hyllka
01.01.10,09:45
Ahoj ludkovia. Zelám Vám stastný nový rok :)

Mala by som na vas takúto otazocku. Moj priatel si zalozil zivnost 9.10.2008. Za tych par mesiacov sice mal nejake uvodne vydavky ale ziadne prijmy a podal aj danove priznanie.
V roku 2009 nemal ziadne prijmy a ziadne vydavky, resp.len pohyby na podnikatelskom ucte cize uroky co mu strhavala banka. inak vobec nic, bol aj normalne zamestnany a 24.7.2009 si pozastavil na pol roka zivnost kedze to nemalo vyznam.
cize aby som to zhrnula v roku 2009 bol normalne zamestnany, zo zivnosti nemal ziadne prijmy ani vydavky a vlastne na druhy polrok 2009 mal pozastavenu zivnost.
No a konecne moja otazka ake povinnosti mu teraz vyplyvaju? musi si podat danove priznanie aj na ten polrok? a takisto zdravotne zuctovanie a tak?
ako ma teraz postupovat?
dakujem krasne za skoru odpoved :)
striebro1
01.01.10,08:49
poda nulove danove priznanie, resp cestne prehlasenie, ze nemal ziadne prijmy zo zivnosti. dokedy ma pozastavenu zivnost???
Zoltán Kovács
01.01.10,08:51
Podľa mňa mal výdavky (poplatky banke). Takže vlastne vykáže stratu. Do DP zahrnie aj príjmy zo závislej činnosti. Ročné zúčtovanie zdrav.poist. musí podať, nakoľko bol szčo časť roka (aj keď nevznikla povinnosť platiť preddavky).
hyllka
01.01.10,11:34
dakujem za odpovede :)
Zivnost ma zastavenu do 25.01.2010
cize ma podat DP rovnako ako minuly rok kde vlastne prizna stratu nakolko ziadne prijmy nemal len poplatky banke.
mondes
01.01.10,11:49
Keďže bol aj zamestnancom, aj živnostníkom podáva daňové priznanie typu B s tým, že vyčísli čiastkový základ dane zo závislej činnosti a čiastkový ZD z podnikania bude nulový. K tomu potrebuje potvrdenie o príjme zo závislej činnosti od zamestnávateľa. Je tu však ešte jedna možnosť, že mu daňové urobí jeho zamestnávateľ a k tomu doloží čestné prehlásenie o tom, že z podnikania nemal žiadny príjem. Samozrejme, podáva aj RZZP.
hyllka
01.01.10,13:15
dakujem za rady...este som sa chcela spytat momentalne je uz nezamestnany a chce vykonavat zarobkovu cinnost ako zivnostnik. zivnost sa mu obnoví 25.1.2010 a chcem sa spytat ci to treba niekde zahlasit ze bude podnikat ako zivnostnik, do ZP alebo do socialky.dakujem
veronikasad
01.01.10,13:18
dakujem za rady...este som sa chcela spytat momentalne je uz nezamestnany a chce vykonavat zarobkovu cinnost ako zivnostnik. zivnost sa mu obnoví 25.1.2010 a chcem sa spytat ci to treba niekde zahlasit ze bude podnikat ako zivnostnik, do ZP alebo do socialky.dakujem
do ZP sa prihlasuje do 8 kal. dní od znovuobnovenia živnosti, v SP mu povinnosť nevzniká