alenkam
03.01.10,11:45
Viete mi poradit, ako vycistit mastne pripecene skvrny na jenskom skle? Uz su starsie a obycajnym drhnutim vycistit nejdu. Dakujem.
nika.sum
03.01.10,11:05
Skuste prostriedok z Amway vola sa Bleach, mne s tym idu krasne vycistit hrnce a iny riad. Je to prasok, kt. je vhodny na pradlo (stalofarebne) a tiez na riad (tusim nie hlinikovy). Jeho cena nie je sice nizka, ale staci vzdy pouzit malo. Treba najst vo svojom okoli niekoho kto ich vyrobky predava, ten Vam to urcite lepsie predstavi. Ja ho len pouzivam.
ivka70
03.01.10,11:11
Mne misy z jenskeho skla riadne umylo az niekolkonasobne umyvanie v umyvacke riadu.
Rucne nikdy nie.
Mozno by pomohli take agresivnejsie prostriedky na cistenie rur, ale to som zasa na misy, kde davam jedlo, pouzivat nechcela.
otinka
03.01.10,11:15
Skusila si uz aj obycajnu dratenku? Taku riadnu z dratu, nie umelohmotnu. S tym to ide aj bez akehokolvek prasku.
A este je dobra aj umyvacka riadu:) - odkedy ju mam, vsetky riady z jenskeho skla su ciste a dratenku som nemusela pozit uz dost dlho. Neslo to na 1. krat, ale po viacerych umytiach zisla dole aj starsia spina.
Rozalka
03.01.10,13:03
Ak nemáš umývačku riadu, najlepšia je kryštalická sóda - mastnota pôjde dole ako taká fólia.
Ešte doplním: nemusíš drhnúť, len ponor do vriacej vody so sódou, nechaj pôsobiť.
arizona
03.01.10,13:38
V Lidli, či hypermarketoch predávajú také napustené drátenné vankúšiky ( v krabičke je asi 10 ks.)
Vyskúšaj.
alenkam
04.01.10,19:15
Dakujem za rady.

Bohuzial umyvacka riadu nie je, teda tato moznost odpada.

@Rozalka - krystalickou sodou myslis sodu bikarbonu? Aj zajdena mastnota pojde dole, ked dam do hrnca sodu bikarbony a jenske sklo v nom vyvarim? Naozaj?

@Arizona - Napustene vankusiky? Urcene na takyto ucel?
Rozalka
04.01.10,19:20
Kryštalická sóda = uhličitan sodný
Sóda bicarbona = NaHCO3 (práve som sa dozvedela: NAHCO3 = hydrogenuhličitan sodný)

Nie som doma v chémii, no nezdá sa mi, že by to bolo to isté.
Ale rada sa nechám poučiť.

V každom prípade si v drogérii pýtaj "kryštalickú sódu" - je ozaj kryštalická, kým sóda bikarbóna je prášok.
lorelei
04.01.10,19:22
Ja som na to pouzila obycajnu pastu TORO, a tu odporucanu drotenu dratenku, a v pohode. Ale mam aj mycku, len ma nenapadlo, ze by to tam mohlo pustit, tak vyskusam neskor aj tam, dik aj ja za radu :).
Rozalka
04.01.10,19:27
TORO alebo drôtenka, treba pridať +ľudská sila,
tá kryštalická sóda pracuje za teba
katarina.j
04.01.10,19:33
Mne zašlé škvrny na janskom skle zisli tak,ze som to nechala namocene vo vode s cifom a potom som to čistym cifom vydrhla drôtenkou-pekne to islo.
Dáša_
04.01.10,19:37
Ak nemáš umývačku riadu, najlepšia je kryštalická sóda - mastnota pôjde dole ako taká fólia.
Ešte doplním: nemusíš drhnúť, len ponor do vriacej vody so sódou, nechaj pôsobiť.

ja mávam občas také "divné záchvaty" a tak som si varila doma taký "sliz" na pranie prádla. Išla do toho aj kryštalická sóda a v ďaľšom záchvate som potom v tomto slize vyvárala aj hrnce a išlo dole všetko. Len ma to nejak potom prešlo - syn dokázal svoje veci zašpiniť tak, že si s tým "sliz" neporadil. Ale cítila som sa vtedy veľmi zodpovedne :cool::cool::D:cool:
arizona
06.01.10,09:23
Dakujem za rady.

Bohuzial umyvacka riadu nie je, teda tato moznost odpada.

@Rozalka - krystalickou sodou myslis sodu bikarbonu? Aj zajdena mastnota pojde dole, ked dam do hrnca sodu bikarbony a jenske sklo v nom vyvarim? Naozaj?

@Arizona - Napustene vankusiky? Urcene na takyto ucel?
Pravdu povediac, konkrétne neviem na čo sú určené...
ja ich používam už dlho a osvedčili sa mi na silne znečistené sklo na kozube, na pripálené dná nerezových hrncov od ohňa, na zapekacie misy z janského skla a pod.
dagjanik
06.01.10,20:15
Na jlepšie v umývačke riadu, a to si nerobím srandu, 2-3 umytia a je ako nová.
terezamaria
06.01.10,20:40
Vynikajúci na mastnotu a mastné škvrny je Pulirapid s rozprašovačom v žltom balení .
miramax1
07.01.10,05:56
Vynikajúci na mastnotu a mastné škvrny je Pulirapid s rozprašovačom v žltom balení .

Súhlasím, Pulirapid je výborný.
TatianaM
07.01.10,09:57
Na pripečenú mastnotu je u mňa najlepší Grilpur.
janka.mo
07.01.10,10:04
suhlasim s tym, ze pomoze aj umyvacka riadu, ale mne sa na mastnotu velmi osvedcili aj vyrobky z Lidl. oranzovy, ktory je odmastovac
buchač
07.01.10,12:31
Kryštalická sóda = uhličitan sodný
Sóda bicarbona = NaHCO3 (práve som sa dozvedela: NAHCO3 = hydrogenuhličitan sodný)

Nie som doma v chémii, no nezdá sa mi, že by to bolo to isté.
Ale rada sa nechám poučiť.

V každom prípade si v drogérii pýtaj "kryštalickú sódu" - je ozaj kryštalická, kým sóda bikarbóna je prášok.

Ale to by som veľmi nepoužíval ...chémia silná ...

http://www.vencl.sk/fotografie/foto-4571-158.jpg
http://www.vencl.sk/sk/pracie-prasky-avivaze/soda-krystalicka.html
alenkam
08.01.10,15:24
Dakujem, cez vikend po nej popatram.
zdenka131
08.01.10,16:50
Do nádoby z jenského skla, dať teplú vodu a čistiace šumivé tabletky na zubné protézy. Nechať pôsobiť 15 minút a nádobu umyť.
fulmaja
09.01.10,05:11
Do nádoby z jenského skla, dať teplú vodu a čistiace šumivé tabletky na zubné protézy. Nechať pôsobiť 15 minút a nádobu umyť.
Zaujímavý nápad. :)
58vlasta
09.01.10,19:33
Niekedy je tá misa zapečená aj zvonku, ja zvyknem namočiť celú misu v dreze, v ktorom rozpustím trochu prášku na pranie alebo pracieho mydla v horúcej vode. Potom prečistiť tekutým práškom na riad a drátenkou. Aj dvere a rámy okien umývam vodou, v ktorej rozpustím trochu prášku na pranie, výsledok vidieť hneď. Potom len prečistiť čistou vodou.
alenkam
10.01.10,07:59
ta krystalicka soda to zvladla tak na 70% na ploche ktora bola ponorena. Uz len budem musiet tajst nieco v com to budem schopna vyvarit cele :)
pohodička
04.02.10,18:08
Ja som spokojná s pastou TORO, čistím s ňou aj Zepterove a smaltované hrnce, sklo na krbovej vložke, rúru ... je to môj dokonalý čistiaci prostriedok. Používam k tomu vhodné žinky, aby som si nezničila povrch.
TatianaM
05.02.10,05:56
Aké sú podľa Teba vhodné hubky?
inapa1
05.02.10,06:06
Jednoznacne tie napustene vankusiky. Vyzera to ako taka jemna dratenka v tvare vankusika a je napustena nejakym tekutym praskom... ide to uplne elegantne. kupujem to v kauflande, maju dva druhy, bohate staci aj ten lacnejsi. je to balene myslim po 6 ks v takom priesvitnom obale.... umyvam tym aj dvierka na rure, sklo na digestore...
pohodička
05.02.10,06:30
Aké sú podľa Teba vhodné hubky?
Na umývanie riadu. Ak to je veľmi pripálené a dovolí to povrch riadu alebu skla, tak aj jemnú drátenku. Čistíš to možno trošku dlhšie, ale bez agresívnej chémie. Ja takto čistím od zepterovej párty už viac než 10 rokov.
TatianaM
07.02.10,15:00
Na umývanie riadu. Ak to je veľmi pripálené a dovolí to povrch riadu alebu skla, tak aj jemnú drátenku. Čistíš to možno trošku dlhšie, ale bez agresívnej chémie. Ja takto čistím od zepterovej párty už viac než 10 rokov.


Ďakujem, ja používam tiež veľmi často Toro,len som si myslela že sú nejaké špeciálne hubky. A keď už sme pri tom čistení čím sa dajú vyčistiť horáky (liatinové). Mám novú sklo-keramickú plynovú dosku a neviem čím vyčistiť pripáleniny z tých horákov.
alenkam
08.02.10,06:51
No odstranenie starej mastnoty a este k tomu pripecenej vyzera byt naozaj oriesok.

Jenske sklo
asi 60% zislo, ked som pouzila ten postup s Krystalickou sodou. Uz len vymysliet, ako to vyvarit tak, aby som v tom mala cele Jenske sklo. Takto sa mi podarilo do najvacsieho hrnca strcit len polovicu :)

Rura
Tak toto vobec netusim, ci ide bez nejakeho specialneho chemickeho prostriedku :( tu by bolo pekne, keby sa podarili vycistit aj dvierka ale aj vnutro.
misurka
08.02.10,07:13
Ja tie horáky čístím bielym cifom, ide to úplne super. Avšak horšie je to s pavúkmi, z tých idú tie pripáleniny horšie.


Ďakujem, ja používam tiež veľmi často Toro,len som si myslela že sú nejaké špeciálne hubky. A keď už sme pri tom čistení čím sa dajú vyčistiť horáky (liatinové). Mám novú sklo-keramickú plynovú dosku a neviem čím vyčistiť pripáleniny z tých horákov.
Evanka
08.02.10,07:24
Jenske sklo
asi 60% zislo, ked som pouzila ten postup s Krystalickou sodou. Uz len vymysliet, ako to vyvarit tak, aby som v tom mala cele Jenske sklo. Takto sa mi podarilo do najvacsieho hrnca strcit len polovicu :)

Otočením o 180 st. ponoríš druhú polovicu.