camozzi
04.01.10,02:11
Zdravim vsetkych. Moj problem sa tyka autorskeho zakona.
Natrafil som na firmu, ktora poskytuje tvorbu internetovych obchodov. Tak ako mnoho dalsich firiem ma svoje portfolio rozdelene na niekolko casti (zaklad, plus, maxi...). Po zhliadnuti administrativnej casti ich rieseni som zistil, ze ide o upravenu verziu znameho a oblubeneho freeware riesenia Zencart. Upraveneho v tom zmysle, ze loga Zencartu su nahradene logom ich firmy. Original Zencart a jeho muduly stoji radovo desiatky eur, ale oni si pytaju za svoje "riesenie" tisicky eur.
Zatial co som si prezrel licencnu zmluvu Zencartu, tak ten je sice mozne dalej upravovat a sirit, ale nezda sa mi aby sa to mohlo sirit pod vlastnou znackou a poskytovat na to zaruku a za take peniaze.
Popravde mam od nich to riesenie. Vtedy ked som to objednaval som netusil, ze je to postavene na freeware aplikacii, nakolko ma na to nikto z danej firmy neupozornil a prisiel som na to prakticky nahodou ked som porovnaval ine riesenia. Teraz stratil obchod na hodnote, pretoze kazdy skusenejsi obchodnik pri pripadnom predaji e-shopu Zencart spozna. E-shopy postavene na tomto systeme sa predavaju podstatne lacnejsie, aj ked system je podla mna celkom dobry.
Moje otazky teda su:
1. Mozem odstupit od zmluvy s tym, ze som bol uvedeny do omylu a boli mi zatajene dolezite skutocnosti?
2. Moze dana firma predavat freeware licenciu Zencartu? Nehovorim o poplatku za instalaciu.

Pred tym ako to dam mojej advokatke by ma zaujimal hlas ludu. Dakujem vsetkym za odpovede.
Petra Nová
04.01.10,16:25
Zdravim vsetkych. Moj problem sa tyka autorskeho zakona.
Natrafil som na firmu, ktora poskytuje tvorbu internetovych obchodov.

Moje otazky teda su:
1. Mozem odstupit od zmluvy s tym, ze som bol uvedeny do omylu a boli mi zatajene dolezite skutocnosti?
2. Moze dana firma predavat freeware licenciu Zencartu? Nehovorim o poplatku za instalaciu.

Pred tym ako to dam mojej advokatke by ma zaujimal hlas ludu. Dakujem vsetkym za odpovede.

Tak tu je jeden hlas ľudu.:)
Vychádzam z toho, že tá zmluva, od ktorej chceš odstúpiť, je uzavretá podľa Obchod. zákonníka. Takže k Tvojim otázkam:

1. Mal by si si premyslieť, či chceš odtúpiť od zmluvy alebo tvrdiť, že zmluva je neplatná pre omyl. Sú to dve rozdielne veci.
Odstúpiť od zmluvy možno vtedy, keď je to v zmluve dohodnuté alebo to umožňuje Obchodný zákonník alebo iný zákon.
Ak zmluva bola uzavretá v omyle, potom sa od takejto zmluvy neodstupuje . Takáto zmluva je relatívne neplatná podľa § 40a Obč. zákonníka a tejto neplatnosti sa musíš dovolať u druhého účastníka zmluvy. Právo dovolať sa relatívnej neplatnosti zmluvy sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej premlčacej lehote.
Takže to rozlíšenie , či odstúpiť od zmluvy alebo dovolať sa jej neplatnosti z dôvodu omylu, je dôležité pre to, aký žalobný petit sa má uplatniť v žalobe.

2. Sám nevieš, či daná firma môže predávať freeware licenciu Zencartu. A to by si sa naisto mohol dozvedieť len u jedného alebo druhého. Nepredpokladám totiž, žeby niekto z Porady mal o tom vedomosť, na ktorú by si sa mohol spoľahnúť. Okrem toho asi nie je jednoduché tvrdiť a dokázať, že ide o ten istý produkt.


Názor na úspešnosť sporu:
Veľmi problematické dokázať omyl alebo iný dôvod neplatnosti zmluvy. Výsledok je preto veľmi neistý. Škoda investovať čas a ďalšie peniaze. Jedine ak vziať si z toho poučenie.
Flinstone
04.01.10,16:44
ešte máš možnosť napísať výrobcovi Zencartu, a ak to je v rozpore s licenciou, ich právnici si zgustnú, prípadne dať podnet BSA
http://www.bsa.org/country/Anti-Piracy.aspx
camozzi
04.01.10,17:16
Keby som vedel, ze ide v podstate o Zencart, tak by som to neobjednaval, nakolko som nehladal freewarove roesenie, ale komercny software. Dokazat, ze ide o upraveny Zencart nie je az taky problem. Ak porovnam Zencart a moje riesenie, tak su v podstate navlas rovnake, len ine su farby a na miesto loga Zencart je logo danej firmy. Je to ako tuning auta - aj ked ho upravite neviem ako, stale to bude ten isty povodny model.
Kontaktoval som Zencart na Slovensku, Cechach a aj priamo vydavatela. Zatial sa vyjadril len Zencart SK a to v zmysle, ze je mozny dalsi predaj, ale musi byt uvedene, ze ide o Zencart. To v mojom pripade nebolo. Obchod funguje rok. Mozno si poviete, ze co chcem, ked mam funkcny obchod, ktory zaraba. Ano, ale kupil som macku vo vreci a nachytal som sa.