúť v DP do príjmu , zaplatenú zrážkovú daň si uplatní ako preddavkovú.
Ak to bol preplatok zo zamestnania, príp. samoplatiteľa, do DP to zahrnúť nemusí.
K DP potrebuje aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde od zamestnávateľa, k rzzp potrebuje od zamestnávateľa doklad o výške príjmu a preddavkoch.
Jana Motyčková
16.03.10,09:27
Takze matka na RD cely rok, zamestnana od 24.11.2009 s uhrnom príjmov 648,80, odvody zamestnanca 25,95, odvody zamestnavatela 64,87. Na dič ako sprostredkovatel poistenia mala príjem 13.10. 1068,66 eur a 11.11. 291,38 eur spolu 1360,04 eur. Odvody z toho neplatila. dufam ze som na nič nezabudla.
Ak má na sprostredkovanie licenciu, mala byť prihlásená na ZP ako SZČO, potom musí robiť rzzp a to pravdepodobne na X+XA+XB (závisí od toho odkedy má licenciu). Ak mala licenciu celý rok, zaplatené preddavky zo zamestnania sa jej vrátia.
Ak nemá na sprostredkovanie licenciu, príjem 1360,04 je v čase, keď nebola zamestnancom ani SZČO, a je nižší ako úhrn minimálnych základov samoplatiteľa za to obdobie - do 23.11. je úhrn minimálnych základov 191,07x10 + 191,07/30x23. Čiže v tomto období je poistencom štátu s nízkym príjmom a príjem sa jej do rzzp nezapočítava a z tohoto dôvodu rzzp robiť nemusí. Ako zamestnanec rzzp tiež robiť nemusí, ak by ho napriek tomu chcela robiť, tak A.
Katka2
16.03.10,10:35
Dobrý. Časť roka SZČO, následne zamestnanec a nástup na MD. Úhrnný vymeriavací základ nad 3546 €. Môžem použiť tlačivo S - SA+SB? Ďakujem.
Jana Motyčková
16.03.10,10:44
Áno .
Tinika
16.03.10,12:31
Ak má na sprostredkovanie licenciu, mala byť prihlásená na ZP ako SZČO, potom musí robiť rzzp a to pravdepodobne na X+XA+XB (závisí od toho odkedy má licenciu). Ak mala licenciu celý rok, zaplatené preddavky zo zamestnania sa jej vrátia.
Ak nemá na sprostredkovanie licenciu, príjem 1360,04 je v čase, keď nebola zamestnancom ani SZČO, a je nižší ako úhrn minimálnych základov samoplatiteľa za to obdobie - do 23.11. je úhrn minimálnych základov 191,07x10 + 191,07/30x23. Čiže v tomto období je poistencom štátu s nízkym príjmom a príjem sa jej do rzzp nezapočítava a z tohoto dôvodu rzzp robiť nemusí. Ako zamestnanec rzzp tiež robiť nemusí, ak by ho napriek tomu chcela robiť, tak A.

velmi pekne dakujem
Lucinka23
16.03.10,15:09
Dobrý deň, prosím o radu. Robím prvýkrát RZZP pre SZČO. Mám k dispozícií bloky o úhrade poistného 6x41,37=248,22 a 1x73,50 (vôbec neviem prečo takú sumu), zároveň mám list podľa ktorého zostávajúci preplatok z RZZP 2008 (30,09 €) bude započítaný s roku 2009 - to znamená, že ako uhradené preddavky dám sumu 351,81 €. SZČO mi tu priložil doklad od SP, že v mesiacoch 6-8/2009 poberal nemocenské. V mesiaci jún to vyzerá, že bol PN iba časť mesiaca, lebo výplatená suma je nižšia ako ďalšie dva mesiace. Ale vôbec mi nepovedal koľko dní, ale ja si myslím, že potrebujem tento údaj, aby som správne vyplnila oddiel V. A správne uvažujem, že ak je PN, tak do minimálne základu v oddieli VI. sa píše nula dní a tiež nula základu resp. sa to prepočítava.

Ďakujem.
chudaska
16.03.10,16:41
Dobrý den, mam znameho, ktory je nezamestnany od oktobra minuleho roka, robili sme dan. priznanie, lebo zamestnavatel zanikol, pyta sa ci musi mat aj RZZP, nevie mi ale zdokladovat prijmy za minuly rok a zamestnavatel mu potvrdenie k RZZP nevystavil, ako mu pomoct....urobia mu rocne zuctovanie v poistovni? Oni vedia zistit výsku jeho VZ.Dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
16.03.10,16:49
Lucinka23 - vyžiadajte si doklad od SP s presnými dátumami odkedy dokedy poberal nemocenské. Počas poberania nemocenského sa minimálny základ kráti. Ak nemocenské poberal celý mesiac, tak minimálny základ je 0.
Jana Motyčková
16.03.10,16:55
chudaska :
Najskôr, len pre poriadok, ak zaniká zamestnávateľ bez právneho zástupcu, je povinný všetkým zamestnancom vystaviť doklad o výške príjmu a preddavkoch.
Keďže bývalý zamestnávateľ je nedostupný, skúste od známeho alebo z výplatných pások, prípadne z potvrdenia k dani zistiť, či je povinný robiť rzzp.
Ak máte podozrenie, že je povinný robiť rzzp, v podstate má dve možnosti
- zájde na ZP a vysvetlí situáciu a skúsi od nich vymámiť náhradný doklad, alebo aby mu urobili rzzp (nie sú povinní ani jedno ani druhé)
- ak nepochodí, napíše na ÚDZS, že si zamestnávateľ nesplnil povinnosť a bude čakať, či sa niečo bude diať.
A ešte možnosť, ak má výplatné pásky, urobiť rzzp na základe nich.
Lucinka23
16.03.10,17:17
Ďakujem p. Motyčková. Ešte by som sa vrátila k tým preddavkom, do sumy zaplatených preddavkov môžem dať aj ten zápočet z roku 2008? Nemám doklad o úhrade ale mám list, v ktorom mu to oznamujú.
MáriaPaM
16.03.10,17:26
prosím o radu: nemec s trvalým pobytom SR zamestnanec január až august 2009, (od septembra v nemecku aj s príjmom aj s poistením) príjem nad strop, robí rzzp A. Problém je ten, že ako zamestnávateľ ho síce mám odhláseného, ale sám ako poistenec nie je odhlásený, lebo v zp povedali že musí priložiť potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu, čo sa mi nepodarilo získať. A tak vraj mal byť od 1.9. ako samoplatiteľ. Naozaj musí byť samoplatiteľ pokým nezískam potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu? Mám urobiť S - SA,SD?
MáriaPaM
16.03.10,17:29
oprava : S - SA, SC ?
lenkak
16.03.10,19:48
Aké tlačivo mám vybrať
keď osoba bola celý rok zamestnancom,
a popritom mala vyplácané provízie , má DIČ - sprostredkovateľ, nemá živnosť. Typ S = SA+SD alebo S = SA+SB?
Uvažovala som skôr nad SD, nie je prihlásená v ZP ako szčo.
chudaska
16.03.10,19:59
chudaska :
Najskôr, len pre poriadok, ak zaniká zamestnávateľ bez právneho zástupcu, je povinný všetkým zamestnancom vystaviť doklad o výške príjmu a preddavkoch.
Keďže bývalý zamestnávateľ je nedostupný, skúste od známeho alebo z výplatných pások, prípadne z potvrdenia k dani zistiť, či je povinný robiť rzzp.
Ak máte podozrenie, že je povinný robiť rzzp, v podstate má dve možnosti
- zájde na ZP a vysvetlí situáciu a skúsi od nich vymámiť náhradný doklad, alebo aby mu urobili rzzp (nie sú povinní ani jedno ani druhé)
- ak nepochodí, napíše na ÚDZS, že si zamestnávateľ nesplnil povinnosť a bude čakať, či sa niečo bude diať.
A ešte možnosť, ak má výplatné pásky, urobiť rzzp na základe nich.
No práve,ze vsetky potvrdenia ma,ale akosi zamestnavatel pozabudol na zdravotne....pasky nema pokope,tak uvidime ako pochodi v poistovni...dakujem zatial za pomoc
MáriaPaM
16.03.10,20:33
Aké tlačivo mám vybrať
keď osoba bola celý rok zamestnancom,
a popritom mala vyplácané provízie , má DIČ - sprostredkovateľ, nemá živnosť. Typ S = SA+SD alebo S = SA+SB?
Uvažovala som skôr nad SD, nie je prihlásená v ZP ako szčo.
ja by som dala SA+SB a pribaliť rovno aj dodatočne prihlášku.
Jozef Mihál
16.03.10,20:49
Súhlas.
Silvia123
16.03.10,20:54
Chcem si len overiť či som postupovala správne pri výpočte preddavku na rok 2010 pri RZZP, typ B. Môj otec bol celý rok živnostník, zároveň bol celý rok čiastočný invalid, základ dane mal 1360 EUR, v riadku p.35 mi vyšlo áno -teda splnenie podmienky, oddiel VI. som nevypisovala, sadzbu poistného keďže je ČID som dávala 7%, vyšli mi preddavky 3,70 EUR!
Otázka: Bol môj výpočet správny? Zdajú sa mi tie preddavky veľmi malé, akože nesťažujem sa, ale podľa všetkého keďže je ČID, tak nemusí upravovať preddavky na minimum, to znamená že bude platiť len tých 3,70 EUR mesačne?
Jozef Mihál
16.03.10,21:14
1360/12/2,14 a z toho 7% = 3,70 eur.

Teda od júla 2010 skutočne platí preddavky 3,70 eur mesačne.
Silvia123
16.03.10,21:47
Ďakujem za odpoveď p. Mihál a ešte takú rýchlu, ste naozaj neoceniteľný a super!
Jozef Mihál
16.03.10,22:05
Od zajtra je hotline, to znamená že rýchla odpoveď by mala byť do 31.3. pravidlom.
MáriaPaM
17.03.10,05:52
prosím o radu: nemec s trvalým pobytom SR zamestnanec január až august 2009, (od septembra v nemecku aj s príjmom aj s poistením) príjem nad strop, robí rzzp A. Problém je ten, že ako zamestnávateľ ho síce mám odhláseného, ale sám ako poistenec nie je odhlásený, lebo v zp povedali že musí priložiť potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu, čo sa mi nepodarilo získať. A tak vraj mal byť od 1.9. ako samoplatiteľ. Naozaj musí byť samoplatiteľ pokým nezískam potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu? Mám urobiť S - SA,SD?
prosím čo s takýmto zahraničným?
Jana Motyčková
17.03.10,07:16
Ďakujem p. Motyčková. Ešte by som sa vrátila k tým preddavkom, do sumy zaplatených preddavkov môžem dať aj ten zápočet z roku 2008? Nemám doklad o úhrade ale mám list, v ktorom mu to oznamujú.
Dop.26 by som dala aj s tým započítaním z r.2008 (351,81), do p.28 len to, čo zaplatil v r.2009, 321,72.
Jana Motyčková
17.03.10,07:24
prosím o radu: nemec s trvalým pobytom SR zamestnanec január až august 2009, (od septembra v nemecku aj s príjmom aj s poistením) príjem nad strop, robí rzzp A. Problém je ten, že ako zamestnávateľ ho síce mám odhláseného, ale sám ako poistenec nie je odhlásený, lebo v zp povedali že musí priložiť potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu, čo sa mi nepodarilo získať. A tak vraj mal byť od 1.9. ako samoplatiteľ. Naozaj musí byť samoplatiteľ pokým nezískam potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu? Mám urobiť S - SA,SD?
Podľa §3 ods.2 Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba,ktorá má trvalý pobyt na území SR; to neplatí, ak
a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca.

Čiže nemusí predložiť potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu, ale treba predložiť potvrdenie o tom, že je zamestnaný v Nemecku (napr. zmluva) a že je tam zdravotne poistený. Samoplatiteľ tu byť nemôže, keď je poistený v Nemecku aj kôli predpisom EÚ- v dvoch štátoch naraz môže byť poistený, iba ak by mu to určili vo formulári E101, čo mu nevystavia, keďže pracuje len v jednom štáte EÚ. Rzzp sa potom bude robiť iba na A.
MáriaPaM
17.03.10,08:55
Veľmi veľmi pekne ďakujem.
veruska
17.03.10,11:21
Prosím o radu:
študent skončil školu, 5 dní bol samoplatiteľom, potom bol evidovaný na úrade práce a nakoniec sa stal SZČO (od 1.11. do 31.12.). Je základ dane dosiahnutý z podnikania činil 2510 eur. Tlačivá XB a XC sú správne? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
17.03.10,14:19
Bude stačiť S+SB+SC. Pre voľbu medzi S a X je v tomto prípade potrebné posúdiť úhrn VZ voči úhrnu jeho minimálnych základov. Úhrn jeho minimálnych základov bude za 2 mesiace szčo 591 € plus niečo málo za 5 dní samoplatiteľa. Úhrn jeho VZ je cca 2510/2,14, čo je viac ako tie minimálne základy, takže S. že bol študentom, na S neuvedie, prípadne to uvedie v osobitných záznamoch.
veruska
17.03.10,14:30
Ďakujem veľmi pekne. Moja prvá voľba bola S+uvedené prílohy, ale potom ma zmiatol ten nízky vymeriavací základ a nevedela som, či to nebude X.
Ešte raz vďaka.
veruska
18.03.10,07:04
Môžem sa ešte vrátiť k môjmu probému? Už nie som si istá ničím. Ide o list SC. Ten "môj samoplatiteľ" zaplatil za 8/09 3,45 eura (4dni) a za 9/09 2,67 eura (3 dni). Príjem nemal žiadny v tomto období. Musím vyplniť aj II. oddiel listu SC? ak áno, ako? Ďakujem.
Jozef Mihál
18.03.10,07:38
Áno, zapíšete príslušné počty dní (C12), k nim alikvótne sumy min. VZ (C13) a k tomu príslušné sumy do C14. Súčet z C14 prenesiete do C21.
veruska
18.03.10,07:47
A minimálny základ beriem 295,5 alebo 191,07?
Jozef Mihál
18.03.10,08:09
Do C13 sa zapisujú sumy min. VZ 295,50 a z nich odvodené alikvótne sumy pri nižšom počte dní.
veruska
18.03.10,08:21
Ďakujem. Prepočet alikv.sumy mi je jasný, len som nevedela, z ktorého VZ to počítať.
Bubasis
18.03.10,12:18
Vedeli by ste mi prosim pomocť s problemom? Zamestnankyňa poberala daňový bonus na dcéru od r. 2004. Jej dcérka je ťažko zdravotne postihnutá a v máji r. 2009 ukončila štúdium na strednej škole maturitnou skúškou. Nezamestnala sa ale podala žiadosť o priznanie invalidného dôchodku.
30.júna 2009 jej bolo Sociálnou poisťovňou vydané oznámenie o vyplácaní dôchodku a to od 20. augusta 2009 s tým, že jej bol priznaný aj spätne a to za obdobie od 16.1.2008 do 31.12.2008 a od 1.1.2009 do 19.8.2009.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach vydal oznámenie o začatí správneho konania 23.12.2009 na základe ktorého bola zamestnankyňa povinná vrátiť prídavok na dieťa len za obdobie od 1.7.2009 do 31.8.2009 v súvislosti s ukončením štúdia.
Daňový bonus bol zamestnankyni uplatnený v mzde za mesiace január – jún 2009 a to v sume 115,92 eur (19,32eur / mesiac).
Bol daňový bonus uplatnený správne alebo je potrebné v súvislosti s vyššie uvedeným urobiť nápravu v rámci ročného zúčtovania dane za rok 2009? A čo s daňovým bonusom za rok 2008? Má naň zamestnankyňa nárok?
Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem
Bubasis
18.03.10,12:28
A este sa mi vyskytol jeden problem...uplatňujeme zamestnancovi nezdanitelnu cast na manzelku. Doniesol mi potvrdenie o zdaniteľnom prijme od predchadzajuceho zamestnavateľa manželky no zjavne v nom nie je uvedena suma náhrad príjmu pri práceneschopnosti vyplácaná zamestnávateľom ani suma, ktorou zamestnávateľ prispieval na stravovanie...podla toho co som sa docitala sa tieto príjmy zapocitavaju do vlastneho prijmu manzelky a nie som si celkom ista, ako v danom pripade postupovat...sama to osobitne na tlacivach vystavenych zamestnancom neuvadzam ani v mzdovom softe to osobitne neevidujem (mam na mysli stravne vyplacane zamstnavatelom)...Prosim o pomoc pan Mihál.
M3G
18.03.10,12:52
SZČO mal počas roka prerušenú živnosť, bol dobrovoľne nezamestnaný, a počas tohoto obdobia zarobil v anglicku 7000 Libier. Bude musieť z tejto sumy v ročnom zúčtovaní ZP zaplatiť zdravotné poistenie?
Ľaľa
18.03.10,19:57
Prosím poradiť, zamestnanec od l.l.2009 do 31.12.2009. Z toho bol
na PN-ke v období od 1.1.2009 do 31.10.2009. Do 29.1.2009 bola PN platená, od 30.1.2009 do 31.11.2009 neplatená. Nová PN-ka od
9.11.2009 do 31.12.2009. Od 30.1.2009 priznaný ID, pokles prac.schop. 45 %. Príjem z prac.pomeru za obdobie od 1.11.-8.11.09 bol vo výške 139,36, ZP-zamestnanec 2,78, ZP-zamestnávateľ 6,96. Okrem príjmu z pracovného pomeru mal ešte príjem zo sprostredkovania poistenia podľa § 6 ods. 2 ZoDP vo výške 140,03 z toho 40 % výdavky 56,01, čiže zákl. dane z príjmov podľa § 6 84,02. Použila som tlačivo XA, XD ale niekde asi robím chybu lebo mi vychádza nedoplatok na poistnom cca 2,74. Prosím Vás kde robím chybu? Ďakujem.
Ľaľa
18.03.10,20:00
Prosím poradiť, zamestnanec od l.l.2009 do 31.12.2009. Z toho bol
na PN-ke v období od 1.1.2009 do 31.10.2009. Do 29.1.2009 bola PN platená, od 30.1.2009 do 31.10.2009 neplatená. Nová PN-ka od
9.11.2009 do 31.12.2009. Od 30.1.2009 priznaný ID, pokles prac.schop. 45 %. Príjem z prac.pomeru za obdobie od 1.11.-8.11.09 bol vo výške 139,36, ZP-zamestnanec 2,78, ZP-zamestnávateľ 6,96. Okrem príjmu z pracovného pomeru mal ešte príjem zo sprostredkovania poistenia podľa § 6 ods. 2 ZoDP vo výške 140,03 z toho 40 % výdavky 56,01, čiže zákl. dane z príjmov podľa § 6 84,02. Použila som tlačivo XA, XD ale niekde asi robím chybu lebo mi vychádza nedoplatok na poistnom cca 2,74. Prosím Vás kde robím chybu? Ďakujem. Neviem ako opraviť nesprávny údaj v dátume vo výššie uvedenom príspevku, tak to robím týmto spôsobom. Vďaka.
Jozef Mihál
18.03.10,20:05
Vedeli by ste mi prosim pomocť s problemom? Zamestnankyňa poberala daňový bonus na dcéru od r. 2004. Jej dcérka je ťažko zdravotne postihnutá a v máji r. 2009 ukončila štúdium na strednej škole maturitnou skúškou. Nezamestnala sa ale podala žiadosť o priznanie invalidného dôchodku.
30.júna 2009 jej bolo Sociálnou poisťovňou vydané oznámenie o vyplácaní dôchodku a to od 20. augusta 2009 s tým, že jej bol priznaný aj spätne a to za obdobie od 16.1.2008 do 31.12.2008 a od 1.1.2009 do 19.8.2009.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach vydal oznámenie o začatí správneho konania 23.12.2009 na základe ktorého bola zamestnankyňa povinná vrátiť prídavok na dieťa len za obdobie od 1.7.2009 do 31.8.2009 v súvislosti s ukončením štúdia.
Daňový bonus bol zamestnankyni uplatnený v mzde za mesiace január – jún 2009 a to v sume 115,92 eur (19,32eur / mesiac).
Bol daňový bonus uplatnený správne alebo je potrebné v súvislosti s vyššie uvedeným urobiť nápravu v rámci ročného zúčtovania dane za rok 2009? A čo s daňovým bonusom za rok 2008? Má naň zamestnankyňa nárok?
Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem

Citujem z témy

http://www.porada.sk/t37052-zakon-o-dani-z-prijmov-33-danovy-bonus.html

"Nezaopatrené dieťa je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

Nezaopatrené dieťa nie je dieťa:

ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
atď."

Znamená to, že priznaním invalidného dôchodku zanikol nárok na daňový bonus. De facto spätne od februára 2008. Pripomínam, že nárok na invalidný dôchodok môže vzniknúť najskôr odo dňa dosiahnutia 18 rokov veku.

Inak by som rád poznamenal, že podmienkou na priznanie DB a prídavku na dieťa je, aby bolo dieťa nezaopatrené a táto podmienka, resp. definícia "nezaopatreného dieťaťa" je spoločná pre oba zákony.

Preto ak UPSVaR priznal za nejaké mesiace nárok na prídavok na dieťa, tak za tie isté mesiace by mal byť aj nárok na DB.

Tak si vyberte...
Jozef Mihál
18.03.10,20:07
A este sa mi vyskytol jeden problem...uplatňujeme zamestnancovi nezdanitelnu cast na manzelku. Doniesol mi potvrdenie o zdaniteľnom prijme od predchadzajuceho zamestnavateľa manželky no zjavne v nom nie je uvedena suma náhrad príjmu pri práceneschopnosti vyplácaná zamestnávateľom ani suma, ktorou zamestnávateľ prispieval na stravovanie...podla toho co som sa docitala sa tieto príjmy zapocitavaju do vlastneho prijmu manzelky a nie som si celkom ista, ako v danom pripade postupovat...sama to osobitne na tlacivach vystavenych zamestnancom neuvadzam ani v mzdovom softe to osobitne neevidujem (mam na mysli stravne vyplacane zamstnavatelom)...Prosim o pomoc pan Mihál.

V praxi väčšina ľudí ignoruje fakt, že sa do vlastného príjmu manželky majú započítať aj nezdanené sumy (náhrada pri PN, príspevky na stravovanie). Započítať sa však majú, to je všetko čo k tomu môžem povedať. Je na zamestnancovi, čo s tým urobí.
Jozef Mihál
18.03.10,20:07
SZČO mal počas roka prerušenú živnosť, bol dobrovoľne nezamestnaný, a počas tohoto obdobia zarobil v anglicku 7000 Libier. Bude musieť z tejto sumy v ročnom zúčtovaní ZP zaplatiť zdravotné poistenie?Nie.
Jozef Mihál
18.03.10,20:11
Ad Ľaľa:

Prosím poradiť, zamestnanec od l.l.2009 do 31.12.2009. Z toho bol
na PN-ke v období od 1.1.2009 do 31.10.2009. Do 29.1.2009 bola PN platená, od 30.1.2009 do 31.10.2009 neplatená. Nová PN-ka od
9.11.2009 do 31.12.2009. Od 30.1.2009 priznaný ID, pokles prac.schop. 45 %. Príjem z prac.pomeru za obdobie od 1.11.-8.11.09 bol vo výške 139,36, ZP-zamestnanec 2,78, ZP-zamestnávateľ 6,96. Okrem príjmu z pracovného pomeru mal ešte príjem zo sprostredkovania poistenia podľa § 6 ods. 2 ZoDP vo výške 140,03 z toho 40 % výdavky 56,01, čiže zákl. dane z príjmov podľa § 6 84,02. Použila som tlačivo XA, XD ale niekde asi robím chybu lebo mi vychádza nedoplatok na poistnom cca 2,74. Prosím Vás kde robím chybu? Ďakujem.

Odpoveď:

Predsa nedoplatok je daný tým, že zo základu dane 84,02 vychádza v liste XD vymeriavací základ 39,26 eur a z toho pri sadzbe 7% poistné 2,74 eur.

A to je ten nedoplatok.

Mimochodom, ide o sumu menšiu ako 3 eurá, teda výsledok je čistá nula.
rasub
18.03.10,20:40
Prosím o radu.
SZČO mal živnosť do 3.4.2009, zo živnosti nemal žiadny príjem,od 4.4.2009 živnosť pozastavená, bol samoplatiteľ do 8 mesiaca, potom príjem v Nórsku, zo zdr. poistenia odhlásený, od 12. mesiaca zase samoplatiteľ. Je povinný podať RZZP? Ak áno na akom tlačive? Ďakujem
MZUCTOVNIK
18.03.10,21:05
Prosím o potvrdenie správnosti vyplnenia RZZP typ S, list SD:

položka D04 uvádza sa základ dane podľa § 6, tj. príjem znížený o výdavky?
napr. honorár znížený o 40% výdavok? Ďakujem.
Jozef Mihál
18.03.10,22:01
Prosím o radu.
SZČO mal živnosť do 3.4.2009, zo živnosti nemal žiadny príjem,od 4.4.2009 živnosť pozastavená, bol samoplatiteľ do 8 mesiaca, potom príjem v Nórsku, zo zdr. poistenia odhlásený, od 12. mesiaca zase samoplatiteľ. Je povinný podať RZZP? Ak áno na akom tlačive? Ďakujem
Bol SZČO = musí podať RZZP.

Tlačivo v závislosti od výšky príjmu S, SB, SC alebo X, XB, XC.

Keďže píšete že žiaden príjem, tak X, XB, XC.
Jozef Mihál
18.03.10,22:02
Prosím o potvrdenie správnosti vyplnenia RZZP typ S, list SD:

položka D04 uvádza sa základ dane podľa § 6, tj. príjem znížený o výdavky?
napr. honorár znížený o 40% výdavok? Ďakujem.

Áno. Táto položka sa vyplní rovnakou taktikou, ako napr. položka B27 v tlačive B.
mamiatko
19.03.10,07:53
Sociálna poisťovňa mi skomplikovala život. Teraz poslali rozhodnutie, že priznávajú manželovi invalidný dôchodok od 31.12.2009 ! / Pri spisovaní žiadosti to bolo 1.1.2010 / Musím urobiť opravné RZZP X s listom XB. Bol celý rok SZČO , vymeriavací základ v B 09 je 2429,99 . PN od 1.1.2009 do 30.12.2009. B22 a B 24 sú 0,- B 24 je 364, v X25 je suma 2286,67 Mohol by sa niekto na to prosím pozrieť ? a Ešte ako mám v III odd X21 zadať ten jeden deň 31.12.2009 ? Ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
19.03.10,09:19
III.oddiel v XB má byť : 1 ; 9,53 ; 1 ; 9,53 ; 31
B25 spolu 365
X25 a III.oddiel ani netreba vyplňovať (podmienku nízkeho príjmu nesplnil)
JajaFabša
19.03.10,09:21
Synovec zrušil živnosť k 7.1.2009. Za túto dobu si zaplatil preddavok v sume 9,34 €. Počas januára/09 mu prišla ešte úhrada faktúry za 12/08 v sume 1299 €. Od 8.1.-3.2.09 bol samoplatiteľ, uhradil si 23,55 € poistné do ZP. Od 4.2.-31.10.09 bol na úrade práce, resp. poberal dávku v hmot.núdzi. V dobe od 1.11.-30.11. bol znova samoplatiteľ, zaplatil si 26,74 € do ZP a v dobe od 1.12.-31.12.09 poberal znova dávku v hm.núdzi. Urobila som mu RZZP na listoch SB a SC-2x. Vyšlo mi, že má nedoplatok celkom 80,94 € keďže mal ešte príjem zo živnosti a preddavok mal nízky. Nenašla som v tlačivách, kde uviesť doby, keď bol vedený na úrade práce alebo keď poberal dávku v hm. núdzi. Môžte mi, prosím, poradiť? A taktiež, či ten nedoplatok je správny. Ďakujem.
Jozef Mihál
19.03.10,09:28
Synovec zrušil živnosť k 7.1.2009. Za túto dobu si zaplatil preddavok v sume 9,34 €. Počas januára/09 mu prišla ešte úhrada faktúry za 12/08 v sume 1299 €. Od 8.1.-3.2.09 bol samoplatiteľ, uhradil si 23,55 € poistné do ZP. Od 4.2.-31.10.09 bol na úrade práce, resp. poberal dávku v hmot.núdzi. V dobe od 1.11.-30.11. bol znova samoplatiteľ, zaplatil si 26,74 € do ZP a v dobe od 1.12.-31.12.09 poberal znova dávku v hm.núdzi. Urobila som mu RZZP na listoch SB a SC-2x. Vyšlo mi, že má nedoplatok celkom 80,94 € keďže mal ešte príjem zo živnosti a preddavok mal nízky. Nenašla som v tlačivách, kde uviesť doby, keď bol vedený na úrade práce alebo keď poberal dávku v hm. núdzi. Môžte mi, prosím, poradiť? A taktiež, či ten nedoplatok je správny. Ďakujem.

Tlačivo malo byť X, XB, XC (1 x XC).

Doba kedy poberal dávku v hm. núdzi sa v tlačive neuvádza, ak veľmi chcete napíšte to slovne v "osobitných záznamoch".

Nedoplatok je na prvý pohľad privysoký. Dobre ste do tlačiva zapísali základ dane z podnikania?
Jana Motyčková
19.03.10,09:36
Vyšlo mi to na tlačivo X, a nedoplatok 41,67. Ale rovnaký nedoplatok by mal vyjsť aj pri použití S. Nedoplatok môže byť mierne odlišný v závislosti od základu dane (B07) a toho, aké výdavky na ZP mal v nákladoch (r.B08). Ja mám r.B07 770,06 základ dane - odpočítala som 40% výdavkov a B08 som dala 9,34.
Katarina
19.03.10,09:44
Dobrý deň, pre pokoj duše sa opýtam ešte raz. Zamestnanec nemal žiadne iné príjmy. Od 24.4.2009 priznaný invalidný dôchodok, pokles vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Zamestnávateľ resp. zamestnanec musí alebo nemusí podať RZZP za rok 2009/ tlačivo typ X/. Započítateľný príjem nemal ani v jednom mesiaci vyšší ako 2006,17 €. Mýli ma tá zmena sadzby poistného v dôsledku invalidity. je alebo nie je dôvodom na robonei RZZP. Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
19.03.10,09:47
Zmena sadzby nie je dôvodom na robenie rzzp.
Ak mu priznali ID spätne a zamestnávateľ platil odvody s vyššou sadzbou, ZP vyžaduje opravné výkazy.
Katarina
19.03.10,10:19
Poistenec od 1.1.2009 do 22.5.2009 SZČO, od tohto dátumu pozastavená živnosť do 22.2.2010, úrad práce od 23.5.2009 do 20.09.2009. Od 21.9.2009 zamestnanec - pracovný pomer. Príjem zo živnosti r.44 daňového priznania typ B 1 494,78 €. RZZP za rok 2009 sa podáva na tlačive typu X ? Ďakujem.
Jozef Mihál
19.03.10,10:25
S, SA, SB.
ekofin
20.03.10,08:34
Prosím poradiť, pretože už sa trápim s týmto RZZP druhý deň a nie som si istá, či je to dobre. Vypĺňala som talčivo X, XA a XB. Poistenec nebol ZŤP celý rok. Poistenec od 1.1.2009 do 30.4.2009 SZČO - ZD je strata. zaplatené preddavky 124,11, ale výdavky, o ktoré sa znížil ZD má 36,57, pretože účt. zaúčtovala preplatok tak, že mu dala mínusom platby do fondov (JÚ). Okrem toho v tomto čase bol PNS od 12.1.2009 do 6.2.2009. Na XB mi vyšlo poistné 131,40. Od 1.5.2009 do 31.10.2009 bol na úrade práce. Žiaden príjem nemal. od 1.11.2009 do 31.12.2009 bol zamestnaný. Úhrn príjmov bol 930,76, poistné zamestnanca 37,22 a zamestnávateľa 93,07. Tu by problém nebol. Celkové sumárne X mi vyšiel nedoplatok 7,30. Podľa mňa je to správne, ale nie som si istá. Neviem, či do sumárneho X v oddiele IV. mám písať obdobie, kedy bol evidovaný na úrade práce? Ak by mal niekto čas sa na to pozrieť budem rada. Vopred ďakujem.
Dianka
20.03.10,09:17
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu v nasledovnom:

Akú sumu uviesť na riadku 28 tlačiva B, keďže sa tam píše v komentári k riadku, že sa uvádza základ dane okrem príjmov zrážaných zrážkovou daňou.

To znamená, že ak som živnostníkovi, ktorý mal preplatok z RZZP 2008 započítala aj príjem z neho, aby mu bola vrátená táto zrážková daň, tak pre účely riadku 28 mám od príjmu odrátať preplatok z RZZP 2008, znova vypočítať 40 percentné paušálne výdavky, odrátať poistné, ktoré zaplatil v roku 2009 a tú sumu uviesť na riadku 28 v RZZP typ B, čiže suma v riadku sa nebude zhodovať s riadkom 44 v DP??? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
20.03.10,10:19
Vypĺňala som talčivo X, XA a XB. Poistenec nebol ZŤP celý rok. Poistenec od 1.1.2009 do 30.4.2009 SZČO - ZD je strata. zaplatené preddavky 124,11, ale výdavky, o ktoré sa znížil ZD má 36,57, pretože účt. zaúčtovala preplatok tak, že mu dala mínusom platby do fondov (JÚ). Okrem toho v tomto čase bol PNS od 12.1.2009 do 6.2.2009. Na XB mi vyšlo poistné 131,40. Od 1.5.2009 do 31.10.2009 bol na úrade práce. Žiaden príjem nemal. od 1.11.2009 do 31.12.2009 bol zamestnaný. Úhrn príjmov bol 930,76, poistné zamestnanca 37,22 a zamestnávateľa 93,07. Tu by problém nebol. Celkové sumárne X mi vyšiel nedoplatok 7,30. Podľa mňa je to správne, ale nie som si istá. Neviem, či do sumárneho X v oddiele IV. mám písať obdobie, kedy bol evidovaný na úrade práce? .

XB:

Na XB sa poistné vypočíta z min. VZ za 4 mesiace, avšak zníženého za PN (predpokladám, že poberal nemocenskú, inak si PN nie je možné uplatniť).

Nebudem to prepočítavať presne, odhadom sa javí suma poistného 131,40 v poriadku.

XA je bez problémov, OK.

Výsledný nedoplatok je potom OK.

Oddiel IV. v X nechajte prázdny.

Ak chcete, do "osobitných záznamov" na konci X zapíšte, kedy bol na úrade práce. Nie je to povinné.
Jozef Mihál
20.03.10,10:23
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu v nasledovnom:

Akú sumu uviesť na riadku 28 tlačiva B, keďže sa tam píše v komentári k riadku, že sa uvádza základ dane okrem príjmov zrážaných zrážkovou daňou.

To znamená, že ak som živnostníkovi, ktorý mal preplatok z RZZP 2008 započítala aj príjem z neho, aby mu bola vrátená táto zrážková daň, tak pre účely riadku 28 mám od príjmu odrátať preplatok z RZZP 2008, znova vypočítať 40 percentné paušálne výdavky, odrátať poistné, ktoré zaplatil v roku 2009 a tú sumu uviesť na riadku 28 v RZZP typ B, čiže suma v riadku sa nebude zhodovať s riadkom 44 v DP??? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Najskôr si ujasnime, že sa nebavíme o riadku B28 ale zrejme o riadku B27.

Ak je to tak, potom do riadku B27 zapíšete sumu z riadku 44 DP typ B bez ohľadu na to, že ste do príjmov zapísali aj preplatok z vlaňajšieho RZZP.

http://www.porada.sk/t127072-rzzp-za-rok-2009-tlacivo-b-riadky-26-27-28-a.html
Dianka
20.03.10,10:34
Je to riadok B27 :-). Ďakujem moc. :-)
ekofin
20.03.10,11:48
XB:

Na XB sa poistné vypočíta z min. VZ za 4 mesiace, avšak zníženého za PN (predpokladám, že poberal nemocenskú, inak si PN nie je možné uplatniť).

Nebudem to prepočítavať presne, odhadom sa javí suma poistného 131,40 v poriadku.

XA je bez problémov, OK.

Výsledný nedoplatok je potom OK.

Oddiel IV. v X nechajte prázdny.

Ak chcete, do "osobitných záznamov" na konci X zapíšte, kedy bol na úrade práce. Nie je to povinné.
Ďakujem pán Mihál, PN poberal, takže by som to mala mať dobre. teraz spracovávam trošku ťažšieho (aspoň mne sa to tak vidí), keď sa mi to podarí, napíšem. Ešte raz vďaka.
Jozef Mihál
20.03.10,16:11
Držím palce, dobre ho spracujte.
ekofin
20.03.10,19:45
Držím palce, dobre ho spracujte.
Dostala som tu až teraz. Takže, zamestnanec od 1.1.2009 do 13.1.2009 a od 8.9.2009 do 31.12.2009. Od 1.1.2009 do 31.5.2009 SZČO -základ dane 1.961,54, výdavky na poistné 197,86 a preddavky 189,50. vyšiel mi z XB nedoplatok 12,16. Od 1.6.2009 do 7.9.2009 samoplatiteľ bez príjmu, mal zaplatené preddavky za toto obdobie 124,11. (platil ako normálna SZČO. Tu mi vznikol preplatok 68,19. Pri XC som vyplnila II. oddiel, kde som ako minimálny základ uvádzala 191,07, v 9/09 krátený len za tých 7 dní. Vymeriavací základ som dala nulu. Je to správne? Okrem toho počas zamestnania bol PNS od 28.9.2009 do 2.10.2009 a od 1.12.2009 do 23.12.2009. Toto obdobie som uviedla v spoločnej časti X v oddiele V. Mala som vypĺňať aj oddiel VI. spoločnej časti? XA som vyplnila 2x, to je v poriadku. Celkom preplatok mi vyšiel 56,01. V jednom XA preplatok za zamestnávateľa 0,01. S tým nerobím nič, si myslím. Prosím Vás pozrite sa na to. Ďakujem.
Jozef Mihál
20.03.10,21:49
V XB je minimálny VZ suma 5 x 295,50 = 1477,50.

Poistné z toho 206,85.

Preplatok na liste XB 206,85 - 189,50 = 17,35.

...

Poistné pre samoplatiteľa v XC malo vyjsť cca 86,49, teda preplatok 37,61.

Nemám poruke tlačivo XC ale VZ je 295,50 a násobí sa koeficientom 0,6466 a to je potom výsledný základ pre výpočet poistného v liste XC, ak je nulový príjem.

...

Oddiel VI. v X treba vyplniť.

Preplatok 0,01 sa upravuje na 0,00.
ekofin
21.03.10,07:37
Dobrý deň, opravila som to, ja som dala do pol. B 23 v XB 18 dní a tam asi bola tá chyba. Dala som tam 31 dní a vyšlo mi to tak ako vám, lenže nie preplatok, ale nedoplatok. V XC som som zase v C 13 dala minimálny základ už prepočítaný koeficientom. celkovo mi ale dalo preplatok 20,25. Ešte otázočka k oddielu VI,. v sumárnom X. Minimálny základ bude vo všetkých mesiacoch 295,50? Lebo v XA v januári bol aj SZČO aj zamestnanec a ako SZČO mal VZ 295,50 a ako zamestnanec 120,89. To isté je keď sa mi spája v septembri samoplatiteľ aj zamestnanec. (samoplatiteľ 7 dní a zamestnanec 23 dní. Neviem, čo tam mám napísať.
Ešte sa chcem opýtať, zrazenú daň z vráteného preplatku z RZZP za rok 2008, ktorú zrazila zdravotná poisťovňa si môžem v daňovom priznaní odpočítať. Čo v takom prípade, ak nemám papier o zrazenej dani, ale podľa predloženého RZZP a uhradenej sumy je zrejmé, že je tam zrazená daň.
Ďakujem veľmi pekne. Ste pre mňa nesmiernou pomocou.
Jozef Mihál
21.03.10,10:01
Pardon, už vyššie som mal napísať že v liste XB vyjde samozrejme nedoplatok.

V liste XC vyjde preplatok, pretože preddavky samoplatiteľ platil vyššie, ako mal.

VI. oddiel v X:

- do mája vrátane 295,50
- jún - august 191,07
- september pomernú časť z 191,07 plus min. VZ za september zo zamestnania
- október - december min. VZ zo zamestnania.

Návod, ako vyplniť VI. oddiel (síce 3 roky starý ale použiteľný ideovo):

http://www.porada.sk/t52098-rzzp-tlaciva-typ-s-a-x-najcastejsie-otazky.html

(tam Otázka: Kedy a ako sa v tlačive X vypĺňa VI. oddiel?)

***

Posledná vec: zoberte si na DU kópiu ročného zúčtovania, resp. potvrdenia o jeho odovzdaní a vykonzultujte to priamo na DU.
Jozef Mihál
21.03.10,10:12
Aby to bolo poruke, návod na vyplnenie VI. oddielu v X zaktualizovaný pre rok 2009:

http://www.porada.sk/t135947-rzzp-2009-ako-sa-v-tlacive-x-vyplni-vi-oddiel.html
ekofin
21.03.10,13:27
Ten návod je super. Ďakujem ešte raz.
JajaFabša
22.03.10,06:32
Tlačivo malo byť X, XB, XC (1 x XC).

Doba kedy poberal dávku v hm. núdzi sa v tlačive neuvádza, ak veľmi chcete napíšte to slovne v "osobitných záznamoch".

Nedoplatok je na prvý pohľad privysoký. Dobre ste do tlačiva zapísali základ dane z podnikania?
Ďakujem, p. Mihál máte pravdu, uviedla som zlý základ dane, mal byť 520 po odčítaní paušálu 60%-ide o remeselnú činnosť. Jedna vec mi nie je jasná, prečo mám použiť len 1x XC, keď obdobie samoplatcu mal na začiatku roku a potom na konci roku. Ako by som na jednom XC uviedla jeho platby za to jednotlivé doby?
JajaFabša
22.03.10,06:35
Vyšlo mi to na tlačivo X, a nedoplatok 41,67. Ale rovnaký nedoplatok by mal vyjsť aj pri použití S. Nedoplatok môže byť mierne odlišný v závislosti od základu dane (B07) a toho, aké výdavky na ZP mal v nákladoch (r.B08). Ja mám r.B07 770,06 základ dane - odpočítala som 40% výdavkov a B08 som dala 9,34.
Veľká vďaka Vám, že ste ma aj s p. Mihálom upozornili na chybný základ dane. Takto mi vyšlo, že nedoplatok bude mať 25,30 €. Toto snáď už bude dobre.
Jana Motyčková
22.03.10,06:52
Ďakujem, p. Mihál máte pravdu, uviedla som zlý základ dane, mal byť 520 po odčítaní paušálu 60%-ide o remeselnú činnosť. Jedna vec mi nie je jasná, prečo mám použiť len 1x XC, keď obdobie samoplatcu mal na začiatku roku a potom na konci roku. Ako by som na jednom XC uviedla jeho platby za to jednotlivé doby?
Na XC sa uvedie úhrn všetkých preddavov. Jedno obdobie sa uvedie v C04. Druhé obdobie (dátumy) sa uvedie v osobitných záznamoch na X.
montina
22.03.10,07:36
Prosím vás odpis z ročného zúčtovania sa kedy dáva, nemôžem to nikde nájsť. dakujem
Jozef Mihál
22.03.10,07:43
Odpis sa odovzdáva pri zmene zdravotnej poisťovne do novej zdravotnej poisťovne a to v prípade, ak ide o SZČO.

Teda ak ste zmenili poisťovňu k 1.1.2010, treba odpis do novej poisťovne zaniesť a to do 30.6.2010.

§ 20 ods. 1 písm. c) zákona 580/2004.
lucia13
22.03.10,08:42
dobrý den,

prosim vas predaj podielu sro-čky sa započítava do vymeriavacieho základu na rzzp?

dakujem
Jozef Mihál
22.03.10,08:50
Nie, nezahrnie sa.
Dianka
22.03.10,10:04
Dobrý deň, poprosím vás o radu:

Zamestanec od 1.1.2009-28.2.2009 poberal PN zo soc. poisťovne, k 2.3.2009 výpoveď, od 3.3.2009 na úrade práce do konca roka, žiadne príjmy.

Z práce mu poslali doklad o výške príjmu k RZZP, kde v marci je uvedený VZ 13,40 inak všade nuly a úhrn príjmov 12499,32 /február 12 273,13 a marec 226,19/.
Odvody nezaplatil on ani zamestnávateľ žiadne podľa potvrdenia. /Ako je to možné, prečo ich zamestnávateľ nevypočítal??/

Teraz vlastne bude musieť on zaplatiť 4% ZP z tej sumy 12499,32 a zamestnávateľ 10% z tej sumy, keď mu urobím RZZP typ S list SA??

/Tvrdil mi, že tú sumu vo februári dostal ako odstupné, ale keď som tam volala, tak mi povedali, že to bola len akási odmena a vo výplatnej páske tam má napísané jednorázové vyrovnanie, ostatné sumy sú preplatenie dovolenky a nejaké vyššie náhrady, to neviem čo je/.

Ďakujem veľmi pekne za vyjadrenie k tomuto "problému".
Lubinka01
22.03.10,10:14
Dobrý deň, zamestnanec bol u nás zamestnaný počas celého roka. Zároveň mal na základe zmluvy o dielo príjem vo výške 300 eur za rok. Uvádza sa tento podľa mňa náhodný príjem, do RZZP?
Zároveň sa chcem opýtať ohľadom ženy na MD, ktorá počas MD mala príjem na základe DoPČ. Má podať RZZP?
Vopred ďakujem
TRW
22.03.10,12:15
Dobrý deň, zamestnankyňa na rodičovskom príspevku po celý rok. V decembri 2009 mala nastúpiť do práce, ale keďže nemali pre ňu miesto, dostala výpoveď s odstupným, takže celý rok nemala žiadny príjem, len v decembri to odstupné, má si vykonať RZZP?
Jana Motyčková
22.03.10,12:57
Dianka : to potvrdenie je jednoznačne chybné, buď vám dajú správne potvrdenie, ak nie ,ak urobte rzzp podla vydaného potvrdenia, ale treba počítať s tým, že ZP to vráti, resp prepíśe si to svojimi sumami. Zamestnávateľovi oznámte jeho nedopalatok bez odpočtu preddavkov, možno to bude argument na vydanie správneho potvrdenia.
Jana Motyčková
22.03.10,13:01
Lubinka01 : Ak tých 300 € zdanil v §8, do rzzp to nezahrnie. Ak to zdanil v §6, musí robiť rzzp a uvedie to v liste SD.
V tomto prípade sa dohoda do rzzp nezahŕňa a nie je ani dôvodom na robenie rzzp.
Jana Motyčková
22.03.10,13:01
TRW: nemá.
MáriaPaM
22.03.10,13:11
zamestnanec mal celý rok príjem nad strop, čiže by som mu rzzp nerobila. Ku nám nastúpil od októbra ako invalid, tak išlo znížené poistné, celú dobu správne. Invalidný mu však priznali spätne od júla, čo už bývalý zamestnávateľ nemal ako vedieť a opraviť spätne odvody, logicky majú preplatok. Mám mu kvôli tomu robiť rzzp alebo nemusím?
Jana Motyčková
22.03.10,13:16
ZP neuzná rzzp vykonané kôli tomuto dôvodu - resp. nebude jej stačiť rzzp, ale bude požadovať od bývalého zamestnávateľa opravu výkazov. Čiže rzzp je zbytočné, prípadne kontaktujte ZP - ale asi vám povedia to isté.
Dianka
22.03.10,13:20
Dianka : to potvrdenie je jednoznačne chybné, buď vám dajú správne potvrdenie, ak nie ,ak urobte rzzp podla vydaného potvrdenia, ale treba počítať s tým, že ZP to vráti, resp prepíśe si to svojimi sumami. Zamestnávateľovi oznámte jeho nedopalatok bez odpočtu preddavkov, možno to bude argument na vydanie správneho potvrdenia.
Ďakujem pani Motyčková.
Mám od neho aj potvrdenie o príjme a výplatné pásky. Nikde nie sú uvedené žiadne odvody. Volala som do jeho bývalej mzdovej učtárne a povedali mi, že tak je to v poriadku, že neodviedli žiadne odvody z toho, lebo im to program tak vypočítal keďže bol vo februári na PN.....Takže neviem, čo teraz robiť. Ale keď sa budem držať toho potvrdenia čo mám, tak on musí teda zaplatiť 4% z tej sumy? Ďakujem za odpoveď.
MáriaPaM
22.03.10,14:08
ZP neuzná rzzp vykonané kôli tomuto dôvodu - resp. nebude jej stačiť rzzp, ale bude požadovať od bývalého zamestnávateľa opravu výkazov. Čiže rzzp je zbytočné, prípadne kontaktujte ZP - ale asi vám povedia to isté.
Ďakujem za vyriešenie môjho posledného problému s rzzp za 2009. Toto zúčtovanie tým pádom nerobím, a zaujímavosť je, že tá zdravotná poisťovňa je zároveň aj ten bývalý zamestnávateľ, tak sa už sami so sebou poopravujú :)
Jozef Mihál
22.03.10,14:27
.-)
Heni
22.03.10,16:00
Prosím o skontrolovanie RZZP, ak si to nahodím do X-ka (lebo súčet vymeriavacích základov je nižší ako 3546), vychádza mi nula, ak si to hodím pre kontrolu do S-ka, tak vychádza nedoplatok cca 133 eur...
SZČO bola celý rok aj zamestnancom, ako SZČO mala základ dane 1978,55 eur (preddavky na rok 2009 neplatila, výdavky o kt. sa znížil základ dane = 68,37 eur), ako zamestnanec príjem 507,96 eur (preddavky zamestnávateľa = 50,77 eur, preddavky zamestnanca = 20,26 eur)
PN/OČR v mesiaci február = 5 dní, marec = 25 dní, apríl = 25 dní, máj = 15 dní, jún = 7 dní, júl = 4 dní, august = 31 dní, september = 30 dní, október = 4 dni.
Dakujem.
Jozef Mihál
22.03.10,16:59
Nemocenské dávky poberala aj ako SZČO? Respektíve, bola povinne nemocensky poistená ako SZČO?

Odhadom aj mne vychádza nedoplatok cca 135 eur.

Tlačivo má byť X, pozrite tu:

http://www.porada.sk/t135947-rzzp-2009-ako-sa-v-tlacive-x-vyplni-vi-oddiel.html

Zrejme máte v X-ku zle vyplnený VI. oddiel. Alebo je zle III. oddiel v XB.
Heni
22.03.10,17:56
Nemocenské dávky poberala aj ako SZČO? Respektíve, bola povinne nemocensky poistená ako SZČO?

Odhadom aj mne vychádza nedoplatok cca 135 eur.

Tlačivo má byť X, pozrite tu:

http://www.porada.sk/t135947-rzzp-2009-ako-sa-v-tlacive-x-vyplni-vi-oddiel.html

Zrejme máte v X-ku zle vyplnený VI. oddiel. Alebo je zle III. oddiel v XB.

nie, nebola povinne nemocensky poistená (iba dobrovoľne, nemocenské dávky poberala aj ako DNP)... neviem tých 133 eur "vydolovať" z X-ka...
Jana Motyčková
22.03.10,18:39
Ďakujem pani Motyčková.
Mám od neho aj potvrdenie o príjme a výplatné pásky. Nikde nie sú uvedené žiadne odvody. Volala som do jeho bývalej mzdovej učtárne a povedali mi, že tak je to v poriadku, že neodviedli žiadne odvody z toho, lebo im to program tak vypočítal keďže bol vo februári na PN.....Takže neviem, čo teraz robiť. Ale keď sa budem držať toho potvrdenia čo mám, tak on musí teda zaplatiť 4% z tej sumy? Ďakujem za odpoveď.
Ak tým vymeriavacím základom bola odmena vyplatená počas PN, z tej sa preddavky na ZP majú platiť (nemocenské, dôchodkové atď sa neplatí), čiže zle vykonali odvod preddavkov. Vy im, to ale opraviť nemôžete, ak si to nechcú opraviť, držte sa potvrdenia.
Jana Motyčková
22.03.10,18:51
Prosím o skontrolovanie RZZP, ak si to nahodím do X-ka (lebo súčet vymeriavacích základov je nižší ako 3546), vychádza mi nula, ak si to hodím pre kontrolu do S-ka, tak vychádza nedoplatok cca 133 eur...
SZČO bola celý rok aj zamestnancom, ako SZČO mala základ dane 1978,55 eur (preddavky na rok 2009 neplatila, výdavky o kt. sa znížil základ dane = 68,37 eur), ako zamestnanec príjem 507,96 eur (preddavky zamestnávateľa = 50,77 eur, preddavky zamestnanca = 20,26 eur)
PN/OČR v mesiaci február = 5 dní, marec = 25 dní, apríl = 25 dní, máj = 15 dní, jún = 7 dní, júl = 4 dní, august = 31 dní, september = 30 dní, október = 4 dni.
Dakujem.
Mne vyšiel nedoplatok až 227 €. Ale závisí to aj od minimálnych základov zo zamestnania, čo nemám. Pozrite prílohu.
Heni
23.03.10,05:20
Mne vyšiel nedoplatok až 227 €. Ale závisí to aj od minimálnych základov zo zamestnania, čo nemám. Pozrite prílohu.

Dakujem, porovnala som to - a nebol vyplnený riadok B36 v liste XB, preto vychádzal nulový nedoplatok...
petkor
23.03.10,08:35
Dobrý deň, prosím Vás o radu: Dôchodca a zároveň SZČO od 1.1.2009 do 31.5.2009 (v podnikaní dosiahnutá strata). Čo mám vyplniť do riadku číslo 31? Do 31.5. alebo do 31.12.?
Ďakujem