MIRKA
13.09.05,20:27
Prosím o radu:

ako je to so SZČO na PN a odvodmi? platia sa odvody do ZP a SP? a čo im treba poslať? PN vznikla 12.9.05.

už dllllho som také nemala a tie zákony sa tak menia, že nestíham....
KEJKA
13.09.05,18:44
odpovedia fundovanejší, ja viem tak, že PN je dôvod na prerušenie odvodov. Od 11. kalendárneho dňa je nárok na nemocenské dávky.
liba2
13.09.05,20:09
Prosím o radu:

ako je to so SZČO na PN a odvodmi? platia sa odvody do ZP a SP? a čo im treba poslať? PN vznikla 12.9.05.Za dobu PN sa odvody neplatia. Začiatok PN treba odovzdať v Soc.poisť.
Ukončenie PN pred odovzdaním do Soc.poisť. si urob kópiu pre Zdrav.poisť.
Nepredkladá sa žiadne potvrdenie o príjme - poisťovňa všetko má.
Paula
15.09.05,06:35
Za dobu PN sa odvody neplatia. Začiatok PN treba odovzdať v Soc.poisť.
Ukončenie PN pred odovzdaním do Soc.poisť. si urob kópiu pre Zdrav.poisť.
Nepredkladá sa žiadne potvrdenie o príjme - poisťovňa všetko má.Do ZP nie je potrebné dať kópiu na začiatku PN? Dá sa "neschopenka" poslať aj poštou, alebo sa v poisťovniach vypĺňa nejaké tlačivo o prerušení odvodov?Ďakujem za info.
Jana Motyčková
15.09.05,18:34
Platenie preddavkov SZČO na ZP počas PN pozri tu :http://www.porada.sk/showpost.php?p=120622&postcount=8

Na ZP majú (mali by mať) tlačivo na nahlásenie zmeny platiteľa poistného.
hron
16.09.05,06:38
odpovedia fundovanejší, Od 11. kalendárneho dňa je nárok na nemocenské dávky.
Eeeeeeh, hadam este nie :-), ten kseft so "znizovanim" odvodov na NP este pre szco nepresiel schvalenim v parlamente.
MIRKA
16.09.05,08:20
má význam krátiť preddavky v danom mesiaci (PN), keď viem, že SZČO v ročnom zúčtovaní za rok 2005 bude ešte doplácať??? tzn. VZ za rok 2005 bude vyšší ako za rok 2004 (z ktorého platí teraz preddavky) a v RZP bude musieť rozdiel dorovnať.

dúfam, že som sa vyjadrila jasne... :-)
Jozef Mihál
16.09.05,11:20
Pozrite si pozorne príspevok na linke uvedenej v príspevku č.5 od somij. Ak nejdete na moje semináre, v stredu 21.9. čítajte SME, tam to bude tiež vysvetlené, ako je to s preddavkami na ZP (v nedeľu bude k tejto téme "Happy Hour").

Ale inak som rád, že cítite, čo sú to preddavky - je to len záloha, podobne ako SZČO platí preddavky na daň. Podstatný bude výsledok - základ dane - SZČO, ktorý skutočne dosiahne za rok 2005. Preto nemá veľký význam špiritizovať nad preddavkami - ale "chystať si peniaze" na zaplatenie poistného, ktoré si SZČO vypočíta v ročnom zúčtovaní za rok 2005.
eav77
16.09.05,11:38
Ja by som len chcela dodat, ze SZCO musi mat vsetko vyplatene - inak nema narok na vyplatenie PN.Takze si to treba skontrolovat a ked nahodou nieco chyba - rychlo doplatit.
zubo
17.09.05,05:54
Chcela by som sa spýtať, švagriná je asi rok živnostníčka, zarobí priemrne smiešnych 7000 mesačne , takže si platí iba ZP. Teraz je však tehotná a má problémy, takže by mala byť PN. Podľa mňa však nedostane nič počas PN, lebo si neplatí SP. Mám pravdu alebo sa mýlim. Jej šéfka totiž tvrdí niečo iné. Čo by bolo pre ňu najlepšie? Poraďte prosím. Ďakujem.
Jana Motyčková
17.09.05,06:56
Nie je poistená - nemá nárok na nemocenské. Mohla by uzavrieť pracovný pomer, potom by mala hneď nárok na nemocenské, nárok na materské mať nebude, bude dostávať rodičovský príspevok.
zubo
17.09.05,10:14
Ďakujem za odpovedď , myslela som si to aj ja. Je nejaký rozdiel pre ňu ak len nepôjde do práce= nebude mať príjem, alebo bude mať skutočnú PN od lekára, ak platí len 910- čiže minimum ZP. Myslím, že je to pre ňu jedno, alebo som na niečo zabudla?
Jozef Mihál
17.09.05,21:02
Ak si neplatí nemocenské poistenie, nemá nárok na nemocenské. Takže je úplne zbytočné, aby si "vybavovala" PN-ku od lekára - nielenže nemá nárok ani na nemocenské ale aj preddavky na ZP musí platiť vo výške 910 Sk mesačne.
Daska
17.09.05,21:20
A nemohla by si vybavit PN aspon aby mala mensie odvody do ZP???
Jozef Mihál
17.09.05,22:08
Ak nie je nemocensky poistená, nemá nárok na nižšie odvody do ZP. Zákon o ZP hovorí "...poberá nemocenské..." a nie "...je práceneschopná...".

Viď § 11 ods.8 písm. o).
Daska
18.09.05,06:59
Dakujem, zasa som o nieco mudrejsia, toto mi veru uslo, ale je fakt, ze vacsina mojich klientov si plati aspon tu nemocensku....
zubo
18.09.05,08:46
Ďakujem, škoda že ju nepoteším. Ono to tak býva, že ked treba platiť nechce sa nám ale potom ked je neskoro tak sme z toho nešťastný.
Jozef Mihál
18.09.05,08:58
V záujme lepšej informovanosti členov Porady prikladám príspevok pojednávajúci o tom, ako to je s platením SZČO na zdravotné poistenie počas práceneschopnosti.
Paula
18.09.05,17:18
Príklad: Som SZČO, nemám iný príjem, poistenie do SP a ZP si platím. V prípade, že budem len 10 dní PN, "musím" odniesť doklad o PN do poisťovní aj v prípade, že nič od nikoho nechcem? Ospravedlňujem sa vopred za takto formulovanú otázku a ďakujem za radu.
STRELEC
19.09.05,04:25
Príklad: Som SZČO, nemám iný príjem, poistenie do SP a ZP si platím. V prípade, že budem len 10 dní PN, "musím" odniesť doklad o PN do poisťovní aj v prípade, že nič od nikoho nechcem? Ospravedlňujem sa vopred za takto formulovanú otázku a ďakujem za radu.Radu poskytnúť neviem, ale pridám tiež otázku: Štát, fondy ... odo mňa chce Sk do koruny presne a načas. Prečo by som nemal využiť, keď mám ja niečo dostať??? Nie je to tak veľa: odovzdať kladenku, zaúčtovať príjem na účte. Tie isté Sk, čo dostanem od Soc. dostanem od klienta za oveľa viac práce. A navyše ako príjem si musím započítať aj ušetrené fondy.
tonkat
22.09.05,07:16
Szčo popri zamestnaní platí odvody do soc. poisťovne. V r. 2004 bola strata -preddavok do ZP neplatí.
1.V prípade PN dostane nemoc. dávky?
2. Počas PN nebude platiť nadalej odvody do ZP?
3. V prípade straty za rok 2005 bude mať nejaký doplatok do ZP pri ročnom zúčtovaní?

Ďakujem.
gita
22.09.05,07:46
Co ak SZČO v obdobi PN neodovzdala na ZP kladenku a neplatí ZP z tej smiešnej almužny? Tak som vedela, že nemusí platiť počas PN
tonkat
23.09.05,08:10
Szčo popri zamestnaní platí odvody do soc. poisťovne. V r. 2004 bola strata -preddavok do ZP neplatí.
1.V prípade PN dostane nemoc. dávky?
2. Počas PN nebude platiť nadalej odvody do ZP?
3. V prípade straty za rok 2005 bude mať nejaký doplatok do ZP pri ročnom zúčtovaní?

Ďakujem.
Prosím, viete mi poradiť?
Jana Motyčková
23.09.05,10:23
Szčo popri zamestnaní platí odvody do soc. poisťovne. V r. 2004 bola strata -preddavok do ZP neplatí.
1.V prípade PN dostane nemoc. dávky?
2. Počas PN nebude platiť nadalej odvody do ZP?
3. V prípade straty za rok 2005 bude mať nejaký doplatok do ZP pri ročnom zúčtovaní?

Ďakujem.1. Zrejme platí dobrovoľne nemocenské poistenie, nemocenské dávky by mal dostať ak bol v posledných dvoch rokoch aspoň 270 dní poistený (pravdepodobne bol poistený zo zamestnania)
2. Keďže v r. 2004 bola strata a zároveň je zamestnancom, jeho VZ pre preddavky na zdr. poistenie je od 1.9. nulový. Takže, či je alebo nie je PN od 1.9. preddavky na ZP (ako SZČO) neplatí.
3. Doplatok pri ročnom zúčtovaní nebude. Môže byť len ak zo zamestnania v niektorom mesiaci presiahol 43095 Sk. Skôr si myslím, že tam bude za rok 2005 preplatok, ak za január až august platil preddavky 910 Sk ako SZČO.
tonkat
01.10.05,20:26
Ďakujem pekne. Aj pánu Mihálovi za odobrenie.
zubo
29.10.05,15:58
Nie je poistená - nemá nárok na nemocenské. Mohla by uzavrieť pracovný pomer, potom by mala hneď nárok na nemocenské, nárok na materské mať nebude, bude dostávať rodičovský príspevok.
Ak by teda zrušila živnosť a zamestnala sa, potom napr. po 2 týždňoch šla na PN tak by mohla poberať nemocenskú? Čo by to stálo jej zamestnávateľa, čo by za ňu platil on? Mohol by ju zamestnať aj jej manžel- živnostník? Ide o to, že je to mladá žena ktorá sa nevedomosťou dostala do finančnej núdze,chce zrušiť živnosť a do pôrodu má 6mesiacov, takže ju asi nikto tak ľahko nezamestná. Vyzerá to tak že zostane bez koruny až do pôrodu. Poraďte!!!
Jozef Mihál
31.10.05,06:29
Zamestnanec má nárok na nemocenské od prvého dňa trvania nemocenského poistenia zamestnanca. Výška dávky sa určuje zo základu, ktorý dosiahne za uzavreté kal.mesiace zamestnania pred nástupom na PN, ak na PN nastupuje hneď prvý mesiac v zamestnaní, tak za dni v tomto mesiaci pred nástupom na PN.

Napr. ak sa zamestná dnes, tj. 31.10. a za tento deň zarobí 695 Sk (možné maximum, ako 21548/31) a od 2.11. je PN, jej denný VZ pre PN bude 695 Sk, jej denná dávka bude 55% tejto sumy, tj. 382 Sk, za mesiac PN-ky má približne 11500 Sk.

Zamestnávateľa to bude stáť odvody z tých 695 Sk plus prvých 10 dní jej vypláca náhradu mzdy pri PN, od 11-ho dňa vypláca Sociálka nemocenské.

Detaily odo mňa prosím nechcite, je tu toho na Porade dosť.
zubo
31.10.05,14:18
Ďakujem,ďakujem, ďakujem:):):)
vgabka
29.11.05,07:02
V záujme lepšej informovanosti členov Porady prikladám príspevok pojednávajúci o tom, ako to je s platením SZČO na zdravotné poistenie počas práceneschopnosti.

Prosím ešte o odpoved na jednu otázku. Uvedený materiál som si dôkladne preštudovala, ale neviem čo s tými prvými 10 dňami. Pán Mihál pri výpočtoch nezohľadňoval, či je to PN po 10. dni v mesiaci, tak ako to tu niekto uvádzal, že je potrebné brať do úvahy. Napr. ak je SZČO PN od 04.11. do 20.11.2005 koľko dní mám brať, že bola PN? Ďakujem za odpoveď.
vgabka
29.11.05,07:17
Prosím, poraďte.
Jana Motyčková
29.11.05,07:53
Pre výpočet preddavkov SZČO na ZP v mesiaci, kedy bola PN je nepodstatné, či ide o prvých 10 dní PN, alebo ďalšie dni. Pre tento účel sa obidve časti posudzujú rovnako - t.j. berie sa do úvahy celé obdobie PN.
vgabka
29.11.05,08:15
Somij, ďakujem za radu. Aj ja som si to myslela tak, ale niekto ma tu poplietol, keď uviedol v svojom príspevku, že PN sa berie až od 11. dňa v mesiaci. Nevieš mi prosím ešte poradiť ako je to s odvodmi do SP? Tiež sa krátia a aký je postup? Rovnaký ako pre ZP?
Jana Motyčková
29.11.05,08:45
Pre SP je to jednoduchšie - len sa krátia VZ za dobu PN podľa kalendárnych dní, t.j. napr. 7 dní PN v novembri VZ bude VZ mesačný / 30 x 23.