cicapetra
04.01.10,10:22
Dobrý deň, som tehotná,pracujem krátky-dlhý týždeň(9 hod denne).Mzdová účotvníčka mi nechce uznať priepustku na celý deň, že mám nárok na 4 hod. pokiaľ nie je na nej napísané platné na celý deň a aj keby bolo na nej uvedené platné na celý deň, tak mi môže uznať iba 8hod(ako je bežný prac.deň).Vyhýba sa aj §141 ods.2a3, že to tam nie je definované na koľko mám nárok a že mám nárok na lekára len 7 prac. dní za rok aj keď som tehotná.Taktiež mi povedla, že keď mám ísť k lekárovi cez prac. deň, mám si vymeniť službu na iný deň, alebo si zobrať dovolenku.Vie mi niekto poradiť, čo mám robiť, ako jej vyvrátiť jej tvrdenia????
Nutricia
04.01.10,10:00
musí ti uznat v takom rozsahu aká bola v daný den tvoja pracovná smena.
ako tehotná sa ti priepustky pri vyšetreniach súvisiacich s tehotenstvom nezarátavajú do rozsahu 7 dní na rok.

ukáž jej toto:
§141 ZP
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
cicapetra
04.01.10,10:21
Presne tento § som jej ukázala, §141 odst.2 pís.a 2.ona mi povedala, ze tam to nie je tak definované , ani to, ze mám nárok na viac ako 7 dní.
Nutricia
04.01.10,10:32
myslím,že ten nevyhnutne potrebný čas hovorí za všetko,kolko potrebuješ tolko ti patrí volna s náhradou mzdy.
ivka70
04.01.10,10:37
myslím,že ten nevyhnutne potrebný čas hovorí za všetko,kolko potrebuješ tolko ti patrí volna s náhradou mzdy.

to ale neznamena, ze je na vysetreni 9 hodin v jeden den.
Preto je tam polozka - nevyhnutne potrebny cas.
Je dobre, dat si na priepustku napisat odchod od lekara a po vysetreni sa vratit riadne do prace.
Nutricia
04.01.10,11:01
odpoved bola na tých 7 dní,že jej mzdárka nechce uznat to,že vyšetrenia súvisiace s tehotenstvom sa nezarátavajú do tých 7 dní v roku
cicapetra
04.01.10,11:52
a ked sa necítim dobre?????a nie je mi po zdravotnej stranke najlepsie, mam ist do prace????Ved predsa aj ked som chora a idem k lekarke tak "P"-cko plati na cely den,nie???
veronikasad
04.01.10,11:57
Presne tento § som jej ukázala, §141 odst.2 pís.a 2.ona mi povedala, ze tam to nie je tak definované , ani to, ze mám nárok na viac ako 7 dní.
Tie tvoje priepustky sú od gynekologa ?
veronikasad
04.01.10,11:58
a ked sa necítim dobre?????a nie je mi po zdravotnej stranke najlepsie, mam ist do prace????Ved predsa aj ked som chora a idem k lekarke tak "P"-cko plati na cely den,nie???
Mýliš sa - neplatí. Platí na nevyhnutne potrebnú dobu na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr. zariadení
ivka70
04.01.10,12:07
odpoved bola na tých 7 dní,že jej mzdárka nechce uznat to,že vyšetrenia súvisiace s tehotenstvom sa nezarátavajú do tých 7 dní v roku

Preto je dobre citovat, na co reagujes.

Napriek tomu v prvom prispevku tvrdis



musí ti uznat v takom rozsahu aká bola v daný den tvoja pracovná smena.


co nie je pravda, musia jej uznat nevyhnutne potrebny cas, ale to neznamena, ze je to cela zmena.
Danila
04.01.10,12:23
Presne tento § som jej ukázala, §141 odst.2 pís.a 2.ona mi povedala, ze tam to nie je tak definované , ani to, ze mám nárok na viac ako 7 dní.Mzdárku pošli na preškolenie zo ZP a príslušného paragrafu, ktorý o potrebách tehotných žien pojednáva. O tom, koľko si na ošetrení, či vyšetrení rozhoduje lekár a nie mzdárka. A čo ak lekár bude vzdialený tak, že vyšetrenie nestihneš ani za 10 hodín? A nie si povinná meniť zmluvného lekára! Paragraf má dva konce, tak si sleduj, aby smerovali ku Tebe. Tehotná pracovníčka asi nebude patriť do kategórie priepustkových špekulantov.;)
cicapetra
04.01.10,12:37
Tie tvoje priepustky sú od gynekologa ?



Ano, od gynekologa
Nutricia
04.01.10,12:45
Preto je dobre citovat, na co reagujes.

Napriek tomu v prvom prispevku tvrdis



co nie je pravda, musia jej uznat nevyhnutne potrebny cas, ale to neznamena, ze je to cela zmena.

odpoved bola za predpokladu,že to bola celá smena
Chobot
04.01.10,22:05
a ked sa necítim dobre?????a nie je mi po zdravotnej stranke najlepsie, mam ist do prace????Ved predsa aj ked som chora a idem k lekarke tak "P"-cko plati na cely den,nie???

Ak sa necítiš dobre, tak si treba zobrať dovolenku.

Ak sa necítiš dobre viac dní po sebe, treba sa vypísať na PN.

Ak sa necítiš dobre dlhší čas, alebo počas celého tehotenstva, treba sa vypísať na dlhodobú PN, tzv. rizikové tehotenstvo.

To, čo od zamestnávateľa si nárokuješ, je voľno potrebné na absolvovanie vyšetrenia alebo ošetrenia. Bežní zamestnanci majú nárok na 7 dní, ty máš podľa §141 ods. 2 písm. a) bod 3. nárok na toľko, koľko potrebuješ, ale nie na to, že ti je zle, ale na návštevu lekára a ošetrenie. Je to aj tam napísané:
"na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom"

Pretože tehotné počas tehotenstva chodia na prehliadku viac, než 7 dní v roku, preto je pre nich tá výnimka. Ale nesmie sa to zneužívať na čerpanie svojvoľného voľna, kedy sa ti zachce, alebo kedy ti je zle.