smia
02.01.10,14:12
Práve som si pozrela videoškolenie ohľadom poskytovania rodičovského príspevku a mám takúto otázku:

Mamička nastúpila na materskú v apríli 2008, následne na to vzniká nárok na rodičovský príspevok od novembra 2008. V tomto roku je ešte dovolené mať príjem zo závislej činnosti aj popri tom, že rodič poberá rodičovský príspevok.
No mamina si otvorí živnosť v auguste 2009, nemá informáciu, že v roku 2009 už nie je dovolené mať príjem zo závislej činnosti a naďalej poberá rodič. príspevok.
V januári 2010 sa táto živnosť pozastaví, pretože vykazuje straty, žiaden zisk.
Môže mať mamička s týmto problém, že si živnosť otvorila v r. 2009, aj keď nevykázala žiaden príjem a poberala popri tom rodičovský príspevok? Od januára chce žiadať o zvýšený rodičovský príspevok, pretože dieťatko dovŕši dva roky až začiatkom leta 2010.
Poradíte mi prosím?
brčko
02.01.10,13:20
Práve som si pozrela videoškolenie ohľadom poskytovania rodičovského príspevku a mám takúto otázku:

Mamička nastúpila na materskú v apríli 2008, následne na to vzniká nárok na rodičovský príspevok od novembra 2008. V tomto roku je ešte dovolené mať príjem zo závislej činnosti aj popri tom, že rodič poberá rodičovský príspevok.
No mamina si otvorí živnosť v auguste 2009, nemá informáciu, že v roku 2009 už nie je dovolené mať príjem zo závislej činnosti a naďalej poberá rodič. príspevok. ona môže mať živnosť a zároven poberať RP, lebo poberá RP podla zákona účinného do 31.12.2008 a RP poberá podla tohto zákona aj v r.2009 pokial nepožiada o zvýšenie RP.
V januári 2010 sa táto živnosť pozastaví, pretože vykazuje straty, žiaden zisk.
Môže mať mamička s týmto problém, že si živnosť otvorila v r. 2009, aj keď nevykázala žiaden príjem a poberala popri tom rodičovský príspevok? Od januára chce žiadať o zvýšený rodičovský príspevok, pretože dieťatko dovŕši dva roky až začiatkom leta 2010.
Poradíte mi prosím?

takže nie je v tom problém, ale samozrejme až do ukončenia poberania RP už nesmie mať aktívnu živnosť, lebo od požiadania o zvýšený RP už poberá RP podla zákona účinného od 1.1.2010.
smia
02.01.10,13:46
Ďakujem pekne za odpoveď, tak som si aj potichúčky myslela, no pre istotu som si nechala aj poradiť...lebo ako sa vraví (aj tu na PORADE) viac hláv - viac rozumu.