tanulkaj
03.01.10,14:02
Dobrý deň! Od októbra 2009 som nezamestnaná a do konca roka som poberala len podporu v nezamestnanosti, príjem som mala len od toho jedného zamestnávateľa. Musím si DP podať sama, alebo môžem o ročné zúčtovanie dane požiadať bývalého zamestnávateľa?
drobeceva
03.01.10,13:10
Dobrý deň! Od októbra 2009 som nezamestnaná a do konca roka som poberala len podporu v nezamestnanosti, príjem som mala len od toho jedného zamestnávateľa. Musím si DP podať sama, alebo môžem o ročné zúčtovanie dane požiadať bývalého zamestnávateľa?
nemusíš, môžeš požiadať bývalého z-ľa.
andrea palcova
03.01.10,14:20
ja ešte len doplním, aby ste nezabudli, že žiadosť o ročné zúčtovanie dane je potrebné zaslať do 15. februára. v prílohe prikladám aj tlačivo.
stormcatcher
03.01.10,15:33
ahojte, mal by som taku doplnujucu otazocku. keby takyto byvali zamestnanec nepoziada o podanie DP, ale by ho chcel sam podat, ake doklady mu musi zamestnavatel poskytnut, resp. ake doklady mu musi zamestnavatel vydat ak zamestnanec skoncil PP 31.12.
Dakujem
Tweety
03.01.10,15:34
ahojte, mal by som taku doplnujucu otazocku. keby takyto byvali zamestnanec nepoziada o podanie DP, ale by ho chcel sam podat, ake doklady mu musi zamestnavatel poskytnut, resp. ake doklady mu musi zamestnavatel vydat ak zamestnanec skoncil PP 31.12.
Dakujem
K RZD, resp. DP( ak si podá sám) potrebuje potvrdenie o príjme zo ZČ. To mu musí zamestnáv. dať už pri skončení PP, okrem iných potvrdení, napr. Zápočtový List o dobe odpracovanej u neho.
stormcatcher
03.01.10,15:41
prepac, trochu polopate - co je ZC?
myslel som tie doklady tak celkovo ako napr: zapocet rokov, ze v soc. poist. je vsetko uhradene a pod.
moc diki
mzdarka renca
03.01.10,15:43
prepac, trochu polopate - co je ZC?
myslel som tie doklady tak celkovo ako napr: zapocet rokov, ze v soc. poist. je vsetko uhradene a pod.
moc diki

ZČ = závislá činnosť
Theo
03.01.10,15:46
prepac, trochu polopate - co je ZC?
myslel som tie doklady tak celkovo ako napr: zapocet rokov, ze v soc. poist. je vsetko uhradene a pod.
moc diki
ZC-zarobkove činný
K DP nemusíš priložiť potvrdenie ktoré spomínaš!LEN potvdrenie o príjme resp-potvrdenie UP ak si bola u nich v evidencii´.
Tweety
03.01.10,15:51
ZC-zarobkove činný
!LEN potvdrenie o príjme resp-potvrdenie UP ak si bola u nich v evidencii´.
Príjem z ÚP-podpora nie je zdaniteľným príjmom, do RZ-DP nezapočítavame, takže ani potvrdenie nie je potrebné priložiť.
mzdarka renca
03.01.10,15:51
ZC-zarobkove činný
K DP nemusíš priložiť potvrdenie ktoré spomínaš!LEN potvdrenie o príjme resp-potvrdenie UP ak si bola u nich v evidencii´.
zarobkovo činný môže byť aj živnosť, ZČ je závislá činnosť, t.z., príjem na základe pracovného pomeru, dohody a pod.
Andyke
03.01.10,15:55
ahojte, mal by som taku doplnujucu otazocku. keby takyto byvali zamestnanec nepoziada o podanie DP, ale by ho chcel sam podat, ake doklady mu musi zamestnavatel poskytnut, resp. ake doklady mu musi zamestnavatel vydat ak zamestnanec skoncil PP 31.12.
Dakujem

Pozri prílohu (Takéto potvrdenie má zamestnávateľ vydať zamestnancovi):
Tweety
03.01.10,15:56
prepac, trochu polopate - co je ZC?
myslel som tie doklady tak celkovo ako napr: zapocet rokov, ze v soc. poist. je vsetko uhradene a pod.
moc diki
Už Ti bolo odpovedené, že ZČ-je závislá činnosť, a k ostatnému, tieto doklady k RZD, resp. k DP, neprikladáš.
stormcatcher
03.01.10,15:56
dakujem vsetkym, ale tie dalsie doklady som myslel skor tak, ked niekto ukonci PP aké vselijake dokady alebo potvrdenia mu musi zam. vydat
Tweety
03.01.10,16:09
dakujem vsetkym, ale tie dalsie doklady som myslel skor tak, ked niekto ukonci PP aké vselijake dokady alebo potvrdenia mu musi zam. vydat
Už som Ti odpovedala v prísp. vyššie. Potvrdenie zo ZČ.., potvrdenie o dobe zamestnania- tzv. ZL, prípadne Pracovný posudok, ak oň zamestnanec požiadal.
carolain
03.01.10,17:36
Ja by som mala jednu otázku a týka sa tlačiva, ktoré je tu prilepené. Ako som zistila : so mnou po 4 rokoch k 31.12. 2009 zamestnávateľ rozviazal pracovný pomer dohodou. Požiadam ho o vykonanie RZD. Môžem ho požiadať teda aj o vykonanie Rzzp. Vzhľadom tomu že som invalidná, môj príjem bol len presne 1/2 z minimálnej mzdy. Môžem požiadať o zamestnaneckú prémiu ak áno tak v tom tlačive bod V. označím že žiadam o vyplatenie zamestnaneckej prémie?
vikinka
03.01.10,17:42
Ak príjem/základ dane/ za rok 2009 bol do sumy 4025,70 € a minimálne 1773 € zamestnanec má nárok na zam.prémiu,v žiadosti o vykonanie RZD sa vypíše aj kolónku so žiadsťou o zam.prémiu.
carolain
03.01.10,17:52
Ak príjem/základ dane/ za rok 2009 bol do sumy 4025,70 € a minimálne 1773 € zamestnanec má nárok na zam.prémiu,v žiadosti o vykonanie RZD sa vypíše aj kolónku so žiadsťou o zam.prémiu.

Znamená to že v tom bode V. prečiarknem nežiadam, ponechám len žiadam. Musím tu žiadosť vyplniť sama, alebo ju vyplní môj bývalí zamestnávateľ?
Toto je vlastne len žiadosť o vykonanie RZD, a v DP mi zamestnávateľ vyznačí že chcem poukázať preplatok napr. na účet?
mzdarka renca
03.01.10,17:56
Znamená to že v tom bode V. prečiarknem nežiadam, ponechám len žiadam. Musím tu žiadosť vyplniť sama, alebo ju vyplní môj bývalí zamestnávateľ?
Toto je vlastne len žiadosť o vykonanie RZD, a v DP mi zamestnávateľ vyznačí že chcem poukázať preplatok napr. na účet?
ak žiadaš o niečo ty, tak to samozrejme aj ty vyplníš, lebo za obsah zodpovedáš ty.:)

PS: vieš si predstaviť mzdárku, keby mala každému vypisovať tlačivo, kedy by spala?
vikinka
03.01.10,17:58
Žiadosť si daňovník vypisuje sám,áno v bode V.preškrknúť nežiadam.Vyplatenie preplatku si treba dohodnúť so zam-ľom, v RZD sa táto možnosť neuvádza.
carolain
03.01.10,17:58
[QUOTE=mzdarka renca;1245216]ak žiadaš o niečo ty, tak to samozrejme aj ty vyplníš, lebo za obsah zodpovedáš ty.:)

PS: ale DP mi mzdárka zamestnanca vypíše :). Ano?
carolain
03.01.10,18:00
Žiadosť si daňovník vypisuje sám,áno v bode V.preškrknúť nežiadam.Vyplatenie preplatku si treba dohodnúť so zam-ľom, v RZD sa táto možnosť neuvádza.

Ďakujem
mzdarka renca
03.01.10,18:02
[QUOTE=mzdarka renca;1245216]ak žiadaš o niečo ty, tak to samozrejme aj ty vyplníš, lebo za obsah zodpovedáš ty.:)

PS: ale DP mi mzdárka zamestnanca vypíše :). Ano?

čo myslíš tým DP? Ak máš na mysli potvrdenie o výške príjmu zo závislej činnosti...., tak to áno.

Ak máš na mysli Daňové Priznanie, či máš na mysli RZP (ročné zúčtovanie dane)?

Na základe žiadosti ti zamestnávateľ - mzdárka vykoná RZD.
carolain
03.01.10,18:06
[QUOTE=carolain;1245220]

čo myslíš tým DP? Ak máš na mysli potvrdenie o výške príjmu zo závislej činnosti...., tak to áno.

Ak máš na mysli Daňové Priznanie, či máš na mysli RZP (ročné zúčtovanie dane)?

Na základe žiadosti ti zamestnávateľ - mzdárka vykoná RZD.

Problem je že neviem čo píšete nie som mzdárka :( bola som vždy len robotníčka. Myslela som si že žiadosť čo je tu prilepená, vytlačím, vypíšem a dám bývalému zamestnávateľovi, ktorý na základe tohoto tlačiva/žiadosti mi vykoná DP. Asi som sa zmýlila. Rzzp neviem čo s tým :(?

čo všetko by som mala žiadať byvaleho zamestnávatela, aby som splnila náležitosti zákonov..........
drobeceva
03.01.10,18:08
[QUOTE=mzdarka renca;1245224]

Problem je že neviem čo píšete nie som mzdárka :( bola som vždy len robotníčka. Myslela som si že žiadosť čo je tu prilepená, vytlačím, vypíšem a dám bývalému zamestnávateľovi, ktorý na základe tohoto tlačiva/žiadosti mi vykoná DP. Asi som sa zmýlila. Rzzp neviem čo s tým :(?

čo všetko by som mala žiadať byvaleho zamestnávatela, aby som splnila náležitosti zákonov..........
ak požiadaš zamestnávateľa - ide o ročné zúčtovanie dane, ak si budeš sama podávať - ide o daňové priznanie
brikina
12.01.10,19:48
ahojte, chcem sa spýtať, či sa niečo menilo na zozname príjmov /dávok/, ktoré sa na účely uplatnenia si odp. položky na manželku nepovažujú za príjem tejto manželky. Nemá niekdo po ruke ten zoznam?
Dik
rozborova
14.01.10,06:35
Dobrý deň.Zapojím sa aj ja s prosbou.Som na PN od 2.2.2009 a 17.2.2009 mi skončila pracovná zmluva na dobu určitú.PN trvá.Zamestnávateľ mi už poslal doklad o príjme zo závislej činnosti.Musím si podať DP sama alebo môžem požiadať bývalého zamestnávateľa?Je treba priložiť aj doklad od Sociálnej poisťovne o vyplatených nemocenských dávkach?
Tweety
14.01.10,06:40
Dobrý deň.Zapojím sa aj ja s prosbou.Som na PN od 2.2.2009 a 17.2.2009 mi skončila pracovná zmluva na dobu určitú.PN trvá.Zamestnávateľ mi už poslal doklad o príjme zo závislej činnosti.Musím si podať DP sama alebo môžem požiadať bývalého zamestnávateľa?Je treba priložiť aj doklad od Sociálnej poisťovne o vyplatených nemocenských dávkach?
Ak to bol tvoj posledný zamestnáv,. tak ho požiadať môžeš, ale môžeš si DP podať aj sama, doklad o ND k nemu neprikladáš.
tttt
14.01.10,08:50
Môže o ročné zúčtovanie požiadať zamestnanec, ktorý mal v r. 2009 živnosť, ale žiadne príjmy z podnikania, ani iné okrem závislej činnosti za celý rok nemal? Živnosť mal prerušenú, ale len 1/2 roka.
andrea palcova
14.01.10,09:02
Keďže v žiadosti o ročné zúčtovanie dane zamestnanec prehlasuje, že nepoberal okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti iné zdaniteľné príjmy, tak si myslím že môže. Ak sa mýlim, opravte ma. V prílohe prikladám aj vzor žiadosti, možno niekomu pomôže :)
tttt
14.01.10,11:34
Ďakujem za názor, tiež si myslim, že dôležitý je príjem, nie "vlastníctvo" živnosti.
psps
14.01.10,18:56
Môžem zamestnankyni urobiť RZ ak končí 20.1.2010. Teda myslím, že ano, žiadosť mi určite stihne dať, ale ako to potom s ňou zúčtujem? Napríklad keď bude mať nedoplatok, už jej to nebudem môcť strhnúť z výplaty.
jv245
14.01.10,19:21
prosim Vas o radu... ak som podavala dodatocne danove priznanie za rok 2008 v januari 2010, z ktoreho mi vznikla povinnost platit od 1.1.2009 odvody... musim na zaklade dodatocneho danoveho priznania doplatit odvody za obdobie 1.1.2009 - januar 2010? vopred dakujem za odpoved...
Airam25
15.01.10,08:47
Pekny den,prosim vas poradte mi-
1./ Kto je povinny urobit zamestnancovi RZD za rok 2009 ak u svojho posledneho zamestnavatela pracuje len od 1.12.2009??
Do 31.07.2009 mal ineho zamestnavatela,potom neviem asi UP.Ake potvrdenia mam od neho žiadať okrem potvrdenia o prijme od predchadzajuceho zamestnavatela, ak by som RZD mala robit ja(mzdar posledneho ZĽ)

2./Kto je povinny urobit RZZP za rok 2009 zamestnancovi ak ukoncil svoj Prac.pomer 30.11.2009 a od 1.12.2009 ma ineho Z-ľa? Ake tlacivo mu vystavit k RZZP(k prac.pomeru do 30.11.2009)?? Dakujem
Nutricia
15.01.10,09:19
Pekny den,prosim vas poradte mi-
1./ Kto je povinny urobit zamestnancovi RZD za rok 2009 ak u svojho posledneho zamestnavatela pracuje len od 1.12.2009??
Do 31.07.2009 mal ineho zamestnavatela,potom neviem asi UP.Ake potvrdenia mam od neho žiadať okrem potvrdenia o prijme od predchadzajuceho zamestnavatela, ak by som RZD mala robit ja(mzdar posledneho ZĽ)
ak ta o to požiada mala by si spravit ty,potrebuješ potvrdenia o preddavkoch od predch.zamestnávatelov za rok 2009
2./Kto je povinny urobit RZZP za rok 2009 zamestnancovi ak ukoncil svoj Prac.pomer 30.11.2009 a od 1.12.2009 ma ineho Z-ľa? Ake tlacivo mu vystavit k RZZP(k prac.pomeru do 30.11.2009)?? Dakujem
ty mu už nemôžeš spravit RZZP nakolko v čase podania žiadosti už nie je vašim zamestnancom,vydáš mu na základe jeho žiadosti potvrdenie o preddavkoch na ZP za rok 2009
brikina
16.01.10,09:47
ahojte, chcem sa spýtať, či sa niečo menilo na zozname príjmov /dávok/, ktoré sa na účely uplatnenia si odp. položky na manželku nepovažujú za príjem tejto manželky. Nemá niekdo po ruke ten zoznam?
Dik

posuvam...
babi2
16.01.10,10:33
Pôvodca textu príspevku: brikina Pozri príspevok
ahojte, chcem sa spýtať, či sa niečo menilo na zozname príjmov /dávok/, ktoré sa na účely uplatnenia si odp. položky na manželku nepovažujú za príjem tejto manželky. Nemá niekdo po ruke ten zoznam?
Dik



posuvam...
Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov na manželku sa za vlastný príjem manželky považuje jej vlastný príjem, znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť.

Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa daňový bonus, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Podľa tohto ustanovenia sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa príjem zo závislej činnosti a tiež materské. Do tohto príjmu sa nezahŕňa napríklad rodičovský príspevok, ktorý je štátnou sociálnou dávkou.
Iveta Matlovičová
16.01.10,15:19
ahojte, chcem sa spýtať, či sa niečo menilo na zozname príjmov /dávok/, ktoré sa na účely uplatnenia si odp. položky na manželku nepovažujú za príjem tejto manželky. Nemá niekdo po ruke ten zoznam?
Dik

Do vlastného príjmu manželského partnera sa na tieto účely nezahŕňajú :

daňový bonus
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie
štátne sociálne dávky (rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, odmena pestúna, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa, vianočný príspevok)
zamestnanecká prémia (od 1.1.2009)
Naďalej platí, že do vlastného príjmu manželského partnera sa zahŕňajú hrubé príjmy, znížené o zaplatené poistné a príspevky, ktoré bol manželský partner povinný platiť; nezáleží na tom, či ide o príjmy zdaniteľné alebo o príjmy oslobodené od dane. Do vlastného príjmy sa na tieto účely započítavajú napr. starobný a invalidný dôchodok, nemocenské dávky, OČR, materské, podpora v nezamestnanosti. peňažný príspevok za opatrovanie, peňažný príspevok za obstaranie pomôcky, príspevok na bývanie. náhrada príjmu počas práceneschopnosti, vyplácaná zamestnávateľom, štipendia doktorandov a pod.



psps
20.01.10,11:28
Môžem zamestnankyni urobiť RZ ak končí 20.1.2010. Teda myslím, že ano, žiadosť mi určite stihne dať, ale ako to potom s ňou zúčtujem? Napríklad keď bude mať nedoplatok, už jej to nebudem môcť strhnúť z výplaty.
prosím poraďte, mám takých troch. Jednému vychádza nedoplatok a dvom preplatok. Ako to zúčtovať, keď už nebudú mať výplatu?
11danny99
20.01.10,12:30
Zdravím, prosím Vás o radu lebo si niesom istý. Ak mám klienta ktorý je zamestnaný vo svojej sro v ktorej je konateľom a spoločníkom, tak tiež si môže urobiť (požiadať svoju účtovníčku) aby mu urobila RZ? V pracov. pomere bol od 1.1.2009 do konca júna u jednej firmy a v mesiaci júl si založil sro. Júl, august si platil dobrovoľne ZP nebol ani nahlásený na ÚPráce a od septembra sa zamestnal vo svojej sro.
1. Podľa mňa ak je tam zamestnaný tak je FO?
2.A má nárok na daňový bonus na dieťa aj za tie mesiace 7,8 kedy nebol nezamestnaný - iba konateľom sro?
3. a poslednú otázku má nárok na zamestnaneckú prémiu? Ďakujem pekne
MarcelkaT
20.01.10,15:43
Vrátili mi z DÚ "PREHĽAD o zraz..pred." lebo nebol vyplnený na ich originále ale vytlačený z programu v ktorom robím výplaty. Musím vyplńovať len originálne tlačiva z Daňového úradu ako je napr. Hlásenie, Prehĺad, atď.? Veď program mi vytlačí to isté tlačivo. Nevidím v tom rozdiel, alebo sa mylím?
Anja111
20.01.10,15:58
Vrátili mi z DÚ "PREHĽAD o zraz..pred." lebo nebol vyplnený na ich originále ale vytlačený z programu v ktorom robím výplaty. Musím vyplńovať len originálne tlačiva z Daňového úradu ako je napr. Hlásenie, Prehĺad, atď.? Veď program mi vytlačí to isté tlačivo. Nevidím v tom rozdiel, alebo sa mylím?
Čítaj, čo na to hovorí DR SR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/tlaciva1209.pdf
MarcelkaT
20.01.10,16:12
Robim v SW programe firmz, ktorá má odsúhlasené všetky tlačiva a ktoré mi na ostatných DU zoberú, okrem jedného DÚ. Predtým ich mi zobrali, akurát teraz nie. Tlačiva súhlasia na 100 % s originálom.
Anja111
20.01.10,16:36
Robim v SW programe firmz, ktorá má odsúhlasené všetky tlačiva a ktoré mi na ostatných DU zoberú, okrem jedného DÚ. Predtým ich mi zobrali, akurát teraz nie. Tlačiva súhlasia na 100 % s originálom.
Tento program nepoznám... V MRP je na tlačivách poznámka "generované z FDF ...", presne v zmysle doporučenia DRSR. Citujem:

Daňové riaditeľstvo SR odporúča, aby tlačivá vytlačené z ekonomického softvéru
využívajúceho podklady Daňového riaditeľstva SR obsahovali v spodnej časti text
Generovane z FDF – obchodné meno, program.
11danny99
20.01.10,17:47
Zdravím, prosím Vás o radu lebo si niesom istý. Ak mám klienta ktorý je zamestnaný vo svojej sro v ktorej je konateľom a spoločníkom, tak tiež si môže urobiť (požiadať svoju účtovníčku) aby mu urobila RZ? V pracov. pomere bol od 1.1.2009 do konca júna u jednej firmy a v mesiaci júl si založil sro. Júl, august si platil dobrovoľne ZP nebol ani nahlásený na ÚPráce a od septembra sa zamestnal vo svojej sro.
1. Podľa mňa ak je tam zamestnaný tak je FO?
2.A má nárok na daňový bonus na dieťa aj za tie mesiace 7,8 kedy nebol nezamestnaný - iba konateľom sro?
3. a poslednú otázku má nárok na zamestnaneckú prémiu? Ďakujem pekne
prosím poraďte mi
psps
20.01.10,19:40
Podľa mňa ano, môže požiadať svoju účtovníčku o RZ ako riadny zamestnanec.
1. ano aj FO
2. ano má nárok na plný daňový bonus
3. Záleží od príjmu a od ostatných podmienok. Ak mu vychádza čiastkový základ dane nad 4025,70 Eur, tak mu ZP nevyjde.
psps
20.01.10,19:43
Môžem zamestnankyni urobiť RZ ak končí 20.1.2010. Teda myslím, že ano, žiadosť mi určite stihne dať, ale ako to potom s ňou zúčtujem? Napríklad keď bude mať nedoplatok, už jej to nebudem môcť strhnúť z výplaty.

A môžem urobiť RZ zamestnancovi, ktorý nastúpil 15.1.2010 ?
Evanka
20.01.10,20:17
Môžem zamestnankyni urobiť RZ ak končí 20.1.2010. Teda myslím, že ano, žiadosť mi určite stihne dať, ale ako to potom s ňou zúčtujem? Napríklad keď bude mať nedoplatok, už jej to nebudem môcť strhnúť z výplaty.
Zamestnankyni môžeš urobiť RZ, ak bude mať nedoplatok, môžeš jej poslať list a šekovú poukážku typ U s údajmi DÚ na patričnú sumu.
A môžem urobiť RZ zamestnancovi, ktorý nastúpil 15.1.2010 ?
Nie. Môže požiadať o RZ posledného zamestnávateľa.

Odpoveď v texte.
MarcelkaT
21.01.10,14:06
Bola som na iných DÚ a pýtala som sa na to, tak oni to berú. Ak som chcela už nové tlačiva na rok 2010- nemali ešte, tak mi radili nech si to stiahnem z internetu a bude to dobre. Čudovali sa prečo mi to na dotyčnom DÚ nechceli zobrať. Teraz som podala všetko na originále. Dúfam že dobre.
margaretka71
22.01.10,11:50
Prosím Vás ako vytlačím potvrdenie o príjme k RZZP v MK-soft? Pracuje s ním niekto? Ďakujem.
margaretka71
22.01.10,12:16
Prosím Vás ako vytlačím potvrdenie o príjme v RZZP v MK-soft? Pracuje s ním niekto? Ďakujem.

Ospravedlňujem sa, až teraz som si všimla, že som sa nastavila na nespávnu tému. Ale už keď, vie mi niekto pomôcť?
Na budúce dám pozor.:)
margaretka71
22.01.10,17:55
Prosím Vás ako vytlačím potvrdenie o príjme k RZZP v MK-soft? Pracuje s ním niekto? Ďakujem.

posúvam
vema
22.01.10,20:46
Prosím vás, keď mi zamestnanec donesie potvrdenie o zdaniteľnej mzde k ročnému vyučtovaniu dane a to tlačivo neobsahuje rubriku o zamestnaneckej premii, čiže je staršieho vydania, môžem to potvrdenie akceptovať? Ešte jedna otázka. Od septembra som mala dve zamestnania súčastne, v prvom som si uplatňovala odpočítateľnú položku, v druhom nie, môže mi urobiť RZD aj zamestnávateľ, u ktorého som si odp. položku neuplatňovala, ak bude ochotný?
IvetaH
23.01.10,06:32
Prosím vás môžem ročné zúčtovanie dane urobiť do roku 2009?
Ide mi o to, že za december je dosť vysoká daň na úhradu, ale v ročnom bude vrátená. Tak teraz ju zaplatím a štát ju o mesiac aj tak vráti a klient je na "tenko".
Evanka
23.01.10,07:14
Prosím vás môžem ročné zúčtovanie dane urobiť do roku 2009?
Ide mi o to, že za december je dosť vysoká daň na úhradu, ale v ročnom bude vrátená. Tak teraz ju zaplatím a štát ju o mesiac aj tak vráti a klient je na "tenko".
Ak ide o PP vzťah, si povinná daň zraziť, aj keď v konečnom dôsledku bude vrátená.
Evanka
23.01.10,07:30
Prosím vás, keď mi zamestnanec donesie potvrdenie o zdaniteľnej mzde k ročnému vyučtovaniu dane a to tlačivo neobsahuje rubriku o zamestnaneckej premii, čiže je staršieho vydania, môžem to potvrdenie akceptovať?
Je to uz o tom písané, nečítaš......Kuk napr. na príspevky 41,42,43 v tejto téme.
Ešte jedna otázka. Od septembra som mala dve zamestnania súčastne, v prvom som si uplatňovala odpočítateľnú položku, v druhom nie, môže mi urobiť RZD aj zamestnávateľ, u ktorého som si odp. položku neuplatňovala, ak bude ochotný?
podľa §38 ods 2
Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, ......
Odpoveď v texte.
IvetaH
23.01.10,08:47
Evanka, dík, ale nejde mi zrazenie dane. Daň je zrazená, ale ide mi o úhradu dane. Za december mám k úhrade daň 200€ a z ročného zúčtovania vychádza vratka dane 187€. Tak sa pýtam, či môžem v januári uhradiť len rozdiel t.j. 13€ a zahrniem to do Q prehľadu za 4.štvrťrok alebo musím uhradiť 200€.
veronikasad
23.01.10,08:57
Evanka, dík, ale nejde mi zrazenie dane. Daň je zrazená, ale ide mi o úhradu dane. Za december mám k úhrade daň 200€ a z ročného zúčtovania vychádza vratka dane 187€. Tak sa pýtam, či môžem v januári uhradiť len rozdiel t.j. 13€ a zahrniem to do Q prehľadu za 4.štvrťrok alebo musím uhradiť 200€.
Neviem, či je to vyslovene v zákone niekde zakázane, ale nerobila by som to tak. Termín na podanie žiadosti o vykonanie RZD je do 15.2. nasl. kal. roku ...
Paula
23.01.10,09:28
Evanka, dík, ale nejde mi zrazenie dane. Daň je zrazená, ale ide mi o úhradu dane. Za december mám k úhrade daň 200€ a z ročného zúčtovania vychádza vratka dane 187€. Tak sa pýtam, či môžem v januári uhradiť len rozdiel t.j. 13€ a zahrniem to do Q prehľadu za 4.štvrťrok alebo musím uhradiť 200€.


Ročné zúčtovanie sa robí za predchádzajúci kal. rok. Ak ho spravíš 31.12.2009 , potom predch. kal. rok je rok 2008 ;). Mne by soft RZD za rok 2009 ani neurobil, pokiaľ si neotvorím január 2010. Nielen v Prehľade, ale aj v Hlásení by Ti nastal chaos a to v obidvoch rokoch.
vema
23.01.10,12:47
Odpoveď v texte.
Evanka ďakujem, ale tam nespomínajú potvrdenie o zdanitelnej mzde a ja sama som pracovníkom pri odchode zo zamestnania dala potvrdenie v priebehu roka a vtedy tiež boli asi ešte staré, preto sa pýtam. Neviem, či im mám poslať znova.
uct2007
23.01.10,16:06
Evanka ďakujem, ale tam nespomínajú potvrdenie o zdanitelnej mzde a ja sama som pracovníkom pri odchode zo zamestnania dala potvrdenie v priebehu roka a vtedy tiež boli asi ešte staré, preto sa pýtam. Neviem, či im mám poslať znova.

Ahoj, ja som bola 20.1. na školení k RZD, kde nám školiteľka pripomínala, aby sme potvrdenia dávali na nových tlačivách.
tiro73
26.01.10,13:12
Dobrý deň,
prosím o info z akého zákona/paragrafu vyplyva, ze ak momentálne nezamestnany poziada do 15.feb. byvaleho zamestnávatela o vykonanie zuctovania dane, tak ten
je povinny tak urobit?

Dakujem
Andyke
26.01.10,13:16
§ 38 Zákona o dani z príjmov
Ročné zúčtovanie

(1) Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.122) Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
katka50
26.01.10,13:17
Dobrý deň,
prosím o info z akého zákona/paragrafu vyplyva, ze ak momentálne nezamestnany poziada do 15.feb. byvaleho zamestnávatela o vykonanie zuctovania dane, tak ten
je povinny tak urobit?

Dakujem
Zákon 595/2003 § 38
suklova
27.01.10,13:01
Podpora z ÚP /nie sociálna dávka/ sa započítava do ročného zúčtovania?
suklova
27.01.10,13:06
Prosím môže mi niekto poradiť? Podľa mňa, ak som to teda dobre pochopila do príjmu by sa rátalo iba vtedy, ak by si chcela na neho uplatniť odpočet manželka, ale ak za neho robí ročné zúčtovanie zamestnávateľ, ten tieto príjmy nezaratáva do primu. Je to tak?
hanelie
27.01.10,13:49
áno, je to tak - dávka v nezamestnanosti /vyplácaná SP- kedysi vyplácal ÚP /sa zaratava do prijmov iba v prípade odpočtu na manžela /ku
suklova
27.01.10,13:51
Ďakujem ozaj veľmi, veľmi. :-))))
AMM
27.01.10,16:21
Vypĺňam žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania a nerozumiem bodu VI. Môžete mi vysvetliť, čo to znamená?

VI. Pri príjmoch podľa § 5 ods. 1 písm. a až g zákona, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona, ktoré vyplácal

a/ zamestnávateľ, tkroý je platiteľom dane, ktorého žiadam o vykonanie výpočtu dane, neuplatňujem - uplatňujem - uplatňujem len pri príjmoch v sume ...... postup podľa § 43 ods. 7 zákona

b/ iný zamestnávateľ, a o ktorých prikladám potvrdenia, neuplatňujem - uplatňujem - uplatňujem len pri príjmoch v sume ...... postup podľa § 43 ods. 7 zákona
timejka200
28.01.10,14:45
ak urobím ročné zúčtovanie dane zamestnancom a vyjde im preplatok resp. nedoplatok tak im to zrazím alebo vyplatím vo výplate za marec alebo apríl?

ak im zaplatím preplatky. tak potom aké tlačivo musím vyplniť danového úradu aby mi to vykompenzoval či ako sa to robí?
dakujem
Anja111
28.01.10,14:53
ak urobím ročné zúčtovanie dane zamestnancom a vyjde im preplatok resp. nedoplatok tak im to zrazím alebo vyplatím vo výplate za marec alebo apríl?

ak im zaplatím preplatky. tak potom aké tlačivo musím vyplniť danového úradu aby mi to vykompenzoval či ako sa to robí?
dakujem
ZDP
§38
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.
(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
fiesta
28.01.10,15:57
ak im zaplatím preplatky. tak potom aké tlačivo musím vyplniť danového úradu aby mi to vykompenzoval či ako sa to robí?
dakujem
Preplatky aj nedoplatky z RZD uvádzaš v Prehľade o zrazených a odvedených preddavkoch za I.Q 2010
timejka200
28.01.10,18:46
aha čiže v apríli ked budem odovzdávať tak tam a danovy urad nám vráti to čo sme preplatili zamestnancom ako preplatok?
timejka200
28.01.10,18:49
a este sa chcem spýtať k dôchodcom tam musím pýtať este nejaké tlačivá od neho myslím ak este pobera starobný dôchodok + pracuje u nás riadne.
timejka200
28.01.10,18:51
kedy si môže zamestnnec uplatniť nezdanit. časť na manžela/manželku?
drobeceva
28.01.10,18:55
kedy si môže zamestnnec uplatniť nezdanit. časť na manžela/manželku?
ak jeho príjem je menej ako 4025,70€
veronikasad
28.01.10,18:56
kedy si môže zamestnnec uplatniť nezdanit. časť na manžela/manželku?
obecne ak vlastný príjem manželky nepresiahol NČZD - platia aj výnimky pri vysokom základe dane, kedy nemá nárok na odpočet NČZD
drobeceva
28.01.10,18:57
a este sa chcem spýtať k dôchodcom tam musím pýtať este nejaké tlačivá od neho myslím ak este pobera starobný dôchodok + pracuje u nás riadne.
ak je dôchodcom celý rok, nemá nárok na NČD. Ale ak jeho dôchodok-celoročný je menej ako NČD, môže si ten rozdiel uplatniť/4025,70-výška dôchodku za 12 mesiacov/
volovskav
30.01.10,19:09
prosim vas, ako som sa docitala, tak davka v nezamestnanosti a ani nemocenska počas doby nezamestnania sa do danoveho priznania neuvadza. Ak zamestnancovi skoncil pracovny pomer, musi si spravit ročné zúčtovanie so zdravotnou poistovnou? Este som takýto prípad neriešila. Ďakujem
veronikasad
30.01.10,19:47
prosim vas, ako som sa docitala, tak davka v nezamestnanosti a ani nemocenska počas doby nezamestnania sa do danoveho priznania neuvadza. Ak zamestnancovi skoncil pracovny pomer, musi si spravit ročné zúčtovanie so zdravotnou poistovnou? Este som takýto prípad neriešila. Ďakujem
Povinnosť podať RZZP záleží od výšky príjmu u zamestnávatela ...

Dávka v nezamestnanosti ani nemocenské nie je zdanitelný príjem, neuvádza sa v DP. Obdobie evidencie na Úrade práce uvádzaš v osobitných údajoch daňovníka.
volovskav
31.01.10,08:32
hrubý príjem 3930 eur, výška odvodov na zdravotné poistenie 110,31 eur a od 1.9. 2009 vedený na Úrade práce. Aký druh tlačiva by som mala použiť?
volovskav
31.01.10,08:49
ešte by som chcela dodať, že DP spracovávam v programe Alfa.
Zamestnanec, ktorý mal príjem len zo zamestnania v trvaní 8 mesiacov za rok 2009 má nárok na zamestnaneckú prémiu, pri jej uplatnení mi však vymaže nezdanitelnú čiastku na životné poistenie. Ak som to správne pochopila, tak nezdaniteľnú čiastku na daňovníka pri výpočte uplatniť možem. Pochopila som to správne alebo nie?
uct2007
31.01.10,13:03
ešte by som chcela dodať, že DP spracovávam v programe Alfa.
Zamestnanec, ktorý mal príjem len zo zamestnania v trvaní 8 mesiacov za rok 2009 má nárok na zamestnaneckú prémiu, pri jej uplatnení mi však vymaže nezdanitelnú čiastku na životné poistenie. Ak som to správne pochopila, tak nezdaniteľnú čiastku na daňovníka pri výpočte uplatniť možem. Pochopila som to správne alebo nie?

Ja to zase chápem tak, že nárok na odpočet životného, ani účelového poistenia, ani DDS nie je.

Síce s tou DDS nie som "istý" :-)
Jozef Mihál
31.01.10,18:40
Zamestnancovi, ktorému vypočítavate zamestnaneckú prémiu, nemá zmysel odpočítavať od základu dane nezdaniteľnú časť na príspevky na DDS, US, ŽP.

Nárok na ZP je len vtedy, ak základ dane (príjmy znížené o odvody) je menší, ako 4025,70.
timejka200
01.02.10,16:09
jedna zamestnankyna u nás od 01,07,2009 je zamestnaná predtým študovala na VŠ. Kolko má nárok na nezdanit. čiastku na celú alebo len pomernú časť si môžem uplaniť v ročnom zúčtovaní?
Tamila
01.02.10,16:15
Každý daňovník má nárok na celú nezdaniteľnú časť, to znamená, že aj keď bola zamestnaná iba od 1. 7. 2009, má nárok na celú NČZD.
volovskav
01.02.10,19:49
ale nezdanitelnu čiastku na danovníka uplatniť možem, má daňovník právo uplatniť si nezdaniteľnú čiastku a zároveň zamestnaneckú prémiu? Dík
veronikasad
01.02.10,20:03
ale nezdanitelnu čiastku na danovníka uplatniť možem, má daňovník právo uplatniť si nezdaniteľnú čiastku a zároveň zamestnaneckú prémiu? Dík
NČZD skoro každý (okrem starobných dôchodcov a poberatelov "vyšších príjmov"), zamestnaneckú prémiu pri splnení všetkých podmienok.
Muška
01.02.10,20:10
má daňovník právo uplatniť si nezdaniteľnú čiastku a zároveň zamestnaneckú prémiu? Dík

Ak by si mu neuplatnila nezdaniteľnú čiastku, tak by zamestnanecká nemala význam. Veď by si mala cca 2x vyššiu daň ako je zamestnanecká prémia.
volovskav
02.02.10,05:48
Dakujem za odpovede, práve ked som to počítala, tak pri uplatnení NČZD, tak mi vychádza aj zamestnanecká prémia, že by zamestnancovi mali vrátiť. Ono, mne to tiež prichádza nelogické neuplatniť NČZD, ale radšej som sa spýtala. Som rada, že je niekto, kto vie poradiť.
volovskav
02.02.10,05:59
Ešte aby som to doplnila, DP spracovávam v Alfe. Pri výpočte a uplatnení NČ v riadku 37 danoveho priznania A mi hned zobrazí sumu NČ aj do riadku 43. Ale akonáhle zaškrtnem zamestnaneckú prémiu v r. 45a, tak mi NČ z riadku 43 zmizne.
timejka200
02.02.10,17:49
takže ak bola zamestnaná aj od 01.07.2009 a dovtedy študovala môže si uplaniť celu nezdanit. čiastku? vyjde jej dosť veľký preplatok ako som počítala je to možné asi je...
Anja111
02.02.10,17:51
takže ak bola zamestnaná aj od 01.07.2009 a dovtedy študovala môže si uplaniť celu nezdanit. čiastku? vyjde jej dosť veľký preplatok ako som počítala je to možné asi je...
Áno.
mimi
03.02.10,06:07
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na problém pri ročnom zúčtovaní dane zo závislej činnosti. Zamestnanec mal príjem za rok 2009 zo závislej činnosti, z dôvodu reštrukturalizácie spoločnosti zamestnancovi nebola vyplatená polovica poslednej mzdy za rok 2009.

Dočítala som sa, že do príjmov zo závislej činnosti je možné zahrnúť len skutočne vyplatené ( napr. za rok 2009 naneskôr do 31.1.2010) príjmy zo závislej činnosti v peňažnej aj nepeňažnej forme za rok 2009 a doplatky za minulé roky. Zdroj sa odvoláva na §5 Zákon o dani z príjmov.

Viete mi poradiť či je to naozaj pravda?

Ďakujem
hajni
03.02.10,06:45
Podpora v nezamestnanosti nie je zdaniteľný príjem, ale mám takú skúsenosť, že ak si podávaš DP sám, DÚ si to potvrdenie vyžaduje. Vraj pre skompletizovanie celého roka.
mimi
03.02.10,06:58
Po napísaní príspevku som prišla na to, že sa naozaj dávaju príjmy len vyplatené do potvrdenie - podľa § 4 ods. 3, §5 ods. 2 ZDP.

Len som zvedavá ako to dám do mzdového programu...vyrátaný hrubý príjem z čistého nevyplateného príjmu zamestnanca , ktorý nejde do potvrdenia .

Ak dám preč nevyplatený príjem zamestnancovi z potvrdenia ovplyvní mi to odvody na sociálnu a zdravotnu poisťovňu? Lebo ak nebol príjem tak by nemali byť ani odvody do poisťovni. To sa má uplne prerobiť výplatná páska spätne a následne aj výkazy do poisťovní?