ikovacikova
04.01.10,09:26
Prajem všetkým poraďákom v novom roku veľa šťastia a zdravia.

Chcem sa spýtať, pretože každý melie niečo iné. Prenajaté súkromné auto používam na podnikateľské účely. Uplatujem si paušálne výdavky 0,183 € + PHM. Chcem sa spýtať, či je potrebné platiť aj cestnú daň a je potrebné auto nahlásiť na daňový úrad? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta
ego.mc
04.01.10,10:51
Áno.
Danielam
05.01.10,11:57
ahojte,
chcem sa spýtať či treba ozaj auto nezaradené v obchodnom majetku firmy /živnostník/ nahlásiť na DÚ a platiť daň z mot.vozidiel???uplatňujem si len cestovné náhrady....myslela som že nahlasovať treba len auto, ktoré zaradím do majetku firmy a tiež platiť daň z motor.vozidiel...a s bločkami za nákup PHL pri súkromom aute využívanom na firemné účely je to ako???treba ich dokladať??ďakujem za odpoved
veronikasad
05.01.10,11:59
Prajem všetkým poraďákom v novom roku veľa šťastia a zdravia.

Chcem sa spýtať, pretože každý melie niečo iné. Prenajaté súkromné auto používam na podnikateľské účely. Uplatujem si paušálne výdavky 0,183 € + PHM. Chcem sa spýtať, či je potrebné platiť aj cestnú daň a je potrebné auto nahlásiť na daňový úrad? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta
na prenajaté súkromné auto si nemôžeš uplatňovať paušálne náhrady. Musí ísť o auto vlastné alebo v BSM.
veronikasad
05.01.10,12:00
ahojte,
chcem sa spýtať či treba ozaj auto nezaradené v obchodnom majetku firmy /živnostník/ nahlásiť na DÚ a platiť daň z mot.vozidiel???uplatňujem si len cestovné náhrady....myslela som že nahlasovať treba len auto, ktoré zaradím do majetku firmy a tiež platiť daň z motor.vozidiel...a s bločkami za nákup PHL pri súkromom aute využívanom na firemné účely je to ako???treba ich dokladať??ďakujem za odpovedano, auto je využívajné na podnikanie a treba si splniť oznamovaciu povinnosť, do 31.1. nasl. kal. roka podať DP DzMV a daň z MV aj zaplatiť.
chandler
06.01.10,10:12
takze ak som v roku 2009 pouzival svoje sukromne auto na sluzobne cesty pre svoju s.r.o. (kde nie som zamestnany) do konca januara 2010 zaplatim dan z MV a mozem si uplatnit 0.183E+PHM za kilometer? ten benzin mozem len tolko na kolko mam blocky alebo na kolko mam napisane cestovne prikazy?
(to ze budem auto pouzivat som na danovy urad nehlasil)
ikovacikova
06.01.10,16:36
Na tomto som sa popálila aj ja. Bola som včera na DU, kde sa na mňa osopila babenka, že keď som to nenahlásila do 30 dní od začatia používania MV, tak to môžem urobiť aj teraz, ale budem sankcionovaná. Tak teraz zháňam, ako by som to obišla. Vymyslela som, že urobím zmluvu o príležitostnom prenájme vozidla. Lenže potrebujem zistiť, čo má takáto zmluva obsahovať, aby som tam mohla upratať príjem z prenájmu.
chandler
07.01.10,08:30
ja som minuly rok zaplatil dan az v januari, nic som nenahlasoval dopredu a este si ma tam zavolali, lebo som nieco nevyplnil v tlacive k dani. ale nic mi nehovorili o tom ze som mal ohlasit pouzivanie auta. mozno je rozdiel ked je to zivnost a sro.
peterkos2
09.01.10,09:21
Dobrý deň.Som SZČO a toež používam svoje auto na podnikanie.Minulý rok som druhú polovicu roka bol na PN.Musím zaplatiť celú daň za rok 2009?A ešte jednu vec.Nechal som si trvalé príkazy-čo sa týka odvodov do soc.poisťovne,PvN a zdravot.poisťovne-lebo som nepočítal,že tak dlho ostanem PN.Zo soc.poisťovne mi automaticky po štyroch mesiacoch peniaze vrátili,zaujímalo by ma,čo zdravotná poisťovňa-či si mám o tie peniaze požiadať.Ďakujem
Lianka
09.01.10,09:46
Dobrý deň.Som SZČO a toež používam svoje auto na podnikanie.Minulý rok som druhú polovicu roka bol na PN.Musím zaplatiť celú daň za rok 2009?A ešte jednu vec.Nechal som si trvalé príkazy-čo sa týka odvodov do soc.poisťovne,PvN a zdravot.poisťovne-lebo som nepočítal,že tak dlho ostanem PN.Zo soc.poisťovne mi automaticky po štyroch mesiacoch peniaze vrátili,zaujímalo by ma,čo zdravotná poisťovňa-či si mám o tie peniaze požiadať.Ďakujem

Ak ste auto prestali pouzivat na podnikanie, mali ste tuto povinnost oznamit na DU. Teraz mate dve moznosti:
a) bud podat DP z dane z MV za cely rok 2009 a dan zaplatit,
b) alebo odhlasit spätne auto k istemu datumu a podat DP len za cast roka (nezabudnut auto znova prihlasit, napr. po skonceni PN). V tomto pripade riskujete pokutu, nakolko ste zmenu (odhlasenie) neoznamili v zakonom stanovej lehote. Vid. zakon o sprave dani a poplatkov.

Preplatok na ZP si vyziadate na zaklade RZZP, ktore ste povinny si urobit do konca marca za rok 2009.

Ste si isty, ze Vam SP vratila preplatok na poistnom automaticky? Ja mam skusenost, ze pokial si sami preplatok pisomne nevyziadate, nic Vam neposlu. A pokial si aj vyziadate, poslu len cast - cely preplatok nam poslali az po dalsej urgencii. Tot Slovensko :confused:. Prepocitajte si, ci Vam vratili vsetok preplatok.
Aldan
09.01.10,10:03
ja som sa na oznamovaciu povinnosť pýtala na našom DU a pôovedali, že nevyplýva zo zákona.Nakoniec som to aj v zákone našla, že je to tak./Myslím súkromné auto, ktoré sa využíva na podnikanie/
mondes
09.01.10,10:07
Dobrý deň.Som SZČO a toež používam svoje auto na podnikanie.Minulý rok som druhú polovicu roka bol na PN.Musím zaplatiť celú daň za rok 2009?A ešte jednu vec.Nechal som si trvalé príkazy-čo sa týka odvodov do soc.poisťovne,PvN a zdravot.poisťovne-lebo som nepočítal,že tak dlho ostanem PN.Zo soc.poisťovne mi automaticky po štyroch mesiacoch peniaze vrátili,zaujímalo by ma,čo zdravotná poisťovňa-či si mám o tie peniaze požiadať.Ďakujem
Čo sa týka tých odvodov do ZP, treba potvrdenie zo SP o vyplatení PN a s týmto potvrdením ísť na ZP. Na základe toho potvrdenia nebudeš musieť platiť odvody takú dobu, akú si si ich predplatil. Proste sa to vykompenzuje. Tak som to robila ja, lebo som mala podobný prípad. Poradila mi pani zo ZP.
Lianka
09.01.10,10:09
§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

§ 85 Daňovník

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

http://www.porada.sk/t101572-dan-z-motorovych-vozidiel-od-1-1-2008-a.html
peterkos2
09.01.10,12:16
Ak ste auto prestali pouzivat na podnikanie, mali ste tuto povinnost oznamit na DU. Teraz mate dve moznosti:
a) bud podat DP z dane z MV za cely rok 2009 a dan zaplatit,
b) alebo odhlasit spätne auto k istemu datumu a podat DP len za cast roka (nezabudnut auto znova prihlasit, napr. po skonceni PN). V tomto pripade riskujete pokutu, nakolko ste zmenu (odhlasenie) neoznamili v zakonom stanovej lehote. Vid. zakon o sprave dani a poplatkov.

Preplatok na ZP si vyziadate na zaklade RZZP, ktore ste povinny si urobit do konca marca za rok 2009.

Ste si isty, ze Vam SP vratila preplatok na poistnom automaticky? Ja mam skusenost, ze pokial si sami preplatok pisomne nevyziadate, nic Vam neposlu. A pokial si aj vyziadate, poslu len cast - cely preplatok nam poslali az po dalsej urgencii. Tot Slovensko :confused:. Prepocitajte si, ci Vam vratili vsetok preplatok.
Mám to prepočítané. Poslali mi preplatok za alikvotnú časť prvého mesiaca plus štyri mesiace.Čiže teraz,pokiaľ by som marodoval ďalej,pošlú mi peniaze za ďalšie štyri mesiace automaticky.K tomu autu-asi mi nič iné nezostane,len tú cestnú daň zaplatiť a nemať problémy.Počas tej PN si asi nemôžem písať cesťáky-keď už budem mať tú cestnú daň zaplatenú?
ikovacikova
09.01.10,15:59
Keď som auto používala od 14.12.2009, v daňovom priznaní je ale kolonka na používanie auta v mesiacoch. Ako podám daňové priznanie? Zaplatím celý mesiac, alebo ako?Iveta
Stifi
09.01.10,16:18
Keď som auto používala od 14.12.2009, v daňovom priznaní je ale kolonka na používanie auta v mesiacoch. Ako podám daňové priznanie? Zaplatím celý mesiac, alebo ako?Iveta
daň z MV sa platí za každý aj začatý mesiac, tzn.že zaplatíš alikvótnu časť z ročnej sadzby, v Tvojom prípade zaplatíš za jeden mesiac t.j. december.
ikovacikova
09.01.10,16:29
Ďakujem. Iveta
Lianka
10.01.10,11:29
K tomu autu-asi mi nič iné nezostane,len tú cestnú daň zaplatiť a nemať problémy.Počas tej PN si asi nemôžem písať cesťáky-keď už budem mať tú cestnú daň zaplatenú?

Zavisi od toho, aky mas predmet cinnosti, ci mas zamestnancov, ci si mal povolene vychadzky pocas PN a pod.
peterkos2
10.01.10,15:38
Zavisi od toho, aky mas predmet cinnosti, ci mas zamestnancov, ci si mal povolene vychadzky pocas PN a pod.
Predmet činnosti-montáž klimatiz.zariad.,servis el.zariad.,kúpa tovaru a predaj v rozsaho voľ.živn.,sprostredkov.činnosť.Zamestnancov nemám,som živnostník,vychádzky mám.
Prosím vás,akú nezdaniteľnú čiastku si môžem uplatniť,keď sombol vyše pol roka PN? Ďakujem
Lianka
10.01.10,18:12
Skus pozriet tu: http://www.porada.sk/t112419-fakturacia-pocas-pn.html.

Ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika.
peterkos2
10.01.10,18:51
Skus pozriet tu: http://www.porada.sk/t112419-fakturacia-pocas-pn.html.

Ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika.
Veľmi pekne ďakujem
Ninka187
12.02.10,12:35
My sme sa tiež takto popálili. Cestná daň sa platí aj pri súkromnom automobile, ktorý sa používa na podnikanie. Treba ho na DU prihlásiť do 30 dní odo dňa, kedy sa začalo pouzívať. To platí aj o odhlásení. My sme za toto boli tiež pokutovaní, ale pokuta nie je vysoká, bolo to okolo 20 € za 2 autá.
sybila3
15.02.10,15:17
nahlásim ho na tlačive ako keď prihlasujem autá, ktoré sú v majetku firmy? Treba tam niekde uviesť, že je to súkromné auto využívané na podnikanie?
Ak ho začal využívať trebárs vo februári 2010, nahlásim ho dnes,daňové podávam až v januári 2011 aj platím? Môže si dávať do výdavkov PHM a nejaký paušál?
Evanka
15.02.10,15:31
nahlásim ho na tlačive ako keď prihlasujem autá, ktoré sú v majetku firmy? Treba tam niekde uviesť, že je to súkromné auto využívané na podnikanie?
Ak ho začal využívať trebárs vo februári 2010, nahlásim ho dnes,daňové podávam až v januári 2011 aj platím? Môže si dávať do výdavkov PHM a nejaký paušál?
Predpísaané tlačivo na ohásenie používania automobilu na podnikanie nie je. Teda formu si môžeš zvoliť, oznámiť to môžeš aj jednoduchým listom, kde však bude hlavne dátum odkedy ho využívaš a ŠPZ. Neuvádzaj, že je "súkromné". Veď to by si mohla aj v priebehu roka zmeniť, závisí iba od teba, či ho vložíš do podnikania, alebo nie.
DP podávaš až v januári.
Ak ho nevložíš do podnikania a si vlastníkom toho automobilu, môžeš si pri pracovných cestách uplatňovať aj paušál/km podľa počtu prejazdených kilometrov v súvislosti s pracovnou cestou.
sybila3
15.02.10,15:34
takže szčo si musí viesť knihu jázd. takže ak mi dá bločky na PHL - zaúčtujem. Ten paušál si nemusí uplatňovať? Ak si ho uplatní za každý km 0,183 eur, tak si nemôže dať do nákladov žiadne opravy alebo dialničnú nálepku?
Evanka
15.02.10,16:24
takže szčo si musí viesť knihu jázd. takže ak mi dá bločky na PHL - zaúčtujem. Ten paušál si nemusí uplatňovať? Ak si ho uplatní za každý km 0,183 eur, tak si nemôže dať do nákladov žiadne opravy alebo dialničnú nálepku?
Musíš zvážiť, čo je pre teba výhodnejšie, do nákladov výdavky za opravy,..... alebo využívať paušálnu náhradu za/km.

V prvom prípade vložíš automobil do podnikania, ale s tým je spojených niekoľko ďalších povinností. Ak ho budeš používať aj na súkromné cesty, mala by si ich odčleňovať od tých, ktoré robíš v súvislosti s podnikaním, pri predaji by si tiež predávala obchodný majetok, .....

Ak ho nevložíš do podnikania, máš nárok na paušál/km.

Prepočítaj si, čo je pre teba výhodnejšie.
Adula
16.02.10,07:42
Živnostník má okolo 1000,- Eur za benzín, má jazdy, dám mu náhrady za kilometer, tým pádom mám v nákladoch spolu okolo 3500,- Eur, môže to tak byť? Čim dokladujete tie jazdy, lebo väčšinou nemá potvrdenie, že niekde bol. Diki. Aďa
Evanka
16.02.10,09:48
Živnostník má okolo 1000,- Eur za benzín, má jazdy, dám mu náhrady za kilometer, tým pádom mám v nákladoch spolu okolo 3500,- Eur, môže to tak byť? Čim dokladujete tie jazdy, lebo väčšinou nemá potvrdenie, že niekde bol. Diki. Aďa
Ak sa jedná o jeho vlastný automobil, nezahrnutý do majetku podnikania, môžeš uplatniť aj paušálnu nnáhradu za km. Vyhotovíš vyúčtovanie pracovnej cesty, kde budú uvedené všetky náležitosti, ktoeé predpisuje zákon o CN. Daj si vyhľadať, je tu popísané o tom dosť.
vierka22
17.02.10,13:57
Dobrý deň. Viem, že sa toho tu popísalo dosť, ale predsa by som sa chcela poradiť súkromé auto SZČO, ktorý si zaplatil cestnú daň. Mám uplatniť paušál cena phm x priem.spotreba: 100= koeficient a koeficient koeficient +paušál x najazdené km = suma výdavku. Paušál=0,183x počet km. Poradí mi niekto? Veľmi mi to pomôže. Mám vypísať knihu jázd alebo cestovný príkaz na cestu. Ďajujem všetkým, ktorí mi odpovedia. Vierka 22