lenkav
13.09.05,13:42
Vie mi niekto poradiť ako postupovať pri skrátenom pracovnom úväzku, ktorý nie je každý deň? Od apríla 2005 máme upratovačku na krátky úväzok (2 dni v týždni po 4 hod.) a k 31.08.2005 jej skončil pracovný pomer. Má nárok na dovolenku? Ak áno, tak koľko - 1/12 (za každých 22 prac. dní)? Pretože od toho apríla v skutočnosti odrobila 41 pracovných dní (každú stredu a piatok). Ak som jej to nevyplatila v auguste, môžem jej urobiť dodatočne výplatu v septembri? Neovplyvní to niečo?


Diky za radu http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
enave
13.09.05,12:12
Keďže neviem, koľko má odpracovaných rokov pre nárok na dovolenku, môžem uviesť len príklad: - ak by mala ročný nárok 20 dní, pri takom pracovnom úväzku ako uvádzaš (2 dni v týždni), by mal byť jej skrátený nárok 8 dní (t.j. tiež štyri týždne).
liba2
13.09.05,19:42
Vie mi niekto poradiť ako postupovať pri skrátenom pracovnom úväzku, ktorý nie je každý deň? Od apríla 2005 máme upratovačku na krátky úväzok (2 dni v týždni po 4 hod.) a k 31.08.2005 jej skončil pracovný pomer. Má nárok na dovolenku? Ak áno, tak koľko - 1/12 (za každých 22 prac. dní)? Pretože od toho apríla v skutočnosti odrobila 41 pracovných dní (každú stredu a piatok). Ak som jej to nevyplatila v auguste, môžem jej urobiť dodatočne výplatu v septembri? Neovplyvní to niečo?§105 Zák.práce: "Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku."

§101 Zák.práce:"....Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítavajú."

Vaša upratovačka má nárok na 1 deň dovolenky. Môže sa jej doplatiť v septembri - odvody neplatí, len daň.

Opravujem sa: nie 1 deň, ale 1/12 !
ebeš
14.09.05,04:05
S liba2 nemôžem súhlasiť, pretože pri jeho (jej) uvedenom spôsobe výpočtu nároku na dovolenku by boli pracovníci s nerovnomerene rozvrhnutým prac.časom ( a o ten tu ide ) diskriminovaní. Rieši to aj zákonník práce v § 144 ods.5.
Enave postupovala správne, ale zabudla, že pracovníčka neodpracuje celý rok , ale len 5 mesiacov.
Podľa môjho názoru má pracovníčka nárok na 3,5 dňa dovolenky po 4 hodiny.
elenka
14.09.05,05:01
Dobrá téma na diskusiu.
Ja súhlasím s Liba2. Podľa ZP § 101 ma zamestnanec nárok na dovolenku za kalendárny rok iba vtedy, ak odpracoval aspoň 60 dní v kalendárnom roku. Spomínaná zamestnankyňa neodpracovala 60 dní, to je jedno že má skrátený pracovný úväzok. Preto jej vznikol nárok iba za odpracovné dni.
ebeš
14.09.05,05:48
elenka, pozri si prosim § 144 odst.5 ZP.
Citujem:
Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný prac.čas, AKOBY V KALENDÁRNOM TÝŽDNI PRACOVAL 5 PRACOVNÝCH DNÍ, AJ KEĎ JEHO PRACOVNÝ ČAS NIE JE ROZVRHNUTÝ NA VŠETKY PRACOVNÉ DNI V TÝŽDNI.

Čiže pracovníčka splnila nárok na dovolenku za kalendárny rok ( resp.na jej pomernú časť) pretože od aprila do augusta bolo viac ako 60 prac.dní.
lenkav
14.09.05,07:18
§105 Zák.práce: "Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku."

§101 Zák.práce:"....Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítavajú."

Vaša upratovačka má nárok na 1 deň dovolenky. Môže sa jej doplatiť v septembri - odvody neplatí, len daň.
Súhlasím s Vaším názorom, ale nechápem prečo má nárok len na 1 deň. Ona - to som zabudla napísať - je starobná dôchodkyňa a má teda nárok na 25 dní za rok. Keďže odpracovala len 41 prac. dní (skrátených), má nárok na 1/12 - teda 2 dni (4 hod.) - nie? Alebo ste to mysleli ako 1 deň (8 hodín)?
urs
14.09.05,11:13
Ona ako starobná dôchodkyňa mala TPP?
stdr
14.09.05,11:44
My mame upratovacku - dochodkynu tak isto - TPP na kratsi pracovny cas - dva krat do tyzdna. Kedze to rocne presiahne 300 hodin, a je to opakovana cinnost. A dovolenku by som vyratala ako "ebeš" - ma narok na 5 tyzdnov dovolenky presne takych, ako robi - cize ak robi v tyzdni 2 dni po 4 hodiny, tak ma rocny narok 10 dni po 4 hodiny.
liba2
21.09.05,07:20
Súhlasím s Vaším názorom, ale nechápem prečo má nárok len na 1 deň. Ona - to som zabudla napísať - je starobná dôchodkyňa a má teda nárok na 25 dní za rok. Keďže odpracovala len 41 prac. dní (skrátených), má nárok na 1/12 - teda 2 dni (4 hod.) - nie? Alebo ste to mysleli ako 1 deň (8 hodín)?Opravujem sa: nie 1 deň ale 1/12, t.j. 2 dni.
Angelika
24.10.05,10:08
Vie mi niekto poradit, mam pracovnicku na 20 hod tyzdenny uvazok, s platom 10000, nastupila 1.10. Jej priemerny hodinovy zarobok v pripade platenej prekazky ? V organizacii mame zakladny uvazok 40 hod. tyzdenne.
Dakujem.
Zita4
24.10.05,10:16
Vie mi niekto poradit, mam pracovnicku na 20 hod tyzdenny uvazok, s platom 10000, nastupila 1.10. Jej priemerny hodinovy zarobok v pripade platenej prekazky ? V organizacii mame zakladny uvazok 40 hod. tyzdenne.
Dakujem.Keďže nemala v minulom štvrťroku príjem, počíta sa pravdepodobný priemerný hodinový zárobok. 10000 Sk/počet hodín (jej fond pracovnej doby v októbri).
Angelika
24.10.05,10:22
dakujem:-)
mela
29.08.07,08:45
Zamestnankyňa má pracovať vo firme 20 hodín týždenne, 3 dni. t.j. v pondelok, stredu, piatok. Ako vypočítam nárok na dovolenku?
jankasm
29.08.07,10:25
Zamestnankyňa má pracovať vo firme 20 hodín týždenne, 3 dni. t.j. v pondelok, stredu, piatok. Ako vypočítam nárok na dovolenku?

Nárok na dovolenku sa podľa Zákonníka práce posudzuje v týždňoch. Takže výmera dovolenky je 4 alebo 5 týždňov za rok. Ak má nárok na 4 týždne tak v prepočte na dni je to 4 x 3 = 12 dní. Myslím, že by to malo byť takto. :rolleyes:
Magma
31.08.07,09:40
Zamestnankyňa má pracovať vo firme 20 hodín týždenne, 3 dni. t.j. v pondelok, stredu, piatok. Ako vypočítam nárok na dovolenku?
V takomto a podobnom prípade, ak zamestnanec nepracuje každý deň a je PN, ako sa platí náhrada príjmu,na každý kalendárny deň?
macula
31.08.07,09:48
V takomto a podobnom prípade, ak zamestnanec nepracuje každý deň a je PN, ako sa platí náhrada príjmu,na každý kalendárny deň?
Náhradu príjmu pri PN platí zamestnávateľ prvých 10 kalendárnych dní .
vema
17.09.08,09:11
Prosím Vás, keď je zamestnanec zamestnaný na skrátený pracovný úvazok /5 hod. denne/, ráta sa mu tento pracovný pomer do dôchodku? Myslím, že áno, len chcem overiť.
azuz
17.09.08,09:39
Prosím Vás, keď je zamestnanec zamestnaný na skrátený pracovný úvazok /5 hod. denne/, ráta sa mu tento pracovný pomer do dôchodku? Myslím, že áno, len chcem overiť.
Áno.
VERONIKA6
17.09.08,09:39
Prosím Vás, keď je zamestnanec zamestnaný na skrátený pracovný úvazok /5 hod. denne/, ráta sa mu tento pracovný pomer do dôchodku? Myslím, že áno, len chcem overiť.
Robíš z neho riadne odvody, takže ráta. Je to riadny pracovný pomer.
stamar
13.10.08,06:43
Dobrý deň, prosím o odpoveď či sa dá s pracovníkom dohodnúť pracovný pomer na akýkoľvek pracovný pomer s takým počtom hodín, ako potrebujeme pre výkon jeho pracovného zaradenia, teda napr. 60 hodín mesačne.
Tweety
13.10.08,06:48
Dobrý deň, prosím o odpoveď či sa dá s pracovníkom dohodnúť pracovný pomer na akýkoľvek pracovný pomer s takým počtom hodín, ako potrebujeme pre výkon jeho pracovného zaradenia, teda napr. 60 hodín mesačne.
Áno, dá.
ka.ja
20.09.12,07:20
dobrý deň, prosím vás, má nejaký vplyv na odpracované roky, ktoré sa započítavajú do dôchodku to, že zamestnanec pracuje na skrátený pracovný úväzok 6 hodín denne? Stretla som sa s takým názorom, že za jeden takto odpracovaný rok sa zamestnancovi v skutočnosti do dôchodku započíta len 0,75 roka.
Andyke
20.09.12,07:46
Normálne sa mu započíta celý rok. Jeho 6 hod. úväzok nemá na to vplyv.
vanessa2
20.09.12,08:16
ano cely rok
tictac7
20.09.12,08:27
dobrý deň, prosím vás, má nejaký vplyv na odpracované roky, ktoré sa započítavajú do dôchodku to, že zamestnanec pracuje na skrátený pracovný úväzok 6 hodín denne? Stretla som sa s takým názorom, že za jeden takto odpracovaný rok sa zamestnancovi v skutočnosti do dôchodku započíta len 0,75 roka.

rok sa mu započíta celý, len VZ na SD sa bude posudzovať, ako keby pracoval na celý úväzok a teda je dosť možné, že za takto odpracovaný rok nezíska OMB 1,0 ale len 0,75 - závisí od výšky príjmu.

mimotemy to je to, čo pán Mihál upozorňoval - ak sa stanem nezamestnaným pred nárokm na SD, oplatí sa radšej nemať žiadny príjem, ako príjem na dohodu, ktorý mi pokazí môj POMB na výpočet dôchodku (od 1.1.2013)
ka.ja
20.09.12,10:26
Ďakujem Vám za odpovede