Zdenusko
03.01.10,17:31
Rad by som otvoril temu domovy alarm.Je tu uz zopar prispevkov ohladom tejto temy no ale nic moc mi nedali.
Tak preto.
Potreboval by som domovy alarm s gsm modulom /aby mi posielal sms/ nejake tie snimace - pohybove,poziarny,unik plynu,otvorenie okna ci dveri/.
Neviem aky? Aky vyrobca? Kablove ci bezdratove?
Namontovat vlastnorucne ci nechat to na firmu?
Poprosim o vase skusenosti a alarmy ktore uz mate v prevadzke...
Dakujem:confused:
radenko
04.01.10,07:28
Riešim podobný problém, tak sa k tejto téme pripájam a čakám doporučenia. Mám naštudovaný oasis, ale neviem sa rozhodnúť.
TomasHC
04.01.10,07:43
Dal som si namontovat... Ustredna PARADOX, klasicke kablove snimace - 7ks (novostavba, takze ma kable netrapia, su pod omietkou), GSM modul. Cena aj s montazou a konfiguraciou spolu 800 EUR.
dolfort
04.01.10,09:13
Rozhodne nemontovať vlastnoručne, ale zveriť odborníkovi, ktorý jednoznačne vie čo robí, najlepšie takému čo sa tým živí. Neni sú to srandy s alarmami.
petervi
04.01.10,14:02
Rozhodne nemontovať vlastnoručne, ale zveriť odborníkovi, ktorý jednoznačne vie čo robí, najlepšie takému čo sa tým živí. Neni sú to srandy s alarmami.
Nie je to nic zloziteho.Kto je trosku technicky typ tak to zvladne v pohode.
TomasHC
04.01.10,14:18
Nie je to nic zloziteho.Kto je trosku technicky typ tak to zvladne v pohode.

Jasne ze to nie je obrovska veda, ale amater si asi celkom idealne nerozmiestni snimace. Zapojit je to malina, horsie je to s konfiguraciou. Pre mna osobne by to problem nebol, ale robil mi to kamos...
Publicum
04.01.10,15:16
Z vlastnej skusenosti odporucam OASiS...dokaze vsetko, co si napisal...momentalne ho pouzivam len ako zabezpecovacie zariadenie...v buducnosti chcem spojazdnit aj take veci ako ovladanie vonkajsieho a casti vnutorneho osvetlenia a ovladanie kotla...je to taka skladacka - zalezi na tebe, ze co potrebujes...montaz jednoznacne odporucam zverit odbornikovi...
jovanc
21.01.10,20:10
Môj švagor si dal asi pred rokom namontovať drôtový GSM alarm JABLOTRON OASIS v cene okolo 800 EUR. V tej cene bolo komplet všetko od natiahnutia káblov až po nastavenie a zaškolenie a predĺžená záruka na 5 rokov. Zatiaľ nemal žiadne problémy a je s ním spokojný. Pri výbere tiež nevedel či drôtový, alebo bezdrôtový ale ten čo mu to montoval hovoril, že keď je to novostavba je výhodnejšie dať drôtový systém a keď je to už hotový dom tak bezdrôtový. Myslí, že je istejšie keď to namontuje firma - je na to záruka a servis. Tiež rozmýšľam, že si to dám namontovať. Pokiaľ by niekto chcel môžem mu dať kontakt. Je z Trnavy.
vemak
21.01.10,23:29
aj ja mám drôtový GSM alarm JABLOTRON OASIS, bezdrôtový som nechcel kôli večnej potrebe meniť baterky, a ale to len naozaj že "vraj" tomu niekedy vadia rôzne žiarenia či vlny z iných zariadení. Ale ja som ho ešte napojil aj ta pevnú linku ťahanú v zemi, a následne v stene,pre istotu, ak by návštevník prišiel aj s rušičkou, pri ktorej GSM modul na prd.
A montáž určite firme, od toho sú tu.
Maczo
06.04.10,10:56
ohladom alarmu je na modrejstreche dost vela odbornych informacii - nie je problem to najst. V principe netreba riesit znacku, ale detektory - typy, rozlozenie a celkovu schopnost systemu pachatela odhalit este skor, ako sa bude prechadzat po dome. V dnesnej dobe montuje alarm kadejaky lampel a vysledok je potom adekvatny - neskore reakcie, pripadne ziadene, pri vypadku napajania zrazu huka pol mesta a podobne ... Vseobecne by som sa riadil nasledovnymi zasadami :

1. LICENCIA na poskytovanie technickych sluzieb na ochranu majetku a osob - bez nej ani nepokracovat v jednani
2. ZNACKA
a. firmy = kolko je firma na trhu, referencie, ...
b. ponukaneho systemu = overit si na internete vyrobcu, jeho zazemie, servis, nahradne diely a v pripade dostupnych informacii o cene aj cenove relacie. Ak najdete na eBay-i ponukany system, mozte ihned odmietnut, to su na 90% veci z Ciny, ktore nikdy nemali ziadne platne certifikaty a nie su vhodne ani do psej budy
3. CERTIFIKATY - tak ako som spomial o riadok vyssie - znacka CE zarucuje len to, ze vyrobok je v zhode s EU legislativou a moze sa bezpecne pouzivat, tzn., ze jeho pouzitim nehrozi vznik skod a zraneni a ze ani tento vyrobok nemoze generovat vplyvy, ktore by k takymto situaciam viedli. CIZE - vobec to neznamena, ze dany system aj splna poziadavky STN-EN pre elektronicku signalizaciu narusenia (resp. EZS, PSN, ...). Certifikaty na toto vydava NBU, alebo iny nezavisli institut a doklady o preskusani komponentov musia byt na poziadanie k dispozicii - ZIADAJTE ICH (pokila nejde o notoricky zname a casom overene znacky ako Jablotron, DSC, GE Security, Honeywell, Bosch, Tecnoalarm, Spelza ...)
4. NAVRH - pokial navrh pozostava iba z detektorov PIR, je to slabe riesenie. Ziadajte ochranu detektormi otvorenia (minimalne na dvere) a rozbitia skla - takto ziskate ochranu aj pocas noci (detektory PIR v noci zapnute nemozu byt, nakolko je mozne, ze budete chciet po dome volne chodit (napit sa, WC, ...)
5. ROZSIRITELNOST - ak planujete dostavbu (aj v rozsahu viac rokov), je dobre mat system, ktory je schopny obsluzit aj tieto priestory - usetrite tym buduce naklady na novu ustrenu, prenosovu cestu a veci s tym suvisiace.
6. CENA ZA PRACU - pokial je cena za pracu priliz nizka, dohodnite ZMLUVNE, ze plati zaruka a ze montaznik je povinny bezplatne riesit pripadne reklamacie po dobu 24 mesiacov. Urcite v takomto pripade nepristupujte na jednanie "bez papiera", vypomsti sa vam to. Priliz nizka cena za montaz sposobi, ze montaznik uz po jednom servise v ramci zaruky prerobil celu ciastku - a preto nebude ochotny system korektne servisovat (prestoje pri potrebe servisu mozu viest aj k ohrozeniu zivota, ak dojde k lupezi) ! Z definicie podnikania ide o cinnost, ktora generuje zisk - na toto netreba zabudat pri jednani o cene ! Nizka cena montaze moze rovnako svedcit aj o neskusenom montaznikovi, nedostatku prace, alebo o moznych dodatocnych nakladoch.
Priliz vysoka cena musi byt niecim podlozena (napr. non-stop servis, predlzena zaruka, dozivotna zaruka na prevedenie, dohlad na dialku, ...)

CENA je relativna !! Pojem drahy a lacny nemozno povazovat za velicinu, ale za subjektivne vyjadrenie pocitu z ponukanej ceny - preto sa tymito vyjadreniami neriadte a nenechajte ovplyvnit.

PRIEMERNA (netreba to brat ako zavazna) cena montaze (hruba montaz zvacsa nezahrna programovanie a zaskolenie obsluhy) je cca. 11 Eur bez DPH / hodina. Tato cena by vsak nemala podliezt 8 ...
Maczo
06.04.10,10:58
aj ja mám drôtový GSM alarm JABLOTRON OASIS, bezdrôtový som nechcel kôli večnej potrebe meniť baterky, a ale to len naozaj že "vraj" tomu niekedy vadia rôzne žiarenia či vlny z iných zariadení. Ale ja som ho ešte napojil aj ta pevnú linku ťahanú v zemi, a následne v stene,pre istotu, ak by návštevník prišiel aj s rušičkou, pri ktorej GSM modul na prd.
A montáž určite firme, od toho sú tu.
To, co sa da jednoducho zarusit najdete na made-in-china.com ... Profesionalne bezdrotove EZS nie su rusene beznymi spotrebicmi, dokazu pomerne spolahlivo fungovat aj v tesnej blizkosti vysielacov a radarov. Preto nestoja 5 eur ...
Maczo
06.04.10,11:06
aj ja mám drôtový GSM alarm JABLOTRON OASIS, bezdrôtový som nechcel kôli večnej potrebe meniť baterky, a ale to len naozaj že "vraj" tomu niekedy vadia rôzne žiarenia či vlny z iných zariadení. Ale ja som ho ešte napojil aj ta pevnú linku ťahanú v zemi, a následne v stene,pre istotu, ak by návštevník prišiel aj s rušičkou, pri ktorej GSM modul na prd.
A montáž určite firme, od toho sú tu.
ohladom rusenia - profesionalne bezdrotove zariadenia sa nedaju rusit domacimi spotrebicmi, dokonca relativne bezproblemov funguju aj v tesnej blizkosti vysielacov, ci radarov. Zariadenia, ktore sa zarusit daju su hojne ponukane roznymi silnymi odbornikmi, ktori tvrdia, ze 500 eur aj s montazou je super cena, pricom nakup materialu ma z eBay-u za 70 dolarov ... Tomu sa hovori obchod ... Takze treba vediet zvazit, kto ponuka kvalitu a kto len chce zarobit ...
vemak
06.04.10,19:00
takže máme vyjadrenie odborníka, no veď som písal že som len počul že "vraj".
lubko6394
07.04.10,04:58
Po skúsenostiach z vianoc doporučujem drôtový systém. Mám totiž Jablotron montovaný firmou, ale následne doplnaný a to už som robil ja. Takže idem na drôty a zopár bezdrôtových. Tie bezdrôtové majú okrem baterií nevýhodu v tom, že sa dajú zarušiť, dôjde k výpadku spojenia a podla nastavenia riadiacej jednotky aj k poplachu. K tomu došlo pred vianocami - zarušenie bolo každú chvíľu, poplachy, sms, takže som to musel zastaviť v softe, čo tiež nie je dobré. Zdroj rušenia som nezistil, možno sú to tie blikajúce svetielka na barákoch ... Nezávisle na tom som mal zarušený aj systém dialkového otvárania brány, kde mi dosah klesol z cca 50 m na 5m. Otvárania je už v poriadku, ale zmenu softu na hlásenie zarušenia som sa ešte neodvážil spraviť.
Maczo
07.04.10,06:23
takže máme vyjadrenie odborníka, no veď som písal že som len počul že "vraj".
Dakujem, vyjadrenie odbornika urcite ano. Nevyvraciam moznost zarusenia - ale skutocne v drvivej vacsine len u 5-korunovych systemov. Takze rozhodne nebrat ziadnu cinu ...
Maczo
07.04.10,06:34
Po skúsenostiach z vianoc doporučujem drôtový systém. Mám totiž Jablotron montovaný firmou, ale následne doplnaný a to už som robil ja. Takže idem na drôty a zopár bezdrôtových. Tie bezdrôtové majú okrem baterií nevýhodu v tom, že sa dajú zarušiť, dôjde k výpadku spojenia a podla nastavenia riadiacej jednotky aj k poplachu. K tomu došlo pred vianocami - zarušenie bolo každú chvíľu, poplachy, sms, takže som to musel zastaviť v softe, čo tiež nie je dobré. Zdroj rušenia som nezistil, možno sú to tie blikajúce svetielka na barákoch ... Nezávisle na tom som mal zarušený aj systém dialkového otvárania brány, kde mi dosah klesol z cca 50 m na 5m. Otvárania je už v poriadku, ale zmenu softu na hlásenie zarušenia som sa ešte neodvážil spraviť.
No a tu je ta chyba - DOPLNENIE SOM SI UZ ROBIL SAM ... Ak dala montazna firma svoj servisny kod, tak to neboli bohvieaky profici - lebo tym preniesli zodpovednost za zlu instalaciu na seba. V ziadnom pripade by som nerobil alarm svojpomocne a uz vonkoncom nie rozsirovanie.

Jablotron ako bezdrotove riesenie je kvalitny, dovolim si tvrdit az spickovy - co sa tyka prenosu dat aj v zarusenom prostredi a kvality spojenia. Preto je na mieste otazka, co bolo pricinou rusenia ? Najcastejsie je to pouzivanie necertifikovanych zariadeni - teda napriklad impulznych zdrojov k roznym Cinskym haraburdam, ktore dokazu generovat pomerne vysokofrekvencne rusenie. Bezny kvalitny impulzak je bezdrotovemu systemu ukradnuty, lebo pracuje na frekvenciach od 5 do 100 kHZ, zatial co konkretne bezdrot Jablotron az na 868 MHz - to je rozdiel skoro o dva rady !

Pokial je pouzity system Jablotron rady 60, tak tato este pracuje na 433 MHz, teda presne na tej istej frekvencii ako aj ovladace na brany a pod.

Treba si vsimnut, ze 868 a 433 nie je presne delitelne 2-mi, takze v pripade 868 MHz systemu (OASiS) nie je mozne zarusenie od vysielacov s frekvenciou 433 MHz a reciproko, ani Jablotronom nerusite prijimace na 433 MHz (vyplyva to z n-nasobkov nosnej frekvencie v ramci spektra).

Takze zaver : Chybu bolo treba hladat v pouzivani necertifikovanych zariadeni v okoli, pripadne mohol niekto manipulovat s rusickou signalu. Funkcia kontroly zarusenia je v novej verzii Jablotronu (spominany OASiS) osetrena tak, ze pocas vypnutej ochrany pride len SMS, sirena nehuka.

Ale rozhodne - nerobit nic v tomto fachu na vlastnu past, lebo to nie je len take jednoduche ako vyzera na pohlad v navode.
lubko6394
07.04.10,07:08
Takze zaver : Chybu bolo treba hladat v pouzivani necertifikovanych zariadeni v okoli, pripadne mohol niekto manipulovat s rusickou signalu. Funkcia kontroly zarusenia je v novej verzii Jablotronu (spominany OASiS) osetrena tak, ze pocas vypnutej ochrany pride len SMS, sirena nehuka.

Ale rozhodne - nerobit nic v tomto fachu na vlastnu past, lebo to nie je len take jednoduche ako vyzera na pohlad v navode.

Fajn, len som neprišiel na to odkiaľ mi to rušenie prichádza. Seba skorigovať môžem, ale všetkých susedov ???
Samozrejme, že najskôr som vypol pre tento druh sirénu, ale po 20 SMS bez sirény som blokol aj tie SMS, mám totiž delenú ústredňu a jeden okruh bol pod ochranou. To že som to dokončoval sám za chybu nepokladám, aspoň viem čo sa mi v systéme deje, ale uznávam, že si na to nemôže trúfnuť každý. Volať na štedrý deň technika mi tiež nepripadalo ako príliš vhodné.
Ale ten príspevok som dal len z toho dôvodu, že sa mi vidí výhodnejšie pripojenie drôtom ako možnosť náhodných poplachov, ktorých zdroj nie je jednoduché vypátrať, najmä ak sú nepravidelné.
Maczo
07.04.10,07:23
Fajn, len som neprišiel na to odkiaľ mi to rušenie prichádza. Seba skorigovať môžem, ale všetkých susedov ???
Samozrejme, že najskôr som vypol pre tento druh sirénu, ale po 20 SMS bez sirény som blokol aj tie SMS, mám totiž delenú ústredňu a jeden okruh bol pod ochranou. To že som to dokončoval sám za chybu nepokladám, aspoň viem čo sa mi v systéme deje, ale uznávam, že si na to nemôže trúfnuť každý. Volať na štedrý deň technika mi tiež nepripadalo ako príliš vhodné.
Ale ten príspevok som dal len z toho dôvodu, že sa mi vidí výhodnejšie pripojenie drôtom ako možnosť náhodných poplachov, ktorých zdroj nie je jednoduché vypátrať, najmä ak sú nepravidelné.
No vypatrat zdroj rusenia je niekedy naozaj skoro nemozne - najma ak sa to deje nepravidelne. Mohla to byt napriklad porucha na nejakom vysielaci pre bezdrotove prvky - v cudzom alarme, autoalarme, ... Moznosti je vela.

Co sa tyka drotoveho riesenia - je to jednoznacne 100% spolahlive a nie su s tym spojene ziadne dalsie starosti (baterie, spojenie, ...). Len je smutne, ze vela ludi nemysli na toto dopredu, kym sa este da kable natiahnut kamkolvek.

Ak svojpomoc funguje spolahlivo, tak budis, ale ak to robi problemy, v prvom rade sa znizuje kredit vyrobcu (lebo fuurt to huka) v ociach napr. susedov a potom celkova dovera ludi v EZS. Odborna montaz ma okrem zaruky vyhodu aj v tom, ze musi byt spravena dobre a servis musi byt poskytnuty naozaj aj v ten stedry den - aj o 19:00 ...

Zas je otazka, co je to odborna montaz - my sme preberali nejednu instalaciu, ktoru robila "firma" a to bola nie katastrofa, ale priam apokalypsa ... Takze vsetko je relativne.
KEJKA
12.05.10,16:25
toto je pre mňa tiež aktuálna téma. majú mi prísť montovať EZS, vybrala som (štatistickým vyhodnotením všetkých prečítaných príspevkov) JABLOTRON.
Kedže mám v dome klimatizáciu aj vykurovanie teplým vzduchom -nie radiátory, tak obyčajné detektory toto budu vyhodnocovať ako narušenie -laicky to tak chápem. Ponuka obsahuje
ústredňa Jablotron JA 83
akumulátor 12 V/17Ah
drôtová klávesnica JA 80E
infra snímač pohybu DSC
vonkajšia siréna DSC
akumulátor 12 V/2,2Ah
toto mám v ponuke, k tomu samozrejme montáž
a ešte bud jednoduchý GSM komunikátor, alebo GSM komunikátor Jablotron JA 80Y, rozdiel 60EUR
================================ čo ešte chýba?
čo s tými detektormi? Mám zvoliť asi drahšie, špeciálne, pri ktorých je vraj záruka bezproblémového chodu klimatizácie pri potrebnej citlivosti na vniknutie narušiteľa.
príplatok na duálny snímač pohybu je 20,- EUR bez DPH/ ks
==============
a ešte na okraj .................aký je rozdiel medzi DSC a JAblotron?
DCS sú tuším kanadské?
Maczo
12.05.10,17:27
toto je pre mňa tiež aktuálna téma. majú mi prísť montovať EZS, vybrala som (štatistickým vyhodnotením všetkých prečítaných príspevkov) JABLOTRON.
Kedže mám v dome klimatizáciu aj vykurovanie teplým vzduchom -nie radiátory, tak obyčajné detektory toto budu vyhodnocovať ako narušenie -laicky to tak chápem. Ponuka obsahuje
ústredňa Jablotron JA 83
akumulátor 12 V/17Ah
drôtová klávesnica JA 80E
infra snímač pohybu DSC
vonkajšia siréna DSC
akumulátor 12 V/2,2Ah
toto mám v ponuke, k tomu samozrejme montáž
a ešte bud jednoduchý GSM komunikátor, alebo GSM komunikátor Jablotron JA 80Y, rozdiel 60EUR
================================ čo ešte chýba?
čo s tými detektormi? Mám zvoliť asi drahšie, špeciálne, pri ktorých je vraj záruka bezproblémového chodu klimatizácie pri potrebnej citlivosti na vniknutie narušiteľa.
príplatok na duálny snímač pohybu je 20,- EUR bez DPH/ ks
==============
a ešte na okraj .................aký je rozdiel medzi DSC a JAblotron?
DCS sú tuším kanadské?
Preco Jablotron ? Ak su v podstate vsetky ostatne komponenty od DSC, tak by som urcite isiel aj do ustredne tejto znacky. DSC je system na uplne inej technickej urovni ako Jablotron - poskytuje variabilitu v nastaveniach jednotlivych vstupov/vystupov a da sa rozdelit az na 4 (8) blokov, takze v buducnosti sa da ustredna za par eur rozsirit napriklad do dalsieho dobudovaneho objektu (samostatne stojaca garaz, sopa ...)

Z DSC by som odporucal ustrednu Power 1832 a klavesnicu PK-5500. Idealne pre dom.

Detektory, ktore su vhodne aj do objektu s trvale zapnutou klimou/vzduchotechnikou/vykurovanim su PIR+MW (mikrovlna) detektory, z DSC by sa dali pouzit LC-103PIMSK, ale z praxe sa mi zda, ze nie su az take dobre ako napriklad Tecnoalarm DUALTECNO 10.
Na cenu by som v tomto pripade az tak neprihliadal - ako sa da ocenit pocit domova a vlastny zivot ?? Je to jednorazova investicia ...

Co sa tyka GSM - urcite by som isiel do "drahsej" verzie, ktora ale prenasa konkretne informacie - teda presne od ktoreho detektora poplach prisiel a pod.


A este jedna vec - NEZABUDNUT si nechat namontovat magneticky detektor otvorenia na vchodove dvere (idealne na kazde dvere a okno a garazovu branu). Radikalne to zvysuje uroven ochrany a skracuje cas na reakciu prislusnych zloziek (policia, SBS, vlastna ochrana ...)
KEJKA
12.05.10,20:20
ďakujem, mám aj inú ponuku - práve na DSC, týchto DSC bolo menej, tak som si hodnotila JABLOTRON ako rozšírenejšie.
DSC POWER1832 mi ponúkajú, k tomu aj s vysvetlivkou GECON Lite je GSM komunikátor slúžiaci na prenos dát cez GSM sieť prostredníctvom textových správ alebo hovorov.
Detektory dva druhy - obýčajný Prestige IR
a duálny PIR/MW snímač, dosah 15m, snímač "vidí" pod seba, zvýšená odolnosť, teplotná kompenzácia, počítadlo poplachov, regulácia MW dosahu, mont.výška 1.5 až 3m, prac. teplota -35° až +60°C, v cene je držiak s priechodzím kĺbom, záruka 10 rokov............
Maczo
13.05.10,05:07
ďakujem, mám aj inú ponuku - práve na DSC, týchto DSC bolo menej, tak som si hodnotila JABLOTRON ako rozšírenejšie.
DSC POWER1832 mi ponúkajú, k tomu aj s vysvetlivkou GECON Lite je GSM komunikátor slúžiaci na prenos dát cez GSM sieť prostredníctvom textových správ alebo hovorov.
Detektory dva druhy - obýčajný Prestige IR
a duálny PIR/MW snímač, dosah 15m, snímač "vidí" pod seba, zvýšená odolnosť, teplotná kompenzácia, počítadlo poplachov, regulácia MW dosahu, mont.výška 1.5 až 3m, prac. teplota -35° až +60°C, v cene je držiak s priechodzím kĺbom, záruka 10 rokov............
Pre ustrednu DSC by som neodporucil GSM Gecon Lite - nema vstup telefonnej linky, takze zo systemu sa prenesie len info o poplachu, nie presne miesto jeho vzniku (naruseny detektor). Je to lacnejsie riesenie, ale z pohladu praktickeho vyuzitia, hlavne, ak sa vezme do uvahy, ze v idealnom pripade alarm nikdy spusteny nebude, je lepsie, ak sa vie z ustredne preniest pricina poplachu - na tom sa potom da nastavit strategia obrany, resp. postupu pri dolapeni pachatela. Ako vhodnu GSM branu by som videl skor napr. VT-21. Prestige detektory od Texecom-u su ok, co sa tyka MW detektora, zaruka 10 rokov potesi.

DSC je standardne menej ponukane, lebo Jablotron vie namontovat hocijaky solik, ale DSC je narocnejsie na programovanie a celkove zostavenie ustredne, preto ho vela - hlavne ale takych druhotriednych technikov - nechce a nevie montovat.

V kazdom pripade - aj DSC aj hocijaky iny system nebude dobre fungovat, pokial nie je navrhnuty a namontovany spravne, s ohladom na vsetky rizika a mozne zdroje rusenia/falosnych poplachov. Na vsetko existuje riesenie, otazka je, kolko % "firiem" v tomto fachu tomu co robia aj skutocne rozumeju ...
KEJKA
13.05.10,08:07
ďakujem veľmi pekne,
Čo sa náročnosti týka, výsledok musí byť užívateľský pohodlný, som laik a manžel tiež. Domček je malý, EZS montujeme skôr kvôli poistke ako kvôli vyššiemu pocitu bezpečnosti.
Chcem sa spýtať - Prestige detektory od Texecom-u sú vhodne aj do klimatizovaných miestností? Sú teda lepšie resp. iné ako infra snímač pohybu DSC z prvej ponuky?
Maczo
13.05.10,11:05
Tie spominane Texecom-y nie su dualne (s mikrovlnovou castou), takze do priestoru s pohybom vzduchu by som ich asi nedaval. Pravdepodobnost, ze budu generovat falosne poplachy zavisi od vela veci - teplota pohybujuceho sa vzduchu, rychlost jeho prudenia, umiestnenie a citlivost detektora ...

Co sa tyka narocnosti obsluhy, zapinanie a vypinanie ochrany je len o zadani spravneho 4-miestneho kodu, takze na to naozaj netreba technickeho ducha. Samozrejme, system poskytuje vela dalsich moznosti, ktore sa ale lahko daju pochopit z navodu a netreba si ich pamatat.

Veta "EZS montujeme skôr kvôli poistke ako kvôli vyššiemu pocitu bezpečnosti" je dovolim si tvrdit v dnesnej dobe pomerne nerozvazna, lebo dobre navrhnuty system umozi privolat pomoc nie len pri prepadnuti, vlamani, alebo ohrozovani zlodejom, ale aj v pripade poziaru, ci nutnosti nahlej lekarskej pomoci. Moze sa zdat, ze "to sa ma netyka", ale ak raz pride k takej situacii, uz bude neskoro mysliet na to, ze sa to dalo bez stresu a lahko vyriesit pomocou EZS ... Napriklad taky infarkt alebo porazka, ci len silne krce mozu postihnut kohokolvek a ked je sam doma, tak sotva bude schopny ist pre mobil, zavolat zachranku a este im aj zmysluplne vysvetlit, co a kde sa deje ...
KEJKA
13.05.10,12:10
to sú užitočné informácie. nepodceňujem EZS, len o možnostiach zdaleka neviem dosť .

takže radšej duálne aj ked zhruba trikrát drahšie detektory.
mám rôzne ponuky, tak kombinujem na základe vašich odporúčaní
napr. táto kombinácia
PC 832 ústredňa PC1832 8-zónová ústredňa 2-bloková s LCD klávesnicou 168
BC 301 snímač ENCORE pohybový snímač
BENTELL siréna BENTELL zálohovaná vonkajšia siréna - dAL mi ju do ponuky z dôvodu, že je esteticky prijateľnejšia ako DSC.
VT21 GSM brána VT21 telefónny hlásič cez GSM prenos
Aku 12Ah jackyl zálohovací akumulátor 1
Aku 7Ah jackyl zálohovací akumulátor 7Ah
TR3 transformátor 230V/1
a k tomu tie duálne detektory. Resp. pri komunikácii mi ponúkol práve LC.... detektory, maju vraj tri stupne nastavenia a vedia nereagovať na domáce zvieratá s dostatočnou citlivosťou na človeka.
plus musí splňovať podmienku, že v buducnosti bude rozšírená na ovládač brány, resp. vonkajšieho vstupu, prípadne možnosť rozšírenia bezdrôtovej ochrany susedného objektu.
Maczo
14.05.10,05:38
JACKYL baterie nebrat !! Je jedna velmi velka varka tychto akumulatorov, ktore po velmi kratkom case jednoducho stratia kapacitu a system generuje poruchu zalozneho aku. Je to zarucna oprava, ale na co si robit starosti ... Zalohovaci akumulator ide jeden do ustredne - ak je to ustredna s viac ako 8 vstupmi, potom odporucam 17Ah, ak je len nejakych par aktivnych detektorov (potrebuju napajanie), tak staci 7Ah aj s tym, ze potiahne GSM branu.
Do sireny BentellCall ide bateria 1.2 Ah, vacsia sa nezmesti. Sirena je pekna aj vykonna, dobry vyber.

VT21 je vyborna GSM brana, moze byt, detektory ENCORE su stabilne, ale ak ma byt v priestore permanentny prievan, tak neodporucam. Ustrednu urcite PC1832, PC832 je vybehovy typ a uz som sa s nim pekne davno nestretol.

LC detektory sa mi zdaju nespolahlive (LC = Low Cost ???), su sice dizajnovo ok, ale to nestaci. Reci o imunite voci zvieratam treba brat s rezervou - sosovka v detektore len upravuje jeho snimaciu charakteristiku - nema teda vplyv na vyhodnotenie pohybu. Ak zviera vyskoci na vyssi predmet (stol, gauc), uz moze byt pre detektor "viditelne". Na toto su vhodne jedine dualne PIR detektory (2-elementove), napriklad BV-601.

DSC sa da rozsirit o bezdrotove prvky rozne, najelegantnejsie riesenie je klavesnica s bezdrotovym modulom (RFK-5500). Problem je ale v tom, ze takyto system neumoznuje bezdrotove klavesnice - ovladanie systemu v dostavanej budove bude musiet byt riesene inak. (dialkovy ovladac). Idealne je natiahnut si prazdnu trubku od ustredne niekam von na fasadu domu a v buducnosti potom lahko tadial potiahnut zbernicu do pristavaneho objektu. Lacnejsie - efektivnejsie - lepsie ...
KEJKA
17.05.10,15:51
Vdaka za všetky rady, uprednostnila som základné prvky DSC, teda ústrednu PC1832, GSM podľa pôvodného návrhu GECON Lite.
detektory.........Duálny PIR/MW snímač, dosah 15m, snímač "vidí" pod seba, zvýšená odolnosť, teplotná kompenzácia, počítadlo poplachov, regulácia MW dosahu, mont.výška 1.5 až 3m, prac. teplota -35° až +60°C, v cene je držiak s priechodzím kĺbom.

ochranu druhého objektu zabezpečíme osobitne,
diaľkové ovládanie bránky bude cez ovládač vstupnej brány - osobitný pohon.
Domček je malý, mám 7 detektorov a špecifikácia miesta narušenia nie je nutná. Chápem, ak by išlo o minimálne dvojpodlažný dom, resp. ak by bola garáž, čo nie je a nebude, alebo väčšie administratívne priestory, dielne ai.
Za daného stavu si výrazne širšie využitie VT21 neviem predstaviť.
Som rada, že som si mohla s vami tieto problémy prejsť, dúfam, že môj výber s vašou pomocou budem chváliť aj v budúcnosti.
Čo sa týka akumulátorov, ak jackyl nie, mam si vybrať aké chcem, ale vraj všetko je čína, aj tak ich treba po čase meniť, dodá mi aké si vyberiem, ale čo ja viem? Podľa mňa je to ako bateria v aute - aj sa dobíja aj sa jej kapacita postupne míňa a treba ju vymeniť.
Ak bude vyložene zlá, v rámci záruky mi ju vymení.
TomasHC
17.05.10,17:23
Akumulator doporucujem znacku YUASA :)
KEJKA
17.05.10,17:55
Akumulator doporucujem znacku YUASA :)
prosím - aký máš k tomu dôvod a výrobca JAPAN, alebo tie čína?
TomasHC
17.05.10,17:58
prosím - aký máš k tomu dôvod a kto je výrobca?

http://www.yuasabatteries.com/about.php

Pouzivaju sa v UPS (zalohovacie zdroje), alarmoch, paletovych vozikoch na elektrinu, motorkach... Pouzivali sme ich v alarmoch, este ked som pracoval pre Sensormatic (http://www.sensormatic.com).
Maczo
19.05.10,05:00
Mozem suhlasit s ThomasHC, navyse akumulator ma v case vypadku siete ustrednu a cely system drzat "na zive" min. 12 hodin (vyplyva z normy), takze podcenit jeho vyber nie je rozumne. Kedze nepracuje v cyklickom rezime, ale je permanentne udrziavany nabity, jeho kapacita pozvolna klesa a asi po 4 rokoch ho treba vymenit bez ohladu na to, ci uz system signalizuje poruchu baterie - toto je uz havarijny stav.
Maczo
19.05.10,05:10
Kejka :

Co sa toho akumulatora tyka - vymeni ho v ramci zaruky, len som upozornil na vadnu seriu, takze sa tej vymene da vopred vyhnut. Tak ako som napisal vyssie - kazdy akumulator straca kapacitu, ale konkretne spominana seria JACKYL-ov ju stratila do pol roka. To je extrem.

V principe dobry vyber komponentov - bude to spolahlivy system, len by som predsa odporucil natiahnut si prazdnu trubku od ustredne smerom von - samostatne riesenie zabezpecovacieho systemu v dalsom objekte bude inak zbytocne vyzadovat ustrednu, zalozny akumulator, sirenu a ak nebude bezdrotove prepojenie na ustrednu v dome, tak aj GSM komunikator. Len komponenty cca. 450 Eur (v pripade noveho GSM), ktore by mohli byt usetrene jednym prepojovacim kablom ... To sa myslim oplati. Potom by sa v dostavbe namontovala len klavesnica, detektory a expander - ten stoji okolo 15,50 Eur (+ krabicka).

Ako som spominal vyssie, zabezpecovaci system je schopny starat sa aj o ine funkcie ako len kontrolovat detektory. Napriklad privolanie lekarskej pomoci, poziarny poplach, ovladanie el. zariadeni na zaklade definovanych funkcii ... Informacie o tychto cinnostiach systemu sa pouzitim GSM brany GECON Lite nemaju ako dostat k uzivatelovi - ustredna v zaklade poskytuje len 2 programovatelne vystupy, pricom 1 sa pouzije na prenos aktivneho poplachu, druhy napriklad pri strate napajania - to je obzvlast dolezite ! Potom nezostava vystup na prenos spravy napr. o nahlej potrebe zdravotnej pomoci, poziarnom poplachu, poruche, sabotazi a pod. Preto som odporucal skor GSM branu so vstupom pre tel. komunikator ustredne (napriklad VT-21).
Tuto polozku este odporucam zvazit.
KEJKA
20.05.10,17:04
dnes mi namontovali EZS, systém DSC spokojnosť - zatiaľ s prevedením, zaškolením, skúškou prevádzky,
ústredňa PC1616, akumulátory DSC, detektory duálne 7ks, zálohová siréna Bentel, GSM komunikátor GECON Life.............cena spolu 660 EUR.
Sim karta cez ORANGE, paušál 1 €/mesiac,
Z osem možností som obsadila 5 čísiel na odoslanie správy o poplachu, výpadku elektriny a týždenne o stave systému.
Master kod + 2 individuálne kody z osmich.
=====================================
vdaka za všetky dobre mienené rady. Tú trubku som neťahala, ale ešte požiadam elektrikára o natiahnutie kábla kvôli bránke, zvončeku apod-toto sme naozaj nedomysleli.
Druhý objekt je samostatný dom, pôjde do prenájmu, takže bude lepšie tie EZS nezlučovať. Inak by som rozmýšľala, ak by išlo o prístavbu, garáž ap.
pokiaľ by bola v buducnosti nejaká kôlna, zahradný domček s naradím, či čo _ tak to by sme riešili bezdrôtovo.
lubko6394
21.05.10,04:39
dnes mi namontovali EZS, systém DSC spokojnosť - zatiaľ s prevedením, zaškolením, skúškou prevádzky,
ústredňa PC1616, akumulátory DSC, detektory duálne 7ks, zálohová siréna Bentel, GSM komunikátor GECON Life.............cena spolu 660 EUR.
Sim karta cez ORANGE, paušál 1 €/mesiac,
Z osem možností som obsadila 5 čísiel na odoslanie správy o poplachu, výpadku elektriny a týždenne o stave systému.
Master kod + 2 individuálne kody z osmich.
=====================================
vdaka za všetky dobre mienené rady. Tú trubku som neťahala, ale ešte požiadam elektrikára o natiahnutie kábla kvôli bránke, zvončeku apod-toto sme naozaj nedomysleli.
Druhý objekt je samostatný dom, pôjde do prenájmu, takže bude lepšie tie EZS nezlučovať. Inak by som rozmýšľala, ak by išlo o prístavbu, garáž ap.
pokiaľ by bola v buducnosti nejaká kôlna, zahradný domček s naradím, či čo _ tak to by sme riešili bezdrôtovo.

Zaujalo ma to obsadenie 5 čísel z 8. Niekto by mal mať predsa prioritu, 5 je zbytočne veľa - reagujú bud všetci, alebo sa spolieha jeden na druhého ?
Ja som si to nechal len na 1 telefón a ja rozhodnem, čo spravím, či niekomu zavolám, vyštartujem tam, pošlem zelených... A pre istotu dostávam správu aj o zaistení a odistení systému - takže viem kto odkodoval kedy... a aj mám kontrolu, či som nezabudol zakódovať. Možno ešte by to chcelo kontrolovať a hlásiť GSM signál- výpadok, zarušenie a kontrolu spojenia s detektormi.
KEJKA
21.05.10,16:05
hej, ja som si to uvedomila neskoro, že toto je blbosť, lebo tie signály idú súčasne na všetky čísla, takže priveľa. Ale sú tam zadané pri montáži-programovaní, tak som dala viac. Ak som v zahraničí, tak mobil nepoužívam, musí signál dostať aj niekto druhý. Dcéra má nočné, takýe ja môžem mať mobil vypnutý, je to na nej. takto nejako som uvažovala a doplňovala čísla. Máš pravdu mohla som dať max.3 čísla, no čo už - pri najbližšom servise to zredukujem.
Info o výpadlu elektriny mi príde-čo je tiež druh narušenia.
Tiež mi chodí správa o stave signálu, napatia.
lubko6394
24.05.10,04:41
hej, ja som si to uvedomila neskoro, že toto je blbosť, lebo tie signály idú súčasne na všetky čísla, takže priveľa. Ale sú tam zadané pri montáži-programovaní, tak som dala viac. Ak som v zahraničí, tak mobil nepoužívam, musí signál dostať aj niekto druhý. Dcéra má nočné, takýe ja môžem mať mobil vypnutý, je to na nej. takto nejako som uvažovala a doplňovala čísla. Máš pravdu mohla som dať max.3 čísla, no čo už - pri najbližšom servise to zredukujem.
Info o výpadlu elektriny mi príde-čo je tiež druh narušenia.
Tiež mi chodí správa o stave signálu, napatia.

Mobil nepoužívaš? Si aspoň na príjme? Prijaté SMS sú tuším bezplatné. Inak do menu volať/sms by si mala mať prístup ako užívateľ. Nezabudni na to od a za- kodovanie- ak koduješ diaľkovým, môže ho niekto ukradnúť...
Maczo
26.05.10,05:25
V pripade komunikatora Gecon Lite ale aj ostatnych GSM bran okrem Jablotronu (a vstavanych GSM bran inych vyrobcov) nie je mozne bez zasahu technika cisla menit. Jedina moznost je poslat komunikatoru nastavovaciu SMS, ale tym sa generuje riziko, ze jej obsah komunikator spracuje zle a cely proces odovzdania poplachovej informacie sa moze narusit. Preto radsej u samostatnych GSM bran volat servis.

Komunikacia pri poplachu prebehne na vsetky nastavene cisla len vtedy, ak nie je poplach ukonceny uzivatelom. Takze v pripade rychleho vypnutia systemu sa spravy nedorucia vsetkym nastavenym ucastnikom.

Sledovanie vypadku GSM signalu nie je dialkovo mozne - nakolko GSM signal nie je, nemoze sa komunikator "dovolat". Riesenim je vyviest vystup nastaveny ako "strata GSM" na pager alebo ako vstup pre komunikaor vyuzivajuci ine prenosove medium (tel. linka, ethernet, ...).
Maczo
26.05.10,05:31
dnes mi namontovali EZS, systém DSC spokojnosť - zatiaľ s prevedením, zaškolením, skúškou prevádzky,
ústredňa PC1616, akumulátory DSC, detektory duálne 7ks, zálohová siréna Bentel, GSM komunikátor GECON Life.............cena spolu 660 EUR.
Sim karta cez ORANGE, paušál 1 €/mesiac,
Z osem možností som obsadila 5 čísiel na odoslanie správy o poplachu, výpadku elektriny a týždenne o stave systému.
Master kod + 2 individuálne kody z osmich.
=====================================
vdaka za všetky dobre mienené rady. Tú trubku som neťahala, ale ešte požiadam elektrikára o natiahnutie kábla kvôli bránke, zvončeku apod-toto sme naozaj nedomysleli.
Druhý objekt je samostatný dom, pôjde do prenájmu, takže bude lepšie tie EZS nezlučovať. Inak by som rozmýšľala, ak by išlo o prístavbu, garáž ap.
pokiaľ by bola v buducnosti nejaká kôlna, zahradný domček s naradím, či čo _ tak to by sme riešili bezdrôtovo.
K tomu kablovaniu na "zvoncek" - prizvukovat elektrikarovi, ze trasa dom - plot MUSI byt natiahnuta zemnym kablom - napriklad SYKFE 3x2x0.5 (alebo SYKFE 4x2x0.5, pripadne zemnym FTP cat. 5e). Tieto kable su kusok drahsie, ale netreba uz pouzit ochrannu trubku, ktora aj tak nestaci v pripade pouzitia standardneho kabla, pretoze lahko casom v zemi praskne - akonahle sa cez izolaciu kabla dostane vlhkost k jednotlivym zilam, porusi sa celkova impedancna charakteristika vedenia a to casom sposobi, ze napr. video-vratnik bude mat rozhadzany obraz, zly zvuk a pod. Casom znamena aj 5 rokov - a potom kvoli tomu rozkopavat zahradu a tahat novy kabel nie je moc dobre...
KEJKA
26.05.10,13:46
Mobil nepoužívaš? Si aspoň na príjme? Prijaté SMS sú tuším bezplatné. Inak do menu volať/sms by si mala mať prístup ako užívateľ. Nezabudni na to od a za- kodovanie- ak koduješ diaľkovým, môže ho niekto ukradnúť...
mobil používam, dalsie čísla som tam dala, že ak budem v zahraničí, vtedy nepoužívam svoje číslo ale miestne, tak aby bola za mňa náhrada.
nevedela som, že mobil pošle smsku a potom aj zvoní-preto som dala aj číslo dcéry, že ked má nočnú, tak je na príjme. Pre každé číslo som mala nejaký dôvod, ale vidím, že som rozmýšlala zle.
Prijaté smsky sú bezplatné, ale platím aj za číslo alarmu-ten posiela smsky, takže 3x výpadok elektriny+3x obnovenie elektriny * 5 čisiel=30 smsiek SILA!!!!!


K tomu kablovaniu na "zvoncek" - prizvukovat elektrikarovi, ze trasa dom - plot MUSI byt natiahnuta zemnym kablom - napriklad SYKFE 3x2x0.5 (alebo SYKFE 4x2x0.5, pripadne zemnym FTP cat. 5e). Tieto kable su kusok drahsie, ale netreba uz pouzit ochrannu trubku, ktora aj tak nestaci v pripade pouzitia standardneho kabla, pretoze lahko casom v zemi praskne - akonahle sa cez izolaciu kabla dostane vlhkost k jednotlivym zilam, porusi sa celkova impedancna charakteristika vedenia a to casom sposobi, ze napr. video-vratnik bude mat rozhadzany obraz, zly zvuk a pod. Casom znamena aj 5 rokov - a potom kvoli tomu rozkopavat zahradu a tahat novy kabel nie je moc dobre...
dobrá rada, uvidím či nie po funuse. kábel by sme dali do rúry, nielen do tej tenkej chráničky, takže sa mu nič nestane. Ale vdaka za radu opýtam sa čo tam chce dať a poviem mu o tvojom návrhu.
mimotemy _ teraz chápem tvoju ss, vdaka, nie som technicky zdatna, aby som vedela o čo ide. V mojom prípade ide o maličky bungalov, tomu treba prispôsobiť požiadavky, resp. nároky.
Maczo
27.05.10,05:32
No vzhladom k tomu kablu - ak spocitame kabel + pancierova trubka, tak mame vyslednu cenu zhruba 150% ceny zemneho kabla ... Problem je, ze "silny odbornici" v danej problematike maju na sklade vacsinou len obycajne kable a tieto zemne signalove sa im nechce zhanat, pripadne ani nevedia, ze existuju. Od zaciatku roka mi volalo 5 ludi, ze im nefunguje videovratnik, ci ho nevymenime za nas produkt - ale zistili sme, ze zariadeniam nic nie je, akurat kabel je nevhodny a po tuhej zime a dazdoch jednoducho "skoncil" ...
KEJKA
27.05.10,06:25
K tomu kablovaniu na "zvoncek" - prizvukovat elektrikarovi, ze trasa dom - plot MUSI byt natiahnuta zemnym kablom - napriklad SYKFE 3x2x0.5 (alebo SYKFE 4x2x0.5, pripadne zemnym FTP cat. 5e). Tieto kable su kusok drahsie, ale netreba uz pouzit ochrannu trubku, ktora aj tak nestaci v pripade pouzitia standardneho kabla, pretoze lahko casom v zemi praskne - akonahle sa cez izolaciu kabla dostane vlhkost k jednotlivym zilam, porusi sa celkova impedancna charakteristika vedenia a to casom sposobi, ze napr. video-vratnik bude mat rozhadzany obraz, zly zvuk a pod. Casom znamena aj 5 rokov - a potom kvoli tomu rozkopavat zahradu a tahat novy kabel nie je moc dobre...


No vzhladom k tomu kablu - ak spocitame kabel + pancierova trubka, tak mame vyslednu cenu zhruba 150% ceny zemneho kabla ... Problem je, ze "silny odbornici" v danej problematike maju na sklade vacsinou len obycajne kable a tieto zemne signalove sa im nechce zhanat, pripadne ani nevedia, ze existuju. Od zaciatku roka mi volalo 5 ludi, ze im nefunguje videovratnik, ci ho nevymenime za nas produkt - ale zistili sme, ze zariadeniam nic nie je, akurat kabel je nevhodny a po tuhej zime a dazdoch jednoducho "skoncil" ...
tú trubku sme vykopali - nie je poškodená a nevdím jej využitie, takže zadara.
čo je to konkrétne "kúsok drahšie?"
zemné káble sú dnes úzky profil?
Otestujem elektrikára, ako sa mu bude chcieť-nechcieť zháňať signálové káble - aj tak ešte musí prísť kde-čo spojiť, opraviť.
lubko6394
27.05.10,06:54
No vzhladom k tomu kablu - ak spocitame kabel + pancierova trubka, tak mame vyslednu cenu zhruba 150% ceny zemneho kabla ... Problem je, ze "silny odbornici" v danej problematike maju na sklade vacsinou len obycajne kable a tieto zemne signalove sa im nechce zhanat, pripadne ani nevedia, ze existuju. Od zaciatku roka mi volalo 5 ludi, ze im nefunguje videovratnik, ci ho nevymenime za nas produkt - ale zistili sme, ze zariadeniam nic nie je, akurat kabel je nevhodny a po tuhej zime a dazdoch jednoducho "skoncil" ...

Asi si ju trocha domotal. Moje riešenie je klasický kábel + trubka. Je to drahšie ako zemné káble, ale ked niečo, tak mám šancu pretiahnuť nový kábel. Alebo dávaš zemné káble ešte do trubky ?
Maczo
27.05.10,13:17
Asi si ju trocha domotal. Moje riešenie je klasický kábel + trubka. Je to drahšie ako zemné káble, ale ked niečo, tak mám šancu pretiahnuť nový kábel. Alebo dávaš zemné káble ešte do trubky ?
Novy kabel sa da do existujucej, poohybanej a po case starej trubky zatiahnut tak obtiazne az skoro nerealne, ze to straca zmysel. Na ceste k rozvadzacu od plota stretneme minimalne 5 ohybov 90° a pri dlzke trasy viac ako 10 metrov je to skor z pekla stastie ak sa takyto husarsky kusok podari. A potom dalsia vec - naco pocitat s tym, ze sa kabel bude menit, ked sa da rovno natiahnut dobry ?? Navyse aj "seknuty" kabel sa da pomocou zalievacej sady po zospojovani bezpecne ochranit pred vodou ...
Pokial sa nepouzije videosystem, tak v principe audio na kratku vzdialenost pobezi aj na klasickom vedeni, ale je mudrejsie mat to poistene.
Maczo
27.05.10,13:24
tú trubku sme vykopali - nie je poškodená a nevdím jej využitie, takže zadara.
čo je to konkrétne "kúsok drahšie?"
zemné káble sú dnes úzky profil?
Otestujem elektrikára, ako sa mu bude chcieť-nechcieť zháňať signálové káble - aj tak ešte musí prísť kde-čo spojiť, opraviť.
Zemne kable sa praveze daju bez problemov zohnat, ale nie v kazdom obchode s elektromaterialom. Kabel SYKFE 4x2x0.6, ktory sa vyborne hodi na analogovy audio system stoji cca. 1 € bez DPH/meter. Klasicky kabel SYKFY 4x2x0.5 + chranicka priemeru 20 mm vychadza na cca. 0,7 € meter ... Ale chranicka v takej cene nezarucuje, ze nepraskne po prvej zime alebo pri betonovani plota, resp. chodnika ... Takze zemne kable rozhodne odporucam.
KEJKA
03.06.10,03:53
Zemne kable sa praveze daju bez problemov zohnat, ale nie v kazdom obchode s elektromaterialom. Kabel SYKFE 4x2x0.6, ktory sa vyborne hodi na analogovy audio system stoji cca. 1 € bez DPH/meter. Klasicky kabel SYKFY 4x2x0.5 + chranicka priemeru 20 mm vychadza na cca. 0,7 € meter ... Ale chranicka v takej cene nezarucuje, ze nepraskne po prvej zime alebo pri betonovani plota, resp. chodnika ... Takze zemne kable rozhodne odporucam.
tak som objednala zemný kábel, nie je vraj problém, akurát bude musieť prevrtat mur, trochu zasekať, našťastie fasada ešte nie je..............
Maczo
03.06.10,05:39
Dobre rozhodnutie - je lepsie mat istotu ako po rokoch badat a laborovat nad pripadnou poruchou. :cool:
pivko
05.04.11,16:27
Aka kvalita je GSM alarm Paradox? Dnes mi ho ponúkali.
tienik
05.04.11,20:32
Je to jedna z lepsich znaciek, nebal by som sa ju doporucit
leonq
06.04.11,06:28
technicka drobnost hlasice pohybu davat aspon 30 cm od okna aby nehlasili zbytocne poplachy ked sa pohybuje zaclona od tepla salajuceho z radiatorov.:)
czert11
13.02.12,20:17
Môj švagor si dal asi pred rokom namontovať drôtový GSM alarm JABLOTRON OASIS v cene okolo 800 EUR. V tej cene bolo komplet všetko od natiahnutia káblov až po nastavenie a zaškolenie a predĺžená záruka na 5 rokov. Zatiaľ nemal žiadne problémy a je s ním spokojný. Pri výbere tiež nevedel či drôtový, alebo bezdrôtový ale ten čo mu to montoval hovoril, že keď je to novostavba je výhodnejšie dať drôtový systém a keď je to už hotový dom tak bezdrôtový. Myslí, že je istejšie keď to namontuje firma - je na to záruka a servis. Tiež rozmýšľam, že si to dám namontovať. Pokiaľ by niekto chcel môžem mu dať kontakt. Je z Trnavy.


Poprosim o meno a kontakt,akurat riesim rovnaky pripad.
Dakujem
tienik
13.02.12,21:29
keby si velmi chcel, mozem pomoct aj ja :-)
Papiere na Jablotron mam a uz aj dakych par rokov skusenosti by sa naslo.
lubluc
15.02.12,10:52
tienik
co potrebuješ na to, aby si spravil cenovú ponuku.
tienik
15.02.12,11:24
tienik
co potrebuješ na to, aby si spravil cenovú ponuku.


1) miesto kde sa bude montovat + priblizny datum kedy, o aky objekt ide a jeho stav (novostavba, rekonstrukcia...)
2) o aky system mas zaujem (drot, alebo bezdrot)
3) podorysy podlazi
4) ake funkcie naviac oproti alarmu vyzadujes (poziarne hlasice, plynove, zatopove, viac klavesnic, ovladanie vykurovania, atd.) - proste co Ta napadne

Standardne navrhujem alarm z polachom na externu sirenu, internu sirenu a GSM hlasic
V bungalovoch uvazujem vacsinou jednu klavesnicu, v poschodovych dve.

Inac cim viac udajov das, tym budeme presnejsi. Samozrejme doladovat to mzeme na niekolko krat, dokonca aj dodatocne, kedze ide o modularny system.

Hod mi to kludne do mailu tienik@gmail.com
Jarka1910
26.02.12,07:51
PRE MACZO

Dobrý deň!
Čítala som vaše príspevky a vidím,že ste odborník na EZS, preto vás prosím o radu. O 2-3 týždne si budem musieť dať namontovať alarm do obchodu s detskými potrebami. Chcem si poistiť zariadenie a tovar ,no musí to byť pred tým zabezpečené certifikovaným alarmom,ktorý by mal namontovať odborník s licenciou. Ja týmto veciam vôbec nerozumiem. Jedná sa o zabezpečenie dvoch miestností(jedny vstupné dvere, 2 okná a výklad). Chcem alarm,ktorý ma nebude v noci zbytočne budiť SMS-kami a zareaguje len ak bude skutočne narušený priestor obchodu. Zavolala som si odborníka,na ktorého som našla kontakt na internete a požiadala som ho o cenovú ponuku spoľahliveho alarmu do 400€. Spravil obhliadku a navrhol mi (zatiaľ bez komunikátora kvôli cene) Jablotron OASIS : 1/ drôtový za 369€ s montážou a bezdrôtovy za 599€. Viete poradiť niečo cenovo dostupnejšie s komunikátorom?
tienik
26.02.12,09:27
no neviem, odbornik by asi alarm bez komunikatora tazko navrhol - aky by to malo v dnesnej dobe vyznam? Nehovoriac o poziadavkach normy na dva systemy varovania.
Jarka1910
26.02.12,09:39
no neviem, odbronik by asi alarm bez komunikatora tazko navrhol - aky by to malo v dnesnej dobe vyznam?

Len taký,že by bola splnená požiadavka poisťovne (poistenie majetku) a že v prípade narušenia by sa spustila sirena. On mi nedokázal navrhnúť nič do 400€ aj s komunikátorom. Môže sa niekto vyjadriť k tomuto:


DSC EZS SADA


Cena za kus (kus): 215.00€ (vrátane DPH 20 %)







Ústredňa DSC PC1616 6-16 Zón, s LED klávesnicou PC1555 + kovová skrinka + 1x 30Ah napájacie trafo + vonkajšia zálohovaná siréna + 7 Ah akumulátor + 4,2 Ah akumulátor + 4x LC-100 Infrapasívny Detektor
http://ecotradecomp.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=461&category_id=97&option=com_virtuemart&Itemid=53
tienik
26.02.12,11:25
pozor nato, ak ma byt alarm naozaj aj papierovo alarmom, tak su pozadovane dva nezavisle kanaly na oznamenie poplachu. To jest napr sirena + GSM, Alebo sirena + PCO, sirena + LAN...atd..
Urcite nestaci len nalacnejsia sirena.
A robit alarm len akoze, co ja viem ci to ma vyznam. To potom staci kupit sirenu za cca 60€, dat jej napajanie, ona kazdych 50s blikne a zvonku to na alarm vypada :-)
Jarka1910
26.02.12,11:47
Pre Tienik
Tak mne by to takto stačilo,len poisťovni nie :-).
Jarka1910
28.02.12,07:22
Odporúčali by ste EZS Verso 5 (výrobca Satel ) ???
Jarka1910
29.02.12,09:23
Poraďte mi prosím. Rozhodujem sa o dvoch EZS a neviem čo je lepšie do malého obchodu. Dostala som viac ponúk,ale chcem vybrať len z týchto dvoch:
Paradox:
Spectra SP 4000 ustredna
K10 klavesnica
VDMP3 hlas.modul
AWO 238 SK skrinka na ustredňu s trafom
Paradox PRO PIR snímač
12V/7Ah akumlátor do ustred
P50 vnut.siréna
PCS200 GSM komunikátor

alebo

DSC
DSC ústredňa 1616 + LED klávesnica
Pohybový detektor LC100
Magnetický kontakt
Napájacie trafo
Vonkajšia zálohovaná siréna
Akumulátor pre ústredňu
Akumulátor pre sirénu
GSM volač
alik1488
28.07.12,09:00
Má niekto skúsenosti s gsm alarmom Profipatrol?Konkrétne s pridaním bezdrotových senzorov a čidiel.Mne to nejako nepáruje ďalšie PIR senzory,dver.čidlá ani druhá ovládacia kľučenka nebliká vôbec.Vie niekto poradiť ako na to?Ďakujem
fetya
28.07.12,19:02
prave som dokoncil montaz a programovanie alarmu. DSC 1616, 1x lcd klavesnica, 1x led klavesnica, 7 snimacov lc100, sirena, gsm komunikator, zonovy expander, baterie, trafo. Cena cca 650, montaz, programovanie sam-zadarmo.
preto svojpomoc, lebo nebude napojene na ziadny pult, iba vola a sms-kuje mne. zapojenie je jednoduche, vsetko nakreslene, napisane. programovanie trosku trvalo dlhsie, ale tiez vsetko dobre napisane, len treba trochu rozmyslat .
xatan
24.05.13,17:28
Len tak náhodou som sa dostal k tejto debatke, ktorá tu prebieha už nejaký ten piatok.
Ako prvé by som každému dal na zamyslenie myšlienku o ktorej sa tu debatkuje, a to, na čo vám je profi alarm s neprofi výstupom akým je GSM komunikátor, ktorý vám má posielať iba sms? A vonkajšia siréna tak akurát nakrkne najbližších susedov a nie aby ich naštartovala na pomoc. Čo spravíte až tú sms dostanete, pôjdete riešiť osobne nejakých vagošov a možno aj ozbrojených? Alebo nebodaj zavoláte PZ SR? Tak buďte si istý, že tí majú na dverách napísané "pomáhať a chrániť" iba pre novinárov a nie pre svoju prácu. Tí tam totiž dorazia ako poslední.
V dobrom Vám poradím dve možnosti ktoré skompletujú váš alarm do profesionálnej úrovne:
1., ak alarm, tak napojený na PCO, nech vagošov riešia chlapci na to vycvičení a primerané akční
2., www.elektrolife.webnode.sk

Použitím oboch možností budete mať navždy kľudný spánok a pohodu mimo domu. A ako poslednú radu, nezabudnite na poriešenie protipožiarnej ochrany, moderne alarmové ústredne to zvládnu, nielen zlodej vám vie zlikvidovať majetok, či životy, ale aj oheň je sviňa! :)
pivko
24.05.13,17:40
Len tak náhodou som sa dostal k tejto debatke, ktorá tu prebieha už nejaký ten piatok.
Ako prvé by som každému dal na zamyslenie myšlienku o ktorej sa tu debatkuje, a to, na čo vám je profi alarm s neprofi výstupom akým je GSM komunikátor, ktorý vám má posielať iba sms? A vonkajšia siréna tak akurát nakrkne najbližších susedov a nie aby ich naštartovala na pomoc. Čo spravíte až tú sms dostanete, pôjdete riešiť osobne nejakých vagošov a možno aj ozbrojených? Alebo nebodaj zavoláte PZ SR? Tak buďte si istý, že tí majú na dverách napísané "pomáhať a chrániť" iba pre novinárov a nie pre svoju prácu. Tí tam totiž dorazia ako poslední.
V dobrom Vám poradím dve možnosti ktoré skompletujú váš alarm do profesionálnej úrovne:
1., ak alarm, tak napojený na PCO, nech vagošov riešia chlapci na to vycvičení a primerané akční
2., www.elektrolife.webnode.sk

Použitím oboch možností budete mať navždy kľudný spánok a pohodu mimo domu. A ako poslednú radu, nezabudnite na poriešenie protipožiarnej ochrany, moderne alarmové ústredne to zvládnu, nielen zlodej vám vie zlikvidovať majetok, či životy, ale aj oheň je sviňa! :)
A ten oheň ako chlapci poriešia? budú hliadkovať nonstop pred domom?A prečo by tam poliši nemali byť do 5 min veď musia! tak že čo ?
unisep
20.06.13,05:51
EZS robím to už vyše 22 rokov. Keď sme začínali, objekty sa pripájali viac na externú sirénu. Ku podivu reakcie občanov aj policajtov boli prekvapujúco "zásahové". Postupne však na to začali kašlať. Aj aj ten policajt (ešte pochôdzkár) prešiel radšej na inú ulicu. Zrazu sa uvoľnil pult centrálnej ochrany (PCO) štátnej polície (nie ŠTB). Napájali sme toho neúrekom. Aj poplatky boli únosné. Potom sa pár krát zmenila vláda a s ňou aj vedenie policajného zboru. A tí postupne v rámci šetrenia, alebo čoho, znepríjemňovali a znemožňovali pripájanie civilných objektov. Tak SBS-ky nakúpili pulty a poďme ho chrániť. Ceny na začiatku podobné tým štátnym pomaly ale isto začali rásť. V BA vznikol aj PCO mestskej polície (ten je dodnes). Tak sa pripájalo o sto šesť. No ale prišla "kríza". Ľudia prestali investovať do takéhoto "špásu" a neskôr už ani nemali za čo.

No a teraz je stav takýto:
- alarm? Načo!
- keď alarm, tak najlacnejší z e-shopu, alebo obchodného reťazca
- keď predsa len od firmy, tak na vlastný mobil (já už narobím porádky...)

Je to smutné!
buchač
20.06.13,07:27
Len tak náhodou som sa dostal k tejto debatke, ktorá tu prebieha už nejaký ten piatok.
Ako prvé by som každému dal na zamyslenie myšlienku o ktorej sa tu debatkuje, a to, na čo vám je profi alarm s neprofi výstupom akým je GSM komunikátor, ktorý vám má posielať iba sms? A vonkajšia siréna tak akurát nakrkne najbližších susedov a nie aby ich naštartovala na pomoc. Čo spravíte až tú sms dostanete, pôjdete riešiť osobne nejakých vagošov a možno aj ozbrojených? Alebo nebodaj zavoláte PZ SR? Tak buďte si istý, že tí majú na dverách napísané "pomáhať a chrániť" iba pre novinárov a nie pre svoju prácu. Tí tam totiž dorazia ako poslední.
V dobrom Vám poradím dve možnosti ktoré skompletujú váš alarm do profesionálnej úrovne:
1., ak alarm, tak napojený na PCO, nech vagošov riešia chlapci na to vycvičení a primerané akční
2., www.elektrolife.webnode.sk

Použitím oboch možností budete mať navždy kľudný spánok a pohodu mimo domu. A ako poslednú radu, nezabudnite na poriešenie protipožiarnej ochrany, moderne alarmové ústredne to zvládnu, nielen zlodej vám vie zlikvidovať majetok, či životy, ale aj oheň je sviňa! :)
...k bodu 1. - to sú akí ,tí vycvičení a primerane akční ???

...k SMS ohľadom avíza ...to je na trt , vtedy je už neskoro ...aj keď záleží aj od objektu ...
Ale ak by som bol doma a avízo by bliklo ????
Nuž jednám podľa § 26 , odst 2 Trestného poriadku ...t.j .

Oprávnené použitie zbrane
(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.
(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu.
To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.
reinard
20.06.13,07:31
Rozhodne nemontovať vlastnoručne, ale zveriť odborníkovi, ktorý jednoznačne vie čo robí, najlepšie takému čo sa tým živí. Neni sú to srandy s alarmami.
ja by som mal obavu dávať montovať alarm neznámemu človeku aj keby bol odborník. jednoznačne zavolať keď tak firmu ktorá má dobré recenzie
lubko6394
20.06.13,07:46
...k bodu 1. - to sú akí ,tí vycvičení a primerane akční ???

...k SMS ohľadom avíza ...to je na trt , vtedy je už neskoro ...aj keď záleží aj od objektu ...
Ale ak by som bol doma a avízo by bliklo ????
Nuž jednám podľa § 26 , odst 2 Trestného poriadku ...t.j .

Oprávnené použitie zbrane
(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.
(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu.
To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.

SMS nie je na trt. Ja pri poplachu dostávam SMS + volá. Tak isto dostávam SMS pri od- a zakódovaní a najmä na čo sa zabúda pri odpojení elektriny. Dôležité je mať sirénu, aby zlodej vedel, že ja o ňom viem. Predsa mi nič nebráni volať policajtov. A či prídu junáci alebo ja to zlodej nevie. Osobne to riešim kamerákom a alarmom. A zlodeja treba odradiť a nie naháňať.