fibolino
01.01.10,10:38
Ahojte poradaci, tento rok chcem zacat so stavbou pasivneho, pripadne nuloveho domu, alebo sa k tymto hodnotam co najlepsie priblizit. Snazim sa o tom ziskat co najviac informacii, ale na roznych strankach su informacie pomerne stare. Ak mate niekto skusenosti so stavbou, byvanim v jednom z tychto domov, prosim napiste... Da sa vybudovat takyto dom aj s klasickym tvarom (nie krabica)? Dakujem
bettylou
01.01.10,11:06
220870
01.01.10,11:25
Da sa to urobiť aj ako klasický dom ale je to omnoho náročnejšie a drahšie.Preto tie domy vyzerajú tak ako vyzerajú.Len vás upozorním ,že svojpomocne bez odborníkov ktorý to už majú za sebou to neurobíte.
V najnovšom čísle môj dom je príloha k danej problematike,eko dom.

http://www.baubiologie.at/asbn/buch.html
http://www.sweethome.sk/pasiv.htm
ciners
01.01.10,12:06
Skuste pozriet na nete knihkupectvo JAGA, tam maju o tom dost knih. Nechcem robit reklamu, ine vydavatelstvo na SVK na tieto knihy nepoznam.
fibolino
02.01.10,09:36
Dakujem za Vase prispevky, pozrel som si tu firmu sweethome.sk, celkom sa mi to pozdava, len ci je to tak, ako to vsetko opisuju. Lebo dnes to moze byt drevo, zajtra hlina, slama...
220870
02.01.10,09:45
Ten link som tam dal preto ,že ten dom nieje hranatá škatula ale veľmi pekná stavba.Názor si musíte urobiť sám.
Alenka35
03.01.10,11:11
v relacii moj dom moj hrad hovorili o nulovych domoch, skus pozriet tuto relaciu na internete
220870
04.01.10,07:10
fibolino
04.01.10,10:42
Dakujem za link na zaujimavy clanok... takto nejako by som si to aj ja predstavoval... aj ked musim povedat, ze aj cena 6 mil. Kc je "pasivna" Idem sa skusit nakontaktovat na toho pana a ist sa pozriet na ten dom.
mio23
03.09.10,20:50
Netreba ludi podcenovat, dokaze si to clovek urobit aj svojpomocne.. 85% stavbarov v rakusku si riesilo pasiv samostatne.. Staci sa len vypytovat, precitat si hlavne knihy a snazit sa do toho vojst, vydiet ktore detaili a smerovania robia dom pasivnym domom.. Inac tie nulove domy, nechapem preco si myslia ludia ze nulovy sa da urobit, to je zatial experiment... Skor ide o pasivny dom, ktory vdaka technologiam je kvazi nulovy, lebo sa nic neplati vnom.. Solarna elektraren atd, ktora ho zadarmo pohana. Nulovy dom predsa nepotrebuje ziadne kW na teplo, preto je nulovy 0kW a preto by nemal potrebovat ani technologiu.. Ak je tam technologia ktora potrebuje energiu to neni premna nulovy dom.. Pasivny dom nie je drahsi ako nizkoenergeticky, na to bacha, netreba sa nechat odradzat... Nizkoenergeticky je kombinacia obycajneho domu a pasivneho.. Obycajny preto lebo sa robi v nom klasicke kuranie, ktore stoji cca 10000eur, pasivny preto, lebo sa tam dava izolacia, ale nedostatoca.. Vyhodene peniaze za lepidla, ktoreho ide rovnake mnozstvo jak pri tenkej izolacii tak pri hrubej.. Cize ak robim pasiv dam viac izolacie z aidne kurenie.. Take hrube vysvetlenie.. Ale je dolezita orientacia, tvar atd.. to je jasne.. :cool:
220870
04.09.10,05:37
S tým tvarom nesúhlasím.Dá sa pasívny postaviť a vyzerá vskutku nádherne.
marleau
04.09.10,06:18
Ja budem budúci rok stavať dom,v ktorom bude mať 60% stien tvar písmena "S" a strecha bude z troch typov.Rovná,sedlová a oblúková.Takže aj kocky a kvádre už idú z módy.
misomiso
04.09.10,07:45
Ja budem budúci rok stavať dom,v ktorom bude mať 60% stien tvar písmena "S" a strecha bude z troch typov.Rovná,sedlová a oblúková.Takže aj kocky a kvádre už idú z módy.

Exupery raz povedal, ze dokonale nie je to, k comu sa uz neda nic pridat, ale to, od coho sa neda nic odobrat. Je to velmi krasne vystihnut a pravda v oblasti umenia a architekrury. V konecnom dosledku jednoduchost nad komplikovanostou vzdy zvitazi.
Composite
04.09.10,08:33
Tu je krôčik po krôčiku ako sa stavia drevo dom s muraovanými akumulačnými priečkami. Na ľavo máš linky na iné svojpomocné pasívne domy.
http://pasivnydom.blog.cz/

Mne osobne sa páči tento svojpomocný postup:
http://amper.ped.muni.cz/~svobodak/pasivpopice/galerie.html

samozrejme, môžeš postaviť dom aký len chceš a z čoho len chceš, ale čím zložitejší tým drahší, preto sa stavajú jednoduché tvary.
ďalej, ak ideš z tehiel, ytongu počítaj hrúbku steny aspoň 600 mm!

Dám len príklad:
OSB 15 mm - 400 mm Vaty s lambda=0,039 W/mK - OSB 15 mm
takže hrúbka steny je 430 mm (ešte treba odmieky, ktoré zvýšia odpor)
R = 10,42 m2K/W a U = 0,1 W/m2K

250 mm porotherm (ak budeš 2 poschodový možno budeš musieť dať 300 mm) - 200 mm PPS s lambda = 0,039
takže hrúbka steny je 450 mm (ešte treba odmieky, ktoré zvýšia odpor)
R = 5,77 m2K/W a U = 0,17 W/m2K

čím vyššie R tým lepšie pre teba!
Composite
04.09.10,08:46
marleau
04.09.10,08:55
Exupery raz povedal, ze dokonale nie je to, k comu sa uz neda nic pridat, ale to, od coho sa neda nic odobrat. Je to velmi krasne vystihnut a pravda v oblasti umenia a architekrury. V konecnom dosledku jednoduchost nad komplikovanostou vzdy zvitazi.
S tým súhlasím a pre mňa platí,že v jednoduchosti je krása.Výstrednosť zaujme len dočasne.Chcel som len napísať,že dá sa všeličo,napokon,je to prianie zákazníka mať taký dom.
Composite
04.09.10,13:02
Pasívny dom postavíte aký len chcete a z čoho len chcete, je to iba otázka ceny.
Dnes to už nie je žiadny technický problém.

nie je problém mať oblúky, vypukliny, krby, ... čo len chcete, len potom prudko rastie cena
calimero1
02.11.10,18:58
Dobrý deň.

Veľmi sa mi páči pasívny dom klasickej konštrukcie, s pultovou strechou, ako napr. na tomto obrázku:
http://www.casopisstavebnictvi.cz/UserFiles/Image/2009/0906-07/47_pasivni-dum.jpg

Ešte neviem, ale uvažujem, že si dám postaviť pasívny dom, alebo aspoň nízkoenergetický, podobnej konštrukcie. Môj pozemok však neumožňuje nasmerovať dom smerom na juh, ale buď na JV, alebo JZ. Myslíte, že je to problém? Čo by ste mi prosím poradili?

Tiež by som potreboval poradiť s umiestnením slnečných kolektorov, keďže pultová strecha je odvrátená od slnka a aj orientácia domu smerom na juh nie je ideálna pre kolektory.

Ďakujem za vaše názory.
misomiso
02.11.10,19:18
Tu je krôčik po krôčiku ako sa stavia drevo dom s muraovanými akumulačnými priečkami. Na ľavo máš linky na iné svojpomocné pasívne domy.
http://pasivnydom.blog.cz/

Mne osobne sa páči tento svojpomocný postup:
http://amper.ped.muni.cz/~svobodak/pasivpopice/galerie.html (http://amper.ped.muni.cz/%7Esvobodak/pasivpopice/galerie.html)

samozrejme, môžeš postaviť dom aký len chceš a z čoho len chceš, ale čím zložitejší tým drahší, preto sa stavajú jednoduché tvary.
ďalej, ak ideš z tehiel, ytongu počítaj hrúbku steny aspoň 600 mm!

Dám len príklad:
OSB 15 mm - 400 mm Vaty s lambda=0,039 W/mK - OSB 15 mm
takže hrúbka steny je 430 mm (ešte treba odmieky, ktoré zvýšia odpor)
R = 10,42 m2K/W a U = 0,1 W/m2K

250 mm porotherm (ak budeš 2 poschodový možno budeš musieť dať 300 mm) - 200 mm PPS s lambda = 0,039
takže hrúbka steny je 450 mm (ešte treba odmieky, ktoré zvýšia odpor)
R = 5,77 m2K/W a U = 0,17 W/m2K

čím vyššie R tým lepšie pre teba!

A co bude niest ten dom? Dve 15 mm platne? Alebo tramy - drevene hranoly? Tie nemaju U 0,1. Teda stena bude mat take parametre iba tam, kde bude iba vypln. Navyse - neviem, ci by som chcel byvat v dome, ktory oddeluje od svet aiba 2 x 15 mm. To ti prerazi aj cylista a zlodeji to otvoria ako krabicu od mlieka. Minule sa vlamali do Tesca tak, ze vyrezali dieru do steny. Stena = tenky plech, nobasil, tenky plech.
Composite
03.11.10,06:36
Dom nesie drevená kostra, alebo montované nosníky, niekto dáva do stredu tehlovú nosnú akumulačnú stenu.
http://pasivnydom.blog.cz/0904/nosna-stena
http://pasivnydom.blog.cz/0904/montaz-kostry-oda-na-sikovnych-chlapov

Zabúdaš na 400 mm vaty, ktorá má lepšie tepelno-zvukovo izolačné vlastnosti ako múr+EPS, nevedie absolutne zvuk,...
Tam kde je drevo je hrúbka sten znížená o max. 100 mm, čo je stále lepšie ako múr+eps, lebo drevo je lepší izolant.

Myslíš, že cyklista má takú silu :-DDD, skús ešte jeden.
Zabúdaš na lepidlo+sieťka+omietka a pevnosť dosky, môžeš dať aj cementoštiepokovú. Môžeš skusiť, ako ďaleko sa dostneš aj na motorke, ale skončíš na stene

Proste kecáš o niečom čomu sa absolútne nerozumieš, nikdy si to nevidel a nikdy si v takom dome nebol.

Takýchto zbožňujem
alltracboy
03.11.10,07:26
a ja zboznujem ludi co napisu ze nevedie absolutne zvuk :D mozno tak v kozme
ciners
03.11.10,08:10
Keby si ludia stavali cosi skromnejsie a netlacili sa im do hlavy kaleraby o pasivnych domoch, tak mozno nemame hypotekarnu krizu. Obycajne zateplenie urobi neskutocne vela, to vyslovene citit,ci je dom zatepleny. A brat hypo na nieco, co sami bude 40 rokov (nebrat doslovne) splacat, to je moda..nic viac.
Treba rozlisovat aj sposob sirenia zvuku...ine je,ked do niecoho udieram (na to je vhodna vata) a ine, ked zvukova vlna naraza na konstrukciu (tu je vhodna velka plosna hmotnost).
Niekedy tanto vyplach mozgu ohladom nizkoenergetiky a pasivity skonci tak, ze jednej pani bolo treba kurenie na plyn, elektrinu, solarne panely, rekuperaciu a krb a ked jej prisiel rozpocet,tak to isla rozdychat, ze kde sa stala chyba.
alltracboy
03.11.10,09:14
tiez mam pocit ze vela ludi tu moc preziva stavanie. A cim dalej tym viac mam pocit ze by som pasivny dom ani nechcel. Zit v inkubatore to nieje moj sen.
montdom
04.11.10,06:00
Prajem Vám príjemný deň. píšete o niečom, čo ste nepochopili. názov nizkoenergetický dom je definovaný v zakone o energetickej certifikácií budov.
Je to niečo, ako na elekrospotrebičoch, do akej triedy sa radí A,B... atď.
Venujem sa montážam týchto domov, nevýrábam ich a tý ktorý ich vyrábajú na kolene, nemôžu dosiahnuť kvalitu, ako firmy ktoré to robia na počítačom riadených, drevoobrábacích strojoch a výrobných linkách.
ciners
04.11.10,06:47
Prajem Vám príjemný deň. píšete o niečom, čo ste nepochopili. názov nizkoenergetický dom je definovaný v zakone o energetickej certifikácií budov.
Je to niečo, ako na elekrospotrebičoch, do akej triedy sa radí A,B... atď.
Venujem sa montážam týchto domov, nevýrábam ich a tý ktorý ich vyrábajú na kolene, nemôžu dosiahnuť kvalitu, ako firmy ktoré to robia na počítačom riadených, drevoobrábacích strojoch a výrobných linkách.


Hlavne mi nejde do hlavy, ze tieto domy sa skusaju na neprievzdusnost obalu a ma to vselijake pravidla, dost prisne, ktore sa daju v knihach najst a potom cloveku pride do ruky projekt, na ktorom je obycajny dom s troskou viac izolacie (ale prievzdusny a bez patricnej technologie a koncepcie navrhu) a na rozpiske na nizkoenergeticky RD. Nizkoenergetickym ho ho robi certifikat,nie rozpiska na vykresoch :D
deli.
04.11.10,07:06
Hlavne mi nejde do hlavy, ze tieto domy sa skusaju na neprievzdusnost obalu a ma to vselijake pravidla, dost prisne, ktore sa daju v knihach najst a potom cloveku pride do ruky projekt, na ktorom je obycajny dom s troskou viac izolacie (ale prievzdusny a bez patricnej technologie a koncepcie navrhu) a na rozpiske na nizkoenergeticky RD. Nizkoenergetickym ho ho robi certifikat,nie rozpiska na vykresoch :D

podmienku neprievzdusnosti (resp. Blower-door test do 0,6) maju len pasivne domy. Nizkoenergeticke domy nemaju podmienku neprievzdusnosti, aj ked je, samozrejme, prinosom (pri rekuperacii snad podmienkou). Pri nizkoenergetickych je "len" podmienka potreby teplna na vykurovanie vztiahnutá na m2 maximalne 50 (pri pasivnom 15). Takze potom vyjde aj certifikat OK, bez ohladu na neprievzdusnost. Z toho vyplyva, ze aj v citacii popisovany dom moze byt bez problemov NED.

Ja snad este k tejto debate doplnim, ze vstupom do EU sa Slovensko zaviazalo znizit emisie CO2, a to aj tym, ze VSETKY novostavby aj rekonstrukcie uz maju byt v energ. triede B (alebo A). Ak su v horsej energ. triede, nesplnaju sucasne legislativne podmienky. Na toto sa casto zabuda. Miestni (najma dochodcovia, cest vynimkam) naprojektuju dom tak, ako bolo zvykom pred 10 rokmi, dom vyjde do energ. triedy D, E, F, G, a nikto sa nad tym nepozastavuje.

A este nieco: EU sa zaviazala, ze od r. 2020 budu VSETKY novostavby a rekonstrukcie v PASIVNOM standarde. Ako to chce SK dosiahnut, je zahadou.
montdom
04.11.10,07:15
S neprievzdušnosťou sa znižuje riziko nekontrolovatelného vetrania. vela ludí si kvôli tomu vymieňa okná, aby sa zvýšila efektívnosť kúrenia, ale na drú stranu treba povedať, že kontrólované vetranie je nútné kvôli zníženiu vlhkosti, idealne riešenie je rekuperacia, dnes je už slušná za velmi dobrú cenu.... Pri montovaných domoch je potrebné si pozriť skladbu panelov,ako je vložená parozábrana a ako sa spája pri montáži...
ciners
04.11.10,08:03
A este nieco: EU sa zaviazala, ze od r. 2020 budu VSETKY novostavby a rekonstrukcie v PASIVNOM standarde. Ako to chce SK dosiahnut, je zahadou.

Tym totalne odrovnaju stavebnu vyrobu, na to ludia nebudu mat peniaze.
Nemyslim si, ze je spravne a legitimne pozadovat pasivny standard...kazdy si plati za energie, niekto menej a niekto viac.
ciners
04.11.10,08:18
Miestni (najma dochodcovia, cest vynimkam) naprojektuju dom tak, ako bolo zvykom pred 10 rokmi, dom vyjde do energ. triedy D, E, F, G, a nikto sa nad tym nepozastavuje.



Deli, projektovala si niekedy? Vtedy pochopis, ze tu sa nehrame s cukrikmi za 5 korun. To su sumy, na ktore sa ludia zadlzuju na cely zivot, nedajboze,ze sa nieco stane. System je chory a este kam ma projektant hnat financne toho investora? Cele je to len blby lobbing energetickych firiem.
montdom
04.11.10,08:45
Montované domy sú cenovo porovnateľné s domami stavanými mokrou technologiou, ale výhodou montovaných domov je ich príjemná klima hnéď po dokončení, nie je tam vysoká vlhkosť ako pri mokrých technologiach, kde ju cítiť aj niekolko rokov.... A potom sa cena znižuje učtami za energiu... firmy svoje montážne partie dôslene kontrolujú, aby sa dôsledne dodržiavali postupi pri montáži, aby nevznikali tepelné mosty a rôzne iné poruchy..
ciners
04.11.10,08:46
Montovany a pasivny dom nie su to iste
montdom
04.11.10,09:25
Pri montovaných domoch je jednoduchšie dosiahnuť solídnu energetickú bilanciu, ako pri klasických technológiach..., a potom naši murári a ich kvality...ich dedo to videl a oni o tom počuli..
ciners
04.11.10,09:35
Mne sa tiez stlpikove drevodomy pacia, ale nejake zakonne prikazovanie pasivneho standardu neuznavam. To urcite nebude pre ludi. Treba sa pozriet od Nitry dalej na vychod a od Piestan na sever a clovek zijuci v BA uvidi rozpravkovu krajinu, kde ludia kuria drevom, nemaju pred domom octaviu, domy su stare, zateplovanie takmer ziadne a ti stastnejsi maju kam chodit do prace. Treba byt realista, za 10 rokov z nich nebudu bohaci, co pri rekonstrukcii budu dosahovat pasivny standard.
montdom
04.11.10,09:50
Teraz začínam spoluprácu z jednou firmou, ktorá sa zaoberá výrobou systému montovaných domov, ich technológia výroby a systém montáže nemá konkurenciu, a to pracujem v tejto oblasti s menšími prestávkami takmer 10rokov.
tommi_d
04.11.10,10:36
Teraz začínam spoluprácu z jednou firmou, ktorá sa zaoberá výrobou systému montovaných domov, ich technológia výroby a systém montáže nemá konkurenciu, a to pracujem v tejto oblasti s menšími prestávkami takmer 10rokov.

Názov tej firmy by ma po tvojom dosť odvážnom tvrdení o bezkonkurenčnosti výroby a montáže zaujímal.... keď už nepôjde názov firmy tak aspoň popíš tú zázračnú technológiu.
deli.
04.11.10,11:35
Mne sa tiez stlpikove drevodomy pacia, ale nejake zakonne prikazovanie pasivneho standardu neuznavam. To urcite nebude pre ludi. Treba sa pozriet od Nitry dalej na vychod a od Piestan na sever a clovek zijuci v BA uvidi rozpravkovu krajinu, kde ludia kuria drevom, nemaju pred domom octaviu, domy su stare, zateplovanie takmer ziadne a ti stastnejsi maju kam chodit do prace. Treba byt realista, za 10 rokov z nich nebudu bohaci, co pri rekonstrukcii budu dosahovat pasivny standard.

ved jasné.
EU sa k tomu vsak zaviazalo. A kedze Aj SK je sucastou EU, sme k tomu aj my zaviazani. Ci chceme, ci nie.
(Aj my, co projektujeme (cize ano, aj ja projektujem))
ciners
04.11.10,11:45
ved jasné.
EU sa k tomu vsak zaviazalo. A kedze Aj SK je sucastou EU, sme k tomu aj my zaviazani. Ci chceme, ci nie.
(Aj my, co projektujeme (cize ano, aj ja projektujem))


No, bude fasa problem :D
Jarka Č.
16.11.10,00:07
Montované domy sú cenovo porovnateľné s domami stavanými mokrou technologiou, ale výhodou montovaných domov je ich príjemná klima hnéď po dokončení, nie je tam vysoká vlhkosť ako pri mokrých technologiach, kde ju cítiť aj niekolko rokov.... A potom sa cena znižuje učtami za energiu... firmy svoje montážne partie dôslene kontrolujú, aby sa dôsledne dodržiavali postupi pri montáži, aby nevznikali tepelné mosty a rôzne iné poruchy..

Treba povedať, že aj u murovaných domov sa dá dosiahnuť NED a EPD štandard. Ľudia sa potom ľakajú, že musia mať montovaný, ak chcú NED. A k tomu fáma, že NED a EPD je len pre horných desaťtisíc... :mee:

Dobre, sprísňujme tepelnotechnické normy, stavajme "lepšie" NEDy až pasívce, ale robme to jednoducho a premyslene. Svojpomocní aj firmy.
deli.
16.11.10,07:42
A k tomu fáma, že NED a EPD je len pre horných desaťtisíc... :mee:

.

Áno, pasívny dom skutočne nie je pre "horných desaťtisíc". V skutočnosti môže stáť len o cca 10% viac ako štandard (za štandard už treba považovať aj NED, pretože tak sa už majú domy dnes navrhovať, aby sme vyšli v ústrety súčasným požiadavkám: energ. triede B).

Ide o trochu inú technológiu: vetranie s rekuperáciou, zemný výmenník namiesto radiátorov a plynovej prípojky... A to, čo ušetríme na "podlahovke", dáme do rekuperácie. Samozrejme, s hrubými tepelnými izoláciami, s ktorými stále nevieme pracovať (len skúste povedať "zatepľovačovi" o 30 centimetroch izolácie, a uvidíte, čo Vám povie...:rolleyes:)

Trochu "mútnej vody" tu narobili pasívne domy za 11 miliónov, alebo 40 000 Sk/m2, ktoré sú naozaj na SK realitou.

Veď len zvoliť namiesto polystyrénu minerálnu vatu znamená 4x vacsie náklady na zateplenie ( a je rozdiel dať za zateplenie 100 000 Sk a 500 000 Sk!)

No a k tomu "inkubátoru", či polystyrénovej krabici: My jednoducho nie sme zvyknutí.... obyvatelia pasívnych domov si pobyt v týchto domoch pochvaľujú, vzduch je stále čerstvý (resp. taký čerstvý ako vonku, ak práve sused nepáli v kozube pneumatiky:---), veľa z nich sa zbaví problémov s alergiami a všetci vravia, že v inom dome by už ani nechceli bývať.

A keď si porovnajú účty za energie (elektrika) so susedom.......:o
Jarka Č.
16.11.10,14:47
(...) Samozrejme, s hrubými tepelnými izoláciami, s ktorými stále nevieme pracovať (len skúste povedať "zatepľovačovi" o 30 centimetroch izolácie, a uvidíte, čo Vám povie...:rolleyes:)

Trochu "mútnej vody" tu narobili pasívne domy za 11 miliónov, alebo 40 000 Sk/m2, ktoré sú naozaj na SK realitou.

(...)
A keď si porovnajú účty za energie (elektrika) so susedom.......:o

Áno, každý deň sa s týmto potýkam... súhlas. Zatiaľ poslednou skúsenosťou bol montovaná novostavba bungalovčeka, v ktorej to nechceli preháňať s izoláciami - výsledkom je platba za komplet prevádzku 1550 € ročne...
220870
16.11.10,15:09
Áno, pasívny dom skutočne nie je pre "horných desaťtisíc". V skutočnosti môže stáť len o cca 10% viac ako štandard (za štandard už treba považovať aj NED, pretože tak sa už majú domy dnes navrhovať, aby sme vyšli v ústrety súčasným požiadavkám: energ. triede B).

Ide o trochu inú technológiu: vetranie s rekuperáciou, zemný výmenník namiesto radiátorov a plynovej prípojky... A to, čo ušetríme na "podlahovke", dáme do rekuperácie. Samozrejme, s hrubými tepelnými izoláciami, s ktorými stále nevieme pracovať (len skúste povedať "zatepľovačovi" o 30 centimetroch izolácie, a uvidíte, čo Vám povie...:rolleyes:)

Trochu "mútnej vody" tu narobili pasívne domy za 11 miliónov, alebo 40 000 Sk/m2, ktoré sú naozaj na SK realitou.

Veď len zvoliť namiesto polystyrénu minerálnu vatu znamená 4x vacsie náklady na zateplenie ( a je rozdiel dať za zateplenie 100 000 Sk a 500 000 Sk!)

No a k tomu "inkubátoru", či polystyrénovej krabici: My jednoducho nie sme zvyknutí.... obyvatelia pasívnych domov si pobyt v týchto domoch pochvaľujú, vzduch je stále čerstvý (resp. taký čerstvý ako vonku, ak práve sused nepáli v kozube pneumatiky:---), veľa z nich sa zbaví problémov s alergiami a všetci vravia, že v inom dome by už ani nechceli bývať.

A keď si porovnajú účty za energie (elektrika) so susedom.......:o
Nehnevajte sa ale 10% viac viete vôbec o čom melete?:mad:
Jarka Č.
16.11.10,22:02
Nehnevajte sa ale 10% viac viete vôbec o čom melete?:mad:

Jasne, dá sa aj o 10% menej.
Tepelnoizolačnú obálku postavím za cenu rovnakú alebo o cca 1000 € vyššiu, než "sa stavia". Pritom nemusím stavať komín, krb, zavádzať plyn, dostatočne dimenzovať radiátory či rúrky podlahovky (podaktorí do toho mixujú aj solár alebo lacné TČ vzduch voda) za 6-10.000 € (sú takí, čo neváhajú v mene úspor vyhodiť 10.000 € - dnešný zážitok). Miesto toho stačí jednoduchý systém vetrania+kúrenia+TUV za 3-4.000 €. No a pri dome, ktorý má rozpočet na 60.000 €, to tých 10% aj môže byť...
Viem, že ste to takto nemysleli. Ale ja zas viem, že aj takto sa to dá myslieť. ;) Hovorím o svojpomoci, príp. formou partičiek a dedinských majstrov, nad ktorými ale investor musí stáť. Takouto formou stavia asi väčšina ľudí u nás.
V prípade firiem je to iné a nemám chuť o tom písať.
220870
17.11.10,04:47
Ja som takýto dom staval presne tak ,ako píšete .Projektantke architektke,majiteľke malej "stavebnej" firmy. Nedá sa to za tie peniaze ,čo obyčajný RD. Sto percent sa píše z dvomi nulami. Niektorý porovnávajú cenu stavieb a percentá zo západom Nemeckom, Rakúskom. Ale to nevedomky ,alebo naschvál porovnávajú hrušky s jablkami. Zatiaľ čo v A ,DE, stojí výstavba "obyčajného" RD 300 000€ u nás postavíte za 100 000€.Pasívny v A,DE postavíte o 10% percent drahšie,to je možno pravda ,ale u nás o 100%. A v tom je rozdiel.
deli.
17.11.10,08:44
Nehnevajte sa ale 10% viac viete vôbec o čom melete?:mad:

viem to velmi presne. Moji blizki znami maju pasivny dom, dokoncili ho pred rokom, ciastocne svojpomocou. Tych 10% je presnych, da sa presne vycislit, kolko by stal ten isty dom standardne, su na to software.
A prosim neurazat,:( toto forum nie je o urazani. ja velmi presne viem, o com pisem.
Ak by ho dali robit firme, bolo by tam tych 100-200% prirazka, zbytocne rozpisovat.
V tomto pripade ide o velmi maly pasivny dom. Aj s vypoctom PHPP s vysledkom 15, Blower door testom s vysledkom 0,35.
Majitelia maju vsetky blocky odlozene.
A v dome su spokojni, uz by iny ani nechceli.
ciners
18.11.10,06:28
Necital som celu diskusiu, no bolo by cenu a cenovy rozdiel medzi pasivnym a klasickym domom treba vztiahnut k nejakej mernej jednotke. Napriklad kubicky meter priestoru alebo podobne. Tazko porovnavat dom a dom
220870
18.11.10,07:40
viem to velmi presne. Moji blizki znami maju pasivny dom, dokoncili ho pred rokom, ciastocne svojpomocou. Tych 10% je presnych, da sa presne vycislit, kolko by stal ten isty dom standardne, su na to software.
A prosim neurazat,:( toto forum nie je o urazani. ja velmi presne viem, o com pisem.
Ak by ho dali robit firme, bolo by tam tych 100-200% prirazka, zbytocne rozpisovat.
V tomto pripade ide o velmi maly pasivny dom. Aj s vypoctom PHPP s vysledkom 15, Blower door testom s vysledkom 0,35.
Majitelia maju vsetky blocky odlozene.
A v dome su spokojni, uz by iny ani nechceli.
Neccem urážať.Amatér čo to robí prvý krát a ešte bez skúseností v stavebníctve to nemôže postaviť dobre.
jano1993
18.11.10,09:27
daj si urobit projekt architektovi, ktory sa do toho vyzna. Neskor, pri samotnej vystavbe to urcite ocenis. Som statik, ver mi.
tommi_d
18.11.10,13:46
Neccem urážať.Amatér čo to robí prvý krát a ešte bez skúseností v stavebníctve to nemôže postaviť dobre.

súhlas...

Toto mi silno pripomína stavebné úsilie p. Mgr. Juraja B. z IEPD, ktorý bez predchádzajúcich skúseností si začal stavať svoj "Pasívny dom" vo Veľkom Biely a pri blower door teste bol rád že má aspoň NED. Pritom sa pasuje za "pasívneho guru" v rámci SR odhliadnúc od toho že jeho dom je architektonický paškvil