milanator
03.01.10,16:06
Zamestnávateľ mi dal výpoveď posledný deň skúšobnej doby a následne mi dal ďalšiu zmluvu, aby mi mohol predĺžiť skúšobnú dobu. Má na to právo? Môžem niečo robiť? Môže to robiť do nekonečna?
Prosím o radu. Please.
Tweety
03.01.10,15:13
Zamestnávateľ mi dal výpoveď posledný deň skúšobnej doby a následne mi dal ďalšiu zmluvu, aby mi mohol predĺžiť skúšobnú dobu. Má na to právo? Môžem niečo robiť? Môže to robiť do nekonečna?
Prosím o radu. Please.
Jeden PP sa skončil v SD a druhý začal s novou SD. Zákonník práce to nezakazuje, skončiť PP v SD sa kedykoľvek, ZP to umožňuje. Bohužiaľ, niektorí zamestnáv. si to vysvetľujú po svojom-špekulatívne.
Chobot
03.01.10,23:00
Zamestnávateľ mi dal výpoveď posledný deň skúšobnej doby a následne mi dal ďalšiu zmluvu, aby mi mohol predĺžiť skúšobnú dobu. Má na to právo? Môžem niečo robiť? Môže to robiť do nekonečna?
Prosím o radu. Please.

Bolo by to v poriadku, ako píše Tweety v prípade, keby išlo o pracovné pomery na neurčitý čas.

Pokiaľ sú to pracovné pomery na dobu určitú, tak to v poriadku nie je a zamestnávateľ porušuje ZP. Konkrétne v § 48 ods. 3 sa píše, že v takomto prípade ide o opätovne dohodnutý PP:

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

A v § 45 ods. 4 sa zakazuje dohadovať skúšobnú dobu pri opätovne dohodnutých PP na dobu určitú:

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
rennka
19.02.10,07:43
Mali sme podobny problem a pravnik nam odpovedla nasledovne:
"§ 48 Pracovný pomer na určitú dobu musí byť uzavretý za týchto podmienok:
• V pracovnej zmluve musí byť výslovne určená doba trvania pracovného pomeru a
• musí byť uzatvorený písomne
• Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát
• Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
• Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.


• Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

• Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez predchádzajúcich dôvodov, ak ide o

a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

V prípade, že zamestnávateľ zamestnáva najviac 20 zamestnancov je možné bez ďalšieho dohodnúť predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu. "
maja7
21.02.10,18:25
Ešte jedna poznámočka k skúšobnej dobe.
Musí byť uzavretá písomne a najneskôr v deň nástupu do zamestnania. Znamená to, že ak mám deň nástupu napr. 1.1. a zmluvu mi dajú podpísať 2.1. stačí, že pred svoj podpis napíšem dátum 2.1. a skúšobná doba je neplatná. Samozrejme, že ak mi dali zmluvu podpísať v decembri skúšobná doba je platná. Je to ale dvojsečná zbraň, lebo ak je tam skusená personalistka, tak potom ani ja nemôžem ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe ak by som náhodou chcela.
orientmonkey
06.03.10,15:44
velmi v kratkosi: je to v sulade so zakonom pokial ide o PP na dobu neurcitu ako bolo uz vyssie psomenute, ale priznam sa, ze o takejto praktike pocujem prvykrat.

dobra rada po rokoch skusenosti: zacni sa obzerat po novom jobe lebo toto nema buducnost
martinapb
13.03.10,06:20
Chcela by som zadať novú otázku do tejto témy: Mne sa stala taká vec, že zamestnávateľ ma prepustil dva dni po skúšobnej dobe a vo výpovedi je napísané, že pracovný pomer ukončuje v skúšobnej dobe. Oni si to vysvetlili tak, že sa mi skúšobná doba predĺžila o neplatené voľno. Pracovala som ako učiteľka a keďže hneď v prvý mesiac boli týždenné prázdniny, zamestnávateľ mi bez toho, aby to so mnou riešil nejako inak, naparil neplatené voľno. Potom mi tvrdil, že nárok na dovolenku som nemala a že inak sa to riešiť nedalo. Ďalší mesiac boli znova prázdniny a znova mi dali neplatené voľno. Síce som sa to pokúšala riešiť alikvotnou časťou dovolenky za predchádzajúci odpracovaný mesiac, ale doniesla som dovolenkový lístok až po prázdninách, tak mi ho pred očami roztrhali a zostalo mi to neplatené. Považovali by ste teda to neplatené voľno za prekážku na strane zamestnanca o ktorú sa predlžuje skúšobná doba?
wagner
13.03.10,10:06
Chcela by som zadať novú otázku do tejto témy: Mne sa stala taká vec, že zamestnávateľ ma prepustil dva dni po skúšobnej dobe a vo výpovedi je napísané, že pracovný pomer ukončuje v skúšobnej dobe. Oni si to vysvetlili tak, že sa mi skúšobná doba predĺžila o neplatené voľno. Pracovala som ako učiteľka a keďže hneď v prvý mesiac boli týždenné prázdniny, zamestnávateľ mi bez toho, aby to so mnou riešil nejako inak, naparil neplatené voľno. Potom mi tvrdil, že nárok na dovolenku som nemala a že inak sa to riešiť nedalo. Ďalší mesiac boli znova prázdniny a znova mi dali neplatené voľno. Síce som sa to pokúšala riešiť alikvotnou časťou dovolenky za predchádzajúci odpracovaný mesiac, ale doniesla som dovolenkový lístok až po prázdninách, tak mi ho pred očami roztrhali a zostalo mi to neplatené. Považovali by ste teda to neplatené voľno za prekážku na strane zamestnanca o ktorú sa predlžuje skúšobná doba?

§45 Zákonníka práce hovorí toto:
§ 45
Skúšobná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

Podľa toho je zamestnávateľ v práve a mohol Ti dať výpoveď
martinapb
13.03.10,13:50
No ja to z tohto až tak jednoznačne nevidím, že by bol zamestnávateľ v práve. Prečo by malo byť neplatené voľno, na ktorom som sa so zamestnávateľom nedohodla prekážka na mojej strane. Predsa sa to dalo vyriešiť buď náhradným voľnom (ktoré by som si nadpracovala, mala som predsa týždenne nadčasové hodiny alebo mi mohol povedať, aby som chodila do práce).
brčko
13.03.10,14:28
No ja to z tohto až tak jednoznačne nevidím, že by bol zamestnávateľ v práve. Prečo by malo byť neplatené voľno, na ktorom som sa so zamestnávateľom nedohodla prekážka na mojej strane. Predsa sa to dalo vyriešiť buď náhradným voľnom (ktoré by som si nadpracovala, mala som predsa týždenne nadčasové hodiny alebo mi mohol povedať, aby som chodila do práce).

Ak by si požiadala ty o poskytnutie neplateného volna, tak samozrejme ide o prekážku na strane zaemstnanca (Zákonník práce § 141 ods.3). Toto sa podla mna vždy robí písomne, presne tak ako pri dovolenke. Aspon ja som to tak vždy riešila.

Je však vôbec problematické určiť, za akých okolností ti mohli dať neplatené volno. Ak ťa zamestnali a nedohodli ste sa hned pri uzatvorení PP, že pokial ti nevznikne nárok na dovolenku, tak si budeš čerpať počas prázdnin neplatené volno, tak to podla mna bola prekážka na strane zamestnávatela a malo byť toto obdobie platené priemernou mzdou a nie ako neplatené volno (ZP § 142 ods.3). Ale nemám s týmto skúsenosti a hlavne v školstve, ako toto riešia. Mohli ti dať možnosť si to nadpracovať neskôr, alebo ...

Ale toto sa asi ťažko nejako dokazuje. No možno má s tým niekto skúsenosť.

Skús podať dotaz na inšpektorát práce.

Ale na druhej strane ma napadá, aby ti to nedali ako absenciu, ked si nebola v práci a nemáš o tom doklad, že si nemala prísť do práce. Ale to sa zase len tak prerobiť asi nedá v mzdách, no človek nevie ako je ktorý zamestnávatel "šikovný", ked všade chýbajú peniaze.
martinapb
14.03.10,06:45
Ja si už ani nepamätám, či nám to vôbec oznámili, pred tými prázdninami, že nám dajú neplatené. V decembri nás zobrali na zmluvy viacej učiteliek (ja som učila prvýkrát a tiež som nevedela ako sa to v školstve rieši). Od septembra sme všetci robili len na dohody a to nám tvrdili, že keď nám dajú zmluvy, tak budeme mať preplatené všetko aj prázdniny. Takže po prvej výplate s neplateným voľnom sme sa boli na to s kolegyňou pýtať a povedali nám, že to iba táto výplata bola taká trochu horšia, lebo sme nemali nárok na dovolenku. Ďalší mesiac znova prázdniny a zas nám tvrdila, že nemáme nárok na dovolenku. Až po prázdninách (a to je veľká škoda) sme si uvedomili, že za prvý odpracovaný mesiac máme nárok na alikvotnú časť dovolenky 3 dni. V dobrej vôli, že sa s ňou dohodneme sme si vypísali po prázdninách všetky kolegyne dovolenkové lístky a zamestnávateľ nám ich všetky dotrhal a ešte nám aj kraaaasne vynadal. Takže zas bolo neplatené voľno - nevyžiadané, nepodpísané.
wagner
14.03.10,10:13
Ja si už ani nepamätám, či nám to vôbec oznámili, pred tými prázdninami, že nám dajú neplatené. V decembri nás zobrali na zmluvy viacej učiteliek (ja som učila prvýkrát a tiež som nevedela ako sa to v školstve rieši). Od septembra sme všetci robili len na dohody a to nám tvrdili, že keď nám dajú zmluvy, tak budeme mať preplatené všetko aj prázdniny. Takže po prvej výplate s neplateným voľnom sme sa boli na to s kolegyňou pýtať a povedali nám, že to iba táto výplata bola taká trochu horšia, lebo sme nemali nárok na dovolenku. Ďalší mesiac znova prázdniny a zas nám tvrdila, že nemáme nárok na dovolenku. Až po prázdninách (a to je veľká škoda) sme si uvedomili, že za prvý odpracovaný mesiac máme nárok na alikvotnú časť dovolenky 3 dni. V dobrej vôli, že sa s ňou dohodneme sme si vypísali po prázdninách všetky kolegyne dovolenkové lístky a zamestnávateľ nám ich všetky dotrhal a ešte nám aj kraaaasne vynadal. Takže zas bolo neplatené voľno - nevyžiadané, nepodpísané.

Pokiaľ si to neplatené voľno nepodpísala a začneš sa v tom vŕtať, tak Ti môže dať zamestnávateľ aj absenciu. Žiaľ, je to tak a možno s tým aj zamestnávateľ počíta.
susann2
14.03.10,13:19
Ja si už ani nepamätám, či nám to vôbec oznámili, pred tými prázdninami, že nám dajú neplatené. V decembri nás zobrali na zmluvy viacej učiteliek (ja som učila prvýkrát a tiež som nevedela ako sa to v školstve rieši). Od septembra sme všetci robili len na dohody a to nám tvrdili, že keď nám dajú zmluvy, tak budeme mať preplatené všetko aj prázdniny. Takže po prvej výplate s neplateným voľnom sme sa boli na to s kolegyňou pýtať a povedali nám, že to iba táto výplata bola taká trochu horšia, lebo sme nemali nárok na dovolenku. Ďalší mesiac znova prázdniny a zas nám tvrdila, že nemáme nárok na dovolenku. Až po prázdninách (a to je veľká škoda) sme si uvedomili, že za prvý odpracovaný mesiac máme nárok na alikvotnú časť dovolenky 3 dni. V dobrej vôli, že sa s ňou dohodneme sme si vypísali po prázdninách všetky kolegyne dovolenkové lístky a zamestnávateľ nám ich všetky dotrhal a ešte nám aj kraaaasne vynadal. Takže zas bolo neplatené voľno - nevyžiadané, nepodpísané.
Neviem čo by na to povedal právnik, lebo k pochybeniu došlo na jednej i druhej strane.
1. Zamestnávateľ nemôže zamestnancovi nanútiť neplatené voľno, pri prekážkach na strane zamestnávateľa, je povinný sa riadiť § 142 zákonníka práce. Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi neplatené voľno na žiadosť zamestnanca, musí byť o tom písomný doklad, podpísaný obidvomi stranami a hlavne vopred.
2. Zamestnávateľ je povinný podľa § 47 ods. 2 zákonníka práce pri nástupe do zamestnania zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou a s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú. MSŠR vypracovalo vzorový pracovný poriadok, ja ho pripojím, kde v čl. 15 - dovolenky, okrem iného je riešený aj postup pri nedostatku dovolenky. Školy si ho väčšinou len okopírovali a doplnili podľa potreby. Predpokladám, že už nemáš možnosť pozrieť si ho v organizácii, kde si pracovala.
3. Nech je pre teba poučením do budúcnosti, že zamestnanec nemôže opustiť pracovisko bez písomné súhlasu vedúceho zamestnanca, t.j. musí mať vopred podpísanú priepustku, pracovnú cestu, dovolenku, neplatené voľno atd. Toto všetko by mal mať zamestnávateľ poriešené vo vnútorných smerniciach. V opačnom prípade to môže zamestnávateľ riešiť absenciou, resp aj zneužiť v prípade, že zamestnanca už nechce z akéhokoľvek dôvodu zamestnávať, čo predpokladám, že sa aj stalo, pretože písomnú žiadosť na neplatené voľno nemá.

Zaujímavé by bolo ešte vedieť, ako to zamestnávateľ poriešil vo vzťahu so sociálnou poisťovňou, lebo ako v prípade neplateného voľna, tak v prípade absencie si mal splniť oznamovaciu povinnosť, t.j. prerušiť poistenie.
martinapb
14.03.10,17:58
Keby som vedela, ako sa zamestnávateľ zachová, tak by som si na toto samozrejme dala oveľa väčší pozor. Vtedy ale nikto z nás netušil, že chcú na nás vyryžovať a že sa takto zachovajú. Absolútne sa s nimi nedalo nič odkomunikovať, na mzdovú otázku sa s nami proste nebavili, oni majú stále svoju pravdu.

To s tou sociálnou poisťovňou ma tiež už napadlo, pôjdem si to overiť. Ale zmenilo by sa niečo, keby som zistila, že na to obdobie neplateného voľno nám nenahlásili prerušenie poistenia?