ludex
02.01.10,22:30
Zdravím Vás poraďáci!

Dnes som riešil s kamarátom takúto vec: Asi dva roky má v Dexia banke osobný účet na ktorom má exekúciu. Na tento účet mu chodia len rodinné prídavky na 2 deti. On sa prestal o tento účet zaujímať,nakolko má na ňom exekúciu. Podla mňa,ale exekútor nemôže zobrať rodinné prídavky,alebo sa mýlim? Čo mu poradíte? Má nárok na vyplatenie tých peňazí?

Ďakujem,v jeho mene za rady.
Danila
03.01.10,05:37
Zdravím Vás poraďáci!

Dnes som riešil s kamarátom takúto vec: Asi dva roky má v Dexia banke osobný účet na ktorom má exekúciu. Na tento účet mu chodia len rodinné prídavky na 2 deti. On sa prestal o tento účet zaujímať,nakolko má na ňom exekúciu. Podla mňa,ale exekútor nemôže zobrať rodinné prídavky,alebo sa mýlim? Čo mu poradíte? Má nárok na vyplatenie tých peňazí?

Ďakujem,v jeho mene za rady.Na rodinné prípravky exekútor siahnuť nemôže. Ale ich zasielanie nech si priateľ presmeruje inam.;)
ludex
03.01.10,09:03
Na rodinné prípravky exekútor siahnuť nemôže. Ale ich zasielanie nech si priateľ presmeruje inam.;)

Poradil som mu,nech ide na sociálku a nech si ich dá vyplácať poštou,ale čo s peniazmi,ktoré mu chodili dva roky na účet? Má mu ich banka vyplatiť,alebo už sú v pase. ;)
riccado
03.01.10,11:11
Poradil som mu,nech ide na sociálku a nech si ich dá vyplácať poštou,ale čo s peniazmi,ktoré mu chodili dva roky na účet? Má mu ich banka vyplatiť,alebo už sú v pase. ;)

banka nevie, aky pravny zaklad maju peniaze, ktore prichadzaju na ucet klienta. exekutorovi vykonala len na zaklade jeho exekucneho prikazu prikazanim pohladavky uctu v banke...

tu si treba uvedomit jednu vec, vsetky peniaze, ktore pridu na ucet, v tom momente su stale rovnakymi (nech uz maju hocijaky povod) a banka a aj exekutor nerozlisuju ich povod a vykonaju exekuciu...

banka mu teda nevyplati uz ani halier, pretoze ona a aj exekutor postupovali spravne...
ludex
04.01.10,12:03
banka nevie, aky pravny zaklad maju peniaze, ktore prichadzaju na ucet klienta. exekutorovi vykonala len na zaklade jeho exekucneho prikazu prikazanim pohladavky uctu v banke...

tu si treba uvedomit jednu vec, vsetky peniaze, ktore pridu na ucet, v tom momente su stale rovnakymi (nech uz maju hocijaky povod) a banka a aj exekutor nerozlisuju ich povod a vykonaju exekuciu...

banka mu teda nevyplati uz ani halier, pretoze ona a aj exekutor postupovali spravne...

Takže,je to takto.

Citujem: Štátne dávky môžu byť príjemcovi vyplácané v hotovosti alebo na jeho bankový účet. Z exekúcie je vyňatá iba pohladávka na vyplatenie štátnej dávky voči orgánu,ktorý dávku vypláca. V prípade,že pohladávka je vyplatená na bankový účet príjemcu( povinného),povinný sa v exekúcii nemôže brániť tvrdením,že prostriedky na účte sú vyňaté z exekúcie a že predstavujú štátnu dávku.Výplatou štátnej dávky na účet povinného v banke zaniká povinnému pohladávka na výplatu dávky a vzniká mu pohladávka z účtu v banke,ktorá exekúcii podlieha (§ 94).Znamená to,že povinný,ak má záujem použiť štátnu dávku na jej účel,musí po začatí exekúcie požiadať o jej výplatu v hotovosti. Platitel štátnej dávky je povinný vyhovieť žiadosti,aby štátna dávka bola vyplácaná v hotovosti.

To len,keby mal niekto podobný problém.

Ďakujeme za odpovede! ;)