yoyo74
01.01.10,15:51
Uvažujem rozparcelovať pozemok, druh pozemku záhrady v extraviláne obce.
Na katastri je pozemok vedený ako 1 parcela. Má dostatočnú šírku (ca 25 m) na parceláciu 8 pozemkov o veľkosti ca 600 m2 a zostalo by aj na prístupovú cestu.
Podľa územného plánu ide čiastočne o pozemok na športové využitie, a ochranná zeleň. Zatiaľ nie je spracovaná žiadna urbanistická štúdia pre túto zónu resp. oblasť. Hneď oproti cez cestu je športovo hotelové zariadenie.
Bolo by možné aj napriek zákonu proti drobeniu poľnohospodárskej pôdy tento pozemok rozdrobiť?
Nie je užívaný momentálne ani na poľnohospodárske účely, ani ako záhrady ... je tam v podstate burina.
GP mám pripravený. Neplánujeme ním zmenu usporiadania vlastníckych vzťahov ani zmenu druhu pozemku. Iba rozdrobenie.
Za každú radu vopred ďakujem... :)
sarasara
01.01.10,16:45
Aby ti kataster zapísal, zakreslil GP tak, ako si si ho dal vypracovať, teda rozdrobiť pôvodnú parcelu, potrebuješ vyjadrenie od obce, že v danom území sa plánuje nejaká výstavba: rodinných domov, rekreačných objektov, športovísk atď. Ak územný plán toto takto nerieši, nemôžeš dať GP zapísať na kataster, lebo ti ho nezapíšu. Píšeš, že za cestou je už športové a hotelové zariadenie. Treba dať žiadosť na obecný úrad, aby aj pozemky, ktoré vlastníte, boli v úz. pláne zaradené do zóny výstavby na podobné účely.
geodet123
01.01.10,18:18
Aby ti kataster zapísal, zakreslil GP tak, ako si si ho dal vypracovať, teda rozdrobiť pôvodnú parcelu, potrebuješ vyjadrenie od obce, že v danom území sa plánuje nejaká výstavba Vážne? Inak zákaz drobenia podľa 180/1995 zb.z. sa týka len ak ide o extravilán. V intraviláne je to inak (vie niekto ako? odkaz na predpis?).
buchač
01.01.10,18:51
Vážne? Inak zákaz drobenia podľa 180/1995 zb.z. sa týka len ak ide o extravilán. V intraviláne je to inak (vie niekto ako? odkaz na predpis?).


Zákaz drobenia v osobitných predpisoch sa týka parciel a nie dedičstva....

V záujme zamedzenia drobenia poľnohospodárskych pozemkov a pozemkov lesných nachádzajúcich sa mimo zastavaného územia obce legislatíva stanovuje presný postup, ktorý je potrebné dodržať tak pri prevode, ako aj pri prechode vlastníctva. Pokiaľ by mal vzniknúť pozemok vo výmere od 2001 m2 do 5000 m2 u poľnohospodárskeho pozemku a od 5001 m2 do 10 000 m2 u lesného pozemku, ukladá sa povinnosť pre nového nadobúdateľa zaplatiť odvod vo výške 20 % ceny pozemku a 10 % z ceny pozemku ak má vzniknúť poľnohospodársky pozemok vo výmere 5 0001 m2 do 20 000 m2, alebo lesný pozemok vo výmere od 10 001 m2 do 20 000 m2. Odvod je príjmom štátneho fondu ochrany a zveľaďovania poľnohospodárskeho pôdneho fondu.
Administratívne ceny ,sa používajú pre účely stanovenia výšky dane z pozemku, keďže všetka poľnohospodárska pôda podlieha zdaneniu, pričom výška dane závisí od kvality. Čo sa týka možnosti kúpy pôdy zo strany devízových cudzincov, je to možné iba za predpokladu, že devízový cudzinec sa rozhodne podnikať na území Slovenska a to tak, že sa zaregistruje do Obchodného registra ako právnická osoba, čím mu zákon umožní nákup nehnuteľností.
Pri uzatváraní nájomných zmlúv však žiadne obmedzenia pre devízových cudzozemcov neplatia a tak z ich strany prichádza najmä k uzatváraniu nájomných zmlúv a iba vo veľmi zriedkavých prípadoch k uzatváraniu kúpnych zmlúv.
Administratívne ceny , určené predpisom je možné charakterizovať , že sú :
• minimálne pre účely spoplatňovania (napr. platenie daní)
• orientačné v prípade nákupu pôdy pre kupujúceho a predávajúceho – nakoľko títo môžu sa na cene dohodnúť
• maximálne sú ak sa platí za pôdu zo štátneho rozpočtu
Obnova pôvodných vlastníckych vzťahov k pôde po roku 1990 bola od počiatku spojená so snahou dosiahnuť zlepšenie starostlivosti o poľnohospodársku a lesnú pôdu, ako aj zladenie vlastníckych vzťahov so záujmami hospodárskeho rozvoja vidieka a požiadavkami na tvorbu krajiny a životného prostredia. Dosiahnutie týchto cieľov je predmetom rozsiahlej právnej regulácie orientovanej jednak na ochranu životného prostredia v š e o b e c n e, ale aj š p e c i á l n e na ochranu pôdy ako samostatnej zložky životného prostredia, alebo ako súčasti širšej odvetvovej sústavy . Nová právna regulácia sa orientuje aj na ekologicky únosné hospodárske využívanie poľnohospodárskych pozemkov.
Súhrn predpisov k danej problematike

• Ústava SR, zákon č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov .(Úplné znenie č. 135 /2001 )
• Zákon č. 229/1991 Zb. v znení zmien o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, v znení zákona č. 11/1994 Z.z a v znení neskorších predpisov
• Zákon č. 330/1991 Zb. v znení zmien o pozemkových úpravách usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, úplné znenie zákona č.12/1994 Z. z. a v znení neskorších predpisov.
• Zákon č. 293/1992 Zb. v znení zmien o úprave niektorých vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam.
• Zákon č. 307/1992 Zb. v znení zmien o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu.
• Zákon č. 162/1995 Z.z. v znení zmien o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam – katastrálny zákon, v znení zákona NR SR č.222/1996 Z.z.a zákona č. 255/2001 Zb ( vstúpi do platnosti od 1.1.2002 )
• Zákon č. 180/1995 Z.z. v znení zmien o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.
• Zákon č. 181/1995 Z.z. v znení zmien o pozemkových spoločenstvách.
• Vyhláška č. 465/1991 Zb. v znení vyhlášky č. 608/1992 Zb. o cenách stavieb, pozemkov, trvalých porastov a náhradách za dočasné užívanie pozemkov.
• Nariadenie vlády SR č. 208/1994 Z.z. v znení zmien o nájme poľnohospodárskych a lesných nehnuteľností a o nájme poľnohospodárskeho podniku.
• Uznesenie vlády SR č. 35/1997 Z.z. k zásadám na uplatňovanie niektorých ustanovení zákona NR SR č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.
• Vyhláška Úradu geodézie, kartografie a katastra SR o zmene a doplnení vyhlášky č. 79/1996 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon NR SR o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam.
• Obchodný zákonník, zákon č. 513/1991 Zb. v znení neskorších noviel.
• Občiansky zákonník, zákon č. 47/1992 Zb. v znení neskorších noviel
sarasara
01.01.10,22:01
Uvažujem rozparcelovať pozemok, druh pozemku záhrady v extraviláne obce.

Mala som za to, že je to extravilán.
geodet123
02.01.10,08:09
Mala som za to, že je to extravilán. iks krát som to prešiel a nevšimol som si to :)
Ale to vyjadrenie obce pre potreby katastra je podľa mňa nezmysel. To skôr niečo od pozemkového úradu.
olybaba
02.01.10,09:47
... prvá veta : Uvažujem rozparcelovať pozemok, druh pozemku záhrady v extraviláne obce.
sarasara
02.01.10,18:03
iks krát som to prešiel a nevšimol som si to :)
Ale to vyjadrenie obce pre potreby katastra je podľa mňa nezmysel. To skôr niečo od pozemkového úradu.

Naozaj vyjadrenie obce, ktorá má vypracovaný územný plán, postačí k tomu, aby kataster zapísal GP, v ktorom sa pozemok parceluje na menšie časti.
Pôvodne sa mohla drobiť pôda len v intraviláne. Keďže sa však stavia už aj v extraviláne, obce na základe územného plánu vydajú potvrdenie, že daná lokalita je určená na výstavbu, no proste niečoho.
Zadávateľ nech sa informuje v príslušnej obci, meste.
ivka.1975
03.01.10,11:14
drobenie nie je podla zakona mozne v extravilane, ale v intravilane je mozne drobit pozemky bez obmedzenia. Len je potrebne zaplatit geodeta.
sarasara
04.01.10,00:55
Ak mesto vypracuje územný plán, ktorým určí niektoré územie vo svojom obvode na zástavbu, líniovú stavbu, výstavbu rod. domov a pod. , môže sa v tomto území pôda rozdrobiť na stavebné parcely. Určuje to stavebný zákon. Mesto vydá potvrdenie ku GP, že sa jedná o pozemok v lokalite, kde sa na základe úz. plánu môže realizovať určitá výstavba a GP kataster zapíše. Veď ak by toto nebolo možné, intravilán by nás zvieral ako stredoveké hradby.
Maky7722217
24.02.10,18:42
sarasara:
Nie je mozne, ze to je tak jednoduche. Dnes som bol na pozemkovom v Malackach sa popytat na rozdelenie pozemku v "extravilane"-orna poda(rola) 2500m2 / zapisana v "E" KN (ak sucast parcely zapisanej v "C" KN samozrejme bez LV - to je OK) na mensie parceli od 400m2 do 900m2 pomocou noveho GP a so splnomocnenym ostatny vlastnikov a s UZ informaciou na rodinne domy. Nikto tam nemal tusenia o co mi ide. Nakoniec mi chlapik z "Ochr.poln.pody" dal ziadost o odnati polno.pody a k tomu musim zohnat bilanciu skryvky, BPEJ, vyjadrenie Hydromelioracie, projetkovu dokumentaciu ....a nakoniec z neho vypadlo, ze treba odnat vsetko a potom to pocomou noveho GP a tych "ostanych" veci dat zapisat do KN "C". :eek:....tak som sa pekne podakoval a odisiel.:mee:...toto asi nebude to spravne riesenie......vie ho vobec niekto(ked to ani ludia z katastra a ani z pozemkoveho nevedia).:confused:
sarasara
24.02.10,19:20
Teda ešte raz. Ak mesto, obec vydá potvrdenie, že pozemok, ktorý chceme rozparcelovať, je územným plánom určené na výstavbu napr. rodinných domov, môžeme geometrickým plánom rozdrobiť pozemok.
Potvrdenie, ktoré nám vydá mesto, priložíme ku geometrickému plánu a kataster nám GP zapíše. Ak je tam viac spoluvlastníkov, musia s tým súhlasiť.
Ak mesto vydá potvrdenie, ale to si musíme zájsť na mestský či obecný úrad. Potom už nechodíme na pozemkový úrad, ale potvrdenie priložíme ku GP.
Musí ísť ale o pozemok, ktorý územným plánom určený na výstavbu.
A je to také jednoduché. Skús tento postup.
ptrokan
25.02.10,07:04
drobenie pozemkov sa týka len poľnohospodárskej pôdy - druh pozemku orná pôda.
dan501
16.04.10,06:21
Drobenie sa nevztahuje na zahrady. Cize ak mas na LV zahradu mozes to cele rozdrobit na zahrady . Nepotrebujes ziadne vyjadrenie staci geometricky plan .
sedro
16.04.10,17:05
... ja mám takúto osobnú skúsenosť s delením ornej pôdy v intraviláne. Delil sa pozemok cca 5500m2 na štyri menšie. Dal som návrh na vklad, ktorý mi vrátili s odôvodnením, že sa pozemky - v mojom prípade orná pôda nemôže deliť na menšie ako 2000 m2. Musel som ísť na obecný úrad pre potvrdenie, že na pozemku ktorý sa delí je povolená výstavba RD ... vlastne som len zopakoval čo tu už odznelo
iam5ko
28.11.13,06:36
sarasara:
to co pises je presne to co chcem pocut :) ale mas to nejako podlozene? su to tvoje domnienky alebo mas konkretnu skusenost alebo konkretny zakon? chcem sa na toto info opierat na katastri a na pozemkovom ale chcem nejaky paragraf.
dakujem