jozef.pavlusik
01.01.10,21:05
mám v záhrade slivky ,ktoré však v našej dedine nazývajú trnky - plody sú menšie ako slivky Bystričky - okrúhle -guľky,kôstka ide ťažko od dužiny a šupka je nahorklej chuti - aký je odborný názov tejto odrody? Inak je s nej výborná slivovica!
veronikasad
01.01.10,20:25
durandzie
paloo
02.01.10,07:50
Podobné alebo také isté slivky rastú aj u nás sú však menšie ako durandzie :D
wabi
06.01.10,08:55
Durandzie by nemali byť menšie ako bystričky. Ak sú tak malé tak potom by to jednoducho mohli byť mirobalány, alebo mirabelky. Tie bývajú žlté, ale často sú aj modrej, červenej či úplne tmavej až takmer čiernej farby. Rastú ako plané semenáče bez štepenia a naopak same sú často ako podpníky. Na morave sa v regione Biele kerpaty hovorý všetkým pôvodným slivkám v češtine švestkám trnky.
Trnky sú ale správne v oboch jazykoch druh rastúci ako krík na medziach a v lesoch sú príbuzné zo slivkami ale len vzdialenejšie. Plody majú malé guľaté a veľmi trpké. po prejdení mrazom sa síce dajú konzumovať, alew stále to nie je bohvie čo. Dá sa s nich robiť pálenka, ale aj víno. Dajú sa používať ako podpník pod slivku, ale mimoriadne spomalujú rast a trocha zmenšujú plody.
jozef.pavlusik
10.01.10,16:08
nie,nie dzurandzie sú väčšie,tieto sú drobnejšie
veronikasad
10.01.10,16:10
nie,nie dzurandzie sú väčšie,tieto sú drobnejšie
nie sú to kozlienky ?
janakova29
04.02.10,10:56
mám v záhrade slivky ,ktoré však v našej dedine nazývajú trnky - plody sú menšie ako slivky Bystričky - okrúhle -guľky,kôstka ide ťažko od dužiny a šupka je nahorklej chuti - aký je odborný názov tejto odrody? Inak je s nej výborná slivovica!
Neviete kde sa dajú kúpiť mladé stromčeky duranzie? V záhradníctvach som sa s nimi nestretla.
milka 60
04.02.10,11:18
nie sú to kozlienky ?
nie sú to prapôvodné prlenice- malé gulata tmavomodré až čierne gulky mali sme ich v záhrade, ale už vykapali
veronikasad
04.02.10,11:32
nie sú to prapôvodné prlenice- malé gulata tmavomodré až čierne gulky mali sme ich v záhrade, ale už vykapali
... V Šútovciach ?
milka 60
04.02.10,16:32
Vktorých? pri Pd?:)
BXLmiami
05.02.10,15:20
Neviete kde sa dajú kúpiť mladé stromčeky duranzie? V záhradníctvach som sa s nimi nestretla.
Má ich v ponuke Kohaplant.
janakova29
05.02.10,17:38
Má ich v ponuke Kohaplant.
BXLmiami, ďakujem za tip. Máme totiž veľkú záhradu a skoro nič okrem sliviek tu nerastie.
BXLmiami
06.02.10,09:01
Niečo hádam ano,možno kríky.Ale ak len slivky,skus rôzne druhy,aspon budeš mať slivovičky.:)
janakova29
07.02.10,11:33
Niečo hádam ano,možno kríky.Ale ak len slivky,skus rôzne druhy,aspon budeš mať slivovičky.:)
Ešte máme aj nejaké hrušky a niekoľko stromov sliviek. Sú to skôr stolové odrody a na lekvár. Prvý krát sme tohto roku dali aj do suda, ale počula som, že na to sú lepšie duranzie. Vtip je, že u nás sa také niečo ale nepije :o)
jozef.pavlusik
09.03.12,21:19
ja si ich množím odkopkami spod starších stromov
wabi
23.03.12,06:37
Patrím ku genetácii vyrastenej na "Bystrických" slivkách, ktoré nám však šárka definitívne vzala. Pohádka mládí... a už nikdy nebude ako bolo a zmieriť sa s tým treba. :(
Ak mám hovoriť za saba, uprednostňujem odrody, ktoré som videl rodiť ale žiaľ neviem im názvy, alebo sa len v niektorých prípadoch domievam že som ich identifikoval. Je to preto, že viem čo si sadím, keďže si ich naočkujem sám a viem ako vypadal strom, z ktorého som vrúble bral. Pri kupovaných, najmä lacných stromoch človek môže ľahko zistiť po pár rokoch že vlastne sa tešil na niečo ceľkom iné než mu rastie v záhrade a potom už len či to vyrúbať, preštepiť, či ponechať, v každom prípade pár rokov stratených.:mad:
Podobne je to zo "stĺpovitými slivkami", očakávanie jedného stĺpa narazí na krutú realitu.
Ale to tvrdia aj tí "šťastne rozvedení" a aj tak sa zbláznia znova!:D
Je tu nostalgia za starými odrodami sliviek, ktoré bežne nie sú odolné voči šárke. Iste môže sa stať, že časom sa objavia rezistentné klony. Možno už niekde sú, treba len hľadať...
Nepravé sliky - slivy, mirabelky, mirobalány nepočítam. Ringloty, z ktorých mám najradšej sladkú klasiku ako Alhanova a Zelená ringlota nebudem ďalej rozpisovať. Majú voči šárke určitú toleranciu a vedia a ňou rodiť, hoci sa to podpíše najmä na kvalite plodov.
Prešiel som si tiež Azijskými a Americkými blumami a slivami a hoci pekné plody, niekedy sa dajú aj kúpiť v markrtoch dovezené sú pomerne bez chuti a tak som napríklad Kometu, Naidonu, Vanier a pod. popreštepoval na niečo klasickejšie a hlavne chuťovo lepšie.
Čačanská lepotica a najboleja okrem toho že sú tolerantné a pomerne veľké plody inú výhodu nemajú. Pred 20 rokmi boli iste ako z núdze cnosť. Z neznalosti niečoho lepšieho sú stále vysádzané, ja by som si ich ale už na zahradu nedával...:cool: Stanley o niečo neskoršia po lepoticiach tiež nie je mojou srdcovkou.
Zostávajú nám už len odrody "pravých" sliviek, spoločné znaky po predchádzajúcom pretriedení sú: Modrá farba až na Tipalu, ktorá je žltá ale inak "slivkovitá". Sú odolné voči šárke, plody sú väčšie chuťovo vyhovujúce v niektorých prípadoch (najmä toptaste, tophit, jojo a pod. aj pomerne dobré)
Treba vysádzať stromky rôznych odrôd kvôli opeľeniu a následnej úrode je to tak naozaj najlepšie. Treba odrody čo najviac striedať nie ich dávať za sebou do radu tie isté, značne to zvíši úrodu a to aj u samoopelivých. Navyše, keď chcete aby zreli postupne...;)
Najskoršie už v juli: Topfirst a Herman. Potom dozrieva Tipala, ďalej Zelená ringlota. V dozrievaní medzi Tipalou a zelenou ringlotou je určitá medzera kde by sa patrilo niečo spomenúť, tak potom asi predsa len aj Čačanská lepotica, aj ako opeľovač nie je zlá napokon. Ďalšie o čosi neskôr dozrievajúce Toptaste, Topgigant, Althanova ringlota. Trocha neskôr Jojo, potom Valjevka. Ďalšia dvojica je Haganta a Toper, to Sme sa dostali už na začiatok septembra. Ďalej Tophit alebo Top.
Nazáver nezabudnite na Topend, prípadne aspoň Presenta, či Elena.
Je to individuálne možno niekto iný by preferoval radšej iné odrody. Vychádzal som z toho, že máte dobré podmienky na pestovanie a tak by som uprednostnil práve tieto. Tak som to spočítal a vymenoval som ich 17. :eek: ale niektoré možno nezoženiete. V poslednom roku som sa stretol aj s ďalšími zaujímavými slivkami ale boli bez menovky. Jednoducho sa niekde vyskytli ako semenáče a javia sa ako odolné voči šárke, dobré chťovo a veľkostner vyhovujúce a budem ich teda aj množiť! :D