bibiana11
02.01.10,04:36
Potrebujem od Vás radu
Moja dcérka maturovala v roku 2009, študuje externe na vysokej škole. Nepodarilo sa jej zamestnať, aby nemusela chodiť na úrad práce sa hlásiť, manžel si vymyslel, že riešením je, aby vybrala živnosť ( od septembra 2009) - podotýkam že nemá žiadné príjmy zo živnosti.
Teraz čítam na porade, že by mala platiť zdravotné poistenie, doteraz ešte neplatila. Ani neviem, či pri registrácii živnosti ju zahlásili do zdravotnej poisťovne. Manžel tvrdil, že pracovník im povedal, že bude zahlásená do poisťovní.
Prosím Vás poraďte mi ako máme riešiť tento problém?
Zoltán Kovács
02.01.10,04:36
Navštíviť pobočku ZP, a zistiť či je registrovaná dcéra ako szčo. A doplatiť poistné.
bibiana11
02.01.10,07:43
ďakujem za radu,
ešte mám jednu otázku, keby sme sa rozhodli prerušiť živnosť - nie je to časovo obmedzené, že na akú dobu môžeme mať prerušenú živnosť?
po prerušení živnosti by sa dalo prihlásiť na úrad práce a nemuseli by sme platiť odvody do ZP
dobre uvažujem?
vopred ďakujem
Etela
02.01.10,08:16
Prečo to takto komplikovať so živnosťou, veď tam sú potom potrebné všetky odvody aj do socialnej poisťovne. Môže byť poistená v zdravotnej poisťovni ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a tým pádom si platí len zdravotné poistenie. Ale ako píše p.Kovács, treba urýchlene ísť do zdravotnej poisťovne, požiadať o zmenu kategórie plátcu poistenia a doplatiť nedoplatok.
Etela
02.01.10,08:18
Ešte doplním, do zdravotnej poisťovne treba v každom prípade platiť poistenie, či už - ako som písala dobrovolne nezamestnaná osoba, alebo keď bude evidovaná na úrade práce - v tom prípade bude za ňu platiť štát.
veronikasad
02.01.10,08:22
ďakujem za radu,
ešte mám jednu otázku, keby sme sa rozhodli prerušiť živnosť - nie je to časovo obmedzené, že na akú dobu môžeme mať prerušenú živnosť?
po prerušení živnosti by sa dalo prihlásiť na úrad práce a nemuseli by sme platiť odvody do ZP
dobre uvažujem?
vopred ďakujem
živnosť môže prerušiť najmenej na obdobie 6 mesiacov, príp. zrušiť (zrušená živnosť sa dá kedykoľvek znovu otvoriť). Po prerušení, príp. zrušení živnosti sa môže evidovať na ÚP. Štát za ňu bude platiť odvody do zdr.poisťovne. Treba doplatiť preddavky na zdr. poistenie za obdobie trvania živn.oprávnenia - aj keď nemala žiadny príjem a do 31.3.2010 podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
veronikasad
02.01.10,08:22
Prečo to takto komplikovať so živnosťou, veď tam sú potom potrebné všetky odvody aj do socialnej poisťovne. Môže byť poistená v zdravotnej poisťovni ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a tým pádom si platí len zdravotné poistenie. Ale ako píše p.Kovács, treba urýchlene ísť do zdravotnej poisťovne, požiadať o zmenu kategórie plátcu poistenia a doplatiť nedoplatok.
Aj keď nemala žiadny príjem zo živnosti ?
Etela
02.01.10,14:45
http://www.socpoist.sk/odvod-a-splatnost-poistneho/1530s
http://www.porada.sk/t127129-zdravotne-poistenie-zacinajuceho-podnikatela.htmlttp://www.socpoist.sk/odvod-a-splatnost-poistneho/1530s
aj keď nemala príjem zo živnosti - sú len dve možnosti : prihlásiť sa na úrade práce a za ňu bude platiť štát, alebo platiť zdravotné poistenie ako dobrovolne nezamestnananá osoba.
veronikasad
02.01.10,14:50
http://www.socpoist.sk/odvod-a-splatnost-poistneho/1530s
http://www.porada.sk/t127129-zdravotne-poistenie-zacinajuceho-podnikatela.htmlttp://www.socpoist.sk/odvod-a-splatnost-poistneho/1530s
aj keď nemala príjem zo živnosti - sú len dve možnosti : prihlásiť sa na úrade práce a za ňu bude platiť štát, alebo platiť zdravotné poistenie ako dobrovolne nezamestnananá osoba.
Etelka, pýtala som sa na platenie odvodov do SP.
Si mzdárka, zrejme sa tejto problematike odvodov SZČO nevenuješ. Pretože povinná registrácia SZČO a tým aj povinné platenie odvodov vzniká až po prekročení obratu. A v tomto prípade SZČO nemala žiadny príjem ...
bibiana11
03.01.10,07:44
ešte by ma zaujímalo, že keď doplatím do ZP doteraz neplatené poistné - január 2010, tak ako vyplniť tlačivo keď budem robiť RZZP.

a ďalšia otázka SZČO, ktorý má pracovný pomer na základe PZ tiež musí platiť do ZP odvody?

ďakujem
Iwett
03.01.10,07:54
SZČO, ktorý je aj zamestnancom platí odvody v sume,aká sa vyráta v RZZP . Neplatia preňho minimálne odvody.
A keď dlžné poistné doplatíš, tak v RZZP ho uvedieš ako zaplatené.
veronikasad
03.01.10,08:00
ešte by ma zaujímalo, že keď doplatím do ZP doteraz neplatené poistné - január 2010, tak ako vyplniť tlačivo keď budem robiť RZZP.

a ďalšia otázka SZČO, ktorý má pracovný pomer na základe PZ tiež musí platiť do ZP odvody?

ďakujem
Ak má živnosť v súbehu so zamestnaním, v prvom roku si môže určiť vymeriavací základ nula (to za neho neurobia ne ŽU, musí navštíviť pobočku ZP). Od 1.7. nasl. kal. roku platí preddavky podľa RZZP za predch.kal. rok.

Do RZZP zahrnieš všetky platby ZP do podania RZZP, týkajúce sa roku 2009.
bibiana11
03.01.10,08:01
SZČO, ktorý je aj zamestnancom platí odvody aj do SP?
Iwett
03.01.10,08:05
SZČO, ktorý je aj zamestnancom platí odvody aj do SP?
Do SP bude platiť od 01.07.2010 ak presiahne jeho príjem zo živnosti sumu 3834,96 za rok 2009.
veronikasad
03.01.10,08:06
SZČO, ktorý je aj zamestnancom platí odvody aj do SP?
pokial presiahne za predch. kal. rok stanovený príjem - od 1.7. nasl. kal. roka ano. Tu nie je stanovená žiadna výnimka.
Marína
03.01.10,08:13
Platí najviac do výšky max. súčtu VZ. Bližšie nájdeš v téme http://www.porada.sk/t11436-zamestnanec-szco-2-osoby.html tiež tu http://www.socpoist.sk/558/1376s?prm2=25981
bibiana11
03.01.10,08:13
Ak podľa RZZP nebude mať zdaniteľný príjem aj vtedy bude musieť platitť odvody do ZP?
Iwett
03.01.10,08:17
Ak podľa RZZP nebude mať zdaniteľný príjem aj vtedy bude musieť platitť odvody do ZP?
nie ak je súčasne zamestnancom
bibiana11
07.01.10,15:52
zdravím Vás,
dezinformovali ste ma, dnes som bola v ZP a informovala ma pracovníčka, že dcérka nemusí platiť zdravotné poistenie, lebo študuje na VŠ - to je jedno či je to denné alebo externé štúdium - do 26 rokov netreba platiť
v ďalšom roku závisí od RZZP