luxoluxoluxo
03.01.10,13:29
dobry den

prosim poradte, za sluzbu mam podla zmluvy zinkasovat napr. 1000 euro. len pred odovzdanim chcem zalohu napr30%. ako vystavit fakturu
dakujem

(FO podnikatel, neplatca DPH)
Katarina
03.01.10,17:38
Fakturujem Vám za.................. zálohu v dohodnutej výške 300 eur. Po ukončení dodávky vystaviť druhú fakúru, kde sa odpočíta prijatá záloha. Fakturujem Vám za ................. 1000 eur odpočet zálohy zo dňa....... 300 eur k úhrade cekom 700 eur.
Lianka
04.01.10,15:09
Zaloha je v sulade so zmluvou? Do faktury by som uviedla odvolavku na zmluvu.
Iwett
20.06.11,15:09
Dobrý deň, dostala som sa k účtovníctvu, kde je vystavená u neplatcu DPH /JU/ zálohová faktúra na vykonané práce. Práce už boli vykonané, ale majiteľ nechce vystaviť ostrú faktúru, až keď zaplatia celú sumu. Časť sumy prišla teraz na účet.A chce len k tej čiastke vystaviť faktúru. Aký mám zvoliť postup? Fa za prijatú platbu nemá opodstatnenie, lebo nieje platca DPH. Mám na uvedenú čiastku vystaviť ostrú faktúru, zároveň odrátať zálohu, a k úhrade bude 0,- ? Aký by bol v tom prípade text uvedenej faktúry? Ďakujem.
Iwett
21.06.11,04:26
Nevie mi nikto poradiť? Môže sa vystaviť v JU fa k prijatej platbe?
jeso
21.06.11,04:37
Dobrý deň, dostala som sa k účtovníctvu, kde je vystavená u neplatcu DPH /JU/ zálohová faktúra na vykonané práce. Práce už boli vykonané, ale majiteľ nechce vystaviť ostrú faktúru, až keď zaplatia celú sumu. Časť sumy prišla teraz na účet.A chce len k tej čiastke vystaviť faktúru. Aký mám zvoliť postup? Fa za prijatú platbu nemá opodstatnenie, lebo nieje platca DPH. Mám na uvedenú čiastku vystaviť ostrú faktúru, zároveň odrátať zálohu, a k úhrade bude 0,- ? Aký by bol v tom prípade text uvedenej faktúry? Ďakujem.


nechápem prečo dodávateľ nechce vystaviť faktúru - dodávka - práce boli vykonané , došlo k plneniu...
kedže nie je platitelom DPH z vystavenej faktúry odvádzať DPH nebude musieť, a v JU bude táto faktúra príjmom až po úhrade , ak náhodou zostane nezaplatená bude sa neuhradený zostatok vykazovať len v knihe pohladávok a dan z príjmov mu bude ovplyvnovať len ak bude ukončovať danovník živnosť - vtedy by ju musel zdaniť
alebo sa na to pozerám zle ?
Iwett
21.06.11,06:36
nechápem prečo dodávateľ nechce vystaviť faktúru - dodávka - práce boli vykonané , došlo k plneniu...
kedže nie je platitelom DPH z vystavenej faktúry odvádzať DPH nebude musieť, a v JU bude táto faktúra príjmom až po úhrade , ak náhodou zostane nezaplatená bude sa neuhradený zostatok vykazovať len v knihe pohladávok a dan z príjmov mu bude ovplyvnovať len ak bude ukončovať danovník živnosť - vtedy by ju musel zdaniť
alebo sa na to pozerám zle ?
Pozeráš sa veľmi dobre, je to presne tak ako hovoríš, a práve o poslednú vetu mu pravdepodobne ide - pri ukončení živnosti, je to dosť veľká suma. Ale aj tak si myslím, že to bude musieť zdaniť, ak by ukončil podnikanie, lebo práce sú prevedené. Ja viem, že to nieje v poriadku, ale nepresvedčila som ho a trvá na tom, že faktúru chce vystaviť len na sumu, ktorú obdržal. Ja len neviem, či vystaviť fa s textom doklad k prijatej platbe, keď nieje platca DPH?
mondes
21.06.11,06:36
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som si overiť, či som postupovala správne pri vystavovaní zálohovej faktúry. Ešte v máji nám odberateľ uhradil zálohu za služby s tým, že faktúru nechcel, až nakoniec. Teraz nám oznámil, že musíme vystaviť k prijatej platbe faktúru. Ja som to poriešila tak, že som vystavila preddavkovú faktúru k prijatej zálohe s májovým dátumom a teraz som vystavila ostrú faktúru so sumou celkom, zaplatený preddavok ... a k úhrade .... Je to správne? Rozmýšľam, či som nemala vystaviť na prijatý preddavok normálnu faktúru a na druhú časť tiež. No faktúry sme už poslali a ja sa chcem ubezpečiť, či aj môj postup je správny. Ďakujem.
Vlastas
21.06.11,06:47
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som si overiť, či som postupovala správne pri vystavovaní zálohovej faktúry. Ešte v máji nám odberateľ uhradil zálohu za služby s tým, že faktúru nechcel, až nakoniec. Teraz nám oznámil, že musíme vystaviť k prijatej platbe faktúru. Ja som to poriešila tak, že som vystavila preddavkovú faktúru k prijatej zálohe s májovým dátumom a teraz som vystavila ostrú faktúru so sumou celkom, zaplatený preddavok ... a k úhrade .... Je to správne? Rozmýšľam, či som nemala vystaviť na prijatý preddavok normálnu faktúru a na druhú časť tiež. No faktúry sme už poslali a ja sa chcem ubezpečiť, či aj môj postup je správny. Ďakujem.

K prijatej zálohe si mala do 15 dní /ak si plátca DPH/ vystaviť faktúru. Vyúčtovaciu faktúru si mohla spraviť až po ukončení všetkých prác a v tejto vyúčtovacej by si odpočítala prijatú a vyfakturovanú zálohu.
Ak si vystavila tú ostrú faktúru do 15 dní od prijatej zálohy tak je to vlastne OK.
Iwett
21.06.11,06:47
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som si overiť, či som postupovala správne pri vystavovaní zálohovej faktúry. Ešte v máji nám odberateľ uhradil zálohu za služby s tým, že faktúru nechcel, až nakoniec. Teraz nám oznámil, že musíme vystaviť k prijatej platbe faktúru. Ja som to poriešila tak, že som vystavila preddavkovú faktúru k prijatej zálohe s májovým dátumom a teraz som vystavila ostrú faktúru so sumou celkom, zaplatený preddavok ... a k úhrade .... Je to správne? Rozmýšľam, či som nemala vystaviť na prijatý preddavok normálnu faktúru a na druhú časť tiež. No faktúry sme už poslali a ja sa chcem ubezpečiť, či aj môj postup je správny. Ďakujem.
Ak znamená vystavenie preddavkovej faktúry k prijatej zálohe to isté ako daňový doklad k prijatej platbe, kde je rozdelená suma bez dph a dph a suma je totožná so sumou, ktorá prišla na účet, tak si postupovala správne.
Na preddavkovej faktúre je nieje rozdelená suma bez dph a dph. K prijatej sume na účte musíš vystaviť daňový doklad , kde sumu rozdelíš.
Ak si vystavila doklad s rozdelením DPH, tak je to správne, ak len preddavkovú faktúru bez vyčíslenia DPH, je to nesprávne. Ak to všetko nieje je v termíne do 15 dní, potom to je v poriadku.
mondes
21.06.11,06:53
Ak znamená vystavenie preddavkovej faktúry k prijatej zálohe to isté ako daňový doklad k prijatej platbe, kde je rozdelená suma bez dph a dph a suma je totožná so sumou, ktorá prišla na účet, tak si postupovala správne.
Na preddavkovej faktúre je nieje rozdelená suma bez dph a dph. K prijatej sume na účte musíš vystaviť daňový doklad , kde sumu rozdelíš.
Ak si vystavila doklad s rozdelením DPH, tak je to správne, ak len preddavkovú faktúru bez vyčíslenia DPH, je to nesprávne. Ak to všetko nieje v termíne do 15 dní, potom to je dobre.

No práveže som vystavila preddavkovú faktúru bez vyčíslenia DPH. Až teraz na ostrej faktúre je vyčíslená celková DPH. Sme štvrťročný plátcovia DPH. Nie je to v tom prípade jedno? Ďakujem veľmi pekne.
mondes
21.06.11,07:07
Prosím Vás, ak sme štvrťročný plátcovia DPH, nie je to jedno, či tá DPH je vyčíslená v máji, alebo v júni? Vďaka.
mondes
21.06.11,07:20
Prosím Vás, odpovie mi niekto na vyššie uvedený príspevok? Je to dosť súrne. Ďakujem všetkým.
katka 23
21.06.11,07:28
Myslím že je to jedno dôležité je aby celá DPH bola vysporiadaná v priznaní DPH.
mondes
21.06.11,07:40
Myslím že je to jedno dôležité je aby celá DPH bola vysporiadaná v priznaní DPH.
Jééj, ďakujem veľmi pekne katka 23. Takže len pre istotu mi prosím Ťa potvrď následovné: Zálohová platba prišla 17.5. na sumu 1000,- Eur. Dňa 25.5.som vystavila zálohovú faktúru k prijatej zálohe bez vyčíslenia DPH.Teraz v júni som vystavila ostrú fa:základ dane 3 000,- Eur, DPH je 600,- Eur, celková fakturovaná čiastka je 3 600,- Eur, zaplatený preddavok 1 000,- k úhrade 2 600,- Eur. Môže byť? Nemusím vystavovať aj na prijatú zálohu faktúru? Vďaka.
Iwett
21.06.11,10:13
Jééj, ďakujem veľmi pekne katka 23. Takže len pre istotu mi prosím Ťa potvrď následovné: Zálohová platba prišla 17.5. na sumu 1000,- Eur. Dňa 25.5.som vystavila zálohovú faktúru k prijatej zálohe bez vyčíslenia DPH.Teraz v júni som vystavila ostrú fa:základ dane 3 000,- Eur, DPH je 600,- Eur, celková fakturovaná čiastka je 3 600,- Eur, zaplatený preddavok 1 000,- k úhrade 2 600,- Eur. Môže byť? Nemusím vystavovať aj na prijatú zálohu faktúru? Vďaka.
Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, a to do 15 dní od vzniku DP. DP ti vznikla 17.5.2011, takže správne by bol tvoj postup len v prípade, že vystavíš fa 1.6.2011. Nie kedykoľvek v priebehu júna. A s dátumom plnenia 17.05.2011
katka 23
21.06.11,12:29
Myslím že je to jedno dôležité je aby celá DPH bola vysporiadaná v priznaní DPH.

Ak následné plnenie = dodanie nie vždy je nutné vystavovať doklad k prijatej platbe. Poradila som to čo som vyčítala na Porade a čo mi pomohlo potvrdiť aj moje uvažovanie začiatočníka - je to konkrétne príspevok od veľkej poraďačky Kejky v téme zálohová faktúra zo 04.05.2011, vystavovať dva doklady v rovnakom zdaňovacom období je možno trocha byrokracie , veď DPH som odviedla správne.
Iwett
21.06.11,12:51
Ak následné plnenie = dodanie nie vždy je nutné vystavovať doklad k prijatej platbe. Poradila som to čo som vyčítala na Porade a čo mi pomohlo potvrdiť aj moje uvažovanie začiatočníka - je to konkrétne príspevok od veľkej poraďačky Kejky v téme zálohová faktúra zo 04.05.2011, vystavovať dva doklady v rovnakom zdaňovacom období je možno trocha byrokracie , veď DPH som odviedla správne.
To niesú dva doklady v rovnakom zdaňovacom období, možno pre dodávateľa, ale odberateľ môže byť mesačný platca, v máji bola prijatá platba a v júni vystavená faktúra. Preňho by to boli už zdaňovacie obdobia dve.
Katarína Cigánová
21.06.11,12:58
Dobrý deň, dostala som sa k účtovníctvu, kde je vystavená u neplatcu DPH /JU/ zálohová faktúra na vykonané práce. Práce už boli vykonané, ale majiteľ nechce vystaviť ostrú faktúru, až keď zaplatia celú sumu. Časť sumy prišla teraz na účet.A chce len k tej čiastke vystaviť faktúru. Aký mám zvoliť postup? Fa za prijatú platbu nemá opodstatnenie, lebo nieje platca DPH. Mám na uvedenú čiastku vystaviť ostrú faktúru, zároveň odrátať zálohu, a k úhrade bude 0,- ? Aký by bol v tom prípade text uvedenej faktúry? Ďakujem.
Ešte som sa za svojej 20 r. praxe nestretla s pojmom " zálohová faktura za vykonané práce ".
zálohová platba za vykonané práce proste neexistuje. Je uplne jedno či je to platitel alebo neplatitel DPH . Za vykonané práce je povinnosť vystaviť fakturu . záloha je preto záloha , že sa deje pred vykonaním práce , pred dodaním tovaru ap. Akonáhle je práca vykonaná , tovar dodaný nemôže byt reč o zálohovej fakture. Pokial sa za dodaný tovar , alebo za vykonané práce nevystaví faktura - a samozrejme zaučtovat - , porušuješ niekolko zákonov - predovšetkým zákon o učtovníctve , zákon o DPH , / i ked v tomto prípade nie si platitel / , ale všeobecné zásady o vystavení faktury sa týkajú aj neplatitelov .
Jednoducho došlo k plneniu a neobstojí žiaden argument na nevystavenie faktury.
- len na okraj - pri kontrole sa posudzuje aj správnosť účtovania , nie len oprávnenosť výdavkov , či príjmov . A za nedodržovanie účtovných postupov - aj v JU môžu byť samozrejme sankcie.
Iwett
21.06.11,15:09
Ešte som sa za svojej 20 r. praxe nestretla s pojmom " zálohová faktura za vykonané práce ".
zálohová platba za vykonané práce proste neexistuje. Je uplne jedno či je to platitel alebo neplatitel DPH . Za vykonané práce je povinnosť vystaviť fakturu . záloha je preto záloha , že sa deje pred vykonaním práce , pred dodaním tovaru ap. Akonáhle je práca vykonaná , tovar dodaný nemôže byt reč o zálohovej fakture. Pokial sa za dodaný tovar , alebo za vykonané práce nevystaví faktura - a samozrejme zaučtovat - , porušuješ niekolko zákonov - predovšetkým zákon o učtovníctve , zákon o DPH , / i ked v tomto prípade nie si platitel / , ale všeobecné zásady o vystavení faktury sa týkajú aj neplatitelov .
Jednoducho došlo k plneniu a neobstojí žiaden argument na nevystavenie faktury.
- len na okraj - pri kontrole sa posudzuje aj správnosť účtovania , nie len oprávnenosť výdavkov , či príjmov . A za nedodržovanie účtovných postupov - aj v JU môžu byť samozrejme sankcie.
Ďakujem, máš pravdu, len čo mám robiť, keď si to nepraje majiteľ? Mám vystaviť faktúru proti jeho vôli?
hronka
22.03.13,07:27
Mám podobný prípad, ako sa tu píše...
1. Živnostníkovi (neplatca DPH) prišla zálohová faktúra (predfaktúra) na materiál 10.12.2012. Faktúru uhradil a prišiel

2. doklad k prijatej platbe (dodávateľ je platca dPH) 27.12.2012, kde je napísané: prijatá záloha na predfaktúru č.....k úhrade suma, ktorá už bola uhradená na základe predfaktúry. Materiál bol ale dodaný až v novom roku 9.1.2013 a s ním prišla aj

3. ostrá faktúra na nulovú čiastku. Môžte mi prosím poradiť, ako mám tieto 3 faktúry správne evidovať v JU? ako to všetko spárovať?:confused: