ludmila362
13.09.05,22:24
Platiteľovi DPH z ČR (registrovanému v ČR) fakturujeme sprostredkovanie predaja jeho výrobkov v SR. Sme platitelia DPH. Provízia je vypočítaná z faktury partnera konečnému príjemcovi v CZK.
Ak fakturujeme v CZK, ako sa vyčíslí 19% DPH - v CZK alebo SKK prepočtom cez nejaký kurz. V zákone o DPH som čítala, že zahraničný partner sa môže tu registrovať a DPH mu vrátia - ale preukazuje sa fakturami s DPH v SKK.
Ako to je?
Petronela
14.09.05,12:45
Pri vystavovaní faktúr v zahraničnej mene musí byť dph vyčíslená v Sk t.j. prepočítaná kurzom NBS v deň dodania
Vladimír Ozimý
26.10.05,13:04
NO dobry den prajem...mna by zasa zaujimalo ako to je ked sme sprostredkovali českej firme nakup ich vyrobkov švedskou firmou potrebujem vystavit proviznu fakturu vystavujem ju bez ci s dph....ja si myslim ze bez ale mozem sa mylit...dakujem za radu
Monika1
26.10.05,13:12
Pozri Zákon o DPH § 16 ods. 6.
Vladimír Ozimý
26.10.05,13:25
no dobre miesto dodania sluzby je česká republika to znamena že dochádza k samozdaneniu?
jamajka
26.10.05,20:54
NO dobry den prajem...mna by zasa zaujimalo ako to je ked sme sprostredkovali českej firme nakup ich vyrobkov švedskou firmou potrebujem vystavit proviznu fakturu vystavujem ju bez ci s dph....ja si myslim ze bez ale mozem sa mylit...dakujem za radu
Miesto dodania je ČR, faktúru vystavte bez DPH, nezabudnite na čarovnú formulku "oslobodené od DPH podľa § 16). Odberateľ v ČR je povinný si ju samozdaniť.
misurka
27.10.05,04:53
Chcela by som sa tiež spýtať niečo ohľadom DPH pri službách do EU.

Mojou službou(plátca DPH v SR) je spracovanie dodaného materiálu(tento je dodaný len na základe dod. listu, čiže nestáva sa mojím majetkom). Odberateľom je osoba identifikovaná pre DPH v Belgicku, takto opracovaný materiál opúšťa hranice SR, je dodaný do Belgicka. Fakturujem službu bez DPH to je mi jasné, ale nemôžem nájsť v zákone o DPH §, na kt. by som sa na fakture odvolala. Máte niekto podobné služby, ako to robíte. Mne to jednoducho vychádza tak, že sa to neuvádza ani do DP DPH, že je to úplne mimo DPH. Poraďte, prosím!!!

Pri dodávkach tovaru - výrobkov mi je jasné, že vychádzam z § 43, ale čo keď ide o dodávku takýchto služieb???
ecuch
27.10.05,06:07
§ 16 ods. 7. Miesto dodania služieb, ktorými sú ..práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonávajú pre odberateľa s IĆ DPH v inom ČŠ , je ten ČŠ. (voľne preslohované)
misurka
27.10.05,06:17
To zn. že spracovanie, prepracovanie akéhokoľvek materiálu je myslené ako prácou na hnuteľnom hmotnom majetku? Nie je materiál náhodou obežným majetkom? Myslím, že prácou na hnuteľ. majetku by bola oprava nejakého stroja al. zariadenia, ale nie spracovanie materiálu, či sa mýlim? Do DP DPH mi to však nevchádza, pretože nevidím v DP riadok, kde by sa takéto služby udávali.
QUOTE=ecuch]§ 16 ods. 7. Miesto dodania služieb, ktorými sú ..práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonávajú pre odberateľa s IĆ DPH v inom ČŠ , je ten ČŠ. (voľne preslohované)[/QUOTE]
ecuch
27.10.05,08:58
Myslím si, že pri zákone o DPH treba zabudnúť na definície majetku z pohľadu účtovného. Hmotným majetkom na účely zákona o DPH je napr. aj elektrina.
A keďže miesto plnenia je v tomto prípade zahraničie, nie je to predmetom slovenskej dane a teda neuvádza sa to v daňovom priznaní.
misurka
27.10.05,09:12
Dakujem pekne za odpoved!!

Myslím si, že pri zákone o DPH treba zabudnúť na definície majetku z pohľadu účtovného. Hmotným majetkom na účely zákona o DPH je napr. aj elektrina.
A keďže miesto plnenia je v tomto prípade zahraničie, nie je to predmetom slovenskej dane a teda neuvádza sa to v daňovom priznaní.
Jana Acsová
29.10.05,17:39
Mojou službou(plátca DPH v SR) je spracovanie dodaného materiálu(tento je dodaný len na základe dod. listu, čiže nestáva sa mojím majetkom). Odberateľom je osoba identifikovaná pre DPH v Belgicku, takto opracovaný materiál opúšťa hranice SR, je dodaný do Belgicka.
Službami podľa § 16 ods.7 možno rozumieť aj:

- opravu tovaru,
- údržbu,
- spracovanie,
- úpravu,
- zdokonalenie,
- obnovenie,
- renováciu,
- kontrolu,
- prehliadku,
- balenie a podobné služby.

Na faktúre vystavenej podľa § 73 uviesť odvolávku na príslušný § 16 ods. 7 ZDPH.
ecuch
31.10.05,12:25
Nepochopila som, nestrácam však úsmev z tváre, veď všetko chce svoj čas. I napriek tomu by som bola vďačná za bližšie vysvetlenie.
Jana Acsová
31.10.05,18:14
Mali ste pravdu. Hmotný majetok patrí pod "tovar", ktorý som ja zovšeobecnila (v súvislosti s definíciou služby a dvoma typmi dodávok pre účely DPH). Vy ste vychádzali z § 8 ods. 1 pím. a) a vami uvádzané východiská hmotného majetku pre účely DPH sú správne.