palooo133
02.01.10,16:58
Dobry den,

v roku 2009 som bol cely rok zamestnancom a sucasne v mesiacoch 1-7/2009 aj zivnostnikom.

Viem, ze si musim podat danove priznanie sam, ale zaujimalo by ma akym sposobom sa zdanuje mzda, ktoru som dostal od zamestnavatela?

Je to takto?
U zamestnavatela som zarobil napr. 1000 EUR a zo zivnosti 1000 EUR, naklady boli 500,-EUR.

Bude moja dan, ktoru budem musiet zaplatit 19% z 1500 EUR? Alebo je to trosku inak?

Dakujem za odpoved
Tweety
02.01.10,16:02
Dobry den,

v roku 2009 som bol cely rok zamestnancom a sucasne v mesiacoch 1-7/2009 aj zivnostnikom.

Viem, ze si musim podat danove priznanie sam, ale zaujimalo by ma akym sposobom sa zdanuje mzda, ktoru som dostal od zamestnavatela?

Je to takto?
U zamestnavatela som zarobil napr. 1000 EUR a zo zivnosti 1000 EUR, naklady boli 500,-EUR.

Bude moja dan, ktoru budem musiet zaplatit 19% z 1500 EUR? Alebo je to trosku inak?

Dakujem za odpoved
V podstate tak.
gogina
02.01.10,16:09
V podstate tak.
Ešte dodám. že ak ste bol zamestnancom tak tam boli nejaké preddavky na dani t.j. daň zo mzdy, tie si odpočítate z dane, ktorá Vám pri DPFO vyjde. A možno ak máte deti a nikto z Vás nepoberal daňový bonus tak ešte ten si môžte odpočítať. A treba podotknúť že súčastne treba spraviť aj ročné zúčtovanie preddavkov na zdrav. poistenie do toho termínu ako podávate daňové príznanie t.j. do 31.3.2010.
veronikasad
02.01.10,16:11
Dobry den,

v roku 2009 som bol cely rok zamestnancom a sucasne v mesiacoch 1-7/2009 aj zivnostnikom.

Viem, ze si musim podat danove priznanie sam, ale zaujimalo by ma akym sposobom sa zdanuje mzda, ktoru som dostal od zamestnavatela?

Je to takto?
U zamestnavatela som zarobil napr. 1000 EUR a zo zivnosti 1000 EUR, naklady boli 500,-EUR.

Bude moja dan, ktoru budem musiet zaplatit 19% z 1500 EUR? Alebo je to trosku inak?

Dakujem za odpoved
Z hrubej mzdy zo zamestnania ešte odpočítaš zrazené poistné a z celkového súčtu základu dane zo zamestnania a podnikania NČZD. Pri príjme ktorý si uviedol nezaplatíš žiadnu daň (ak je to ročný príjem)
marjankaj
02.01.10,16:24
Z hrubej mzdy zo zamestnania ešte odpočítaš zrazené poistné a z celkového súčtu základu dane zo zamestnania a podnikania NČZD. Pri príjme ktorý si uviedol nezaplatíš žiadnu daň (ak je to ročný príjem)


Tak to sa potom v tom zamestnaní "nepretrhol". Ak mu zamestnávateľ uplatnil odpočítateľnú položku, Tak je to tak. Inak by mu mali vrátiť zaplatené preddavky na daň. Na tých sumách čo uviedol, sa to dá naozaj "zrozumiteľne" vysvetliť.:eek:
palooo133
02.01.10,19:14
tie sumy boli len ilustrativne skusim teda uviest realnejsie cisla:

Zamestnanec: 1-12 mesiac 2009
Zivnostnik: 1-7 mesiac 2009

Hruba mesacna mzda v praci 498,- EUR / mesiac
Zisk zo zivnosti po odratani nakladov: cca 1200,-EUR za cele obdobie 1-7

Deti: 0

Viete mi niekto aspon zhruba priblizne vyratat aku zaplatim dan, podnikal som od 06/2008 (do soc.poistovne som bol oslobodeny do 06/2009)
Lianka
02.01.10,20:06
Hruba mesacna mzda v praci 498,- EUR / mesiac

Este uved uhrn zrazeneho poistneho a uhrn zrazenej dane - udaje budes mat na potvrdeni o prijme od zamestnavatela.
andreaS
02.01.10,20:24
este si spocitaj, ci pausalne vydavky nie su pre teba vyhodnejsie... zoberies si celkove uhradene prijmy a vypocitas si 40% (resp. 60% pri remeselnych zivnostiach podla zoznamu) ... ak tato suma bude vyssia ako skutocne vydavky, tak mozes pouzit pausalne vydavky... vysledkom bude nizsi danovy zaklad pri zivnosti...

v rychlosti pocitas takto:

1.cast:

prijem od zamestnavatela (celkovy za 2009) - zaplatene poistne = ciastkovy zaklad dane zo zamestnania

2. cast

vyska zaplatenych faktur - vydavky (bud skutocne, kde su zapocitane aj odvody zaplatene v roku 2009 alebo pausalne a pri pausalnych este minus zaplatene odvody) = ciastkovy zaklad dane zo zivnosti

Vypocet dane:

spocitas ciastkove zaklady - nezdanitelna cast na danovnika = danovy zaklad

dan = 19% z danoveho zakladu - preddavky na dan strhnute zamestnavatelom