kuzmin
02.01.10,12:11
Pekný dobrý deň prajem. Chcela by som vás niekoho poprosiť o radu ako sa dá rozviesť cez internet. Môj ešte manžel je v zahraničí a na Slovensko momentálne chodí dva krát do roka, v lete cez prázdniny a na vianoce kvoli deťom. Všetko bolo ok, ale našiel si inú slečnu, tak by som to chcela ukončiť, nemienim to ďalej tolerovať a keď ešte vyhlásil, že sa na Slovensko nechce vrátiť. Preto by som vás chcela poprosiť niekoho o radu, ako mám postupovať, pretože on poberá rodinné prídavky v zahraničí,je to v rámci Európskej únie, pracuje legálne, odvádza tam všetky odvody. Ďakujem všetkým vopred, kto sa mi ozve.
arizona
02.01.10,11:37
Ako to myslíš "rozviesť sa cez internet" ?
Nevyhneš sa podaniu žiadosti o rozvod cez súd.

Návrh na rozvod je potrebné napísať tak, aby obsahoval formálne náležitosti vyžadované zákonom. Podanie možno podľa zákona urobiť aj ústne do zápisnice priamo na súde. Žiadosť sa podáva na miestne a vecne príslušnom súde, vecne príslušný je okresný súd, miestna príslušnosť sa v prípade rozvodu manželstva určuje podľa posledného spoločného bydliska manželov, pokiaľ v tomto obvode býva aspoň jeden z manželov, ak takýto súd nie je, potom je miestne príslušný všeobecný súd odporcu ( v obvode ktorého má odporca bydlisko, resp. sa zdržuje). Súd Vám podanie návrhu potvrdí.
Návrh všeobecne musí obsahovať označenie súdu ktorému návrh smeruje, označenie veci, účastníkov konania, podrobný a vecný opis situácie s označením navrhovaných dôkazov, ako žiada účastník súd aby rozhodol, musí byť podpísaný a datovaný. Pokiaľ máte maloleté deti, je potrebné v návrhu požiadať aj o úpravu pomerov k maloletým deťom na čas po rozvode. Kvalita návrhu môže do veľkej miery ovplyvniť rýchlosť,plynulosť a výsledok súdneho konania, preto je vhodné nechať si ju napísať odborníkom.

http://www.porada.sk/t60280-ziadost-o-rozvod.html
http://www.porada.sk/t114023-navrh-na-rozvod.html
kuzmin
03.01.10,16:41
cez internet myslím tak, že sa nemusí dostaviť na pojednávania, lebo on tu určite kvoli tomu nepricestuje, preto chcem vediet, ako sa to da urobiť,
zdenka131
03.01.10,16:52
Na Slovensku sa zatiaľ nedá rozviesť cez internet. V zahraničí áno. Manžel sa osobne nemusí zúčastniť rozvodového konania, môže sa nechať zastupovať .
kuzmin
03.01.10,17:41
ešte by som chcela vedieť, ako sa vypočíta výška výživného na deti, keď on pracuje v zahraničí legálne, odvádza tam všetky odvody a poberá tam aj rodinné prídavky a nie som informovaná koľko zarába.Ďakujem
mzdarka renca
03.01.10,17:49
ešte by som chcela vedieť, ako sa vypočíta výška výživného na deti, keď on pracuje v zahraničí legálne, odvádza tam všetky odvody a poberá tam aj rodinné prídavky a nie som informovaná koľko zarába.Ďakujem

Na základe vyzvania zo Slovenského súdu mu bude musieť aj zahraničný zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o výške jeho príjmu, na základe ktorého súd určí výšku výživného. Ak tebe zveria deti do osobnej starostlivosti, tak rodinné prídavky budeš poberať ty a nie on.
zdenka131
03.01.10,17:54
Podľa § 62 ods. 2 nového zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine platí, že obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Vychádza sa pritom zo zásady, že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Výživné ma pritom prednosť pred ostatnými výdavkami rodiča. Pri skúmaní schopnosti, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy tie výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

Ďalšie zásady, o ktoré sa súd pri určovaní výšky výživného opiera, vyplývajú z § 63 zákona o rodine. Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný ich súdu preukázať a predložiť všetky požadované podklady, ktoré súd potrebuje na zhodnotenie jeho majetkových pomerov.