Lenka0007
03.01.10,09:34
Dobry deň.Chcem sa spytat-v akom profesionalnom vzťahu by som mala byť s priatelom v obchode,aby som nemusela platit žiadne odvody za neho???Mal by byt moj obchodny zastupca,či konatel??Dakujem za vasu odbornu radu!!!!
veronikasad
03.01.10,08:37
Dobry deň.Chcem sa spytat-v akom profesionalnom vzťahu by som mala byť s priatelom v obchode,aby som nemusela platit žiadne odvody za neho???Mal by byt moj obchodny zastupca,či konatel??Dakujem za vasu odbornu radu!!!!
máš živnosť alebo s.r.o. ?
Lianka
03.01.10,09:02
Tym obchodom je myslena kamenna prevadzka, predajna? Alebo obchod = bussines, obchodna cinnost?
Lenka0007
06.01.10,11:52
ahoj Veronika.mam živnosť.a pravadzkujem potraviny.Chcela by som aby tam moj priatel mohol byt oficialne ale aby som nemusela platit zanho odvody,kedze on je riadne zamestnaný v inej firme.ma platny zdravotný preukay.
ludex
06.01.10,11:56
Tak ho zamestnaj na dohodu.
veronikasad
06.01.10,12:00
ahoj Veronika.mam živnosť.a pravadzkujem potraviny.Chcela by som aby tam moj priatel mohol byt oficialne ale aby som nemusela platit zanho odvody,kedze on je riadne zamestnaný v inej firme.ma platny zdravotný preukay.
Pokial nie ste manželia, bohužial bez zmluvy to nepôjde. Môže pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, rozsah práce 10 hod. týždenne. Pri prácach na dohodu nie je stanovená min. mzda, môžeš mu dať aj nižšiu. Musíš ho prihlásiť do sociálnej poisťovne na reg.liste Fo, ak nie si registrovaná ako zamestnávatel, prihlásiš sa aj ako zamestnávatel na reg. liste zamestnávatela.
Odvody do SP nie sú vysoké - 0,8 % zo mzdy je úrazové poistenie a 0,25 % garančné poistenie. Mesačne predkladáš výkazy do SP

Ak nemáš iných zamestnancov, nezabudni na registráciu dane zo závislej činnosti a štvrťročné zasielanie Prehladov a do konca marca nasl. roka ročného Hlásenia.
Zo mzdy budeš strhávať 19 % daň, ktorú odvádzaš na DU.
Lenka0007
10.01.10,18:40
ahoj Veronika.ak este nie som platca dane,treba to vsetko hlasit na DU?
veronikasad
10.01.10,18:57
ahoj Veronika.ak este nie som platca dane,treba to vsetko hlasit na DU?
Prijatím prvého zamestnanca sa stávaš platitelom dane zo závislej činnosti. Ak má podpísané vyhlásenie, daň síce za neho DU neodvedieš, ale musíš do konca nasl. mesiaca po uplynutí kal. štvrťroka zaslať na DU Prehľad o zrazených preddavkoch.