Mirkapo
01.01.10,15:52
Ahojte Poradáci, poradte mi ako mám účtovať výdavky budúcich období v JÚ.Pred tým som účtovala v PÚ tak že teraz neviem, či mám postupovať tak:napr. úhrada poistného k autu suma napr. 200 euro je to na obdobie 11/2009-11/2010. Zaplatím to v roku 2009.
I, 200/12*2= 33,33 dám do VODzP a 166,67 dám do VNDzP a v roku 2010 to preúčtujem z VNDzP do prev. réžie.
II, Alebo dám v r. 2009 celú sumu 200 euro do VODzP- prev.réžia
Ďakujem
plavčík
01.01.10,14:54
V JU sa o časovom rozlíšení neúčtuje. Účtuješ v tom čase keď sa "pohne " peniazmi.
VladoaKatka
01.01.10,15:21
V JÚ sa časové rozlíšenie neúčtuje, "zdaniteľný príjem" alebo "zdaniteľný výdaj" je vtedy, kedy sa nastane príjem alebo výdaj financií, či už z účtu alebo z pokladne, ... v JÚ nezáleží na tom, že to bude mať súvis aj s budúcim rokom.
Rozalka
01.01.10,15:41
Doplním VladoaKatku: okrem nájomného.
§ 19 ZDP
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
marjankaj
01.01.10,15:56
Doplním VladoaKatku: okrem nájomného.
§ 19 ZDP
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.


Ale čím viac to čítam, tým menej tomu rozumiem. Napríklad v 20.12.2009 zaplatím dopredu faktúru za nájomné za január 2010.(podľa zmluvy).

Podľa prvej vety mi to ide do výdavkov v roku 2009 celá zaplatená suma. A podľa tej druhej v roku 2009 mi pôjde do výdavkov časovo rozlíšená suma 0 €???
Rozalka
01.01.10,16:12
Súhlasím s Marjankaj, dokonca som si nebola istá, či vôbec ide o ČR u fyzickej osoby.
Čo potom v ďalšom roku?

Možno treba požiadať JÚ SAV o vysvetlenie rozdielu medzi slovami "uzná" a "zahrnie" ;)
Stefan2005
01.01.10,16:59
...Možno treba požiadať JÚ SAV o vysvetlenie rozdielu medzi slovami "uzná" a "zahrnie"

Ono to zvykne tak dopadnúť, ak sa niektorý odstavec zákona viackrát novelizuje, že niekedy stratí pôvodný zmysel, dokonca že bude zmätočný...

Voľakedy dávno znenie tohoto odstavca bolo takéto:

Nájomné a odplaty (provízie) za sprostredkovanie, uhrádzané fyzickej osobe, ktorá nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

V nasledujúcich obdobiach škrtli "ktorá nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty" - hoci (podľa môjho názoru) mali škrtnúť celé "uhrádzané fyzickej osobe, ktorá nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty".

Názory na aplikáciu v praxi: ak sa vypláca nájomné právnickej osobe, netreba časovo rozlišovať; ak sa však výpláca fyzickej osobe, platby nájomného vyplácané fyzickej osobe sú výdavkom po zaplatení a treba aj časovo rozlíšiť na príslušné zdaňovacie obdobie.

Kedysi dávnejšie sa táto téma rozoberala na porade, cituje z príspevku http://www.porada.sk/37807-post11.html (odpoveď z PP):

"Platené nájomné vopred
Časové rozlíšenie nájomného v prípade podvojného účtovníctva vyplýva aj z postupov účtovania. U jednoduchého účtovníctva nastala legislatívna medzera, pretože takáto účtovná jednotka, ak vypláca nájomné právnickej osobe, potom nemusí časovo rozlišovať nájomné prislúchajúce len na zdaňovacie obdobie. Vyplýva to z § 19 ods. 4. V tomto ustanovení sa povinnosť časovo rozlíšiť nájomné do daňových výdavkov ukladá pri platbách len fyzickým osobám. Zrejme sa necielene dostala do legislatívy táto nejednoznačná a nerovnaká metóda prístupu k daňovým výdavkom za nájomné, kedy by si fyzická osoba v jednoduchom účtovníctve, ak vypláca nájomné právnickej osobe, mohla v daňových výdavkoch uplatniť zaplatené nájomné aj na viac rokov vopred. V týchto prípadoch by bolo dôležité, ako je uzatvorená nájomná zmluva (http://www.porada.sk/autolink.php?id=279&script=showthread&forumid=59) a s akými splatnosťami splátok, resp. či nejde o platenie preddavkových nájomných splátok. Vtedy by sa mohli daňové výdavky fyzickej osoby v jednoduchom účtovníctve s platbami právnickej osobe dvojako posudzovať.
A) ako záloha na nájomné vopred podľa § 17 ods. 12 písm. b) a vtedy daňový výdavok sa bude uplatňovať podľa kalendárnych mesiacov ako bude zaplatené nájomné plynúť. Zmluvne by muselo byť zrejmé, že ide o preddavok na nájomné. Napríklad dojednané vopred platby na roky 2004, 2005, 2006,
B) ako bežná platba v zdaňovacom období, kedy je splatné nájomné na nasledujúci mesiac, ktorý pripadá na nové zdaňovacie obdobie. Napríklad zmluvne dojednané splatné nájomné zaplatené právnickej osobe v decembri roku 2004, ale týkajúce sa napríklad prvého štvrťroka 2005. Tento prípad by sa týkal daňového výdavku roku 2004.

Platby nájomného vyplácané fyzickej osobe sú jednoznačným výdavkom po zaplatení a vždy aj časovo prislúchajúce na príslušné zdaňovacie obdobie podľa § 19 ods. 4 tým, že sa upraví základ dane."
marjankaj
01.01.10,18:37
Ono to zvykne tak dopadnúť, ak sa niektorý odstavec zákona viackrát novelizuje, že niekedy stratí pôvodný zmysel, dokonca že bude zmätočný...


Štefan úplne s tebou súhlasím. Prečítal som si celú tému. Od roku 2005 už mohli niečo lepšie vymyslieť. V tom ods(4) v jednej vete tvrdia niečo iné a v druhej zase opak. To mohli celý ten ods(4) vyhodiť a nebol by žiadny problém.
VladoaKatka
02.01.10,11:08
Doplním VladoaKatku: okrem nájomného.
§ 19 ZDP
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
Ďakujem Rozalke, ... aspoň budem vedieť v budúcnosti.
M3G
13.01.10,18:37
Kedysi dávnejšie sa táto téma rozoberala na porade, cituje z príspevku http://www.porada.sk/37807-post11.html (odpoveď z PP):

"Platené nájomné vopred
.
.

Vtedy by sa mohli daňové výdavky fyzickej osoby v jednoduchom účtovníctve s platbami právnickej osobe dvojako posudzovať.
A) ako záloha na nájomné vopred podľa § 17 ods. 12 písm. b) a vtedy daňový výdavok sa bude uplatňovať podľa kalendárnych mesiacov ako bude zaplatené nájomné plynúť. Zmluvne by muselo byť zrejmé, že ide o preddavok na nájomné. Napríklad dojednané vopred platby na roky 2004, 2005, 2006,
.
.
.


Samozrejme §17 ods. 12 písm. b) je už od 1.1.2008 zrušený.
Resp. existuje, ale netýka sa záloh.
To znamená, že teraz je to už relatívne jednoznačné. Nájomné, ktoré zaplatí fyzická osoba právnickej osobe vopred, je u tejto FO VOZD v tom roku, v ktorom to FO zaplatí.
Rozalka
14.01.10,22:33
Samozrejme §17 ods. 12 písm. b) je už od 1.1.2008 zrušený.
Resp. existuje, ale netýka sa záloh.
To znamená, že teraz je to už relatívne jednoznačné. Nájomné, ktoré zaplatí fyzická osoba právnickej osobe vopred, je u tejto FO VOZD v tom roku, v ktorom to FO zaplatí.

...ale len v sume zodpovedajúcej zdaňovacimu obdobiu.


Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
M3G
15.01.10,20:54
...ale len v sume zodpovedajúcej zdaňovacimu obdobiu.


Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.


To platí medzi dvoma fyzickými osobami. (Zaplatené nájomné fyzickej osobe .......)

Avšak v prípade, že fyzická osoba platí vopred právnickej osobe, tento výdavok celý zaúčtuje do denníka ako VOZD v roku zaplatenia.
M3G
15.01.10,20:58
Pre istotu som to ešte overoval:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak fyzická osoba v roku 2009 zaplatila právnickej osobe zálohu na prenájom reklamnej tabule na rok 2010, táto úhrada sa považuje za daňový výdavok ovplyvňujúci základ dane v roku v ktorom bola uhradená, t.j. v roku 2009.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ak fyzická osoba - SZČO zaplatí v roku 2009 zálohu právnickej osobe za prenájom reklamnej tabule na rok 2010, je táto záloha na nájomné daňovým výdavkom u fyzickej osoby v roku 2009 alebo v roku 2010?

S pozdravom
77Miriam
16.01.10,22:54
V zmysle § 71 ods.1 nám dodávateľ vystavil daňový doklad k prijatej platbe na zaplatený preddavok na zábezpeku.Preddavok nám bude vrátený po uplynutí 3 rokov,v prípade ukončenia nájomného vzťahu (prenájom priestorov v obchodnom centre) bude použitý na úhradu faktúr. Preddavok bol hradený právnickej osobe v 6/2009. Bude preddavok účtovaný ako VOZD v plnej výške?
Stefan2005
17.01.10,13:27
... Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné: Ak fyzická osoba v roku 2009 zaplatila právnickej osobe zálohu na prenájom reklamnej tabule na rok 2010, táto úhrada sa považuje za daňový výdavok ovplyvňujúci základ dane v roku v ktorom bola uhradená, t.j. v roku 2009...

Premýšlam nad odpoveďou... Odpoveď je z pohľadu F.O. A ako je to v opačnom prípade - teda z pohľadu právnickej osoby - t.j. kedy si príjem zdaní P.O. ???

Príklad - v roku 2009 sa zaplatí nájom na roky 2009, 2010 a 2011.

Ak by bol vzťah P.O. nájomca, F.O. prenajímateľ:
P.O. účtuje o náklade vo vecnej a časovej súvislosti v rokoch 2009-2011, ale v prípade neuhradenia nájomného F.Osobe upravuje základ dane o neuhradenú sumu.

Teraz otočme vzťah: P.O. prenajímateľ, F.O. nájomca.
Ak P.O. príjme zaplatené nájomné od F.O. dopredu - mal by si v roku 2009 povýšiť základ DPPO (recipročne, tak ako si upravuje v prípade nezaplatenia). Je to logické, lebo ak vychádzame z odpovede DRSR, tak ak fyzická osoba si uplatní v daňových nákladoch 3 roky, tak aj právnicka osoba by mala (z pohľadu dopadu na ŠR) dať do príjmov celú časť.

Praktizuje to takto niekto?

Lebo onoho času sa do ustanovení ZoDP podmienka časového rozlišovania nájomného fyzickým(i) osôb(ami) dostala aj pre špekulácie v tejto oblasti. Vo mne aj dnes otázka nájomného, ak je do nej zapojená fyzická osoba, evokuuje zmiešané pocity...
77Miriam
17.01.10,13:40
Nie len u teba, ale aj u mňa. Praktizujú to takto obchodné centá, upresním, že sa nejedná o nájom na 3 roky dopredu, ale 3 mesiace. Vyjadrenie zo strany prenajímateľa - vraj je to tzv. depozit, ktorý po 3 rokoch bude vrátený, prípadne použitý na úhradu faktúr v prípade ukončenie nájmu.Zmluvu som si vyžiadala, doteraz ju nemám, dedukujem len z daň. dokladu, ktorý vyhotovili k zapl. zálohe a do textu uviedli, že nám fakt. v zmysle §71 ods.1 zákona o dph preddavok na zábezpeku. Tak sa nad tým zamýšľam, či to bude VOZD...
Rozalka
17.01.10,14:01
Táto oblasť je z hľadiska zdaňovania nelogická, pretože:

FO zaplatí FO - ak majú obaja JÚ, potom pre jedného VOZD, pre druhého POZD
FO zaplatí vopred POsobe, pre FO - VOZD, pre PO - príjmom len alikv. čiastka

PO zaplatí vopred FO, pre FO - POZD, pre PO - len alikv. čiastka
PO zaplatí vopred PO, u každého alikvótne.

Ak FO vedie PÚ (ako napr. firma, kde pracujem), v tomto prehľade platí naňho kategorizácia, ako PO.

Vplyv na DP je logické len vtedy, ak obe strany používajú rovnakú sústavu účtovníctva.

Možno by tento zákon mal vychádzať zo sústavy účtovníctva (?), ale to by musel ten, kto fakturuje uviesť na svojej faktúre.
No zbohom, to by len bolo ...
ego.mc
17.01.10,18:06
V zmysle § 71 ods.1 nám dodávateľ vystavil daňový doklad k prijatej platbe na zaplatený preddavok na zábezpeku.Preddavok nám bude vrátený po uplynutí 3 rokov,v prípade ukončenia nájomného vzťahu (prenájom priestorov v obchodnom centre) bude použitý na úhradu faktúr. Preddavok bol hradený právnickej osobe v 6/2009. Bude preddavok účtovaný ako VOZD v plnej výške?

Ak vám dodávateľ vystavil daňový doklad pre uplatnenie odpočtu DPH, nejde podľa mňa o depozit (ktorý by bol VNZD), ale o zaplatenú zálohu. V tom prípade to je VOZD v plnej výške.
babi2
17.01.10,19:13
Ak vám dodávateľ vystavil daňový doklad pre uplatnenie odpočtu DPH, nejde podľa mňa o depozit (ktorý by bol VNZD), ale o zaplatenú zálohu. V tom prípade to je VOZD v plnej výške.
Môj názor je taký, že je to depozit, ktorým sa prenajímatelia zabezpečujú voči platobnej neschopnosti nájomníkov, ale je pravda, že tam potom nemal byť vystavovaný daňový doklad k DPH.
M3G
18.01.10,15:14
Teraz otočme vzťah: P.O. prenajímateľ, F.O. nájomca.
Ak P.O. príjme zaplatené nájomné od F.O. dopredu - mal by si v roku 2009 povýšiť základ DPPO (recipročne, tak ako si upravuje v prípade nezaplatenia). Je to logické, lebo ak vychádzame z odpovede DRSR, tak ak fyzická osoba si uplatní v daňových nákladoch 3 roky, tak aj právnicka osoba by mala (z pohľadu dopadu na ŠR) dať do príjmov celú časť.

Praktizuje to takto niekto?


Myslím, že u právnickej osoby je to nájomné vopred z hľadiska časovej rozlíšiteľnosti samozrejmé, že do výnosov ide až v období, ktorého sa to týka. Žiadnu pripočítateľnú položku by som nerobil, nie je dôvod. Čo nie je zakázané, je dovolené, zatiaľ platí u nás.




Táto oblasť je z hľadiska zdaňovania nelogická....



Tiež sa mi to presne tak nelogicky javí, je to podľa mňa chyba v zákone, resp. jeho nedomyslenie. Ale to je tak, keď zákony vytvárajú niekedy diletanti. Každopádne DRSR reagovalo veľmi rýchlo. Napísal som dopyt večer a ráno som už mal odpoveď, teda im táto problematika musí byť veľmi známa....

Inak očakávam v blízkej budúcnosti úpravu zákona o dani z príjmov, ktorá by poriešila vzťah zálohy PO - FO.
marjankaj
18.01.10,15:48
Tiež sa mi to presne tak nelogicky javí, je to podľa mňa chyba v zákone, resp. jeho nedomyslenie. Ale to je tak, keď zákony vytvárajú niekedy diletanti. Každopádne DRSR reagovalo veľmi rýchlo. Napísal som dopyt večer a ráno som už mal odpoveď, teda im táto problematika musí byť veľmi známa....

Inak očakávam v blízkej budúcnosti úpravu zákona o dani z príjmov, ktorá by poriešila vzťah zálohy PO - FO.

Aj ja si to myslím.
Len by to mali radšej vyriešiť.
Rozdiel medzi vyriešiť a poriešiť je asi taký ako medzi posr.ť a vysr.ť.:---
77Miriam
22.01.10,08:15
Takže vrátim sa k príspevku č. 14 - v zmluve je uvedené "nájomca zloží na bankový účet prenajímateľa preddavok na nájomné a súvisiace úhrady (ďalej len preddavok) v sume základného nájomného, poplatku za užívanie servisného priestoru a preddavku na príspevok na reklamu, plus príslušná sadzba DPH, za dobu troch mesiacov v 1. roku nájmu.
Preddavok spolu s príslušenstvom (úrokmi) je určený na úhradu zmluvných záväzkov nájomcu, možných budúcich škôd na predmete nájmu.Zmluvné strany sa dohodli, že preddavok bude súčasne v celej svojej výške slúžiť na zabezpečenie prípadných peňažných pohľadávok prenaj. voči nájomcovi....
Vždy, keď preddavok (alebo jeho časť) bude použitý prenaj. na uspokojenie jeho pohľadávky, je nájomca povinný automaticky a bezodkladne doplniť zložený preddavok.
Takže preddavok podľa citovaného účtujem do VOZD?
M3G
26.01.10,19:03
Takže vrátim sa k príspevku č. 14 - v zmluve je uvedené "nájomca zloží na bankový účet prenajímateľa preddavok na nájomné a súvisiace úhrady (ďalej len preddavok) v sume základného nájomného, poplatku za užívanie servisného priestoru a preddavku na príspevok na reklamu, plus príslušná sadzba DPH, za dobu troch mesiacov v 1. roku nájmu.
Preddavok spolu s príslušenstvom (úrokmi) je určený na úhradu zmluvných záväzkov nájomcu, možných budúcich škôd na predmete nájmu.Zmluvné strany sa dohodli, že preddavok bude súčasne v celej svojej výške slúžiť na zabezpečenie prípadných peňažných pohľadávok prenaj. voči nájomcovi....
Vždy, keď preddavok (alebo jeho časť) bude použitý prenaj. na uspokojenie jeho pohľadávky, je nájomca povinný automaticky a bezodkladne doplniť zložený preddavok.
Takže preddavok podľa citovaného účtujem do VOZD?

Vyplýva mi z toho, že do VOZD. Pokiaľ by však z nejakého odstavca zmluvy vyplývalo, že sa jedná o zábezpeku, išlo by to do VNZD.
M3G
26.01.10,19:06
Mám zaujímavý problém.

Právnická osoba zaplatila fyzickej osobe nepodnikateľovi(pridelené DIČ) nájomné za rok 2009 dňa 31.12.2009 cez účet.

Toto nájomné fyzickej osobe prišlo až 4.1.2010. Fyzická osoba, nepodnikateľ si uplatňuje samozrejme paušálne výdavky.

Mám to brať ako príjem a zdaňovať to až v roku 2010? Alebo to mám brať ako pohľadávku v nadväznosti na paušálne výdavky a zdaňovať to v roku 2009?
Katka2
26.01.10,19:12
Počula som, že sa to takto robí aj úmyselne, kde FO zdaňuje príjem až v roku 2010.
marjankaj
26.01.10,19:20
Mám zaujímavý problém.

Právnická osoba zaplatila fyzickej osobe nepodnikateľovi(pridelené DIČ) nájomné za rok 2009 dňa 31.12.2009 cez účet.

Toto nájomné fyzickej osobe prišlo až 4.1.2010. Fyzická osoba, nepodnikateľ si uplatňuje samozrejme paušálne výdavky.

Mám to brať ako príjem a zdaňovať to až v roku 2010? Alebo to mám brať ako pohľadávku v nadväznosti na paušálne výdavky a zdaňovať to v roku 2009?

Fyzická osoba účtujúca v jednoduchom účtovníctve, alebo pri uplatňovaní paušálnych výdavkov (teda ktorá neúčtuje v podvojnom účtovníctve) si to dá do príjmov v období, v ktorom platbu obdržala, teda v roku 2010.
Do roku 2009 by to prichádzalo do úvahy, ak by zmenila spôsob uplatňovania výdavkov( zo skutočných na paušálne alebo naopak). Ale to teraz ešte nevie s určitosťou potvrdiť.
M3G
26.01.10,19:50
Fyzická osoba účtujúca v jednoduchom účtovníctve, alebo pri uplatňovaní paušálnych výdavkov (teda ktorá neúčtuje v podvojnom účtovníctve) si to dá do príjmov v období, v ktorom platbu obdržala, teda v roku 2010.
Do roku 2009 by to prichádzalo do úvahy, ak by zmenila spôsob uplatňovania výdavkov( zo skutočných na paušálne alebo naopak). Ale to teraz ešte nevie s určitosťou potvrdiť.

Ďakujem pekne za reakciu, myslel som presne na tú zmenu uplatňovania výdavkov. Takže vyzerá to tak, že to týmto spôsobom nepôjde, a budeme to musieť urobiť inak, napr. chybná platba alebo vrátená pôžička a doplatenie nájmu v hotovosti (Z dôvodu,že fyzická osoba to chce zdaniť za každú cenu v roku 2009).
ekofan
11.02.10,10:52
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať, či sa aj koncesionárske poplatky časovo rozlišujú na konci roka, kedže sa platia pozadu v januári 2010 za predchádzajúci IV.Q.2009?
V roku 2009 je to náklad a 2010 výdavok?:confused:
babi2
11.02.10,11:55
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať, či sa aj koncesionárske poplatky časovo rozlišujú na konci roka, kedže sa platia pozadu v januári 2010 za predchádzajúci IV.Q.2009?
V roku 2009 je to náklad a 2010 výdavok?:confused:
Máš otázku v JÚ, čiže ak vedieš JÚ tak platba za koncesionárske poplatky, bude výdavkom v období kedy boli zaplatené
ekofan
11.02.10,12:02
Máš otázku v JÚ, čiže ak vedieš JÚ tak platba za koncesionárske poplatky, bude výdavkom v období kedy boli zaplatené
Myslela som v PU (nevšimla som si, že som v JU). A ako je to teda v PU?
babi2
11.02.10,12:12
Myslela som v PU (nevšimla som si, že som v JU). A ako je to teda v PU?
Ak platíš v r.2010 za 4.Q2009 tak potom tak ako píšeš hore, je to náklad r.2009. Len mi nedá, určite je to platba za rok 2009?, lebo k 31.1.2010 bolo treba uhradiť služby za 1.Q. 2010, toto je info o termínoch platieb zo stránky RTVS :
Štvrťročná periodicita:
3-násobok stanovenej úhrady, splatný do 31.1, 30.4., 31.7. a 31.10.
ekofan
11.02.10,12:55
Máš pravdu, našla som to na stránke RTVS:
"Platenie úhrady:
Úhradu je možné platiť mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne a je splatná do posledného dňa prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa platí. To znamená pri mesačných úhradách najneskôr v posledný deň príslušného kalendárneho mesiaca, pri štvrťročných úhradách k 31.1., 30.4.,31.7. a 31.10. , pri polročných úhradách k 31.1. a 31.7. a pri ročných úhradách k 31.1. kalendárneho roka."

Neviem, prečo som si myslela, že sa platí pozadu, v dnešnej dobe:rolleyes:
fabianko11
28.02.12,21:44
Ako a kedy zaúčtovať výdajový pokladničný doklad, pripnutý k zmluve o dielo/výroba okien/ ,zaplatený v roku 2011,ak faktúra k tomu bola vystavená až teraz v roku 2012,
mám to dať ako ZV do roku 2011 alebo do 2012/výroba okien ,zapísať pod prev.réžiu?/

A ak to bola záloha,nie som platca DPH
Mila123
28.02.12,21:46
nebola to záloha?
fabianko11
28.02.12,21:53
a ak je to záloha,tak čo s tým/neni tam napísané/
fabianko11
28.02.12,21:59
a ak je to záloha,tak čo s tým/neni tam napísané/

takže to nemožem dať do minulého roku,mám vystaviť ešte jeden výdajový nový s dátumom ako je na faktúre a dať todo roku 2012
fabianko11
28.02.12,22:07
Ako a kedy zaúčtovať výdajový pokladničný doklad, pripnutý k zmluve o dielo/výroba okien/ ,zaplatený v roku 2011,ak faktúra k tomu bola vystavená až teraz v roku 2012.
JÚ ,mám to dať ako ZV do roku 2011 alebo do 2012/výroba okien ,zapísať pod prev.réžiu?/

A ak to bola záloha,tak čo s tým ...
Rozalka
28.02.12,22:12
A ak to bola záloha,tak čo s tým ...
MD 314 alebo MD 052
ach, toto sme v téme JU, pardon
Mila123
28.02.12,22:13
je dodávateľ služby platiteľom DPH? a vy ste platiteľom DPH?
fabianko11
28.02.12,22:18
Ja nie som platiteľom DPH
Mila123
28.02.12,22:21
a dodávateľ? pretože ak by bol, musí dať k prijatej zálohe daňový doklad s vyčíslenou DPH...t.j. mali by ste mať faktúru v roku 2011
fabianko11
28.02.12,22:23
Ako a kedy zaúčtovať výdajový pokladničný doklad, pripnutý k zmluve o dielo/výroba okien/ ,zaplatený v roku 2011,ak faktúra k tomu bola vystavená až teraz v roku 2012,
mám to dať ako ZV do roku 2011 alebo do 2012/výroba okien ,zapísať pod prev.réžiu?/

A ak to bola záloha,nie je platca DPH
Pomožte mi s tým prosím,dakujem.

Faktúru mi priniesol k tomu teraz vystavená je v roku 2012,tak preto sa pýtam ale zaplatena v 2011/na základe výdaj.pokl.dokladu/
fabianko11
28.02.12,22:57
Pomožte mi s tým prosím,dakujem.

Faktúru mi priniesol k tomu teraz vystavená je v roku 2012,tak preto sa pýtam ale zaplatena v 2011/na základe výdaj.pokl.dokladu/

podĺa mńa roztrhať výdajový z minulého roka a vystaviť nový v tomto roku ,takže dať do ZV 2012 prev.réžia
ANO alebo NIE /ako by ste to urobili/
Katarina
28.02.12,23:11
fabianko, takto sa to nerieši veď kópia výdavkového dokladu je u dodávateľa, ktorý ju účtuje v období kedy bola vystavená. Čo je skratka ZV? Daj viac informácií - výroba okien za účelom predaja, alebo ........ak máš výdavkový doklad tak si za niečo zaplatil, a ak si to zaplatil v roku 2011 tak sa to bude účtovať v roku 2011. V roku 2011 si viedol jednoduché účtovníctvo? Je tu možnosť paušálnych výdavkov ak by to bolo výhodnejšie.
fabianko11
28.02.12,23:15
Pomožte mi s tým prosím,dakujem.

Faktúru mi priniesol k tomu teraz vystavená je v roku 2012,tak preto sa pýtam ale zaplatena v 2011/na základe výdaj.pokl.dokladu/
prosím o radu
fabianko11
28.02.12,23:17
Ako a kedy zaúčtovať výdajový pokladničný doklad, pripnutý k zmluve o dielo/výroba okien/ ,zaplatený v roku 2011,ak faktúra k tomu bola vystavená až teraz v roku 2012,
mám to dať ako ZV do roku 2011 alebo do 2012/výroba okien ,zapísať pod prev.réžiu?/

A ak to bola záloha,nie som platca DPH

všetko som už napísal čítať vyššie
ZV zdanitelny výdaj
Katarina
28.02.12,23:27
Nenapísal si všetko, ty si zaplatil za okná v roku 2011, čo bude s tými oknami budú sa ďalej predávať?
Zmluvu o dielo máš preštudovanú - to je základ - podľa nej sa treba riadiť, tam by mala byť uvedená konečná cena diela a to čo si ty zaplatil v roku 2011 je celá suma diela alebo len časť ?
fabianko11
28.02.12,23:34
Nenapísal si všetko, ty si zaplatil za okná v roku 2011, čo bude s tými oknami budú sa ďalej predávať?
Zmluvu o dielo máš preštudovanú - to je základ - podľa nej sa treba riadiť, tam by mala byť uvedená konečná cena diela a to čo si ty zaplatil v roku 2011 je celá suma diela alebo len časť ?

Bola zaplatená celá suma,za okná do domu ktorý sme robili na kluč,asi to bola potom záloha,ale došla fa je vystavená v roku 2012,tak ako zaučtovať ten výdaj v JU
Katarina
28.02.12,23:41
Ak ste zaplatili celú sumu v zmysle Zmluvy o dielo tak to určite nebola záloha. Na fa. ktorá došla v roku 2012 je tá istá suma, ktorá je v zmluve o dielo a ktorú ste v roku 2011 zaplatili?
fabianko11
28.02.12,23:43
Ak ste zaplatili celú sumu v zmysle Zmluvy o dielo tak to určite nebola záloha. Na fa. ktorá došla v roku 2012 je tá istá suma, ktorá je v zmluve o dielo a ktorú ste v roku 2011 zaplatili?
podla mna mali vystaviť fa v minulom roku ,ale ak tak neurobili tak ako teraz
ANO bola uhradena na 2 X
1 X pri podpisaní zmluvy
2 X pri prebratí okien
Katarina
28.02.12,23:56
Ak máš tú faktúru pri sebe, napíš aký je tam:
dátum dodania
dátum vystavenia
dátum splatnosti
a čo sa uvádza v texte faktúry a či tá firma, ktorá ti vystavila fa. je platiteľom DPH a či tá uhradená suma je odpočítaná ako záloha, teda či nie je k úhrade 0.
fabianko11
29.02.12,00:05
Ak máš tú faktúru pri sebe, napíš aký je tam:
dátum dodania __________ nič
dátum vystavenia ________01.02.2012
dátum splatnosti _________16.02.2012
a čo sa uvádza v texte faktúry a či tá firma, ktorá ti vystavila fa. je platiteľom DPH a či tá uhradená suma je odpočítaná ako záloha, teda či nie je k úhrade 0.
čítajte vyššie moju otázku a odpoved sa mi už nechce nanovo písať všetko
-zaplatené v hotovosti 22.09.2011 1200,-eur a 27.10.2011 1550,-eur / toto není na faktúre/
-riadna fa suma 2750 EUR S DPH neni tam nič odčitane
Katarina
29.02.12,00:11
No mne sa ťažko reaguje keď ty si doplňaš predchádzajúce príspevky. Teraz vidím, že si doplnil, že ste uhrádzali na 2x. Tak potom máš dva výdavkové doklady. Najprv ste uhradili zálohu a neskôr doplatok.
fabianko11
29.02.12,00:18
doplnila som vyššie
pre mna je doležite či možem dať vydaj do minuleho roku alebo nie lebo fa je vystavena akoby to bolo treba zaplatiť pričom to je zaplatene
Katarina
29.02.12,00:21
Píšeš, že 2750 € je s DPH, teda dodávateľ je zrejme platiteľ DPH, máš tých 2750 € rozpísaných na základ 2291,67 a DPH 458,33 DPH. Ak ano nie je mi jasné prečo sa na fa. neuvádza dátum dodania.
fabianko11
29.02.12,00:26
neni datum dodania,čo by ste robili na mojom mieste
fabianko11
29.02.12,00:38
Možno mi niekto poradí skúsim sa pozrieť ráno ,moj problém je rozpísaný vyššie,kto bude ochotny poradiť tak mu vopred pekne dakujem
Katarina
29.02.12,00:55
fabianko, ja ti chcem skutočne pomôcť, ale už si ma veľmi poplietla tým, že upravuješ svoje vyššie príspevky. Skúsim to zhrnúť vaša firma nie je platiteľom DPH, to či dodávateľ je platiteľom DPH sa mi nepodarilo z tvojich príspevkov zistiť, ale to nie je ani podstatné. Podstatné je to, že účtuješ v sústave jednoduchého účtovníctva v ktorom sa výdavok dostáva do základu dane v čase úhrady. V roku 2011 22.9.2011 ste uhradili 1200 pri podpise zmluvy tento výdavok je výdavkom v roku 2011 a týmto dátumom to aj zaúčtuješ ako nákup materiálu.27.10.2011 ste zaplatili doplatok 1550 účtuješ tiež ako nákup materiálu. Ak zmluva o dielo obsahuje všetky náležitosti môžeš ju použiť ako doklad na účtovanie. Dodávateľ nemá právo vystaviť fa. v roku 2012 - veď ste všetky dlhy voči nemu zaplatili v roku 2011, kedy ste prevzali od neho aj okná. Mne sa zdá, že on si to nechce dať do roku 2011. Ty si to však musíš zaúčtovať do roku 2011 a znížiť základ dane. Vypýtaj novú faktúru s dátumom vystavenia 2011.