sundyo1
03.01.10,07:57
Dobrý den,
rada by som sa informovala, či by ste mi nemohli pravne poradit. Moja mamina podala žiadost o zrušenie bezpodieloveho vlastnictva manželov z dovodu, že nas otec začal podnikať. Mamina by sa chcela dat rozviest, pretoze manzelstvo proste nefunguje, a tiez by sa rada odstahovala a predala byt. Otcove podnikanie tiež nefunguje a mamina sa obava, že cez exekuciu mu zoberu vsetok jeho majetok. Mamina vlastni byt, ale je este nejaky iny majetok ktory vlastnia spolocne s otcom, ale ten mu asi zoberu v exekucii, kedze on si neplati ziadne zo svojich dlhov.
Rada by som sa informovala, ci ked je uvalena exekucia na otcov majetok, ci to nejako zasiahne aj maminu, a jej byt - kde ona figuruje ako jedina vlastnicka. V pripade ze by sa rozhodla byt predat, je mozne ho neskor prepisat na deti napriklad, z obavy aby o neho neprisla pri rozvode a exekucii? Ak by otec stratil trvale bydlisko pre predaj bytu, musi mu moja mamina najst nahradne ubytovanie, aj ked su manzelia alebo len v pripade ak sa rozvedu?
Vopred Vam velmi pekne dakujem za pomoc, radi by sme zacali situaciu riesit, ale nie sme si isty aky je ten spravny pravny postup, a ci by sme mohli zacat napr. s predajom bytu hned, alebo cakat, az ked sa skonci exekucia.
Vopred Vam dakujem za akukolvek radu
Ice dive
03.01.10,07:37
Dobrý den,
rada by som sa informovala, či by ste mi nemohli pravne poradit. Moja mamina podala žiadost o zrušenie bezpodieloveho vlastnictva manželov z dovodu, že nas otec začal podnikať. Mamina by sa chcela dat rozviest, pretoze manzelstvo proste nefunguje, a tiez by sa rada odstahovala a predala byt. Otcove podnikanie tiež nefunguje a mamina sa obava, že cez exekuciu mu zoberu vsetok jeho majetok. Mamina vlastni byt, ale je este nejaky iny majetok ktory vlastnia spolocne s otcom, ale ten mu asi zoberu v exekucii, kedze on si neplati ziadne zo svojich dlhov.
Rada by som sa informovala, ci ked je uvalena exekucia na otcov majetok, ci to nejako zasiahne aj maminu, a jej byt - kde ona figuruje ako jedina vlastnicka. V pripade ze by sa rozhodla byt predat, je mozne ho neskor prepisat na deti napriklad, z obavy aby o neho neprisla pri rozvode a exekucii? Ak by otec stratil trvale bydlisko pre predaj bytu, musi mu moja mamina najst nahradne ubytovanie, aj ked su manzelia alebo len v pripade ak sa rozvedu?
Vopred Vam velmi pekne dakujem za pomoc, radi by sme zacali situaciu riesit, ale nie sme si isty aky je ten spravny pravny postup, a ci by sme mohli zacat napr. s predajom bytu hned, alebo cakat, az ked sa skonci exekucia.
Vopred Vam dakujem za akukolvek radu


Je tu strašne veľa otázok a málo informácií aby sa dalo na tvoju situáciu presne odpovedať... tak aspoň takto:
1. rozdeliť BSM je možné ak jeden z manželov podniká avšak, ak počas manželstva vznikli dlhy, tvojej mamine to uz nepomôže, nakoľko za tieto ručí aj svojim majetkom ktorý nadobudla počas manželstva s tvojim otcom. (zabráni to len ručeniu pri nových dlhoch)
2. Kedy a akým spôsobom nadobudla mama ten byt - ak pred uzatvorením manželstva, alebo dedením po svojich rodičoch, alebo darovaním od jej rodičov, tak je výlučne jej a môže si s ním robiť čo len chce, tvoj otec tam nemá žiadne právo a pri rozvode mu nemusí zháňať náhradné bývanie.
3. ak sa byt nadobudol pocas trvania manzelstva t.j. spada do BSM - (je jedno či je len jeden uvedený na liste vlastníctva) v prípade rozvodu musí ten čo v byte zostáva vyplatiť polovicu hodnoty bytu tomu, ktorý odchádza.
4. pri prepise bytu na deti je potrebne si uvedomiť, kedy sa byt nadobudol - ak spada do BSM tak polovicu bytu môže postihnúť exekúcia, resp. darovanie môže napadnúť aj otec, nakolko on nemusí súhlasiť s prevodom svojej polovice...