Valéria333
13.09.05,18:17
Milí poraďáci mám tu taký problémik. Potrebujem uzavrieť pracovnú zmluvu na dobu určitú (na 5 mesiacov). Nádejný zamestnanec ukončí pracovný pomer u predchádzajúceho zamestnávateľa dňa 14.9.2005 a a hneď sa chce zamestnať v u nového u nás a ja neviem aký uviesť dátum nástupu do práce. V prípade nástupu 15.9.2005 to nebude pravda, pretože vo sviatok do práce nenastúpi. V prípade 16.9.2005 je to OK ale čo potom s tým sviatkom z hľadiska ELDZ a pri vystavovaní zápočtu pri ukončení pracovného pomeru. Môžem uzatvoriť PZ aj na dobu kratšiu ako 6 mesiacov? Nepredpokladá sa predlžovanie pracovného pomeru.Vopred Vám ďakujem za rady.
Milan Benka
13.09.05,18:20
PZ môže byť aj na kratšiu dobu.
Ak daš nástup 15. - zaplatíš mu aj sviatok. Ak 16. - tak nie.
ELDZ - ten sviatok Ťa nezaujíma, iba dátumy nástupu a ukončenia PP.
Heleč
13.09.05,18:28
Je pravda, že za 40 rokov sa ho budú vypytovať kde bol.
Milan Benka
13.09.05,18:36
Pri súčasnej tendencii zvyšovania veku odchodu do dôchodku sa už možno nebudú mať pýtať koho kde bol, pretože je veľmi aktuálna otázka: Dožijeme sa dôchodku ?
Myslím starobného, nie predčasného alebo invalidného.
KEJKA
13.09.05,18:42
Je pravda, že za 40 rokov sa ho budú vypytovať kde bol.ja z pozície zamestnávateľa by som dala nástup 16., ušetrím za sviatok a nezaujíma ma, čo bude o 40 rokov.....
Heleč
13.09.05,18:43
To je pravda. Ja dávam tiež dátum kedy fyzicky nastúpil. Keď 16 tak 16.
anto
13.09.05,18:48
Z hľadiska zamestnanca je nástup 15 výhodný, pretože nebude mu chýbať deň do dôchodku. Z hľadiska zamestnávateľa jednoznačne 16. pretože mu nebude platiť za sviatok.
Buková
13.09.05,18:57
Treba mu spraviť PZ , nástup 15.9.2005, aj keď je sviatok, ak je v THP, bude ho mať platený, ak v R, môže si hodiny nadpracovať. Ja by som to spravila takto. A prihlásila by som ho do SP už zajtra. Držím palce, rozhodni sa správne, neprerušila by som mu trvanie pracovného pomeru.


Milí poraďáci mám tu taký problémik. Potrebujem uzavrieť pracovnú zmluvu na dobu určitú (na 5 mesiacov). Nádejný zamestnanec ukončí pracovný pomer u predchádzajúceho zamestnávateľa dňa 14.9.2005 a a hneď sa chce zamestnať v u nového u nás a ja neviem aký uviesť dátum nástupu do práce. V prípade nástupu 15.9.2005 to nebude pravda, pretože vo sviatok do práce nenastúpi. V prípade 16.9.2005 je to OK ale čo potom s tým sviatkom z hľadiska ELDZ a pri vystavovaní zápočtu pri ukončení pracovného pomeru. Môžem uzatvoriť PZ aj na dobu kratšiu ako 6 mesiacov? Nepredpokladá sa predlžovanie pracovného pomeru.Vopred Vám ďakujem za rady.
Valéria333
14.09.05,06:03
Vieš nešlo mi o to ako mu nezaplatiť ten sviatok, ale aby mu ten jeden deň nechýbal aj z hľadiska odvodov do poisťovní. Skontaktovala som sa so SP aj VŠZP, tí sú z toho paf, že sa s takýmto prípadom ešte nestretli.
Išli si to overiť.
Valéria333
14.09.05,06:09
Máš pravdu, ale čo ak náhodou to vydá. Budú ho naháňať kvôli jednému dňu. Ešte to overujem na SP a VŠZP. Zatiaľ sa s takýmto prípadom nestretli, tak sa šli poradiť a že mi dajú vedieť ich stanovisko. Vieš ide aj o odvody za tento jeden deň, keďže vykazuješ nie pracovné ale kalendárne dni.
Jura
14.09.05,06:13
Máš pravdu, ale čo ak náhodou to vydá. Budú ho naháňať kvôli jednému dňu. Ešte to overujem na SP a VŠZP. Zatiaľ sa s takýmto prípadom nestretli, tak sa šli poradiť a že mi dajú vedieť ich stanovisko. Vieš ide aj o odvody za tento jeden deň, keďže vykazuješ nie pracovné ale kalendárne dni.
To ma podrž, že nemali taký prípad a koľko ľudí nastupuje 1.1. ???
dianad
14.09.05,06:15
Ja som takisto prijala zamestnanca 01.09. ked bol sviatok, sviatok sa mu vyplatil a 02.09. uz nastupil do zamestnania. Urobila som tak preto, lebo predosly prac. pomer mu koncil 31.08. a aby mal casovu nadvaznost a kebyze ho prijmem az 02.09, tak tym padom straca narok na dovolenku za odpracovany neuplny mesiac. Tak mi to vysvetlila mzdarka.
Denda
14.09.05,06:15
Otázka do pléna:
Kde je povedané, že deň uzatvorenia pracovného pomeru sa má zhodovať s dňom nástupu do práce?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Valéria333
14.09.05,06:23
Bolo by to najjednoduchšie, ale ja som tak blbá, že sa snažím čo najviac pomôcť ľuďom a väčšinou je to tak, že za dobré nič dobre nečakaj. Neviem kedy ma už život odnaučí tejto úzkostlivosti. Akurát mi volali zo VŠZP, že ho môžem zamestnať len od 16.9.2005 a ten sviatok si musí zaplatiť sám. Ešte čakám na postoj SP.
Valéria333
14.09.05,06:25
Je to tak. Nástup je možný len 16.9.2005. Podľa Všzp si ten sviatok musí doplatiť sám
a SP ešte nevie išli sa poradiť.
Velettka
14.09.05,06:25
Somarina, čo by si MUSELA od 16.9 (VŠZP) ..... to je sprostosť, v pohode môžeš dať 15.9 ak s tým súhlasí zamestnávateľ a nemusíš nad ničím ďalej premýšľať ... a čo sa týka sociálnej myslím, že tam ani nevedia čo majú v náplni práce kozy jedny ...... :-() vraj nestretli sa s takým prípadom ešte ...... boooože bombu tam hodiť ....ma vedia pekne vytáčať tieto inštitúcie ....

... pardón ....


Mali sme také prípadov, kde sme dali nástup prvý deň vo sviatok a nikto nič nenamietal, je to čisto na zamestnávateľovi a sociálna a zdravotná do toho ani "prd" nemôžu povedať. Je na zamestnávateľovi, kedy si určí deň nástupu ....
Denda
14.09.05,06:27
Na základe čoho nie je možný?http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif

Keby radšej reagovali rýchlejšie na zdravotné zákony ako na pracovnoprávne.
Valéria333
14.09.05,06:28
Podľa VšZP je nástup je možný len 16.9. a ten sviatok mu mohol zohľadniť predchádzajúci zamestnávateľ. Bude si musieť doplatiť poistné za sviatok sám. Ešte neviem čo mi odpovie SP.
Eva .Beriacová
14.09.05,06:43
Milí poraďáci mám tu taký problémik. Potrebujem uzavrieť pracovnú zmluvu na dobu určitú (na 5 mesiacov). Nádejný zamestnanec ukončí pracovný pomer u predchádzajúceho zamestnávateľa dňa 14.9.2005 a a hneď sa chce zamestnať v u nového u nás a ja neviem aký uviesť dátum nástupu do práce. V prípade nástupu 15.9.2005 to nebude pravda, pretože vo sviatok do práce nenastúpi. V prípade 16.9.2005 je to OK ale čo potom s tým sviatkom z hľadiska ELDZ a pri vystavovaní zápočtu pri ukončení pracovného pomeru. Môžem uzatvoriť PZ aj na dobu kratšiu ako 6 mesiacov? Nepredpokladá sa predlžovanie pracovného pomeru.Vopred Vám ďakujem za rady.
Aký je problém uzatvoriť prac. zmluvu 15.9.2005? To je normálne a nemá to vplyv na nič iné, lebo keď je odmeňovaný mesačnou mzdou, tak je to výhodnejšie, či odrobí alebo nie!!! Kľudne prac. zmluv a 15.9.2005- odporúčam, ja by som to isté urobila
Valéria333
14.09.05,06:54
Tak a už je z toho hotový guláš. Soc.poist. súhlasí s nástupom 15.9. aby nebol ukrátený o ten jeden deň, ale zdravotná (VŠZP) akceptuje dátum nástupu 16.9. s tým že poistné za 15.9. si doplatí sám. A mám ďalšiu dilemu. Predsa keď mu nahodím PZ (program MRP) 15.9. tak mi vyráta odvody aj z náhrady za sviatok aj do VŠZP ale do zdravotky odviesť len od 16.9. No tak si to neviem ani predstaviť ako sa k tomu idem dopracovať. Keď sa naštvem tak odvediem do zdravotnej aj za 15-teho a ešte nech si ide duplicitne doplatiť zamestnanec ten jeden deň. Je to úplne normálna pracovná zmluva a zabiješ s tým skoro pol dňa a aj tak je to na figu. Ale tak to už u nás bežká.
Velettka
14.09.05,06:56
nechápem, prečo by si mal niečo doplácať, keď ho ty prihlásiš 15. Zamestnanec už nedopláca nič!
Ak mu skončil pracovný pomer 14. a u Vás nastúpi 15. nedopláca NIČ!
Pepa
14.09.05,07:01
Rada by som vedela ako ti zdôvodnila VšZP, že nástup do práce nemôže byť 15.9. - nech ti to zdôvodnia príslušným zákonom, paragrafom, odsekom, písmenom..........
Pracovný pomer uzatvor od 15.9. Podľa mňa sa nič neudeje.
Veď toto je "sila". To sa má na l deň prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaný alebo čo?
Luba2
14.09.05,07:14
Ja síce robím pracovné zmluvy pre väčšiu firmu /v malej možno tie zaplatené peniaze za sviatok viac pocítia ako vo veľkej/, ale vždy prijímam ľudí od toho termínu, ako je treba. Čiže od 1. januára, od 1. septembra a teda aj od 15 septembra. Veď tí ľudia za to nemôžu, že im vyšiel prvý deň na sviatok a prečo by som im mala robiť problémy?

Akurát pozor pri podpise pracovnej zmluvy, ak dojednávaš aj skúšobnú dobu, aby bola podpísaná už s dnešným, resp. so zajtrajším dátumom, aby si náhodou nemala problém, že skúšobná doba bude dohodnutá neplatne.
Evaman
14.09.05,07:29
Aj ja si myslím , že by si mala s ním uzatvoriť pp od 15.9. tak ako Ti radia predo mnou, nikde v zákonníku práce sa predsa neuvádza, že pp nemožno uzatvotiť v deň , kedy na tento pripadá obvyklý sviatok. Program Ti automaticky za tento deň vyráta náhradu mzdy a všetky súvisiace odvody , nie je preto možné aby si ich mal zamestnanec zaplatiť sám.