Lukáš 142
04.01.10,09:24
Vedel by mi niekto poradit ako mozem bezstratovo skomprimovat dvd film (dvd format VOB IFO) na divx? Alebo do akeho formatu mozem bezstratovo skomprimovat dvd film.

Este by som potreboval poradit, ze aky je najlepsi format pre dvd film aby bol v najlepsiej moznej kvalite?

A nakoniec aky je rozdiel medzi DVD-R a DVD+R. Dakujem za odpovede.
TomasHC
04.01.10,09:18
1) bezstratovo skomprimovat? To nie...
2) najlepsi bude asi H264 - ale kazda rekompresia kvalitu len ZHORSI!
3) rozdiel medzi DVD-R a DVD+R - http://bodnarik.blog.sme.sk/c/139451/Rozdiel-medzi-DVD-R-a-DVDR.html

DVD-R:

Tieto média sa napaľujú staršiou technológiou (z roku 1997), pri ktorej sa dáta napaľujú s prerušením na 2 krát, teda najprv dáta a tak uzatváracia stopa. Majú kapacitu 4.384 GB a napálenie celého disku rýchlosťou 16X (21.12 MB/s) trvá približne 5 minút. Ich najväčsou výhodou a podľa mňa jedinou je kompatibilita so staršími DVD prehrávačmi.

DVD+R:

Na zápis týchto médii sa používa novšia technológia (z roku 2002), pri ktorej sa dáta a uzatvárajúca stopa napaľujú naraz, teda bez prerušenia. Tieto média sú kvalitnejšie a majú vyššiu životnosť. Kapacita týchto médií je 4.378 GB a napálenie celého disku rýchlosťou 16X (21.12 MB/s) trvá menej ako 4 minút. Tieto média však majú množstvo ďalších výhod. Spomeniem napríklad lepšie sledovanie stopy pri vyšších rýchlostiach, lepší error management, alebo presnejší režim zápisu, z čoho plynie aj lepšie čítanie v prípade poškodenia disku.
noel.g
04.01.10,09:20
Nijako! Kazda komprimacia nesie so sebou stratu kvality. Da sa vsak dodrzat urcity standard, kvalita, podla toho ako nastavis konverter, ktory pouzivas. Tazko vsak napisat, ktory bude pre teba najvhodnejsi, to si bohuzial musis najst sam, ktora kvalita a konverrzia vyhovuje tvojmu oku. Najcastejsie vsak konvertujem videa do formatu H264 co je v podstate format mp4 podporujuci full HD a velkost videa minimalne na 720p (1280x720) to je vsetko...a mne sa osvedcil najlepsie aj co do rychlosti konvertovania...ako vravim, je to naozaj na tebe, musis skusat a skusat..poradim ti vsak konverter - velmi dobry je AVS video converter..nie je to freeware, ale ozaj vyborny..
Fero11
04.01.10,10:23
na konvertore asi az tak moc nezalezi, ale zalezi, aky pouzije kompresor
Lukáš 142
04.01.10,10:26
na konvertore asi az tak moc nezalezi, ale zalezi, aky pouzije kompresor

Ak nejaky dobry poznas tak porad. pls
Fero11
04.01.10,10:32
Ja poznam velmi dobry virtual dub. Ale bohuzial DVDecka som nikdy nekomprimoval, robil som len so surovymi MPEG2 subormy. Co sa tyka DVD, tak robil som len s DVD9, DVD5 v DVDshrink a vobec neviem aky pouzival kompresor.
A oplati sa ti vobec komprimovat DVD video ??
DVD su dnes velmi lacne a pri dnesnych therovych HDD ....?
Lukáš 142
04.01.10,10:37
Ja poznam velmi dobry virtual dub. Ale bohuzial DVDecka som nikdy nekomprimoval, robil som len so surovymi MPEG2 subormy. Co sa tyka DVD, tak robil som len s DVD9, DVD5 v DVDshrink a vobec neviem aky pouzival kompresor.
A oplati sa ti vobec komprimovat DVD video ??
DVD su dnes velmi lacne a pri dnesnych therovych HDD ....?

Vies mi poradit, ze co je lepsie, napalovat filmy v dvd formate (vob, ifo) alebo v divx alebo v nejakom inom formate, co je lepsie vzhladom ku kvalite?
Fero11
04.01.10,10:49
Najlepsu kvalitu ma povodny zdrojovy format. Napis ze odkial mas tie filmy. Mas ich ako original DVD, alebo uz rippovane, alebo mas len odnekial mpg subory atd .....
Lukáš 142
04.01.10,11:00
Najlepsu kvalitu ma povodny zdrojovy format. Napis ze odkial mas tie filmy. Mas ich ako original DVD, alebo uz rippovane, alebo mas len odnekial mpg subory atd .....

Ja som to myslel tak ze ak mam napr. dvd napalene vo formate vob ifo tak ci je to lepsie nechat v nom a napalit to ako dvd format alebo to konvertovat na iny format aby sa zlepsila kvalita obrazu.

Taktiez by som chcel vediet ci je lepsie nechat film napr. vo formate .avi (divx) ked je to stahovane z internetu alebo to dat na iny format aby bola lepsia kvalita. dik
Lukáš 142
04.01.10,11:08
Je dobre napalovat filmy na dvd vo formate vob ifo alebo je lepsi nejaky iny format, ktory format je najlepsi?
kergulaan
04.01.10,11:37
Doplnujuca otazka k formatom DVD
Bol som ojeziskovany DVD Samsung HR777 no a kedze som clovek navody citajuci - problemi zacali.
Citujem:
UKONCENIE A PREHRAVANIE NA INYCH DVD PREHRAVACOCH
- Ak chcete svoj DVD disk prehravat na inych DVD prehravacoch, musite vykonat ukoncenie disku.

Pouzitie DVD +/- R diskov
- Ak chcete disk prehravat na inom prehravaci ako je tento rekorder, mali by ste jeho ukoncenie zrusit.

Prosim pekne to pisu v jednom odstavci asi 5 riadkov od seba, tak teda otazka - finalizovat disk alebo nie?
Fero11
04.01.10,11:38
Takze aby sme to dali na pravu mieru. vob a ifo niesu formaty, DVD je komprimovane vo formate MPEG2
AK mas DVD original, tak ak to hodis do divx, kvalitnejsie to nebude (ale pri dobrom nastaveni kompresora, volnym okom ani nezitis ze sa kvalita zhorsila) sice sa to kapacitne zmensi.
Ja si myslim, ze nieje dovod to prekonvertovavat. Ten film ktory mas, tak pre teba je to Zdrojovy film a kvalitnejsi film z toho nikdy neurobis ci ho prekonvertujes do mpeg2, divx a pod....
TomasHC
04.01.10,13:18
Ja som to myslel tak ze ak mam napr. dvd napalene vo formate vob ifo tak ci je to lepsie nechat v nom a napalit to ako dvd format alebo to konvertovat na iny format aby sa zlepsila kvalita obrazu.

Taktiez by som chcel vediet ci je lepsie nechat film napr. vo formate .avi (divx) ked je to stahovane z internetu alebo to dat na iny format aby bola lepsia kvalita. dik

Halooooooo!!!

Ak je DVD napalene ako VIDEO-DVD (subory .vob & .ifo), tak to je priamo pozeratelne DVD = to co Ty popisujes ako "dvd format".

Ziadnou, opakujem, ZIADNOU konverziou neziskas lepsiu kvalitu!!! Konverziou do divx/xvid/h264 ziskas mensi vysledny subor, ale bude prehratelny len na DIVX prehravacoch, ktore dany format podporuju.

Ak mas film z netu (.avi), a mas stolny prehravac ktory ho dokaze prehrat aj s titulkami (skus na CD-RW, DVD-RW), tak ho nechaj tak, pripadne ho mozes skonvertovat na MPEG2 (format DVD), ale necakaj lepsiu kvalitu...
misoft
04.01.10,13:21
Doplním Fera: Komprimáciou originálneho DVD formátu (*.vob, *.ifo) do iného formátu (*.avi, *.mp4,...) len znížiš kvalitu, nikdy to nebude lepšie (zo zlata predsa neurobíš platinu :D, alebo z 1 €centa neurobíš 10€centov, musel by si len pridávať cent ku centu).
Lukáš 142
04.01.10,18:50
Halooooooo!!!

Ak je DVD napalene ako VIDEO-DVD (subory .vob & .ifo), tak to je priamo pozeratelne DVD = to co Ty popisujes ako "dvd format".

Ziadnou, opakujem, ZIADNOU konverziou neziskas lepsiu kvalitu!!! Konverziou do divx/xvid/h264 ziskas mensi vysledny subor, ale bude prehratelny len na DIVX prehravacoch, ktore dany format podporuju.

Ak mas film z netu (.avi), a mas stolny prehravac ktory ho dokaze prehrat aj s titulkami (skus na CD-RW, DVD-RW), tak ho nechaj tak, pripadne ho mozes skonvertovat na MPEG2 (format DVD), ale necakaj lepsiu kvalitu...

Dik za odpoved, takze ak mam film v .avi tak to dam na VIDEO-DVD aby to prehrali vsetky prehravace, ale ked to bude ako VIDEO-DVD tak to necham tak.

Este by som sa chcel opytat ci sa oplati davat filmy na DVD+R prip. CD+R alebo je lepsie to davat na DVD-R kedze DVD+R niektore prehravace nepodporuju, pytam sa preto lebo neviem, ci sa casto stava, ze prehravac nepodporuje DVD+R. Dik
Lukáš 142
04.01.10,18:57
Este by som sa chcel spytat, ze ako je mozne, ze blu-ray prehravace dokazu prevzorkovat dvd film na 1080p.
Preco potom nie je mozne zmenit kvalitu videa z .avi na vyssiu kvalitu ked bol film komprimovany.Dik
Fero11
04.01.10,19:44
No ako sme ti uz spominali zdroj ktory mas je najkvalitnejsi, akymkolvek komprimovanim, ci reenkodovanim sa kvalita zhorsi aj ked volnym okom to nieje vzdy vidiet.
Ani upscalingom sa kvalita nezvysi
Lukáš 142
04.01.10,20:00
No ako sme ti uz spominali zdroj ktory mas je najkvalitnejsi, akymkolvek komprimovanim, ci reenkodovanim sa kvalita zhorsi aj ked volnym okom to nieje vzdy vidiet.
Ani upscalingom sa kvalita nezvysi

Dik za rady a ako je to s tym DVD+R co som pisal v predchadzajucom prispevku?

A to prevzorkovanie je potom naco ked nezvisi kvalitu videa, ved to prevzorkuje na 1080p tak ako to je s tym prevzorkovanim?
misoft
04.01.10,20:28
Pokiaľ sa pýtaš na prevzorkovanie! Pozri si http://sk.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
kde sa spomína HD DVD.
Prevzorkovaním sa len zvýši rozlíšenie. No pretože pôvodný formát mal menší rozmer (teda počet pixelov), prevzorkovaný musí mať väčší, lenže tie nie sú a tak sa dopĺňajú pixely len prepočtom dvoch susedných. No a to predsa nepridá na kvalite.
Tu o rozlíšeniach: http://sk.wikipedia.org/wiki/Video_s_vysok%C3%BDm_rozl%C3%AD%C5%A1en%C3%ADm_%28 v%C5%A1eobecne%29

A čo sa týka DVD-R a DVD+R: dnes už každá mechanika je schopná čítať i zapisovať na oba typy médií. Modernejšie prístroje DVD prehrávače a rekordéry sú tiež toho schopné. Teda je to irelevantné.
Chobot
04.01.10,23:15
Ja som to myslel tak ze ak mam napr. dvd napalene vo formate vob ifo tak ci je to lepsie nechat v nom a napalit to ako dvd format alebo to konvertovat na iny format aby sa zlepsila kvalita obrazu.

Ak máš DVD vo fotmáte DVD video (kde sú súbory vob, ifo,...), tak nič nekonvertuj, ale urob kópiu DVD 1:1. Pozor ale na ochranu autorských práv, niektoré filmy ti nepôjdu len tak skopírovať, budeš musieť to DVD najprv ripnúť (odstrániť ochranu) a potom napáliť ako DVD video.


Taktiez by som chcel vediet ci je lepsie nechat film napr. vo formate .avi (divx) ked je to stahovane z internetu alebo to dat na iny format aby bola lepsia kvalita. dik

Nijakým iným formátom lepšiu kvalitu, ako je zdroj nedosiahneš. Jedine keby si celý film digitálne spracoval, ale to je práca aj pre profesionálne štúdiá na niekoľko mesiacov.
Lukáš 142
05.01.10,06:52
Pokiaľ sa pýtaš na prevzorkovanie! Pozri si http://sk.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
kde sa spomína HD DVD.
Prevzorkovaním sa len zvýši rozlíšenie. No pretože pôvodný formát mal menší rozmer (teda počet pixelov), prevzorkovaný musí mať väčší, lenže tie nie sú a tak sa dopĺňajú pixely len prepočtom dvoch susedných. No a to predsa nepridá na kvalite.
Tu o rozlíšeniach: http://sk.wikipedia.org/wiki/Video_s_vysok%C3%BDm_rozl%C3%AD%C5%A1en%C3%ADm_%28 v%C5%A1eobecne%29

A čo sa týka DVD-R a DVD+R: dnes už každá mechanika je schopná čítať i zapisovať na oba typy médií. Modernejšie prístroje DVD prehrávače a rekordéry sú tiež toho schopné. Teda je to irelevantné.

Ja som som nemyslel prevzorkovanie HD DVD ale normalneho DVD.

A pokial nejaky DVD prehravac nedokaze prehrat DVD+R je mozne ho nejakou zmenou prehrat? Alebo je potrebne ho napalit na DVD-R?
bobino38
05.01.10,06:55
pokial davaš niečo na DVD+R tak to odtial dáš len prekopírovaním na disk a nasledným upravením, uzavretím disku a vypálením na DVD-R.
TomasHC
05.01.10,06:56
Ja som som nemyslel prevzorkovanie HD DVD ale normalneho DVD.

A pokial nejaky DVD prehravac nedokaze prehrat DVD+R je mozne ho nejakou zmenou prehrat? Alebo je potrebne ho napalit na DVD-R?

Ak nedokaze prehravac prehrat DVD+R, mozno by mu vedel pomoct novy firmware, ale neviem ci to je technicky mozne (ak by to bolo len o firmware, tak hej, ak je to o fyzickych vlastnostiach mechaniky, tak nie).
Lukáš 142
05.01.10,07:01
Ak máš DVD vo fotmáte DVD video (kde sú súbory vob, ifo,...), tak nič nekonvertuj, ale urob kópiu DVD 1:1. Pozor ale na ochranu autorských práv, niektoré filmy ti nepôjdu len tak skopírovať, budeš musieť to DVD najprv ripnúť (odstrániť ochranu) a potom napáliť ako DVD video.

dakujem, este mi prosim vysvetli ako sa ripuje
Lukáš 142
05.01.10,07:04
Ak nedokaze prehravac prehrat DVD+R, mozno by mu vedel pomoct novy firmware, ale neviem ci to je technicky mozne (ak by to bolo len o firmware, tak hej, ak je to o fyzickych vlastnostiach mechaniky, tak nie).

Skusal si to niekedy na nejakom prehravaci, alebo to bol len napad?
Fero11
05.01.10,07:13
skus google dvd ripper
TomasHC
05.01.10,07:16
Skusal si to niekedy na nejakom prehravaci, alebo to bol len napad?

Nie neskusal, ja nemam DVD prehravac ;) Su to len domnienky. Ved si pozri ten svoj na nete, mozno je pren nejaky novy firmware. Paradoxne najlepsia podpora byva na roznych cinskych linux-based prehravacoch ;)
Lukáš 142
05.01.10,07:56
Nie neskusal, ja nemam DVD prehravac ;) Su to len domnienky. Ved si pozri ten svoj na nete, mozno je pren nejaky novy firmware. Paradoxne najlepsia podpora byva na roznych cinskych linux-based prehravacoch ;)

No ja som pozeral podporu pre moj prehravac ale som tam nasiel len prirucku, ale v manuali som nasiel, ze novy firmware je mozne k mojmu prehravacu stiahnut.

Ak by si nahodou vedel ako stiahnem novy firmware pre SAMSUNG prehravac tak by som ti bol velmi vdacny
kergulaan
05.01.10,08:31
Dovolim si zopakovat otazocku:
DVD Samsung HR777 - navod
Citujem:
UKONCENIE A PREHRAVANIE NA INYCH DVD PREHRAVACOCH
- Ak chcete svoj DVD disk prehravat na inych DVD prehravacoch, musite vykonat ukoncenie disku.

Pouzitie DVD +/- R diskov
- Ak chcete disk prehravat na inom prehravaci ako je tento rekorder, mali by ste jeho ukoncenie zrusit.

Prosim pekne to pisu v jednom odstavci asi 5 riadkov od seba, tak teda otazka - finalizovat disk po jeho napaleni na vysie uvedenom DVD recordery alebo nie?

Ak dobre chapem, tak po finalizacii / ukonceniu disku sa uz na disk neda nahravat. Ale na co je to dobre, zmysel???
TomasHC
05.01.10,09:33
No ja som pozeral podporu pre moj prehravac ale som tam nasiel len prirucku, ale v manuali som nasiel, ze novy firmware je mozne k mojmu prehravacu stiahnut.

Ak by si nahodou vedel ako stiahnem novy firmware pre SAMSUNG prehravac tak by som ti bol velmi vdacny

Jasne, najdem, stiahnem a pridem k Tebe domov, donesiem si kavu a mineralku a upgradnem Ti to... :(
Lukáš 142
05.01.10,14:07
Jasne, najdem, stiahnem a pridem k Tebe domov, donesiem si kavu a mineralku a upgradnem Ti to... :(

:):):) Ja som to myslel tak, ci by si mi nevedel poradit kde by som mohol stiahnut (najst) ten firmware na moj dvd prehravac. Je to SAMSUNG DVD-V660. Jasne, ze si to viem aj sam upgradnut ale neviem kde to mam stiahnut lebo na stanke samsungu som to nenasiel, iba manual. A vies tak porad.
Fero11
05.01.10,14:19
nieje to nahodou V6600 ?
Ak hej tak na to FW nieje
TomasHC
05.01.10,14:43
:):):) Ja som to myslel tak, ci by si mi nevedel poradit kde by som mohol stiahnut (najst) ten firmware na moj dvd prehravac. Je to SAMSUNG DVD-V660. Jasne, ze si to viem aj sam upgradnut ale neviem kde to mam stiahnut lebo na stanke samsungu som to nenasiel, iba manual. A vies tak porad.

Ja zvyknem pouzit GOOGLE :)
Lukáš 142
05.01.10,15:22
nieje to nahodou V6600 ?
Ak hej tak na to FW nieje

ano je to V6600, skoda, ze sa tam neda aktualizovat, no co uz.
Stevo5
05.01.10,15:38
Dovolim si zopakovat otazocku:
DVD Samsung HR777 - navod
Citujem:
UKONCENIE A PREHRAVANIE NA INYCH DVD PREHRAVACOCH
- Ak chcete svoj DVD disk prehravat na inych DVD prehravacoch, musite vykonat ukoncenie disku.

Pouzitie DVD +/- R diskov
- Ak chcete disk prehravat na inom prehravaci ako je tento rekorder, mali by ste jeho ukoncenie zrusit.

Prosim pekne to pisu v jednom odstavci asi 5 riadkov od seba, tak teda otazka - finalizovat disk po jeho napaleni na vysie uvedenom DVD recordery alebo nie?

Ak dobre chapem, tak po finalizacii / ukonceniu disku sa uz na disk neda nahravat. Ale na co je to dobre, zmysel???
Myslím že neuzatvorený disk by si mal aj tak problém prehrať na iných prehrávačoch.
Veď to vyskúšaj. Disk neuzavri, vyskúšaj v inom prehrávači. Ak ho prehrá, je to v poriadku, ak nie tak ho skús uzavrieť. Najhoršie čo sa ti môže stať je, že prídeš o jedno DVD ( približne 0,30€) ktoré sa nebude dať prehrať na inom prehrávači. Na tvojom by sa malo dať prehrať stále.
Chobot
05.01.10,23:45
dakujem, este mi prosim vysvetli ako sa ripuje

Stiahni tento torrent, máš tam návod aj inštalačné súbory na príslušný softvér.

http://thepiratebay.org/torrent/3809189/Create.a.DVDrip.like_aXXo

Ak nechceš sťahovať celé, tu je z toho len návod priamo na stránke:

http://www.scribd.com/doc/228719/Create-a-DVDrip-like-aXXo