brani
04.01.10,09:59
Ahojte,
potreboval by som radu ktora institucia, organizacia, ...??? riesi nove rozdelenie a prepocet podielov na spolocnych priestoroch a zariadeniach??
Na katastri mi pani povedala ze oni to neriesia, len vklad a spravca bytovky nema ani sajnu. Miesto bytovky je Kosice1.
Dakujem pekne
sito
04.01.10,11:58
Nové, myslíš v novom dome? Alebo v starom dome, novú dohodu?

Ak je vlastníkom domu developer, je to jeho povinnosť. V prípade, že sa klienti developera s ním dohodli na výstavbe bytov do osobného vlastníctva, tiež je to jeho povinnosť.

Pokiaľ sa nejedná o nový dom, prípadnú zmenu zabezpečuje osoba poverená SVB. Ak sa jedná o dom so zmluvou o výkone správy, so súhlasom vlastníkov, správca. Prípadne iná poverená osoba.

Žiadna iná organizácia. V prípade nezrovnalosti, kto má podať zápis na katastri môže rozhodnúť súd, aby bolo rozhodnutie o zápise v súlade so zákonom.

Osobná skúsenosť, nový byt, list vlastníctva vybavil developer. Pri prevode bytu do osobného vybavil list vlastníctva, bývalý vlastník bytu, terajší správca domu.

Ak sa vlastníci dohodnú v priebehu činnosti SVB, alebo správcu v dome o zmene vlastníckych pomeroch v dome, musia si zvoliť, poveriť osobu, ktorá požiada o zmenu na liste vlastníctva domu za celý dom. Bez súhlasu vlastníkov to nie je možné. Ale žijeme na Slovensku v raji ..........v. Takže, aj nemožné je možné.

Na katastri, nechcú byť zodpovedný za svoje chyby, preto, že sú neomylní. Pomýlia sa tí, ktorí si nechajú prepísať svoj majetok bez svojho vedomia o jeho prepise na niekoho iného, podvodníka. Kataster mu len pomôže.

Zákon 182/1993, § 4

§ 4
Nadobúdanie vlastníctva


(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,
b) na základe zmluvy o výstavbe domu, vstavbe alebo nadstavbe,
c) dedením,
d) rozhodnutím štátneho orgánu. 8)

(2) Byt alebo nebytový priestor v dome môže byť vo vlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby, v podielovom spoluvlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

§ 7, odsek 2


(2) Návrh na zápis do registra je povinný podať vlastník domu do jedného mesiaca po podaní návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností 10) alebo splnomocnený zástupca vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zmene správy domu; pravosť podpisu musí byť úradne osvedčená. Súčasťou návrhu na zápis do registra je zmluva o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, doklad o bezúhonnosti predsedu spoločenstva a stanovy spoločenstva, ak to zmluva o spoločenstve určuje, zápisnica a prezenčná listina zo schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, výpis z listu vlastníctva a správny poplatok. V prípade zmeny formy správy je súčasťou návrhu aj výpoveď zmluvy o výkone správy správcovi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Spoločenstvo môžu založiť aj vlastníci bytov a nebytových priestorov viacerých domov.
brani
04.01.10,19:40
ahoj, vdaka za odpoved, upresnim to este:
ide o nove rozdelenie v starej bytovke dovodom su moje plany a Zmluve o vstavbe. Sme SVB viacmenej nefunkcne predseda to neriesi zastupuje ho tu jeden sused - proste chaos a panika. Povereny spravca ktory nas ma v sprave mi povedal ze on to neriesi, takze sa neviem pohnut dalej. Zlomky sice pocitat viem ale neviem sa dopatrat k jednotlivym plocham spolocnych casti alebo niecoho coho by som sa chytil a vypocital to. Je to niekde zverejnene, alebo akym sposobom sa da dostat k tymto udajom.??

Este ma napadlo, budu sa vobec menit podiely ak na plochej streche zastaviam 30m2 ale tych 30m2 co zoberiem zo spolocnej casti by preslo na 30m2 novej strechy ktora by bola opat spolocnou castou?? t.j. povodna strecha sa posunie o podlazie vyssie. Ak sa to takto da, nieje mi ale potom zrejme ze ako to podam na kataster ze sa mi zvacsil byt o 30m2.

a druha uvaha kedze sa neviem dopatrat k tym plocham a verzia s nedelenim podielov by sa nedala zrealizovat, je mozne uvazovat tak ze moj byt sa zvacsi o 30m2 t.j. na 90m2 doteraz som mal podiel 281/10000 a keby som to rozratal percentualne mal by som podla toho novy podiel 421/10000 a tych 140/10000 by sa rozratalo na vsetky byty ???
sito
05.01.10,12:14
Vlastná skúsenosť pri prevode bytov do osobného vlastníctva.

Sú dva druhy majetku v obytnom dome a jeho podielu na spoločných priestorov. Byty a nebytové priestory a podiel na spoločných priestorov.

Spoločné priestory, suterén, presne zakreslené, kde má, kto pivničku. Ostatné sú spoločné priestory o ktorých spôsobe užívania rozhodujú vlastníci.

Zakreslíš suterén, prvé poschodie, nadstavbu. Dáš podpísať vlastníkom. Ak je požadované množstvo zákonom splnené. Kataster vyhovie.

Strecha je spoločnou častou, vždy. Keď tečie do domu, tečie do domu všetkých vlastníkov. No, niektorí si myslia, keď netečie do môjho bytu, mňa sa to netýka. Ja som z MARSU. Ale na Zemi. Isto?
Mária27
05.01.10,12:18
Podiel na spoločných častiach a zariadeniach sa počíta tak, že sa spočíta plocha bytov a nebytových priestorov a to sa dá do menovateľa; do čitateľa si dáš plochu tvojho bytu (alebo koho podiel určuješ).

Ak si mal doteraz podiel 281/10000, pravdepodobne to znamenalo, že máš plochu bytu 28,1 m2 a súčet všetkých bytov a NP je 1000 m2 (skutočná plocha násobená 10, aby boli čísla celé).

Ak sa tvoj byt zväčší o 90 m2 a nič iné sa nezmení, budeš mať podiel 1181/10900 (28,1+90 krát 10 lomeno 1000+90 krát 10). Zmení sa aj podiel ostatných bytov, a to číslo v menovateli.

Treba si uvedomiť, že plocha spoločných častí a zariadení sa nevyčísluje, nie je to potrebné na určenie spoluvlastníckeho podielu.
Mária27
05.01.10,12:22
Podľa mňa treba urobiť dobrú zmluvu o nadstavbe, aj s novými podielmi, dať ju podpísať ostatným vlastníkom, vybaviť stavebné povolenie, vklad do katastra.
Potrebné náležitosti zmluvy o nadstavbe nájdeš v § 21 a 22 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
brani
05.01.10,18:50
dakujem za odpoved ale stale niesom v obraze

pises ze:Podiel na spoločných častiach a zariadeniach sa počíta tak, že sa spočíta plocha bytov a nebytových priestorov a to sa dá do menovateľa; do čitateľa si dáš plochu tvojho bytu (alebo koho podiel určuješ).

a prave to ma zaujima odkial vezmem plochy bytov a nebytovych priestorov?? kde sa da k tomu dopatrat??
---------------------------------------------------------------------
Ak si mal doteraz podiel 281/10000, pravdepodobne to znamenalo, že máš plochu bytu 28,1 m2 a súčet všetkých bytov a NP je 1000 m2 (skutočná plocha násobená 10, aby boli čísla celé).

no prave ze nemam plochu bytu 28,1 ale cca 59m2 takze tiez neviem odkial mam podiel 281/10000 atym padom ani u ostatnych to nebude sediet lebo ked ma niekto ako pozeram sused ma 87/10000 zak by to znamenalo ze ma byt 8m2 co bude asi blbost tym padom je tento vypocet nepouzitelny.
----------------------------------------------------------------

vratim sa k mojim poctom
mam byt 60m2 co je 281/10000 zvacsim byt o 30m2 t.j. uberiem 140,5/10000 z celej bytovky a budem tak vlastnit 421/10000 a tych ziskanych 140,5/10000 nejako rozpocitam na ostatne byty tym ze im ubriem z ich podielu - je to blbost??

---------------------------------------------------------------------
Podľa mňa treba urobiť dobrú zmluvu o nadstavbe, aj s novými podielmi, dať ju podpísať ostatným vlastníkom, vybaviť stavebné povolenie, vklad do katastra.
Potrebné náležitosti zmluvy o nadstavbe nájdeš v § 21 a 22 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

ano s touto castou suhlasim a budem podla nej postupovat len sa neviem pohnut ani v prvom kroku koli tomuto nestastnemu deleniu spolocnyc casti a priestorov
Mária27
05.01.10,19:35
Vytiahni si list vlastníctva domu (môžeš aj z www katasterportal sk), spočítaj čitatele podielov všetkých bytov a nebytových priestorov, súčet musí byť rovný menovateľu.

Skús krátiť či rozširovať zlomok tak, aby si dostal svoju plochu do čitateľa. Musí ti vyjsť tvoj správny neupravený podiel aj susedov. Keby ti to nevychádzalo, požiadaj kataster o kópiu dokumentácie, z ktorej vychádzal vlastnik domu pri prevode prvého bytu. Plochy všetkých bytov by mal mať aj správca.

Neviem, prečo to robia. Najlepšie vyčíslenie podielov je ponechanie plôch, prípadné násobenie 100, aby zmizli desatinné čiarky. Napr. ja mám podiel 7365/377995, môj byt má plochu 73,65 m2, súčet plôch všetkých bytov a nebytových priestorov je 3779,95 m2.

Ak zvýšiš plochu tvojho bytu o niekoľko m2, musíš o to zvýšiť menovateľa (pre všetkých sa to zmení) a svojho čitateľa. Môžeš mi veriť, že je to tak, práve sme menili podiely v dome.

Nakoniec, spôsob vyčíslenia podielov máš aj v § 22:

c) vymedzenie spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu a spoločných nebytových priestorov, na príslušenstve a na pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je daná podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome,

aj pôvodný výpočet v § 5:

b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa pri priľahlom pozemku nepostupuje podľa písmena e),
Mária27
05.01.10,20:01
Ešte pridám: Podľa ods. 6 § 22 budeš potrebovať dokumentáciu (nákres polohy bytov, rozpis plôch bytov), tak si ju daj urobiť znalcovi, odsúhlaste na schôdzi a požiadajte kataster o opravu.
Rozlohu môjho bytu som už mala vyčíslenú asi v troch verziách. Niektorí susedia to premeriavali a reptali, že to máme zle o nejaký 1,2 m2, že budeme platiť do fondu viac. To sa môže stať aj u vás.

Dokumentácia bola pôvodne daná do katastra podľa § 5:
(5) S návrhom na zápis vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností sa predloží dokumentácia, z ktorej je zrejmá poloha a plocha bytu a nebytového priestoru v dome, spoločných častí domu a príslušenstva. K prvej zmluve o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome sa pripoja situačné plány jednotlivých poschodí domu s vyznačením jednotlivých bytov a nebytových priestorov v dome, ich čísiel a identifikácia pozemku. Návrh na zápis a dokumentáciu je povinný predložiť predávajúci.
mona091
05.01.10,20:05
Pri prvej zmluve o prevode by mal byt prilohou vykres podlazi s podlahovou plochou presne vymedzenou na kazdy byt, tiez podlahova plocha nebytovych priestorov,

skus tieto prilohy najst alebo u spravcu, alebo v archive, do ktoreho ukladali prve zmluvy o prevode medzi mesrtom a nadobudatelom,
je aj ina moznost - draha, daj si vyhotovit znalecky posudok

v kazdom pripade sa podiely budu menit, pretoze sa zmeni celkova podlahova plocha,

v zmluve o vstavbe (nadstavbe, pristavbe) budes presne definovat stare a nove podiely, tuto zmluvu musi podpisat kazdy spoluvlastnik.

BTW: aj ked sa mi nechce verit, udajne nikto na katastri tieto podiely neprepocitava, a ak zmluva je v poriadku, novy stav kataster zapise.

a este, ak nechces pocitat podiely Ty, skus sa informovat v KE vo fy Stavoprojekting - Letna ul., oni sa tym zaoberaju - maju monopol....,


no myslim si, ze ak zozenies vykresy s vymerami, zvladnes to sam
sito
06.01.10,04:45
Keď sme prevádzali byty do osobného vlastníctva 30 naraz zo 42 vlastníkov. Keďže správca nemal výkresy, zakreslil som suterén, všetko sú to spoločné priestory. Označli som priechody, schodišta, spoločné miestnosti, ktorý byt má kde svoju latkovú pivnicu. Potom prvé podlažie, s presne uvedenými výmerami miestnosti, bytov. Súčet dával plochu podlažia, krát sedem podlaží, výsledok, plocha všetkých bytov spolu, domu.

Zvolali sme schôdzu, zúčastnení odsúhlasili výkresy a plochu bytov, domu. Potvrdili to svojim podpisom, všetci.

To sme odovzdali vlastníkovi bytov SBD, ktorý zabezpečoval prevod bytov do osobného vlastníctva v súlade so zákonom 182/1993.

Asi po mesiaci som dostal list vlastníctva, samozrejme aj ostatní, ktorí požiadali o prevod bytu do osobného vlastníctva. V liste som mal a aj stále mám, že môj podiel je v dome 60/2644 a právo užívať spoločné priestory, svoju laťkovú pivnicu a ostatné spoločné miestnosti podľa dohody vlastníkov bytov, podielníkov domu.

To všetko.

V jeho prípade, príklad.

Šesť bytov v dome, podiel 60/360, plus spoločné priestory podľa dohody.

Keď spravil nadstavbu nad svojím bytom ako samostatnú bytovú jednotku, tak 60/420, plus spoločne priestory.

Ale , ak nadstavbu spojil schodištom zo svojho pôvodného bytu a byt chce zapísať ako jeden, tak 120/420. Ostatní 60/420.

a pasuje to 5 x 60 = 300 + 1 x 120 = 420 m2.
Mária27
06.01.10,06:23
On si chce rozšíriť svoj byt o strechu/terasu, na ktorú je prístup len z jeho bytu. Píše to tu:

http://www.porada.sk/t110546-prevod-odkupenie-spolocnej-casti-v-bytovke.html#post1028966
sito
06.01.10,07:14
Mária, ja som odpovedal na tento príspevok.


Ahojte,
potreboval by som radu ktora institucia, organizacia, ...??? riesi nove rozdelenie a prepocet podielov na spolocnych priestoroch a zariadeniach??
Na katastri mi pani povedala ze oni to neriesia, len vklad a spravca bytovky nema ani sajnu. Miesto bytovky je Kosice1.
Dakujem pekne

Na katastri dostal správnu odpoveď.

Všetko si to musia vyjasniť vlastníci v dome. Keď majú jasno a sú dohodnutí, niekto musí podať žiadosť na kataster. Môžu niekoho požiadať, advokáta, právnika, notára, ale môžu sa dohodnúť, že jeden s nich.

Ako budú mať rozpísané m2 v dome na jednotlivé byty, tak im zapíšu ich podiel na katastri.

Podobný, alebo rovnaký problém je riešený v téme,

http://www.porada.sk/t126128-kto-je-zodpovedny-za-izolaciu-terasy.html

Tam ma zmiatol ten list vlastníctva, teda ich strecha je jeho majetkom. Nemožne, ale na Slovensku je všetko možné aj nemožné.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, Strecha je spoločná časť. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. V zákone zabudli na terasu, terasa je veľký balkón.

Taká terasa by nemala byť vo vlastníctve jedného bytu, ale za podmienok dohodnutých s vlastníkmi domu ju može využívať ako prenajatú spoločnu časť domu, peniaze s prenájmu by išli do FOaU. V prípade poruchy, zatekania strechy, by sa opravovala strecha, zároveň aj terasa. Zamotané, ale všetko sa dá rozmotať. Je to v ľuďoch, na pleciach vlastníkov konkrétnéko domu.
Mária27
06.01.10,08:00
Odpovedal si správne. Na konci si však uviedol alternatívu, či chce samostatnú jednotku, alebo rozšíriť byt. Preto som dala ten link.
Brani si už asi predebatoval v dome súhlas vlastníkov s rozšírením bytu o terasu. Nevie však vypočítať nové podiely, lebo terajšie podiely v ich dome sú mätúce. Musí vychádzať zo zákonného ustanovenia o určení podielov, dať si urobiť znalecký posudok a tak vložiť do katastra.
Z katastra mu však môžu poslať pôvodnú dokumentáciu, bude to lepšie, lebo medzičasom sa mohlo v dome niečo zmeniť aj načierno.
sito
06.01.10,12:36
Mária, tuto je pes zakopaný.

182/1993, § 2, odsek 1, 4 a 7.

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Najrozumnejší je prenájom strechy a dohodnutú cenu, ktorá pôjde do FOaU. Ak bude nutné opraviť spoločnú časť domu, strechu, opraví sa z FOaU. ak treasu, tiež sa opraví z FOaU.

1. 182/1993, § 10, odsek 3

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Terasa je veľký balkón, nie je to uvedené v zákone, ale je to pravda.

2. Pri prenájme prispieva do FOaU, teda aj na opravu terasy.

3. Aj keby omylom dostal list vlastníctva na strechu, terasu, veľký balkón, nemusí prispievať do FOaU. PREČO???

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

A možno áno, zákon nehovorí o terase, teda postupovať by sa malo podľa občianskeho zákonníka.

Adaulbi napísala, no uvidíme ako to skončí, dúfam, že nám aj napíše, ako to dopadlo u ních?

U nich je to realita, predseda tvrdí, terasa je jeho, má ju na liste vlastníctva, nech si ju opravuje sám. Ale jemu na terasu nezateká, zateká do bytu pod terasou!!! Pravdepodobne tam predseda nebýva, teda mu nezateká. Tak prečo spoločná investícia z FOaU?
brani
06.01.10,19:12
dakujem za reakcie, dnes som sa vdaka vasim prispevkom pohol a prisiel som na to ze moj podiel je 281/10000 a znamena to ze ja sa podielam na spolocnych castiach 2,81%. takze cez percenta som sebe pridal novu plochu ktora bude 28m2 takze uz mam podiel novy a to 424/10000 a rozdiel povodneho a noveho podielu som znízil u ostatných vlastníkov pomerom podla toho kolko má kazdy vlastník % podiel (uff ani sam tomu nerozumiem) ale vysledok mi sedi, ked to bude niekto kontrolovat na katastri tak mu nezávidím. Lenze podla zakona ako to tu uvadzate je potrebné to vyjadrit cez plochu bytu k celkovej ploche, takze neviem ci to nebudem prerabat znova, alebo je mozne to vycislit tak ako som to spravil ja?? pretoze takto je to v platnom LV na katastri t.j. pomerovo rozdelene.

Pri dnesnom pocitani ma este napadlo:
1. do zmluvy o Vstavbe a zozname vlastnikov treba uviest to co je na LV myslim napr. trvaly pobyt, lebo aj ja mam na LV este stary trvaly pobyt. takze uvadzat to co je v platnom LV? alebo bude treba zistit nove trvale pobyty vlastnikov a tie uviest do zmluvy?
2. Pokial su na 1 byt napisany 3 ludia s podielom 1/3 kazdy, predpokladam ze do zmluvy musim uviest vsetkych a mali by to aj vsetci 3 podpisat
3. pokial je vlastnik bytu uvedeny ako Manzel a mazelka podiel je ale 1/1 treba podpis obidvoch alebo len jedneho z manzelov?

Ako som sa docital v prispevkoch, zmluva o vstavbe(nadstavbe) by sa mala oduhlasit na schodzi a to min 2/3 vlastnikmi ale kedze chcem aby to bolo koser rad by som tam mal vsetkych podpisanych (som optimista) ale co v pripade ze viem ze min. 2 vlastnici su mimo SR a 3 su mimo Kosic a urcite tu nepridu koli schodzi, dasa ich nejako dodatocne potom oslovit mimo schodze? resp. moja otazka smeruje k tomu ze ja potrebujem hlavne podpisy na zmluve o vstavbe, alebo budem niekde dokladovat aj zapis zo schodze??


K vykresom: myslim ze mm nejake vykresy ktore boli sucastou kupno predajnej zmluvy su tam aj m2 takze niekde by sa mali dat zohnat aby sa zakresili a vyznacili byty a spolocne casti, dokonca myslim ze mam aj jednotlive podlazia ale asi bez ploch - tie by sa dali zohnat u spravcu - kd robia zalohove platby su tam uveden m2 takze by to mali mat k dispozicii.
Mária27
06.01.10,20:46
Brani, gratulujem, že si na tie podiely prišiel! Večer som ešte rozmýšľala, že tie desťtisícové menovatele som už kdesi videla a boli mi čudné, ale som to neskúmala. Myslím, že tak upravovali podiely ľudové bytové družstvá, pravdepodobne si ich tak počítali vždy. Nakoniec, podiel je vždy len podiel, upravený zlomok. Podľa mňa je však jednoduchšie uvádzať to v m2 nie v %-tách.

Trvalé pobyty by si mali meniť na katastri vlastníci, od teba by to mohli brať ako iných vlastníkov.
Spoluvlastníci (podieloví alebo bezpodieloví) môžu konať jeden za druhého, pokiaľ by neboli rovnakého názoru - nech si to vybavia medzi sebou. Ak rozdielne hlasujú, ich hlas je neplatný. Ak to tebe jeden podpíše, môžu sa medzi sebou súdiť.

Ty potrebuješ podpisy 2/3. Ešte stále je však polemika o tom, či na zmenu vlastníctva (veľkost podielov) po kolaudácii netreba podpisy 100 %, alebo stačí zápisnica s 2/3. Jeden súd sa obrátil s touto otázkou na Ústavný súd. Jednotlivé katastre sa v tomto názore rozchádzajú (oni si často robia, čo chcú).

Výkresy ti budú stačiť tie pôvodné plus nákres zmeny - dokreslenie rozšírenia bytu. K tomu pridaj excelovskú tabuľku s menami majiteľov, poschodím (vchodom), číslami a plochami bytov.

Veľa zdaru, informuj o pokroku.
brani
24.04.10,06:18
ahojte,
postupne pripravujem podklady a pripravujem este podklady na Vklad do katastra a mam takuto otazku:
vklad podpisuju 2 strany JA a ...
... v zmluve o vstavbe mam Pre účely tejto zmluvy sa zmluvné strany dohodli, že všetky právne úkony súvisiace s podpisom tejto zmluvy a jej prípadných dodatkov, rokovaní pred orgánmi štátnej správy a samosprávy , podpisov právnych dokumentov, a iných ďalších dokumentov oprávňujú a poverujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome na ulici .........konať a podpisovať: XYZ - predseda spolocenstva...


to znamena ze mozem na vklade do katastra uviest len tohto zastupcu a on mi podpise vklad, alebo nie a musim na vklad do katastra uviest vsetkych vlastnikov a musia to podpisat??


dakujem pekne.
brani
15.10.10,06:22
Ahojte, na utorok mame zvolanu schodzu v bytovke aj koli odsuhlaseniu vstavby bytu, chcem sa este opytat co sa tyka hlasovania, kedze som jeden z vlastnikov ale na druhej strane som v zmluve ako zmluvna strana 1 a vsetci ostatny zmluvna strana 2, hlasaujem aj ja?? zapocitava sa do hlasovania aj moj hlas ako vlastnika bytu alebo nie? pride mi to trochu divne ze ja sam sebe odsuhlasujem vstavbu.
Zas na druhej strane pokial by som ja nehlasoval ale som na schodzi, dajme tomu ze je nas tam 30 ludi(aj so mnou) dam hlasovat (ja nehlasujem) za budu 29 ludi proti nikto ani sa nikto nezdrzi hlasovania tak co s tym mojim hlasom v pripade ze nehlasujem?

vdaka za radu
B.
Mária27
15.10.10,16:53
Hlasuješ.
Prečo by si nemal hlasovať? Vari s tým ako vlastník bytu nesúhlasíš? Nie je to divné, je to normálne. Veď aj poslanci chodia voliť sami seba. Aj prezidenti.
sito
15.10.10,21:09
Ahojte, na utorok mame zvolanu schodzu v bytovke aj koli odsuhlaseniu vstavby bytu, chcem sa este opytat co sa tyka hlasovania, kedze som jeden z vlastnikov ale na druhej strane som v zmluve ako zmluvna strana 1 a vsetci ostatny zmluvna strana 2, hlasaujem aj ja?? zapocitava sa do hlasovania aj moj hlas ako vlastnika bytu alebo nie? pride mi to trochu divne ze ja sam sebe odsuhlasujem vstavbu.
Zas na druhej strane pokial by som ja nehlasoval ale som na schodzi, dajme tomu ze je nas tam 30 ludi(aj so mnou) dam hlasovat (ja nehlasujem) za budu 29 ludi proti nikto ani sa nikto nezdrzi hlasovania tak co s tym mojim hlasom v pripade ze nehlasujem?

vdaka za radu
B.

Ako by ti povedal? Počty sú základ matematiky!

Príklad: Ak vás je v dome 45 vlastníkov a ty chceš vstavbu v dome, potrebuješ na schválenie dve tretiny, to je 30 hlasov vlastníkov.

Ak sa schôdze zúčastníte tridsiati vlastníci a ty nebudeš hlasovať, nemôže byť vstavba realizovaná. Za prvé, 29 zo 45 nie sú dve tretiny. To je teda logické.

Horšie je, že ty ako vlastník v dome nehlasuješ za nadstavbu, ktorú chceš realizovať. Chceš, alebo nechceš??? Sprav si najprv jasno v hlave a potom v dome!!!

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.
brani
16.10.10,10:03
vdaka za radu,
ja mam dost jasno aj v hlave aj v dome ked to chcem realizovat, to ci mam alebo nemam hlasovat som myslel tak ze ja som na jednom brehu ako stavebnik a zaroven vlastnik, na druhom brehu su ostatny ludia bud za alebo proti mne, preto som dal tuto otazku.
verkaz
16.10.10,10:37
Samozrejme, že hlasuješ aj ty, veď si tiež členom spoločenstva. Tvoj hlas môže rozhodnúť.
sito
17.10.10,19:41
vdaka za radu,
ja mam dost jasno aj v hlave aj v dome ked to chcem realizovat, to ci mam alebo nemam hlasovat som myslel tak ze ja som na jednom brehu ako stavebnik a zaroven vlastnik, na druhom brehu su ostatny ludia bud za alebo proti mne, preto som dal tuto otazku.

Ako stavebník, investor nemôžeš hlasovať. Ako vlastník? Musíš. Je to tvoje právo aj povinnosť.

182/1993, § 14, odsek 1


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.
brani
19.10.10,12:46
dakujem pekne za prispevky,
den D je tu a hodina H sa blizi, dufam ze to odhlasujeme, zatial to vyzera veeeelmi dobre, ale nekricim hop kym nepreskocim.
sito
19.10.10,13:58
HOP???
brani
20.10.10,06:07
ee, nebolo nas 2/3, vidim ze takto to asi nepojde, dost vela ludi v bytovke len prenajima byty, a vyzera to tak ze schodze ich nezaujimaju, aj ked sa so mnou dohodli ze pridu, takze pokus c.2 bude aj so splnomocnením od ludi ktory nepridu na najblizsiu schodzu.
Musí mať splnomocnenie aj uradne overeny podpis??
Matias.S
20.10.10,07:28
ee, nebolo nas 2/3, vidim ze takto to asi nepojde, dost vela ludi v bytovke len prenajima byty, a vyzera to tak ze schodze ich nezaujimaju, aj ked sa so mnou dohodli ze pridu, takze pokus c.2 bude aj so splnomocnením od ludi ktory nepridu na najblizsiu schodzu.
Musí mať splnomocnenie aj uradne overeny podpis??

Ano
Llívia
20.10.10,08:15
ee, nebolo nas 2/3, vidim ze takto to asi nepojde, dost vela ludi v bytovke len prenajima byty, a vyzera to tak ze schodze ich nezaujimaju, aj ked sa so mnou dohodli ze pridu, takze pokus c.2 bude aj so splnomocnením od ludi ktory nepridu na najblizsiu schodzu.
Musí mať splnomocnenie aj uradne overeny podpis??

Áno, splnomocnenie musí byť úradne overené:
Par. 14 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.
sito
20.10.10,13:12
Hlasuješ.
Prečo by si nemal hlasovať? Vari s tým ako vlastník bytu nesúhlasíš? Nie je to divné, je to normálne. Veď aj poslanci chodia voliť sami seba. Aj prezidenti.

Nikde som nevidel, nepočul, nečítal, že poslanci volia seba. Aj prezidenti.

Každý volič dáva hlas kandidátovi, ak je volič, kandidát, môže dať hlas sebe, ale nemusí. Poslancom, Prezidentom sa stáva ten, kto má najviac hlasov. U prezidenta môže byť aj druhé kolo, a tam už jeden z dvoch bude mať väčšinu.
sito
20.10.10,13:28
ee, nebolo nas 2/3, vidim ze takto to asi nepojde, dost vela ludi v bytovke len prenajima byty, a vyzera to tak ze schodze ich nezaujimaju, aj ked sa so mnou dohodli ze pridu, takze pokus c.2 bude aj so splnomocnením od ludi ktory nepridu na najblizsiu schodzu.
Musí mať splnomocnenie aj uradne overeny podpis??

Tak si to ujasní v hlave aj v dome. Vieš kto asi na schôdzu príde, vieš kto je proti a kto za. Požiadaj o zvolanie novej schôdze, ale najprv si zabezpeč dostatok hlasov. Prípadne požiadaj dve tretiny vlastníkov o splnomocnenie, úradne overené, zaplať za nich poplatok, že môžeš za nich hlasovať ty, ešte lepšie ked na splnomocnení bude napísané ako máš hlasovať a za čo. Na schôdzi predlož kopije splnomocnení. Originály si ponechaj pre prípad

A potom bude hop.
brani
21.10.10,07:34
No druhe kolo prebehne presne tak ako pises, bude ma to cosi stat naviac, pretoze ak ty co mi povedali ze pridu aj tak neprisli, tak pochybujem ze pridu niekde k notarovi aby uradne overil podpis, takze idem zhanat notara ktorý pojde so mnou za nimi.
brani
02.03.11,14:27
Ahojte, ako vidim podla prveho prispevku co som tu dal cas riadne leti a znova poprosim o pomoc ak budete vediet. Schodza prebehla, vsetko OK, podal som to na kataster a po 2 mesiacoch mi prerusili konanie, lebo mam dolozit nejake veci a okrem toho stavebne povolenie alebo kolaudacne rozhodnutie. No lenze sranda je ta ze ja potrebujem najprv z katastra LV kde bude jasne ze plocha na ktoru idem stavat je uz moja a nie spolocna cast bytovky, tak som bol osobne na katastri, tak nie ze netreba kolaudacne ale treba znalecky posudok na rozostavanost stavby a bol u mna znalec a vysledok je ten ze mi nemoze spravit znalecky posudok na nieco co nieje, pretoze znalecky moze dat len na rozostavanu stavbu ktora tym padom musi mat stavebne povolenie ktore nemam lebo na stavebnom urade chcu po mne LV. jaaaaaaaaaaaaaaaj kruh sa uzavrel a mozem v nom kruzit dookola. Ma niekto nejaky napad?? sem s nim.
Dik