lover
03.01.10,09:26
Ahojte,

v priebehu 1-2 mesiacov mi realne hrozi skoncenie pracovneho pomeru. Moj zamestnavatel, bohuzial, neustal krizu... :mee: Pracujem tam uz skoro 9 rokov...

Vedeli by ste mi poradit, ako je to so zivnostou, ked sa chcem prihlasit na urad prace po skonceni pomeru? Mam zivnost, avsak nevykonavam ziadnu cinnost - cize preukazatelne z nej nemam ziadny prijem. Nebude problem, ked budem pozadovat vyplacanie podpory v nezamestnanosti, ale na druhej strane som "podnikatel"?? Mam si zivnost na to obdobie stopnut alebo ju radsej zrusit uplne? Alebo to nema ziadny suvis?

DAKUJEM!!
Zoltán Kovács
03.01.10,08:29
Kým máš "fungujúcu" živnosť nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti.
veronikasad
03.01.10,08:30
Ahojte,

v priebehu 1-2 mesiacov mi realne hrozi skoncenie pracovneho pomeru. Moj zamestnavatel, bohuzial, neustal krizu... :mee: Pracujem tam uz skoro 9 rokov...

Vedeli by ste mi poradit, ako je to so zivnostou, ked sa chcem prihlasit na urad prace po skonceni pomeru? Mam zivnost, avsak nevykonavam ziadnu cinnost - cize preukazatelne z nej nemam ziadny prijem. Nebude problem, ked budem pozadovat vyplacanie podpory v nezamestnanosti, ale na druhej strane som "podnikatel"?? Mam si zivnost na to obdobie stopnut alebo ju radsej zrusit uplne? Alebo to nema ziadny suvis?

DAKUJEM!!
Pokial budeš mať aktívnu živnosť, aj keď bez príjmu - na Úrade práce ťa nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie, teda nevznikne ti ani nárok na dávku v nezamestnanosti.
Živnosť môžeš prerušiť - avšak najmenej na obdobie 6 mesiacov = toľko trvá aj vyplácanie dávky. Alebo zrušiť. Pri zrušenej živnosti ju môžeš kedykoľvek obnoviť znovu.
lover
03.01.10,09:13
DAKUJEM VAM!

Staci zivnost zrusit v case pred poziadanim o podporu? Mam na mysli, ci je nejake obmedzenie resp. nariadenie, ktore urcuje, ze ak som bol pocas zamestnania aj podnikatel, tak nedostanem podporu... alebo, ze kolko casu od poziadania uz nesmiem byt "podnikatel"...

Neviem, ci som sa dobre vyjadril, ale snad to z toho porozumiete... Celu noc som sa ucil, tak mi to uz slabsie mysli... :(

DAKUJEM!
veronikasad
03.01.10,09:17
DAKUJEM VAM!

Staci zivnost zrusit v case pred poziadanim o podporu? Mam na mysli, ci je nejake obmedzenie resp. nariadenie, ktore urcuje, ze ak som bol pocas zamestnania aj podnikatel, tak nedostanem podporu... alebo, ze kolko casu od poziadania uz nesmiem byt "podnikatel"...

Neviem, ci som sa dobre vyjadril, ale snad to z toho porozumiete... Celu noc som sa ucil, tak mi to uz slabsie mysli... :(

DAKUJEM!
Pozri § 6 Zákona o službách zamestnanosti

§ 6
Uchádzač o zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/#hore)

Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
ivka.1975
03.01.10,15:15
nezakladaj si zivnost pokial by si nevykonavala ziadnu cinnost. Pokial si zalozis zivnost pocitaj s tym, ze budes musiet zacat po roku a pol platit odvody do socialnej poistovne aj nepriek tomu, ze nebudes mat ziadny prijem. tieto odvodu su cca 90,- eur mesacne.
Xanti
03.01.10,15:18
nezakladaj si zivnost pokial by si nevykonavala ziadnu cinnost. Pokial si zalozis zivnost pocitaj s tym, ze budes musiet zacat po roku a pol platit odvody do socialnej poistovne aj nepriek tomu, ze nebudes mat ziadny prijem. tieto odvodu su cca 90,- eur mesacne.
Ivka1975 iba zbytočne mätieš ludí.
Ak osoba nemá príjem zo živnosti, tak nie je povinná platiť odvody do SP po 1,5 roku. Táto platba je závislá od ročného obratu SZČO.
Povinne od začiatku podnikania platíš odvody do ZP.

Treba Ti naštudovať nejaké vecičky. Aby si nezavádzala ľudí. Krásny podvečer prajem.
lover
29.07.10,07:59
Ahojte,

zajtra chcem ist stopnut zivnost min. na 6 mesiacov a zajtra mi aj konci pracovny pomer t.z. buduci tyzden sa pojdem nahlasit na pracovny urad. Je nejaka lehota na pozastavenie zivnosti, alebo mi ju pozastavia hned na pockanie a tym padom nebudem mat problem pri poberani podpory??

DAKUJEM!
lover
30.07.10,04:48
Ahojte,

zajtra chcem ist stopnut zivnost min. na 6 mesiacov a zajtra mi aj konci pracovny pomer t.z. buduci tyzden sa pojdem nahlasit na pracovny urad. Je nejaka lehota na pozastavenie zivnosti, alebo mi ju pozastavia hned na pockanie a tym padom nebudem mat problem pri poberani podpory??

DAKUJEM!

Nemate niekto skusenosti s pozastavenim zivnosti z dovodu evidencie na pracovnom urade? Este zhrniem - k 31.7 koncim pracovny pomer dohodou(vcera sme sa dohodli).

1. Dnes idem pozastavit zivnost na 1/2 roka od 1.8.2010. Je tento datum rozhodujuci v pripade evidencie na pracovnom urade z dovodu podpory v nezamestnanosti alebo pozastavenie je pravoplatne od datumu, kedy mi pride rozhodnutie zo zivnostenskeho uradu??

2. Je postacujuce zivnost prerusit, ak mam zaujem o podporu v nezamestnanosti??

3. Co sa stane, ak mi zivnost pozastavia napr. od 5.8.2010 a nezamestnanym sa stavam od 1.8.2010. Tychto 5 dni stracam narok na podporu?? Alebo ako to je??

Ak niekto viete k tomu cosi povedat, prosim, dajte vediet. Dnes musim poriesit pozastavenie zivnosti...

DAKUJEM!
ivka70
30.07.10,04:52
Nemate niekto skusenosti s pozastavenim zivnosti z dovodu evidencie na pracovnom urade? Este zhrniem - k 31.7 koncim pracovny pomer dohodou(vcera sme sa dohodli).

1. Dnes idem pozastavit zivnost na 1/2 roka od 1.8.2010. Je tento datum rozhodujuci v pripade evidencie na pracovnom urade z dovodu podpory v nezamestnanosti alebo pozastavenie je pravoplatne od datumu, kedy mi pride rozhodnutie zo zivnostenskeho uradu??

Rozhodujuci je datum, od kedy bude zivnost pozastavena.
Az po tomto datume sa mozes evidovat na UP.

2. Je postacujuce zivnost prerusit, ak mam zaujem o podporu v nezamestnanosti??

ANO

3. Co sa stane, ak mi zivnost pozastavia napr. od 5.8.2010 a nezamestnanym sa stavam od 1.8.2010. Tychto 5 dni stracam narok na podporu?? Alebo ako to je??

Urad prace ta ani nezaeviduje od 1.8., pokial nebudes mat papier zo zivnostenskeho uradu o preruseni zivnosti.
Takze ak ti zivnost prerusia az 5.8., prvy den, kedy a mozes zaevisovat na UP bude 6.8.

Ak niekto viete k tomu cosi povedat, prosim, dajte vediet. Dnes musim poriesit pozastavenie zivnosti...

DAKUJEM!

v texte
lover
30.07.10,05:18
v texte

Dakujem!!!

Takze, ked dnes poziadam o pozastavenie zivnosti od 1.8.2010, tak rozhodujuci je tento datum, alebo datum kedy mi rozhodnutie o preruseni pride?
ivka70
30.07.10,05:30
Dakujem!!!

Takze, ked dnes poziadam o pozastavenie zivnosti od 1.8.2010, tak rozhodujuci je tento datum, alebo datum kedy mi rozhodnutie o preruseni pride?

rozhodujuci je datum, ku ktoremu bola zivnost prerusena (aj ked rozhodnutie moze prist 5 dni po tom).
lover
30.07.10,05:46
rozhodujuci je datum, ku ktoremu bola zivnost prerusena (aj ked rozhodnutie moze prist 5 dni po tom).

Dakujem velmi pekne!

BTW, akurat som dovolal so ZU a dokonca uz sa na rozhodnutie necaka, ale clovek dostane ihned potvrdenie o pozastaveni zivnosti... Staci len vypisat tlacivo a vlozit do pokladne 4,- Eur.
lover
04.08.10,06:03
Ahojte,

viete mi poradit kam zavitat s prerusenou zivnostou a do kolkych dni?? Co si realizuje ZU a co SZCO??

Vdaka!!!
makovnik1
04.08.10,13:15
Treba sa určite ísť odhlasit z registra poistencov z titulu SZČO do sociálnej aj zdravotnej poisťovne. ZP do 8 dní, SP (asi) najneskôr deň po ukončení (prerušení) živnosti.
Zrejme aj na dú by sa to malo oznámiť, ale to už som si nie istá, takže "posúvam ..."
veronikasad
04.08.10,13:33
V SP je u SZČO tiež lehota 8 dní (ak bol povinným platitelom odvodov). Odhlasuje SZČO - osobne.

ZP a DU odhlasuje ŽU - ak zaškrtneš v tlačive túto možnosť.
lover
06.08.10,12:11
Len pre info: Takze ako pise veronikasad, na DU a do ZP ohlasuje pozastavenie prevadzkovania zivnosti priamo ZU.

Do SP je nutne dorucit oznamenie do 8 kalendarnych dni. Toto je mozne realizovat osobne ale aj prostrednictvom posty.
lover
31.01.11,11:28
Len pre info: Takze ako pise veronikasad, na DU a do ZP ohlasuje pozastavenie prevadzkovania zivnosti priamo ZU.

Do SP je nutne dorucit oznamenie do 8 kalendarnych dni. Toto je mozne realizovat osobne ale aj prostrednictvom posty.

Ahojte,

viete mi, prosim, poradit? Dnesnym dnom konci 6 mesacne obdobie evidencie na urade prace a zaroven obdobie za ktore mi je vyplacana davka v nezamestnanosti. Doposial som doma a predlzil som si pozastavenie zivnosti az do konca jula 2011. Potvrdenie o predlzeni pozastavenia zivnosti som odovzdal na Urade prace, cim som ostal nadalej v ich evidencii. Avsak ako je to teraz so ZP A SP? Treba im predlzenie pozastavenia zivnosti taktiez dorucit? Ako je to s platbou do SP a ZP? Musim si nejake poistenie platit sam?

DAKUJEM!
lover
01.02.11,07:53
Ahojte,

viete mi, prosim, poradit? Dnesnym dnom konci 6 mesacne obdobie evidencie na urade prace a zaroven obdobie za ktore mi je vyplacana davka v nezamestnanosti. Doposial som doma a predlzil som si pozastavenie zivnosti az do konca jula 2011. Potvrdenie o predlzeni pozastavenia zivnosti som odovzdal na Urade prace, cim som ostal nadalej v ich evidencii. Avsak ako je to teraz so ZP A SP? Treba im predlzenie pozastavenia zivnosti taktiez dorucit? Ako je to s platbou do SP a ZP? Musim si nejake poistenie platit sam?

DAKUJEM!

Viete mi nikto poradit?

DAKUJEM!
veronikasad
01.02.11,08:02
Ahojte,

viete mi, prosim, poradit? Dnesnym dnom konci 6 mesacne obdobie evidencie na urade prace a zaroven obdobie za ktore mi je vyplacana davka v nezamestnanosti. Doposial som doma a predlzil som si pozastavenie zivnosti az do konca jula 2011. Potvrdenie o predlzeni pozastavenia zivnosti som odovzdal na Urade prace, cim som ostal nadalej v ich evidencii. Avsak ako je to teraz so ZP A SP? Treba im predlzenie pozastavenia zivnosti taktiez dorucit? Ako je to s platbou do SP a ZP? Musim si nejake poistenie platit sam?

DAKUJEM!
Oznámenie o prerušení živnosti musíš doručiť do ZP aj SP. Počas prerušenej živnosti naďalej ako SZČO odvody neplatíš. Platitelom ZP - ako uchádzača o zamestnanie - je štát.
lover
01.02.11,08:38
Oznámenie o prerušení živnosti musíš doručiť do ZP aj SP. Počas prerušenej živnosti naďalej ako SZČO odvody neplatíš. Platitelom ZP - ako uchádzača o zamestnanie - je štát.

Aha, takze aj v pripade, ze som si predlzil pozastavenie zivnosti (a o prvom pozastaveni SP aj ZP info mali), tak musim o tomto opatovne informovat ZP aj SP?

Dakujem!
veronikasad
01.02.11,09:39
Aha, takze aj v pripade, ze som si predlzil pozastavenie zivnosti (a o prvom pozastaveni SP aj ZP info mali), tak musim o tomto opatovne informovat ZP aj SP?

Dakujem!
SP o tom nemala info ani v prvom prípade. ŽU nahlasuje len na DU a ZP.
lover
02.02.11,08:35
SP o tom nemala info ani v prvom prípade. ŽU nahlasuje len na DU a ZP.

Ano, takze ako v prvom pripade, tak aj teraz oznam DU a ZP podava ZU.
Co sa tyka SP tam je nutne poslat resp. osobne dorucit kopiu oznamenia o predlzeni doby pozastavenia zivnosti.

Este, aby som si bol na istom: ZP mi teda plati stat. Co sa tyka socialnej poistovne mam nejaku povinnost voci nej?? Resp. voci inej institucii? (nechcem na nieco zabudnut) ;)

DAKUJEM!