tangel
04.01.10,11:29
Poprosila by som poradiť. Plánujem predať medený drôt vo väčšom množstve. Z firmy, ktorá takéto kovy vykupuje, obdržím doklad cca na sumu 8300€. Je potrebné uvedený príjem zdaniť? Ako, akým percentom? Mám iba hlavný pracovný pomer a žiadny iný príjem. Je to výhodnejšie predať povedzme na meno dôchodcu, ktorý má iba dôchodok?
Ďakujem za odpovede
IvoM
04.01.10,12:17
Skôr ide o to či vieš preukázať pôvod takého množstva medi, veď to je okolo dvoch ton medeného drôtu. Vo všeobecnosti ale na tento predaj platí oslobodenie podľa §9.1.d.


§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
tangel
04.01.10,14:54
Prepáč, som sa pomýlila, nie je to medený drôt ale drôt z platiny, nie je toho veľa. Čiže uvedený predaj nemusím uviesť ani do daňového priznania?
Lianka
04.01.10,15:28
Nie je dolezity material, ale ci bol drot predmetom podnikania, resp. zaradeny v obchodnom majetku.
tangel
04.01.10,15:33
Nebol, daroval nám ho priateľov otec, neviem odkiaľ ho má. Je to dôležité?
Lianka
04.01.10,15:37
Ak si ho ty nepouzival na podnikanie, plati pre teba prispevok 1 - § 9 ods. 1 - prijem je oslobodeny, do danoveho priznania sa neuvadza, dan sa neplati.