IvetaH
01.01.10,16:04
Dobrý večer, pripravujem si tu koniec roka a zistila som strašnú chybu. Celý rok 2009 som nesprávne zadala minimálnu hodinovú mzdu. Zamestnanci sú na 38.75 týždenný pracovný čas v 2. stupni náročnosti a minimálnu sadzbu som im nahodila síce v 2. stupni, ale pre 40 hodinový pracovný týždeň. Prosím vás, poraďte mi, čo s tým urobiť? Je to 7 ľudí každý mesiac.
Marína
01.01.10,15:22
Najjednoduchšie je rozdiel doplatiť v decembrovej mzde. Urob si sumár hodín za 1-11/2009, nezabudni na počet hodín odpracovaných sviatkov. V programe vytvor novú "kolónku" - dopl. do min.mzdy, aby bolo jasné, čo je to za suma. Tiez by som pre každého zamestnanca vytvorila tabuľku, z ktorej by jasne vyplývalo, koľko a za aké obdobie si v 12/2009 doplácala. Z môjho pohľadu je to dobré pre prípadnú kontrolu a hlavne preto, ak by niekto po tebe mzdy prebral, vedel sa v tom orientovať.
IvetaH
01.01.10,15:49
Mám tam aj nočné príplatky. Predpokladám, že aj tých sa to týka. A ešte som rozmýšľala, či by nebolo jednoduchšie zmeniť ustanovený týždenný pracovný čas. Minimálna mzda by zostala správna, iba by som v decembri doplatila okolo 65 hodín. Nepohlo by sa mi nič iné.
Čo poviete na takéto riešenie?
Marína
01.01.10,15:54
Ťažko sa mi na to odpovedá. Na čo sa pýtaš nie je celkom v súlade s etiketou porady.
Tak dobre, samozrejme, že by to bolo jednoduchšie, ale polož si otázku
- odpracovali zamestnanci tebou navrhovaný pracovný čas?
- čo s dochádzkou?
.
.
.
atd.
IvetaH
01.01.10,16:09
Nemyslím, že by to malo dopad na etiketu porady. Veď sa stala chyba a chceme ju slušne vyriešiť, nechceme "obtiahnuť" ani zamestnanca, ani zamestnávateľa, ani štát. Len hľadáme najjednoduchšie a zákonom akceptovateľné riešenie. Nemusí byť absolútne správne. Pozerám sa na to takto: zamestnávateľ je povinný umožniť zamestnancovi ročnú normu pracovného času, podľa toho vypracuje pracovný kalendár. Ak ale zamestnávateľ neumožní odpracovať zamestnancovi ročnú normu, aj tam mu to musí zaplatiť. Je pravda, že normu by mal mať zaplatenú každý mesiac, ale aj tu na porade som sa dočítala, že tento názor nie je jednotný. A čo sa týka výšky príjmu, bude stále ten istý. Stále je to len minimálna mzda na ročný fond pracovnej dobe. Ak je 40hodinový prac.týždeň, má viac hodín a nižšiu hodinovú sadzbu. Ak je 38,75hodinový týždeň, ročne odrobí menej hodín, ale má vyššiu hodinovú mzdu. Dochádzka sa tiež nemení, čo skutočne odrobil, dostal zaplatené a dostane zaplatené aj to čo neodrobil ale finančne je to to isté. Keď nedostal každý mesiac ako mal, dostane to doplatené teraz a asi je zamestnancovi jedno či má 150 € za doplatenú normu hodín alebo doplatok k minimálnej mzde.
veronikasad
01.01.10,16:12
Ivetka. načo si komplikuješ život, keď SW poznajú zložku mzdy "doplatok do min.mzdy" ako to poradila Marína ...
Aňuška
01.01.10,16:16
Mám tam aj nočné príplatky. Predpokladám, že aj tých sa to týka. A ešte som rozmýšľala, či by nebolo jednoduchšie zmeniť ustanovený týždenný pracovný čas. Minimálna mzda by zostala správna, iba by som v decembri doplatila okolo 65 hodín. Nepohlo by sa mi nič iné.
Čo poviete na takéto riešenie?
Nočných príplatkov sa to podľa môjho názoru netýka. Ten sa počíta ako 20 % z 1.stupňa u 40 hod. týždenného času. Doporučila by som postup, ktorý Ti navrhla Marína.
Marína
01.01.10,16:48
Anička, ja myslím, že sa má prepočítať koeficientom min. mzdy, pretože § 123 sa odvoláva na § 120 ods. 4.

ZP
§ 123
(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň.

§ 120
(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,

Stupeň Koeficient min. mzdy
1 1,0
2 1,2
3 1,4
4 1,6
5 1,8
6 2,0

IvetaH
01.01.10,17:58
Babenky moje zlaté, skúšala som to, ale nejde mi to. Dám si pauzu a sadnem si k tomu až zajtra. Už pletiem hodiny s eurami.
Ďakujem za čas a rady.
Marína
01.01.10,19:31
Babenky moje zlaté, skúšala som to, ale nejde mi to. Dám si pauzu a sadnem si k tomu až zajtra. Už pletiem hodiny s eurami.
Ďakujem za čas a rady.
:D:D:D Ivetka, prepáč, nedalo sa inak. To bude asi tým, že na Nový rok sa pracovať nemá.;) Aj zajtra je deň.:)

Dodatok: Ivetka, pripravila som ti jednoduchú tabuľku, hádam ti urýchli prácu. Pomôže ti pri výpočte a rovno ju môžeš založiť do spisu každého zamestnanca. Ak tam niečo chýba alebo chceš niečo pozmeniť, prerobím. V sivo označených bunkách sú vzorce.
Aňuška
01.01.10,22:21
Anička, ja myslím, že sa má prepočítať koeficientom min. mzdy, pretože § 123 sa odvoláva na § 120 ods. 4.

ZP
§ 123
(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň.

§ 120
(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,

Stupeň Koeficient min. mzdy
1 1,0
2 1,2
3 1,4
4 1,6
5 1,8
6 2,0


Evička, ak som dobre pochopila otázku, tak IvetaH chcela prepočítavať nočné príplatky na základe toho, že namiesto 38,5 hod. dávali sadzbu podľa 4O hod., čo je však v prípade nočných príplatkov správne.
Marína
01.01.10,22:25
Evička, ak som dobre pochopila otázku, tak IvetaH chcela prepočítavať nočné príplatky na základe toho, že namiesto 38,5 hod. dávali sadzbu podľa 4O hod., čo je však v prípade nočných príplatkov správne.

Anička, ja s týmto súhlasím, len ty si spomenula 1. stupeň a ja si myslím, že ich musí prepočítať koeficientom 1,2 lebo zamestnacov má zaradených v druhom stupni.
Ty myslíš, že pre všetky stupne náročnosti práce príplatok patrí ako pre prvý stupeň?
IvetaH
02.01.10,16:15
Marína, si božská. Ďakujem, tá tabuľka mi pomohla.
Pekný večer.
Marína
02.01.10,17:56
Marína, si božská. Ďakujem, tá tabuľka mi pomohla.
Pekný večer.
Ivetka, rado sa stalo, hlavná vec, že ti pomohla.:)
Aňuška
04.01.10,18:19
Anička, ja s týmto súhlasím, len ty si spomenula 1. stupeň a ja si myslím, že ich musí prepočítať koeficientom 1,2 lebo zamestnacov má zaradených v druhom stupni.
Ty myslíš, že pre všetky stupne náročnosti práce príplatok patrí ako pre prvý stupeň?
Ja si myslím, že áno.
Marína
05.01.10,09:34
Okrem ZP som vychádzala aj z:
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 ZP v eurách za hodinu pre prvý stupeň.
Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň (§ 120 ods. 4 ZP) je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy:
Stupeň Koeficient min. mzdy
1 1,0
2 1,2
3 1,4
4 1,6
5 1,8
6 2,0
S vedúcim zamestnancom (§ 9 ZP) možno v pracovnej zmluve dohodnúťmzdu už s prihliadnutímna prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.
[I]Zdroj: PaM 10/2009 Nočná práca a ZP

Teraz čo s tým?:confused: Nik sa nepridá?;)
Aňuška
07.01.10,11:40
Evička, ešte k tej našej diskusii. Toto som našla v Help-e k nočným príplatkom v programe Olymp:

"Za prácu v noci patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie (ZP č.311/2001 §123) najmenej 20% minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 pre prvý stupeň (najmenej 20 % min. mzdového nároku pre prvý stupeň náročnosti práce pri 40 hodinovom týždennom pracovnom čase - bez ohľadu na to, či je zamestnanec zaradený do vyššej platovej triedy alebo pracuje podľa iného týždenného pracovného času - napr. 37,5). "
Marína
07.01.10,14:50
Evička, ešte k tej našej diskusii. Toto som našla v Help-e k nočným príplatkom v programe Olymp:

"Za prácu v noci patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie (ZP č.311/2001 §123) najmenej 20% minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 pre prvý stupeň (najmenej 20 % min. mzdového nároku pre prvý stupeň náročnosti práce pri 40 hodinovom týždennom pracovnom čase - bez ohľadu na to, či je zamestnanec zaradený do vyššej platovej triedy alebo pracuje podľa iného týždenného pracovného času - napr. 37,5). "
Anička, "nalomila" si ma;):D, asi je to tak, ako uvádzaš. Stále mi trochu nedá pokoj odvolávka v § 120 na § 123 ohľadom minim. mzdového nároku(MMN). Nie je to celkom, aspoň pre mňa, v ZP zrozumiteľne uvedené. Aj tu http://www.porada.sk/t57873-nocny-priplatok.html ostala téma otvorená. Z tohto http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/499637/Mzdove-zvyhodnenie-za-nocnu-pracu mi však tiež vyplýva to, čo uvádzaš ty. Zdá sa, že nielen pre mňa je to nie celkom "čitateľné", ak sa do diskuzie nik nepridáva. Máme teraz v januári iné starosti, až nad hlavu.:confused:


(http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/499637/Mzdove-zvyhodnenie-za-nocnu-pracu)
Andyke
07.01.10,15:22
Marína
07.01.10,15:35
Andy, ja už asi nevidím. Ktorý príspevok sa venuje príplatku, či áno/nie zohľadniť MMN s ohľadom na stupne náročnosti práce?
Andyke
07.01.10,15:43
Prísp.11 posledná veta, a ešte skôr je to otázka v prísp.13
Marína
07.01.10,16:38
Vďaka Andy.:)