tuska80
23.08.10,13:06
OK, ďakujem za info.
SZČo som len od roku 2009 a stále sa dozvedám niečo nové... Som zvedavá, čo ma ešte prekvapí....

Utekááááááám, díííík.
veronikasad
23.08.10,11:07
OK, ďakujem za info.
SZČo som len od roku 2009 a stále sa dozvedám niečo nové... Som zvedavá, čo ma ešte prekvapí....

Utekááááááám, díííík.
vyplniť si ho môžeš doma, prilož k nemu kopiu živ.listu

http://www.socpoist.sk/ext_dok-registracny-list-fo---pocitacpdf/20701c
tuska80
23.08.10,11:12
Ďakujem za pomoc, naozaj. Ste úplne úžasní.
Takže mi stačí vyplniť ten formulár a doložiť kópiu ŽL a to je všetko.
Nokerla
20.09.10,17:27
Zdravím,

spytam sa pre niekoho trivialnu otazku :(

Ak platim riadne pistne do soc. poist. ako to zauctujem? Som SZČO + platca DPH.

Ďakujem za odpoved.
Anja111
20.09.10,17:30
Zdravím,

spytam sa pre niekoho trivialnu otazku :(

Ak platim riadne pistne do soc. poist. ako to zauctujem? Som SZČO + platca DPH.

Ďakujem za odpoved.
Zaúčtuješ ako "platby do fondov".
veronikasad
20.09.10,17:56
Zdravím,

spytam sa pre niekoho trivialnu otazku :(

Ak platim riadne pistne do soc. poist. ako to zauctujem? Som SZČO + platca DPH.

Ďakujem za odpoved.
ako súvisia platby poistného (odvody) s DPH ?
Nokerla
20.09.10,21:35
pre istotu som to napisal aj ked som predpokladal ze nijako nesuvisia.......ale v tomto state by ma ani to neprekvapilo ak by suviseli.

dakujem za odpovede.
tibor1000
22.09.10,16:50
Dobrý večer,
prosím Vás, neviete koľko môže mať živnostník príjem v r.2010,aby nebol povinný prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne a platiť odvody?
ďakujem moc
Anja111
23.09.10,05:13
Dobrý večer,
prosím Vás, neviete koľko môže mať živnostník príjem v r.2010,aby nebol povinný prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne a platiť odvody?
ďakujem moc
Do 3834,96 €.
tibor1000
23.09.10,13:21
Do 3834,96 €.

dakujem
to je príjem za obdobie 1.1:2010 až 31.12.2010?
Andyke
23.09.10,19:17
Ak prekročí príjem 3 948,84 € za rok 2010 (= hranica pre povinné poistenie SZČO od 1.júla 2011, resp. 1.októbra 2011)
tibor1000
24.09.10,15:48
Ak prekročí príjem 3 948,84 € za rok 2010 (= hranica pre povinné poistenie SZČO od 1.júla 2011, resp. 1.októbra 2011)

ďakujem pekne andyke
tibusik
27.09.10,04:52
Prosim o info, som student + SZCO. Aku sumu zarobku za rok 2010 nesmiem prekrocit, aby som nemusel platit do zdravotnej poistovne (za studenta plati stat). Pri akej sume musim platit do socialnej poistovni ? Vdaka Juri
Mariana42
28.09.10,05:16
Do 3834,96 €.

Dobrý deň, prosím Vás ako je to v tom prípade ak:
jedná sa o zamestnanca, ktorý je aj SZČO. Za rok 2009 od 1.7.2010 nie je povinný platiť odvody /v roku 2009 ako SZČO nemal príjem./
V tomto roku zo zamestnania má príjem mesačne 800 € a z podnikania zatiaľ má 1500€ .
Minimum sa počíta takto? : 800x12= 9600 + 1500 z podnikania


Príjem na základe kt. sa určuje, či musí alebo nemusí platiť odvody je 11 100€
alebo len 1500€??

ĎAkujem :))
Anja111
28.09.10,05:37
Dobrý deň, prosím Vás ako je to v tom prípade ak:
jedná sa o zamestnanca, ktorý je aj SZČO. Za rok 2009 od 1.7.2010 nie je povinný platiť odvody /v roku 2009 ako SZČO nemal príjem./
V tomto roku zo zamestnania má príjem mesačne 800 € a z podnikania zatiaľ má 1500€ .
Minimum sa počíta takto? : 800x12= 9600 + 1500 z podnikania


Príjem na základe kt. sa určuje, či musí alebo nemusí platiť odvody je 11 100€
alebo len 1500€??

ĎAkujem :))
V tomto prípade je to príjem 1500 €. Berie sa do úvahy len príjem z podnikania SZČO. Príjem zo zamestnania nie.
Mariana42
28.09.10,05:48
Ďakujem pekne !!!
tibusik
28.09.10,10:52
Za rok 2009 bola hranica zarobku pre odvody do zdravotnej poistovne 2292,84 Eur ( mesačne 191,07 Eur ). Hm,.. kolko to bude za tento rok ? vdaka J
Andyke
28.09.10,17:40
Prosim o info, som student + SZCO. Aku sumu zarobku za rok 2010 nesmiem prekrocit, aby som nemusel platit do zdravotnej poistovne (za studenta plati stat). Pri akej sume musim platit do socialnej poistovni ? Vdaka Juri

Sociálna poisťovňa : Ak prekročíš príjem 3 948,84 € za rok 2010.
Pozor príjem !!! a nie základ dane. (viď môj príspevok č. 261)

http://www.porada.sk/ />

ZP :

Ak Ti v

VZ = Základ dane z príjmov FO +výdavky na zdrav.poistenie o ktoré sa znížil základ dane FO / 2,14

Upresnenie tých výdavkov : skutočne uhradené zdrav. poistné v r. 2010 t.j. súčet súm o ktorý si znížil základ dane z podnikania , teda čo ste dali do nákladov v JÚ(Poistné za 12/2009, ďalej poistné za 1-11/2010 , + nedoplatok z RZZP (http:///) za rok 2009, príp. iné nedoplatky za staré roky)

karfiol
30.12.10,12:10
Zivnost mam od 1.9.2010 a platil som mesacne 44,73 euro do Zdravotnej Poistovne. 1. januara mi este odide za 12. mesiac roka poslednykrat 44,73 euro a dalsia platba, za januar 2011 teda bude 46,06 eura?

Vyska odvodov do zdravotnej poistovne nezavisi od prijmu (?), je ta suma pre kazdeho rovnaka? Vopred dakujem za odpoved.
Anja111
30.12.10,12:15
Zivnost mam od 1.9.2010 a platil som mesacne 44,73 euro do Zdravotnej Poistovne. 1. januara mi este odide za 12. mesiac roka poslednykrat 44,73 euro a dalsia platba, za januar 2011 teda bude 46,06 eura?
Áno.
Vyska odvodov do zdravotnej poistovne nezavisi od prijmu (?), je ta suma pre kazdeho rovnaka?
Aj výška odvodov do ZP závisí od príjmu. Preddavky na ZP, na ďalšie obdobie, si vypočítaš v RZ ZP...
Vopred dakujem za odpoved.
... v texte.
Daggmar
30.12.10,12:17
Áno , platba za január 2011 bude 46,06 €. Keďže platíš minimálne odvody a tieto sa od 1.1. 2011 zvyšujú , musíš si upraviť príkaz v banke.

Výška odvodov sa nemení , ak platíš podľa RZZP a nie je to minimálne poistné.
rogalo
01.01.11,16:06
Prajem všetko najlepšie v Novom roku 2011 všetkým poraďákom. Môžem sa dobrovoľne poistiť ako SZČO len na starobné poistenie alebo musím platiť aj invalidné a do rezervného fondu?
karfiol
01.01.11,20:30
Anja111 a Daggmar, dakujem vam za pomoc ;-)
Ester plus
01.01.11,20:54
Prajem všetko najlepšie v Novom roku 2011 všetkým poraďákom. Môžem sa dobrovoľne poistiť ako SZČO len na starobné poistenie alebo musím platiť aj invalidné a do rezervného fondu?

Dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia alebo len niektoré z nich; pokiaľ platí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, je povinná platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou, pričom poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
rogalo
02.01.11,07:02
Ak tomu dobré rozumiem tak platí aj to invalidné poistnie t.j. od 1.1.2011 v sume 108,90 € ?
Ester plus
02.01.11,07:50
Áno, platí starobné, invalidné a rezervný fond.
veronikasad
02.01.11,09:48
Ak tomu dobré rozumiem tak platí aj to invalidné poistnie t.j. od 1.1.2011 v sume 108,90 € ?
suma 108,90€ je vrátane nemocenského poistenia. Dobrovolne dôchodkov poistená osoba platí všetky odvody do SP, okrem nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
Xanti
02.01.11,11:24
Ak tomu dobré rozumiem tak platí aj to invalidné poistnie t.j. od 1.1.2011 v sume 108,90 € ?
Odkiaľ si nabral sumu 108,90 € ? Bez poistenia v nezamestnanosti sa jedná o sumu 109,07 €.
A bez nemocenského poistenia ide o sumu 94,60 €.

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011/924s
Pozri v tabulke.
rogalo
02.01.11,13:52
Nepočítal som poistenie v nezamestnanosti a asi ten rozdiel vznikol, že som zaokruhlil jednotlivé položky odvodov podľa poslednej vety pod tabuľkou SP.
007tony
02.01.11,14:25
od 01.01.2011 mi platí živnosť a chcel by som sa spýtať od kedy musím platiť odvody do SP a v akej výške - ďakujem
Xanti
02.01.11,14:27
od 01.01.2011 mi platí živnosť a chcel by som sa spýtať od kedy musím platiť odvody do SP a v akej výške - ďakujem
Ak je to tvoja prvá živnosť , tak odvody do SP začneš platiť po podaní prvého daňového priznania.
Tj. najskôr od 1.7.2012
spit1
04.01.11,11:42
Minimálne vymeriavacie základy SP a ZP platné od 1.1.2011 sú 329,06 € (už konečne rovnaké zaokrúhľovanie). Zjednotenie je aj v zaokrúhľovaní odvodov do SP na 2 desatinné miesta nadol (predtým na 1 miesto nadol). Všetky zmeny sú zapracované do rozpočtového dokumentu 2010 (výpočet dane za rok 2010 a odvodov od 1.1.2011).

Pridaný je aj rozpočtový dokument 2011 (výpočet dane za rok 2011 so zapracovanými zmenami týkajúcimi sa dane z príjmu a výpočtom odvodov od 1.1.2012 platnými už pre celý rok 2012 bez rozdelenia od 1.7.2012).

Obe verzie nájdete klasicky na http://www.ondras.sk/rozpocet.html
007tony
04.01.11,14:12
dobrý deň , chcel by som sa ešte spýtať , keď by som sa chcel od 01.01.2011 dobrovoľne prihlásiť do S.P. , tak by som platil 283€ ? a Z.P. 46,06€ ? Keď mám od toho dátumu prvú živnosť ? A čo by to pre mňa znamenalo , keby som začal platiť až od 01.07.2012 . Nemal by som chýbajúce mesiace nezaplatenia - problém pri odchode do dôchodku ? Ešte mi chýba 8 - rokov . Či by som nemusel potom doplácať chýbajúce a prečo sa potom dobrovoľne poisťuje ? Ďakujem .
007tony
05.01.11,15:55
aký následok má neplatenie SZČO - začínajúci podnikateľ na dôchodok ?
veronikasad
05.01.11,16:17
dobrý deň , chcel by som sa ešte spýtať , keď by som sa chcel od 01.01.2011 dobrovoľne prihlásiť do S.P. , tak by som platil 283€ ? a Z.P. 46,06€ ? Keď mám od toho dátumu prvú živnosť ? A čo by to pre mňa znamenalo , keby som začal platiť až od 01.07.2012 . Nemal by som chýbajúce mesiace nezaplatenia - problém pri odchode do dôchodku ? Ešte mi chýba 8 - rokov . Či by som nemusel potom doplácať chýbajúce a prečo sa potom dobrovoľne poisťuje ? Ďakujem .
Kde si zobral sumu 283€?

Ak si mal doteraz v zamestnaní vysoký príjem, dobrovolným dôch. poistením z minima si pokazíš osobný mzdový bod. Je lepšie neplatiť nič, ako platiť z minima. Ak sa rozhodneš nepoistiť, dôch. poistenie počas podnikania sa nedá doplatiť. Môže tak urobiť len uchádzač o zamestnanie, evidovaný na UP.

Doporučujem prihlásiť sa v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba - pre prípad nemoci. Podmienkou nároku na nemocenské je 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch (započítava sa aj ukončené predch. poistenie, napr. zo zamestnania).
milkami
09.01.11,12:05
bude musieť dôchodca SZČO s príjmom cca 1800 Eur za rok platiť ZP v roku 2011 z minima?
veronikasad
09.01.11,12:07
bude musieť dôchodca SZČO s príjmom cca 1800 Eur za rok platiť ZP v roku 2011 z minima?

http://www.porada.sk/t155540-zmeny-v-plateni-preddavkov-na-zp-poistencov-statu-od-1-1-2011-a.html
branislavh
13.01.11,11:17
Dobrý deň mám dilemu. Prečítal som si novely SP a ZP. Mám otázky. Tá prvá ktorá ma trápi snáď najviac je, že mám pozemok ktorý chcem predať a budem mať možno s neho výnos ktorý ďaleko prevyšuje 3948,73€ v roku 2011. Nehovoriac o obrate. Zo závislej činnosti ani korunu a z podnikania tiež nič. Som dobrovoľne nezamestnaný a platím si ZP . Čiže môj jediný príjem bude predaj pozemku. Podľa toho čo som pochopil budem musieť nielen zaplatiť daň zo zisku, ale aj sa podieľať na ZP? A ak nie je mi jasné či táto čiastka bude slúžiť ako základ na výpočet mesačných preddavkov.:mee:
Druhá moja otázka znie či budem musieť platiť aj odvody do SP a ak mesačne, jednorázovo?:eek::mee:
Ďakujem vopred za odpoveď. Tých otázok mám viac:confused:
VieraPopluharova
14.01.11,16:45
Zmeny v sociálnom poistení od 1.1.2011týkajúce sa všetkých skupín nie len SZČO

Dňa 1.12.2010 a 2.12.2010 boli v NR SR schválené návrhy noviel zákonov č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov. V článku rozoberieme zmeny, týkajúce sa sociálneho poistenia, ktoré právna úprava prináša. Do uverejnenia tohto článku zákony neboli podpísané ešte prezidentom republiky SR, ale je vysoký predpoklad, že budú v schválenom znení podpísané a následne zverejnené v Zbierke zákonov.

Zmeny v sociálnom poistení

V oblasti sociálnych poistných vzťahov sú zadefinované pojmy ako zárobková činnosť, zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, zamestnávateľ, vymeriavací základ, osobný rozsah sociálneho poistenia, osobný rozsah sociálneho poistenia a vznik a zánik sociálneho poistenia. V porovnaní so súčasnou právnou úpravou sú s účinnosťou od 1.1.2011 vylúčení z povinnosti platenia poistného na poistenie v nezamestnanosti poberatelia invalidného dôchodku, ktorí dovŕšili dôchodkový vek.

Osobný rozsah sociálneho poistenia

Rozširuje sa okruh osôb, ktoré sú povinné platiť povinné poistné na sociálne poistenie. Povinnosť platiť vybraný druh sociálneho poistenia závisí aj od pravidelnosti, resp. nepravidelnosti poberaného príjmu.

Povinne poisteným zamestnancom bude každá fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý zakladá právo na pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti okrem dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe.

Povinne dôchodkovo poisteným zamestnancom bude okrem toho každá fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý zakladá právo na nepravidelný príjem zo závislej činnosti okrem dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe a člena volebnej komisie.

Po novom by teda mali platiť poistné na sociálne poistenie konatelia spoločnosti s ručením obmedzeným, ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti, členovia štatutárneho orgánu, správnej rady, dozornej rady, kontrolnej komisie a iného samosprávneho orgánu právnickej osoby, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, spoločníci spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditisti komanditnej spoločnosti a členovia družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti.

Zjednotenie vymeriavacieho základu

V porovnaní s doteraz platnou právnou úpravou budú vstupovať do vymeriavacieho základu zamestnanca všetky príjmy, z ktorých sa odvedie daň z príjmov zo závislej činnosti okrem:

príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca
príjmov zamestnanca poskytovaných zamestnávateľom podľa zákona č. 5/2004 Z. z., napr. príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami v zmysle § 50a
vráteného poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti (vrátené poistné za minulé roky)
nepeňažného príjmu poskytnutého z prostriedkov sociálneho fondu z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosti

V návrhu sa upúšťa od výnimiek, ktoré sú momentálne upravené v zákone o sociálnom poistení (napr. odchodné, odstupné, plnenia po skončení pracovného pomeru, príspevky zo sociálneho fondu, náhrada za pracovnú pohotovosť a pod.). Odvody sa budú platiť z každého príjmu, ktorý sa zamestnancovi bude zdaňovať. Plateniu poistného preto budú podliehať aj benefity a to takých druhov ako:

príspevky na športové podujatia,
príspevky na kultúrne akcie,
príspevky na zdravotnú starostlivosť.

Naopak, poistné sa nebude platiť z benefitov, ktoré sú oslobodené od dane:

doškoľovanie zamestnancov,
príspevky na ošatenie,
hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi,
finančný príspevok na stravovanie (len u zamestnancov, ktorí predložili zamestnávateľovi lekárske potvrdenie, že zo zdravotných dôvodov nemôžu využiť žiadny zo spôsobov stravovania zabezpečených zamestnávateľom),
hodnota nealkoholických nápojov poskytovaná zamestnancov na spotrebu na pracovisku,
použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia (vo vlastníctve zamestnávateľa alebo zmluvne prenajatého) poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom.

Zmeny pri platení dobrovoľného poistného

V súvislosti so zmenami podmienok nároku na predčasný starobný dôchodok a jeho výplatu sa vylučuje možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného dôchodkového poistenia pre poberateľov tohto dôchodku a upravuje sa zánik dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného dôchodkového poistenia dňom priznania predčasného starobného dôchodku.

NEMOCENSKÉ POISTENIE

Nemocenské

Schválenými zmenami sa sprísňujú všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca. Výška nemocenského bude závisieť od výšky denného vymeriavacieho základu, ktorý sa vypočíta z údajov dosiahnutých zamestnancom v príslušnom rozhodujúcom období. Od 1.1.2011 platí, že pri existencii poistného pomeru kratšieho ako 90 dní, bude rozhodujúcim obdobím na určenie denného vymeriavacieho základu predchádzajúci kalendárny rok. Ak v rozhodujúcom období poistenec nebude mať vymeriavací základ na nemocenské poistenie, nemocenské, ošetrovné a materské sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorým je jedna tridsatina 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvodu na poskytnutie uvedenej nemocenskej dávky (t. j. jedna tridsatina 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov).

Ošetrovanie chorého člena rodiny (v praxi zaužívaný názov OČR–ka)

V súčasnosti nárok na ošetrovné nie je podmienený minimálnym obdobím platenia dobrovoľného nemocenského poistenia. V praxi to funguje tak, že osoba, ktorá sa prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie, hneď v ten istý deň môže čerpať dávku ošetrovné. Od 1.1.2011 vznikne z dobrovoľného nemocenského poistenia nárok na ošetrovné, len ak dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom OČR.

Materské

O budúceho roka sa predlžuje doba materskej dovolenky z 28 týždňov až 34 týždňov. Matka počas tohto obdobia bude dostávať nemocenskú dávku Materské vo výške 60% denného vymeriavacieho základu (do 31.12.2010 vo výške 55 %). Ak matka porodí 2 a viac detí aspoň o dve z nich sa stará, materská dovolenka sa predĺži z 37 týždňov na 43 týždňov. Zvýšenie a predĺženie materskej sa dotkne aj žien, ktoré materskú začali poberať ešte v tomto roku a nárok naň im prejde aj do budúceho roku.

Ochranná doba

Ide o lehotu, počas ktorej má poistenec nárok na nemocenskú dávku, aj keď už nie je nemocensky poistený. Ochranná doba sa skracuje zo súčasných 42 dní na 7 dní a to z dôvodu redukcie možnosti neodôvodneného čerpania nemocenských dávok na jednej strane, a možnosti bývalého zamestnanca zaregistrovania sa na úrad práce do 7 kalendárnych dní po skončení zamestnania na strane druhej. Ochranná doba pre tehotné zamestnankyne sa zvyšuje zo šiestich na osem mesiacov.

DOCHODKOVÉ POISTENIE

Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku sa podmieňuje skončením povinného dôchodkového poistenia. Po novom už nebude možné súbežne pracovať a poberať predčasný starobný dôchodok. Súčasní poberatelia predčasných starobných dôchodkov si budú musieť v priebehu dvoch mesiacov vybrať: či chcú poberať príjem alebo dôchodok.

Od roku 2012 sa mal zaviesť nový spôsob valorizácie dôchodkov. Dôchodky sa mali zvyšovať vždy k 1.1. pevnou sumou, určenou v závislosti od inflácie. Navrhovaná zmena neprešla, a valorizácia dôchodkov sa bude realizovať tak ako doteraz – na základe inflácie a rastu priemerných miezd.

POISTENIE V NEZAMESTNANOSTI

Od 1.1.2011 sa upravuje zisťovanie rozhodujúceho obdobia pre výpočet dávky v nezamestnanosti u osôb, ktoré v posledných dvoch, resp. troch rokoch neplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti, pretože boli celý čas na rodičovskej dovolenke. Dávka v nezamestnanosti sa určí z obdobia dvoch rokov pred prerušením poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky. Uvedenou úpravou sa zároveň zaručí, že výška dávky v nezamestnanosti sa určí zo skutočného vymeriavacieho základu dosahovaného pred nástupom na materskú dovolenku.

Vymeriavací základ povinne poistenej SZČO je najmenej 44,2% jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza roku, za ktorý sa platí poistné. V roku 2011 to bude suma 329,06 €.

V období od 1. júla 2010 do 30. júna 2011 je maximálny vymeriavací základ mesačne:

na platenie poistného na nemocenské poistenie a na platenie poistného na garančné poistenie v sume 1 116,75 €
na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 2 978,00 €
Maximálny vymeriavací základ sa vypočítava ako 1,5 násobok resp. ako 4 násobok pri sociálnych poisteniach (3 násobok pri zdravotnom poistení) priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve platnej v predchádzajúcom roku alebo roku ktorý dva roky predchádza aktuálnemu roku.

Ako sa zmenia odvody do Sociálnej poisťovne pre podnikateľov od januára 2011

V januári 2011 sa zvýšuje na pôvodnú úroveň sadzba poistného do rezervného fondu solidarity opäť na výšku 4,75%. Zníženie zo 4,75 na dve percentá o ktorom vlani rozhodla vláda Róberta Fica, platí iba do 31.12.2010.

Nové výšky odvodov zaplatíte až vo februári 2011

Nové výšky odvodov zaplatíte až vo februári 2011 za mesiac január. Splatnosť poistného na nemocenské a sociálne poistenia je do 8. februára 2011 (utorok). Sociálna poisťovňa neinformuje poistené osoby o zmenách v platení poistného osobitne, preto sa nespoliehajte, že vás na zmenu upozorní. Povinnosťou každého podnikateľa je odvádzať poistné v správnej výške a včas.

Budete v roku 2011 povinne poistenou osobou z pohľadu Sociálnej poisťovne?

To či sa budete musieť prihlásiť na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie a začať platiť odvody bude závisieť od toho, či ste za rok 2010 zarobili v hrubom viac ako 3 949 € (bez odpočítania výdavkov).
VieraPopluharova
16.01.11,09:21
B]Ako si vypočíta podnikateľ odvody?[/B][

Podnikatelia bez ohľadu na to, koľko mesiacov vlani podnikali, musia po roku činnosti začať platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Do zdravotnej poisťovne bez odkladu.
Podmienkou platenia odvodov do Sociálnej poisťovne po roku je prehodnotenie príjmov. Ak príjem z podnikania v roku 2009 presiahol 3 834,96 eur, stáva sa podnikateľ povinným platiteľom . Príjmom z podnikania sa rozumie čiastkový základ dane podľa § 6 (riadok 59) v daňovom priznaní. Ide o príjmy bez odpočítania výdavkov.

Podobne aj podnikatelia, ktorí nemuseli platiť odvody od 1. júla 2009 do 30. júna 2010, lebo predtým ich ročné príjmy nedosiahli 3 546 eur (12x min. mzda 295,50 €), musia pri prekročení tohtoročnej príjmovej hranice 3 834,96 € začať platiť odvody do Sociálnej poisťovne od 1. júla 2010. Predtým sa ale treba prihlásiť, pre SZČO už lehota uplynula 9. júla.

Prečo práve príjem vo výške 3 834,96 eur? Táto suma predstavuje 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Od 1. januára 2010 ním už nie je minimálna mzda, ale 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na sociálne poistenie, t. j. 319,58 EUR.

Minimálne a maximálne odvody

Výpočet minimálnych odvodov v roku 2010:
VZ = 8 676,36 € (za r. 2008)
1/12 VVZ = 8 676,36 €/12 = 723,03 €
Min. odvody = 44,2 % zo 723,03 € = 319,579268 € = 319,58 €

Výška odvodov do Sociálnej poisťovne závisí predovšetkým od dosiahnutých príjmov za uplynulé zdaňovacie obdobie. Nie však do nekonečna. Aj tu platí určitý strop.

Od 1. júla 2010 platí maximálny vymeriavací základ pre:
- nemocenské poistenie, garančné poistenie = max. zo sumy 1 116,75 €
- dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, rezervný fond solidarity = max. 2 978,00 €

Ako si vypočítať vymeriavací základ
Pre podnikateľa je vymeriavacím základom polovica pomernej časti základu dane z príjmov z podnikania. Pomernou časťou je zase suma, ktorá pripadá na jeden mesiac podnikania. Ak by sme uvedené dosadili do vzorca, vyzeral by asi takto:

VZ = (ČZD : 2) : 12

Pozn.: ČZD = čiastkový základ dane, údaj z r. 59 daňového priznania
PRÍKLAD č. 1:
Príjmy zo živnosti (§ 6) dosiahli 35 000 eur.
Čiastkový základ dane (r. 59 z daňového priznania) bol 21 000 eur.
Suma príspevkov na DDS, životné poistenie a účelové sporenie (v úhrne najviac 398,33 EUR).........0 eur
Počet mesiacov podnikania .....................12 mesiacov
Vymeriavací základ SZČO = 875 € mesačne (platí od 1. 7. 2010 do 30. 6. 2011)

Výpočet VZ = (21 000:2) / 12 = 875 €
VZ pre nemocenské a garančné poistenie = 875 € (neprekročil limit 1 116,75 €)
VZ pre dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, RFS = 875 € (neprekročil 2 978 €)

Poistné na nemocenské poistenie: 4,4 % x 875 € = 38,50 EUR
Poistné na starobné poistenie: 18 % x 875 € = 157,50 EUR
Poistné na invalidné poistenie: 6 % x 875 € = 52,50 EUR
Poistné do rezervného fondu solidarity: 2 % x 875 € = 17,50 EUR
Poistné celkom = 266,00 EUR

Znížený VZ
Ak si podnikateľ platil v uplynulom zdaňovacom období aj životné poistenie, alebo doplnkové dôchodkové sporenie či účelové sporenie, za r. 2009 si mohol v daňovom priznaní odrátať najviac 398,33 €. Toto sporenie môže zohľadniť aj pri výpočte vymeriavacieho základu pre odvody.
Mesačne si môže znížiť vymeriací základ o 33,19416667 €.
To znamená, že znížený VZ = ČZD : 2 : 12 - (zaplatené príspevky na poistku či sporenie : 12)

PRÍKLAD č. 2:
Príjmy zo živnosti (§ 6) dosiahli 35 000 eur.
Čiastkový základ dane (r. 59 z daňového priznania) bol 21 000 eur.
Suma príspevkov na DDS, životné poistenie a účelové sporenie (v úhrne najviac 398,33 EUR).........398,33 eur, t.j. 33,19416667 € mesačne
Počet mesiacov podnikania .....................12 mesiacov
Vymeriavací základ SZČO = 841,81 € mesačne (platí od 1. 7. 2010 do 30. 6. 2011)

Výpočet zníženého VZ = (21 000:2) / 12 - (suma zaplatených príspevkov : 12) = 875 € - 33,19416667 € = 841,80583333, po zaokrúhlení 841,81 €
VZ pre nemocenské a garančné poistenie = 875 € (neprekročil limit 1 116,75 €)
VZ pre dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, RFS = 875 € (neprekročil 2 978 €)

Potom odvody SZČO do SP budú nasledovné:
Poistné na nemocenské poistenie 4,4 % x 841,81 € 37,00 EUR
Poistné na starobné poistenie 18 % x 841,81 € 151,50 EUR
Poistné na invalidné poistenie 6 % x 841,81 € 50,50 EUR
Poistné do rezervného fondu solidarity 2 % x 841,81 € 16,80 EUR

Poistné celkom 255.80 EUR
Slexa
17.01.11,19:51
Chcem sa spýtať, ako sa zmenia odvody SZČO od 01.01.2011? Doteraz som platila do SP 96,90 eur a do ZP 44,74 eur, ciže minimum... Zmenia sa odvody od 01.01.2011 alebo az podla vypisu z DP za rok 2010 od 01.07.2011? Dakujem za pomoc.
Xanti
17.01.11,19:54
Chcem sa spýtať, ako sa zmenia odvody SZČO od 01.01.2011? Doteraz som platila do SP 96,90 eur a do ZP 44,74 eur, ciže minimum... Zmenia sa odvody od 01.01.2011 alebo az podla vypisu z DP za rok 2010 od 01.07.2011? Dakujem za pomoc.
Nové minimum od 1.1.2011 je do ZP 46,06 € a do SP 109,07 €. A kedže platíš z minima tak aj ty si musíš zvýšiť platbu na tieto sumy od januára.
Slexa
17.01.11,20:47
dakujem
lianett
17.01.11,21:39
Dobrý deň mám dilemu. Prečítal som si novely SP a ZP. Mám otázky. Tá prvá ktorá ma trápi snáď najviac je, že mám pozemok ktorý chcem predať a budem mať možno s neho výnos ktorý ďaleko prevyšuje 3948,73€ v roku 2011. Nehovoriac o obrate. Zo závislej činnosti ani korunu a z podnikania tiež nič. Som dobrovoľne nezamestnaný a platím si ZP . Čiže môj jediný príjem bude predaj pozemku. Podľa toho čo som pochopil budem musieť nielen zaplatiť daň zo zisku, ale aj sa podieľať na ZP? A ak nie je mi jasné či táto čiastka bude slúžiť ako základ na výpočet mesačných preddavkov.:mee:
Druhá moja otázka znie či budem musieť platiť aj odvody do SP a ak mesačne, jednorázovo?:eek::mee:
Ďakujem vopred za odpoveď. Tých otázok mám viac:confused:

Ak predáš pozemok, tak je v takomto prípade dôležité vyčísliť základ dane a tak ako budeš podávať daňové priznanie tak potom podľa novely zákona o ZP budeš musieť podať RZZP a v ňom uvedieš základ dane /príjmy z predaja-náklady na predaj/ jednorázovo a z neho potom 14% odvod do zdravotnej poisťovne.
Myslím, že do úvahy by sa mal brať ale aj v takomto prípade strop t.j.maximálny vymeriavací základ pre účely ZP, č.j.trojnásobok priemernej mzdy platnej spred dvoch rokov = 2.233,50€.V tomto som si ale nie celkom istá, či sa aj v týchto prípadoch berie do úvahy strop /ja dúfam, že áno, prosím opravte ma, ak to tak nie je/.
Ako dobrovoľne nezamestnaný by si mal aj naďalej platiť preddavky z min.vymeriavacieho základu t.j.zo sumy 329,06 EUR a to je 46,06 €/mes.Tento predaj podľa mňa by na tento odvod vplyv mať nemal. Odvody do sociálnej poisťovne by si platiť povinne nemal, ak nie si SZČO.
sybila3
18.01.11,10:33
do ktorého roku mám zaúčtovať odvody za zamestnancov za december 2010, ked výplata bola 15.1.2011, účtujem do 2011?
spit1
19.01.11,12:32
do ktorého roku mám zaúčtovať odvody za zamestnancov za december 2010, ked výplata bola 15.1.2011, účtujem do 2011?

Záleží od účtovníctva. V podvojnom účtovníctve vždy do 2010 bez ohľadu na dátum úhrady, v jednoduchom podľa zaplatenia. Ak boli zaplatené až 15.1.2011 tak do 2011
spit1
19.01.11,12:43
SZČO rozpočtový dokument - http://www.ondras.sk/rozpocet.html

Výpočet dane z príjmu, zdravotných a sociálnych odvodov, nemocenskej dávky počas PN, zníženia odvodov počas PN, zníženia odvodov pri ukončení živnosti v priebehu mesiaca. Novo pridaný je výpočet dane z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti. Za rok 2010 je to len daň z príjmu, vo verzii za rok 2011 je to už pripravené aj so zdravotnými odvodmi aj keď zatiaľ bez ohraničenia minimálneho a maximálneho základu.

Chcem sa opýtať. Ak by bol človek zamestnaný na TPP a bol by aj SZČO s príjmom z prenájmu, vzťahuje sa aj v takomto prípade na neho mesačný minimálny VZ? Predpokladám, že pri živnosti to tak je, ale pri prenájme mi to príde scestné ťahať minimálne odvody 2x - raz už aj tak z TPP a druhýkrát z iného príjmu najmä keď je mesačný základ namiesto 329,06 € len povedzme 64 € (mesačný príjem 300 €, ročný 3600 €, NČZD 500 €, preddavky na zdravotné odvody za rok 2011 0€, 40% paušálne výdavky => 3600 - (3600*0,4) - 500 = 1660 € základ dane. Keďže neboli ani preddavky, tak je to aj podklad pre výpočet VZ pre ZP. 1660/2,14 = 775,7 ročný VZ na ZP a 64,64 € mesačný VZ na ZP.). Ak by nemusel byť minimálny VZ, tak by mesačný ZP odvod bol len 9,04 €.
Jednoducho ide mi o súbeh kedy jedna FO má TPP z ktorého má vymeriavací základ vyšší ako minimálny a je aj SZČO pre príjmy z prenájmu.
tinkas
19.01.11,13:01
ahojte prosím potrebujem poradiť....som szčo od 1.06.2010 - dobrovoľne som sa poistila v SP, výška odvodov je 105,70 (bez poistenie v nezamestnanosti). Za rok 2010 prvýkrát podám DP, môj príjem však nepresiahne hranicu 3 834,96 EUR, tz:

1. tz. že zostanem dobrovoľne poistená szčo alebo už povinne poistená ale len z min. VZ?

2. ak by som dosiahla príjmy vyššie ako spomínaná hranica, stala by som sa povinne poistená szčo a odvody by som platila z akej výšky? podla dosiahnutého základu dane??

3. ked sa od 01.01.2011 zvýšila výška poistného - týka sa to aj mňa alebo len tých čo si teraz zakladajú živnosti, mňa sa to bude týkať až k 01.07.2011?

Ďakujem vám pekne za odpoveď...možno sa vám zdajú moje otázky banálne ale v SP a ZP mám menší guláš...:(
spit1
23.01.11,22:51
ahojte prosím potrebujem poradiť....som szčo od 1.06.2010 - dobrovoľne som sa poistila v SP, výška odvodov je 105,70 (bez poistenie v nezamestnanosti). Za rok 2010 prvýkrát podám DP, môj príjem však nepresiahne hranicu 3 834,96 EUR, tz:

1. tz. že zostanem dobrovoľne poistená szčo alebo už povinne poistená ale len z min. VZ?

2. ak by som dosiahla príjmy vyššie ako spomínaná hranica, stala by som sa povinne poistená szčo a odvody by som platila z akej výšky? podla dosiahnutého základu dane??

3. ked sa od 01.01.2011 zvýšila výška poistného - týka sa to aj mňa alebo len tých čo si teraz zakladajú živnosti, mňa sa to bude týkať až k 01.07.2011?

Ďakujem vám pekne za odpoveď...možno sa vám zdajú moje otázky banálne ale v SP a ZP mám menší guláš...:(

1. hranica povinneho poistenia do SP za rok 2010 je 3834,96 €. Ak nepresiahnete tuto hranicu, tak nebudete povinne poistena. Ak presiahnete, tak budete povinne poistena od 1.7.2011 a v takom pripade sa od tohto datumu odhlasite z dobrovolneho poistenia (musite sa manualne odhlasit, dobrovolne poistenie nezanika automaticky vznikom povinneho poistenia).
(ospravedlnujem sa, hranica je samozrejme 3834,96 €. V rozpoctovom dokumente som neurobil povodne upravu ked sa menil minimalny vymeriavaci zaklad z minimalnej mzdy, jednoducho som v tej tabulke nezmenil sposob vypoctu, preto som zil v chybnej predstave. Ale uz je to opravene, takze ak si stiahnete novu verziu z 27.1.2011 uz tam bude hodnota, ktoru ocakavate).
2. ak presiahnete za rok 2010 3834,96 € stanete sa povinne nemocensky poistena a budete platit podla vymeriavacieho zakladu za rok 2010 - presne si to mozte vypocitat behom 5 minut v SZCO rozpoctovom dokumente. Zadate do zlteho januara sucet prijmov za rok 2010, ostatne mesiace v zltom stlpci date prazdne a nizsie si najdete tabulku odvodov do SP kde uz budete mat vypocitane hodnoty - zaujimat vas budu zlte stlpce - cca. riadok 320 v dokumente vo verzii pre rok 2010. Samozrejme pre co najpresnejsi vypocet si prejdite riadok po riadku a sledujte len cervene komentare.
3. ak sa meni minimalny vymeriavaci zaklad a platite z minima, tak sa vas zmena tyka okamzite a nie az od 1.7.2011. Cize napr. zdravotny odvod platite od januara vo vyske 46,06 €. Socialny odvod sa vas zatial netyka kedze este nie ste povinne poistena - tento sa vas moze tykat az od 1.7.2011 v zavislosti od vysledkov v bodoch 1 a 2 vasich otazok. Ak by ste uz bola povinne nemocensky poistena a platili by ste z minima, tak tiez by sa vas zmena tykala hned ako sa zvysi minimum. Ak teda budete od 1.7.2011 platit z minima a od 1.1.2012 dojde k zvyseniu minima, budete platit zvysene minimum hned od 1.1.2012 az do 30.6.2012.

SZCO rozpoctovy dokument najdete na http://www.ondras.sk/rozpocet.html
Katy a R
23.01.11,23:08
Pre Tinkas:
Ak si dobrovoľne poistená v SP ... a prihlásila si sa z min VZ ako DPO ... tak zmena minima od januára sa týka aj teba.
Neviem, z akého dôvodu si sa prihlasovala na všetky tie poistenia:confused:. Ak kôli dôchodku, tak to sa z minima neoplatí ;).
Ako DPO sa musíš aj na RLFO odhlásiť, ak budeš chcieť ukončiť poistenie. Automaticky to nikto nespraví za teba.
Ale nemusíš sa odhlasovať ani vtedy - ak ti vznikne povinné poistenie SZČO. to už je na tebe (budeš mať spolu vyšší VZ - ale aj platiť viac;)) .. Keď budeš chcieť - kedykoľvek sa môžeš odhlásiť z dobrovoľného poistenia - ale vždy písomne, na RLFO..
marta bodonova
24.01.11,11:36
Ročné zúčtovanie do poisťovne sa podáva do 31/01/2011?
Ďakujem pekne.
Anja111
24.01.11,11:56
Ročné zúčtovanie do poisťovne sa podáva do 31/01/2011?
Ďakujem pekne.
RZ ZP za rok 2010 sa podáva do 31.3.2011.
lianett
24.01.11,16:15
1. hranica povinneho poistenia do SP za rok 2010 je 3692,40 € (hranica v roku 2011 bude 3804 €. Cislo 3 834,96 € je neviem co za cislo).
SZCO rozpoctovy dokument najdete na http://www.ondras.sk/rozpocet.html

Len na doplnenie, číslo 3.836,96 € je 12 násobok sumy 319,58, čo predstavuje minimálny vymeriavací základ pre odvody do Sociálnej aj Zdravotných poisťovní.

Od 01.01.2011 ale platí už iný vymeriavací základ a aj hranica pre povinne dôchodkovú a nemocensky poistenú SZČO a to /pre min.vymeriavací základ suma 329,06 €/mes./ a z toho potom hranica povinného poistenia SZČO je 329,06€x12=3.948,72€.Č.ž.SZČO vznikne povinné poistenie od 01.07.2011 ak jej hrubý príjem v r.2010 presiahol sumu 3.948,72 €.
Kvaka
24.01.11,16:55
Doporučujem vám pozrieť si tento príspevok v novej tohtoročnej téme, kde to krásne spracovala Marína. Sú tam aj iné potrebné údaje.
http://www.porada.sk/1620121-post51.html
sybila3
25.01.11,12:15
podľa veličín sú odvody od 1.1.11 z minima SP 109,07 a ZP 46,06, len aby som zle nezadala trvalé príkazy. dík
orim4207
25.01.11,20:03
Dobrý večer, podnikám od 15.01.2010 a som starobný dôchodca.Chcel by som sa opýtať, že odkedy budem musieť odvádzať odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne.Ďakujem za odpoveď.
spit1
27.01.11,09:55
Len na doplnenie, číslo 3.836,96 € je 12 násobok sumy 319,58, čo predstavuje minimálny vymeriavací základ pre odvody do Sociálnej aj Zdravotných poisťovní.

Od 01.01.2011 ale platí už iný vymeriavací základ a aj hranica pre povinne dôchodkovú a nemocensky poistenú SZČO a to /pre min.vymeriavací základ suma 329,06 €/mes./ a z toho potom hranica povinného poistenia SZČO je 329,06€x12=3.948,72€.Č.ž.SZČO vznikne povinné poistenie od 01.07.2011 ak jej hrubý príjem v r.2010 presiahol sumu 3.948,72 €.

ano uz som to opravil, dakujem za info. Povodne som neupravil vypocet v tej info tabulke ohladom povinnosti platenia odvodov. Ked sa odpojil minimalny VZ od minimalnej mzdy, nechal som tam minimalnu mzdu a preto som mal ine cisla, ale uz je to nastastie ok.
veronikasad
27.01.11,10:11
Dobrý večer, podnikám od 15.01.2010 a som starobný dôchodca.Chcel by som sa opýtať, že odkedy budem musieť odvádzať odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne.Ďakujem za odpoveď.
doplň prosím výšku príjmu (tržby, príp. uhr.faktúry) a základ dane (zisk) za rok 2010.
sybila3
16.02.11,16:42
Záleží od účtovníctva. V podvojnom účtovníctve vždy do 2010 bez ohľadu na dátum úhrady, v jednoduchom podľa zaplatenia. Ak boli zaplatené až 15.1.2011 tak do 2011
ale prečo v jednochom podľa zaplatenia, keď sa týkajú r. 2010 tak by to mal byť záväzok 2010 nie?
veronikasad
16.02.11,16:47
ale prečo v jednochom podľa zaplatenia, keď sa týkajú r. 2010 tak by to mal byť záväzok 2010 nie?
Ak sa pýtaš do ktorého obdobia zaúčtovať záväzok (odvody a mzdy za 12/10) - do roku 2010 (uvedieš do výkazu o majetku a záväzkoch za rok 2010).

Úhrada odvodov a výplata miezd však bude VOZD roku 2011
nika.sum
16.02.11,16:58
ale prečo v jednochom podľa zaplatenia, keď sa týkajú r. 2010 tak by to mal byť záväzok 2010 nie?

preto lebo v JU sa to casovo nerozlisuje, je to vydavok az vtedy ked sa zaplati:), ale zavazok to je r. 2010, len to neovplyvni zaklad dane v r. 2010.
Farks
12.03.11,18:02
Chcela by som sa spýtať, aký je hranica základu dane pre szčo za rok 2010, aby platila odvody z minimálnej mzdy do SP?

Ďakujem
profi
16.03.11,08:24
Chcem sa opytat, ked mala szco vyssi prijem v roku 2010 a vznikla jej povinnost platit odvody, po novele od 1.1. mu pozastavenie zivnosti nepomoze, ale ani ked pozastavi zivnost do konca roka 2012 alebo 2013? A keby ukončil zivnost a napr.po roku si otvoril uplne novu? Neminie ho to ani tak alebo sa tomu este da vyhnut?
Melnick
18.03.11,14:12
Vyhnúť sa plateniu odvodov do SP zrušením a znovuzaložením živnosti, nemôžeš .
Janula1
18.03.11,14:18
Dobrý deň,
prosím Vás chcem sa spýtať, teraz po novom sa už neposiela výpis z DP na SP. Keď začal niekto podnikať v januári 2010, teraz v januári 2011 už musí platiť odvody do SP. SP ho na to sama upozorní alebo má ísť do SP aby mu dali potrebný VS na platenie odvodov. Ak sa tam má ísť sám prihlásiť, čo si musí zobrať so sebou? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. On sa tam už bol aj pýtať (na SP), povedali mu, nech príde keď bude mať hotové DP za rok 2010.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana
Melnick
18.03.11,15:03
Dobrý deň,
prosím Vás chcem sa spýtať, teraz po novom sa už neposiela výpis z DP na SP. Keď začal niekto podnikať v januári 2010, teraz v januári 2011 už musí platiť odvody do SP. SP ho na to sama upozorní alebo má ísť do SP aby mu dali potrebný VS na platenie odvodov. Ak sa tam má ísť sám prihlásiť, čo si musí zobrať so sebou? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. On sa tam už bol aj pýtať (na SP), povedali mu, nech príde keď bude mať hotové DP za rok 2010.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana
V januári 2010 si začala podnikať. Teraz do 31. marca podáš DP a podľa jeho výsledkov si povinná v prípade, že tvoj celkový príjem presiahol sumu 3948,84 odvádzať do SP odvody z minima čiže 109,07 bez poistenia v nezamestnanosti, alebo ak bol príjem vysoký, budeš odvádzať 1/2 :12 z VZ.
To či budeš platiť aj poistné v nezamestnanosti je Tvoje dobrovoľné rozhodnutie.
SP Ťa vyzývať bude maximálne tak na úhradu nedoplatkov. Ty sama si tieto veci ustráž, v prípade, že nemáš :eek: účtovníčku.
veronikasad
18.03.11,15:05
Majka, ale veď to je otázka od samostatného účtovníka ...
Janula1
18.03.11,19:29
ďakujem pekne za odpoveď, bude stačiť, ak si na SP prinesiem ofotené DP alebo si SP pozrie moje DP priamo z danoveho uradu?
J.
Janula1
21.03.11,14:14
Mám takýto problem. SZCO zacala podnikat v oktobri 2009, do oktobra 2010 nemusela platit sociálnu poistovnu. V novembri 2010 išiel na SP aby mu povedali, koľko ma platiť poistenie. Viem, že sumu mu povedia až po odovzdaní DP za rok 2010, to je už odovzdané, ale na SP mu povedali, že nech sa príde informovať o platení až v júli 2011. Prečo? Veď teraz sa všetko mení už od januára a nie od júla príslušného roka?
Ďakujem
veronikasad
21.03.11,14:16
Mám takýto problem. SZCO zacala podnikat v oktobri 2009, do oktobra 2010 nemusela platit sociálnu poistovnu. V novembri 2010 išiel na SP aby mu povedali, koľko ma platiť poistenie. Viem, že sumu mu povedia až po odovzdaní DP za rok 2010, to je už odovzdané, ale na SP mu povedali, že nech sa príde informovať o platení až v júli 2011. Prečo? Veď teraz sa všetko mení už od januára a nie od júla príslušného roka?
Ďakujem
Na to si ako prišla ? Aký príjem dosiahla za rok 2009 a za rok 2010 ? (nie zisk, ale tržby).
Janula1
21.03.11,14:20
Ako na čo som prišla? Že nemusel platit socialku? Za rok 2009 mal prijem iba nejakych 2000€, mal zivnost iba 2 messiace a za rok 2010 mal prijem cca 12000€.
Veď ked zacal podnikat, tak rok nemusis platit socialku, nie?
pefu
21.03.11,15:17
To, že sa SP neplati 1 rok - no je to trochu inak. Neplati sa, kym nie je hotove prve DP za ukonceny rok. Cize ak niekto zacne podnikat v novembri 2010, do 31.3.2011 poda DP za rok 2010 a ked jeho príjem z podnikania presiahol hranicu 3949 EUR, tak zacne platit SP od jula 2011. V pripade, keby zacal podnikat v januari 2010 a prijem mal rovnaky, tak tiez plati od jula 2011 - teda SP sa neplati 1,5 roka.
Ak mal niekto prijmy z podnikania nizsie nez 3948,83 EUR neplati SP vobec, a teda aj opakovane niekolko rokov.
pefu
21.03.11,15:20
Nemusíš doniesť ofotené DP Sociálke. Tohto roku už nemusíš nič - SP si sama zistí z DU, či si povinná platiť a teda registrovať sa, alebo nie. AK áno, musíš sa zaregistrovať sama.
veronikasad
21.03.11,15:30
Nemusíš doniesť ofotené DP Sociálke. Tohto roku už nemusíš nič - SP si sama zistí z DU, či si povinná platiť a teda registrovať sa, alebo nie. AK áno, musíš sa zaregistrovať sama.
takáto povinnosť niekedy bola ?
Janula1
21.03.11,19:52
ďakujem za odpoveď, t.z.,, že keď začal niekto podnikať v januári 2010, dosiahol príjem väčší ako 3948,83€, tak začne platiť až v júli 2011? A keď niekto začal podnikať v oktobri 2009, za rok 2009 nedosiahol príjem 3948,83€, neplatil celý rok 2010 a za rok 2010 dosiahol príjem vyšší, tak tiež platí až v júli 2011? Nebude musieť potom doplatiť spätne?
Ďakujem
pefu
22.03.11,09:27
takáto povinnosť niekedy bola ?
Nosil sa Výpis z DP. Ešte minulý rok.
pefu
22.03.11,09:27
ďakujem za odpoveď, t.z.,, že keď začal niekto podnikať v januári 2010, dosiahol príjem väčší ako 3948,83€, tak začne platiť až v júli 2011? A keď niekto začal podnikať v oktobri 2009, za rok 2009 nedosiahol príjem 3948,83€, neplatil celý rok 2010 a za rok 2010 dosiahol príjem vyšší, tak tiež platí až v júli 2011? Nebude musieť potom doplatiť spätne?
Ďakujem
Presne tak:)
Anika 7
22.03.11,10:40
ahojte,,ako je to s odvodmi do zp, ked som szčo od 15,3,2011?
ide mi hlavne o vypočet zakladu dane? Som z toho domiešana,,
veronikasad
23.03.11,11:30
Nosil sa Výpis z DP. Ešte minulý rok.
Súhlasím, lenže ty si v predch.príspevku napísal, že sa nosilo ofotené DP. O takej povinnosti neviem.
uka
15.04.11,16:00
Dobrý deň,
už som sa v inej téme pýtala, ale nedostala som odpoveď, tak skúsim ešte raz.

Od 1.1.2011 sú aj umelci, ktorí majú DIČ, povinní platiť odvody do SP.
Manžel je zamestnanec a má aj autorské honoráre, doteraz platil do ZP podľa RZZP.

1) Od kedy sa mal alebo má prihlásiť do SP?
2) Od kedy je povinný platiť?
3) A z akého základu? Zo základu na r.38 alebo r.44 DP B? A podľa DP z roku 2009 alebo 2010?

V roku 2009 r.38 = 9248,41 r.44 = 4903,18
V roku 2010 r.38 = 6595,96 r.44 = 1680,92
V oboch prípadoch išlo o paušálne výdavky a príjem zo zamestnania mal vyšší.

Ďakujem za odpoveď.
ivana halaszova
20.04.11,07:55
Dobrý deň,
prosím Vás o pomoc. V rokoch 2002-2004 som bola SZČO - daňové priznania v tomto období mám 0Sk - teraz mi prišiel nedoplatok zo zdravotnej poisťovne za toto obdobie - moja otázka znie či toto už podľa §21 nie je náhodou premlčané (5 rokov od dátumu splatnosti) a či podľa daňového priznania ak som ho mala nulové som musela platiť odvody 14% z 3000Sk??? Čítala som ten zákon ale sú v ňom šalamúnsky 2 odstavce - podľa jedného som platiť odvody nemala ale podľa druhého áno. Pekne prosím o radu - a vopred ďakujem.
Ivana