n.hanus
04.01.10,07:11
Dobrý deň, potrebovala by som radu. Ide o moju sesternicu. Tá má živnosť, ale posledné obdobie (asi rok) odvody žiadne neplatila. Neviem, či živnosť pozastavila alebo nie :-( Problém je, že je tehotná a teraz nevie, ako to bude s rodičovským príspevkom. Viete niekto, či je možné odvody spätne napr. za 6 mesiacov doplatiť? Veľmi pekne ďakujem, Naďa
Manual
04.01.10,06:14
Spätne sa doplatiť nedá.
Doplňam: ak bola odhlásená zo SP a chce si to doplatiť kvôli materskej, tak to sa nedá. Otázku som chápal v tomto zmysle
andreaS
04.01.10,06:23
ak mala povinnost platit do SP (je prihlasena ako SZCO alebo jej povinnost zo zakona zanikla, ale nedohlasila sa) alebo ak sa predtym prihlasila dobrovolne, ked povinnost nemala, tak poistne doplatit musi aj tak...

aky vplyv to bude mat na rodicovsky netusim, necham odpoved na tych, co sa tomu rozumeju...
Rakova
04.01.10,07:13
Ak nemala pozastavenú živnosť a na SP bola normálne zaregistrovaná ako SZČO, tak to bude musieť doplatiť. Ak bola odhlásená, tak sa to spätne nedá. Pred nástupom na Mat.dov. musí mať uhradené 270 dní nemocenské poistenie, aby mala nárok.
veronikasad
04.01.10,07:54
Dobrý deň, potrebovala by som radu. Ide o moju sesternicu. Tá má živnosť, ale posledné obdobie (asi rok) odvody žiadne neplatila. Neviem, či živnosť pozastavila alebo nie :-( Problém je, že je tehotná a teraz nevie, ako to bude s rodičovským príspevkom. Viete niekto, či je možné odvody spätne napr. za 6 mesiacov doplatiť? Veľmi pekne ďakujem, Naďa
Aby jej vznikol nárok na materské zo SP, musí byť nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch (píšeš, že odvody neplatila asi rok - čo bolo predtým?). Ak jej to do nástupu na materskú vyjde, môže sa teraz prihlásiť v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Ak je nástup na MD menej ako 26 týždňov, materskú dostane z minima, ale po 26 týždňoch bude mať nárok na zvýšený RP do 2 rokov veku dieťaťa. Počas poberania materského DNP neplatí, nemusí ho zrušiť.
n.hanus
04.01.10,11:12
Ďakujem vám za odpovede. Áno, tiež som našla, že rozhodujúce je, či mala platené nemocenské poistenie za 270 dní v posledných dvoch rokoch. Toto neviem, preto jej to takto odovzdám. Nech si to zistí alebo teda nech sa zorientuje, ako to mala s odvodmi v posledných 2 rokoch. Ešte raz vďaka vám všetkým :)