j.a.n.k.a
01.01.10,02:57
Poraďte mi, prosím: keď pracujem na DoVP - mám si podať daňové priznanie? Vyjde mi preplatok asi 500 Eur - je to možné? /zárobok v hrubom mínus odvedená daň = čistý zárobok, čistý zárobok mínus odpočítateľná položka = základ dane, zo základu dane si vypočítam, koľko som mala da DÚ odviesť a rozdieľ medzi týmto výsledkom a odvedenou daňou je okolo 500 Eur/ - ROBÍM TO TAK SPRÁVNE????? Mám na to nárok????? Ďakujem.
Dáša_
01.01.10,07:02
Apracovala si iba na dohodu, iný príjem si nemala?
Zoltán Kovács
01.01.10,08:02
Poraďte mi, prosím: keď pracujem na DoVP - mám si podať daňové priznanie? Vyjde mi preplatok asi 500 Eur - je to možné? /zárobok v hrubom mínus odvedená daň = čistý zárobok, čistý zárobok mínus odpočítateľná položka = základ dane, zo základu dane si vypočítam, koľko som mala da DÚ odviesť a rozdieľ medzi týmto výsledkom a odvedenou daňou je okolo 500 Eur/ - ROBÍM TO TAK SPRÁVNE????? Mám na to nárok????? Ďakujem.

Je to nesprávny spôsob výpočtu. Výpočet je nasledovný:

Hrubý príjem - nezdaniteľná čiastka (prípadne ďalšie nárokovateľné odp.položky) = základ dane
Zo základu dane sa počíta 19% daň

Tebou uvedený preplatok mohol vzniknuť len v tom prípade ak si počas práce na dohodu si neuplatňovala nez.čiastku pri mesačnej mzde, odmene.
veronikasad
01.01.10,12:23
Poraďte mi, prosím: keď pracujem na DoVP - mám si podať daňové priznanie? Vyjde mi preplatok asi 500 Eur - je to možné? /zárobok v hrubom mínus odvedená daň = čistý zárobok, čistý zárobok mínus odpočítateľná položka = základ dane, zo základu dane si vypočítam, koľko som mala da DÚ odviesť a rozdieľ medzi týmto výsledkom a odvedenou daňou je okolo 500 Eur/ - ROBÍM TO TAK SPRÁVNE????? Mám na to nárok????? Ďakujem.
Uveď prosím výšku mzdy na dohodu. Postup výpočtu uviedol Zolo, len k tomu doplním, že výška preplatku, ak ti vyjde základ dane po odpoč. položke 0, môže byť len vo výške zrazenej dane od zamestnávatela, ktorú máš uvedenú na potvrdení o zdan. mzde od zamestnávatela,
j.a.n.k.a
02.01.10,19:35
Pracujm iba na DoVP.

Tých 500 Eur bolo iba z brucha, keď si to prepočítavam, bude to viac.
Hrubý príjem 350 Eur/mesiac, na páske mi je odrátaná daň 66.50 Eur, čistá mzda 283,50 Eur.

Bude to správne, keď DP urobím nasledovne?:

4200 /hrubý príjem/ - 3435,27 /odp. položka/ = 764,73 /základ dane/
19% zo 764,73 = 145,30
145,30 - 798 /odvedená daň za celý rok/ = 652,70 Eur /preplatok/

Ďakujem za odpoveď
veronikasad
02.01.10,20:52
Pracujm iba na DoVP.

Tých 500 Eur bolo iba z brucha, keď si to prepočítavam, bude to viac.
Hrubý príjem 350 Eur/mesiac, na páske mi je odrátaná daň 66.50 Eur, čistá mzda 283,50 Eur.

Bude to správne, keď DP urobím nasledovne?:

4200 /hrubý príjem/ - 3435,27 /odp. položka/ = 764,73 /základ dane/
19% zo 764,73 = 145,30
145,30 - 798 /odvedená daň za celý rok/ = 652,70 Eur /preplatok/

Ďakujem za odpoveď
Janka, ročná odpočitatelná položka je 4025,70 € (aj v prípade, ak si nepracovala celý rok).

Si dobrovolne nezamestnaná ? Ak ano - pozor na RZZP, budeš mať nedoplatok.
jamena
26.01.10,19:00
Ja mám tiež takýto problém. Pracovala som v dvoch firmách na dohodu o vykonaní práce. Daň som neodvádzala, bol to zárobok okolo 200 Eur za mesiac. Som študentkou VŠ. Mám si podať daňové priznanie?
zk24
26.01.10,19:18
Pre najjednoduchsi a najpresnejsi vypocet odporucam vyplnat tlaciva danoveho priznania priamo na internete. Nemusis nic pocitat, iba vypises 3 sumy z potvrdenia od zamestnavatela, pripadne si spocitas vyplatne pasky... a aj ti krasne ruzovuje ktore polia mas vyplnit...
jamena
04.02.10,12:03
Ešte jeden dotaz. Vyplním DP k dani z príjmov FO typ A, správne?
Tweety
04.02.10,12:05
Správne.
Marci2305
01.02.12,07:26
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na vrátenie zrazenej dane z príjmu na dohodu. Zamestnanec nemal iné príjmy, len z dohody. Daň by bola okolo 85 Eur. Nepodpísal vyhlásenie k dani. Môže tak urobiť, že dodatočne podpíše vyhlásenie a následne si na daňovom priznaní bude nárokovať na vrátenie dane? Zhruba tak, že uvedie príjem 450 Eur, použije odpočitateľnú položku 3559.20 na daňovníka a zaplatená, resp. stiahnutá daň sa mu vráti? Vopred ďakujem za odpovede.
eva.toth
01.02.12,07:32
Vyhlásenie nech už nepodpisuje, to sa podpisuje pri nástupe do zamestnania. Nech podá daňové priznanie a zrazená daň uvedená na daňovom priznaní typu "A" mu bude vrátená
Marci2305
01.02.12,07:54
Ďakujem za odpoveď.
Takže každopádne daň, ktorá bola zrazená z dohody sa zamestnancovi vráti aj keď nepodpísal vyhlásenie? Nieje to tam nejako liminované príjmom, a keď pracoval len na dohody?
stormcatcher
01.02.12,07:58
Je to nesprávny spôsob výpočtu. Výpočet je nasledovný:

Hrubý príjem - nezdaniteľná čiastka (prípadne ďalšie nárokovateľné odp.položky) = základ dane
Zo základu dane sa počíta 19% daň

Tebou uvedený preplatok mohol vzniknuť len v tom prípade ak si počas práce na dohodu si neuplatňovala nez.čiastku pri mesačnej mzde, odmene.
a takto je to dobre:

HP - (NČ + ZP + SP) x 19% = ZD ............. ak úž nie sú iné odp. položky?
mmade
03.02.12,06:09
ahojte,

potrebujem si overit uplatnovanie nezdanitelnej ciastky.
ked som v jednej firme evidovana na rodicovskej dovolenke (mam tam normalny hlavny pracovny pomer) a poberam rodicovsky prispevok a v druhej firme mam dohodu o vykonani prace, mam narok na nezdanitelnu ciastku? budem si sama robit danove priznanie. ako prijem mozem uviest celkovy prijem z dohod za cely rok, odpocitam nezdanitelnu ciastku a vyjde mi zaklad dane, z ktoreho nasledne vyratam dan a tu porovnam zo strhutou danou? mozem to takto urobit?
A co sa tyka zdravotneho mam povinnost platit zdravotne z dohody, ked mam pracovny pomer hlavny, ale som tam momentalne na rodicovskej?

dakujem moc za pomoc :o)
veronikasad
03.02.12,06:15
ahojte,

potrebujem si overit uplatnovanie nezdanitelnej ciastky.
ked som v jednej firme evidovana na rodicovskej dovolenke (mam tam normalny hlavny pracovny pomer) a poberam rodicovsky prispevok a v druhej firme mam dohodu o vykonani prace, mam narok na nezdanitelnu ciastku? budem si sama robit danove priznanie. ako prijem mozem uviest celkovy prijem z dohod za cely rok, odpocitam nezdanitelnu ciastku a vyjde mi zaklad dane, z ktoreho nasledne vyratam dan a tu porovnam zo strhutou danou? mozem to takto urobit?
A co sa tyka zdravotneho mam povinnost platit zdravotne z dohody, ked mam pracovny pomer hlavny, ale som tam momentalne na rodicovskej?

dakujem moc za pomoc :o)
Ak si na RD a pracovný pomer trvá, z príjmu z dohody neplatíš zdr.poistenie.

V DP si uplatníš celoročnú NČZD. Do príjmu zahrnieš príjem z dohody + príp. príjem od zamestnávatela, u ktorého máš podpísanú NČZD. Príp. preplatok dane ti DU vráti.
mmade
03.02.12,06:38
dakujem velmi pekne za rychlost :o)))

prajem krasny ladovy den vsetkym....
Tina29
12.03.12,11:36
dobry den, chcela by som sa opytat, mali sme v roku 2011 jedneho dohodara, ktory zarobil celkovo 102,- eur, ziadny iny prijem za cely rok nemal, dan sme mu nezrazali, pretoze podpisal vyhlasenie, zaujimalo by ma ci je on povinny podat danove priznanie a tuto sumu priznat, kedze mu dan nebola zrazena, velmi pekne dakujem
Tweety
12.03.12,11:39
dobry den, chcela by som sa opytat, mali sme v roku 2011 jedneho dohodara, ktory zarobil celkovo 102,- eur, ziadny iny prijem za cely rok nemal, dan sme mu nezrazali, pretoze podpisal vyhlasenie, zaujimalo by ma ci je on povinny podat danove priznanie a tuto sumu priznat, kedze mu dan nebola zrazena, velmi pekne dakujem
Nemá povinnosť podania DP.
drobeceva
12.03.12,11:40
dobry den, chcela by som sa opytat, mali sme v roku 2011 jedneho dohodara, ktory zarobil celkovo 102,- eur, ziadny iny prijem za cely rok nemal, dan sme mu nezrazali, pretoze podpisal vyhlasenie, zaujimalo by ma ci je on povinny podat danove priznanie a tuto sumu priznat, kedze mu dan nebola zrazena, velmi pekne dakujem
nie, nemá povinnosť
Tina29
12.03.12,11:44
dakujem velmi pekne :-)