ata
14.09.05,07:15
Dobré ránko poraďáci!
Neviem ako ďalej.Manžel má živnosť popri zamestnaní.Súčastne je projektantom a súčastbe poskytuje ubytovacie služby.Vlastníkom nehnuteľnosti v ktorej ubytovávame je moja mama aj ja ,rovnakým 1/2 podielom.Prosím Vás ,môžem vyhotoviť zmluvu o prenájme nehnuť.medzi mojim manželom ako živnostníkom a majiteľkami nehnuteľnosti.Ide o to ako si uplatniť aspon časť nákladov.Zmluva musí byť uzatvorená u notara. Ďakujem! Ata!:mee:
Fany
14.09.05,05:24
No myslím že môže, ale musí byť priamo v tej zmluve uvedené, že majiteľky súhlasia s tým, že prenajímateľ bude budovu ďalej prenajímať iným osobám. Potom pozor na odplaty za prenájom, keďže ste blízki ľudia (aspoň myslím). A prečo nemôžeš rovno prenajímať ty? Veď na to nemusíš mať živnosť.
Johanka
14.09.05,05:27
Pre nájdenie správneho riešenia treba doplniť či sa jedná o "čistý" prenájom alebo sa poskytujú nájomníkom aj nejaké služby (pranie, raňajky, upratovanie ...).
ata
14.09.05,05:28
Ide v podstate o monterov jednej veľkej firmy na obdobie jedneho roka,no a oni samokzrejme potrebujú faktúrky .
ata
14.09.05,05:33
Johanka ,ďakujem aj tebe ,že si si našla čas na moju tému.
Poskytujeme montérom iba ubytovacie služby.Variť im nemôžeme ,lebo by sme museli splňať prísne kritéria hygieny,čo sa týka výšok a vôbec celkového priestoru užívaného na prípravu stravy.
Johanka
14.09.05,06:02
Pri čistom prenájme nepotrebuješ živnosť, ide o príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov, takže to nemusíte preháňať cez manžela.
ata
14.09.05,16:58
To my je jasné ,ale ako im ja môžem vystaviť faktúru,keď som FO,preto vlastne tá kombinácia s manželom živnostníkom.
Johanka
14.09.05,17:14
Nevystavíš im faktúru.Pre nich bude účtovným dokladom nájomná zmluva a potvrdenie o prevzatí nájomného alebo ak budú platiť prevodom z bežného účtu, tak výpis z účtu.
ata
14.09.05,18:26
Ďakujem Vám kolegynky, ešte že vás mám.
Tak to teda skúsim podľa vašich rád ,dúfam že nebudú mať voči tomu výhrady.
A mňa hádam tiež nezoberie exekútor aj s papiermi ,keď som si nechala poradiť skúsenými hlavičkami.A je to!Dneska spím!Dobrú nôcku aj Vám!
babenko1
14.09.05,19:04
Určite ťa nezoberie exekútor. Robí sa to tak bežne.
ata
15.09.05,16:31
Ja len budem ticho dúfať ,že sa tak nestane!
ata
06.11.05,19:56
Keďže nájomníci trvali na mesačných faktúrach,museli sme živnosť rozšíriť aj o ubytovacie služby,no a ja neviem ako to má teraz vyzerať v pokladni,ako to bude s príjmami a výdavkami ,keď sa vlastne jedná o živnosť viacerých činností.
ondrejvla
06.11.05,20:19
Keďže nájomníci trvali na mesačných faktúrach,museli sme živnosť rozšíriť aj o ubytovacie služby,no a ja neviem ako to má teraz vyzerať v pokladni,ako to bude s príjmami a výdavkami ,keď sa vlastne jedná o živnosť viacerých činností.
Ata, vôbec nevadí, že sa jedná o živnosť viacerých činností, hlavná pokladnica je len jedna. Alebo to účtuješ cez ERP? V tom prípade len podľa knihy tržieb prevod do hlavnej pokladne.
Ahá, teraz som zbadala, že je to na základe fakturácie, no tak mu dáš PPD o úhrade faktúry a zaúčtuješ do PD.
ata
07.11.05,08:07
Ďakujem Ti Ondrejvla,že si si našla voľnú chvíľu o takej pokročilej hodine a ešte k tomu v sviatočný večer čas ,na môj problém. Takže ,ak som správne pochopila,v mojom prípade je to: spoločné účto....,spoločná pokladňa,spoločný BÚ.Pre individuálnu potrebu si to môžem účtovať ešte raz osobitne /kôli prehľadnosti príjmov a výdavkov jednotlivých činností?Uvažujem správne?
helas
07.11.05,10:19
Ata, účtovať ešte raz to nemusiš, len si niekde eviduj a keď účtuješ v PÚ

tak to možeš rozlíšiť analyticky, moj názor.
abel
12.11.05,19:03
Keďže nájomníci trvali na mesačných faktúrach,museli sme živnosť rozšíriť aj o ubytovacie služby,no a ja neviem ako to má teraz vyzerať v pokladni,ako to bude s príjmami a výdavkami ,keď sa vlastne jedná o živnosť viacerých činností.
Ata vychádza mi z toho že ste to predsa len nechali na toho manžela a nie na teba a mamu. Neviem či je to najlepšie riešenie. Z hľadiska dane by bolo určite lepšie keby ste si prijem delili s mamou napoly. Ak manžel nie je platcom DPH, kvôli tomuto by mohol prekročiť obrat a musel by sa stať platcom. Ak je platcom a prenajíma to bez dane, musí počítať koeficient. Pre nájomníkov musí určite postačovať zmluva medzi tebou a mamou na jednej strane a medzi nájomníkmi na strane druhej a potom mesačne len doklad o zaplatení nájmu /to je jedno či cez účet alebo v hotovosti/. Vy sa prihláste na Daňovom úrade, pridelia Vám DIČ a keby boli nájomníci ozaj takí magori, tak im budeš ty s mamou robiť aj tie faktúry.
abel
12.11.05,19:35
A v akom chlieviku sme to zaradené? mimotemy
Richard
13.11.05,09:39
presunuté .-)
ata
14.11.05,10:10
Ďakujem Vám všetkým ,že my pomáhate vyriešiť tento môj problém.Keďže manželova živnosť už je rozšírená aj o ubytovanie,ešte sa my vynára jedna otázka k tejto téme.Či si môže uplatniť ,pri prijme z prenájmu ubytov.priestorov,skutočné výdavky aj FO,ktorá prevádzala drobné úpravy na prenajatom majetku. §6 odst.11 síce otom hovorí ,ale potrebujem to odobriť skúsenejšími.... Ata s Vašou radou ráta!
ata
21.11.05,10:34
žeby sa nikto s takýmto prípadom nestretol?
ata
21.11.05,12:05
haloó,neviete poradiť ako to je s tými výdavkami?
somturada
10.02.06,10:21
daj si to do zmluvy o prenájme a potom je to možné :-)