vanilka
04.01.10,13:10
sme dcerska spolocnost a nasa matka DE nam kazdorocne ku koncu roka posiela fakturu za technicku pomoc, jedna sa o sluzby (skolenia, servis a pod.), tento rok ju ale poslala s dph....tak ma to zmiatlo...ako to teraz zauctovat? mam narok na poziadanie jej vratenia z nemecka? neviem sa pohnut...faktura je vystavena s datumom roka 2009
jajko50
04.01.10,12:28
Takže miesto zdanitelneho plnenia bolo v DE ak faktúrovali s ich DPH / školenia a podobne vykonali v DE/. Môžeš si požiadať o vrátenie DPH. Musíš si na nete najsť príslušné formuláre a info o minimalnej čiastke na vrátenie.
vanilka
04.01.10,12:46
vsetky tieto sluzby boli vykonane tu na Slovensku....cize my vystupujeme ako nadobudatelia sluzby...ale to nie je predmetom nasej DPH iba nadobudnutie tovaru je predmetom...preto ma tych 19 percent zmiatlo...neviem preco tam dali tych 19%...my im to zaplatime oni to odvedu v DE a my potom budeme podla novely zakona o DPH od 2010 ziadat prostrednictvom nasho DU od nich tu dan spat....je to mozne aj ked je datum vystavenia faktury december 2009? uvazujem spravne?
jajko50
04.01.10,13:06
No podľa mňa to teda ak to je tak ako píšeš , že službu vakonali v tuzemsku, faktúrovali nesprávne. Mali faktúrovať bez DPH a vy ste mali samozdaniť v zmysle § 69 a uplatniť si zároveň odpočet DPH. Daňová povinnosť v tom prípade prechádza na odberateľa. Skús s nimi pokomunikovať - prečo tak faktúrovali. Dúfam, že som to nedoplietol??
a_je_to
04.01.10,13:36
sme dcerska spolocnost a nasa matka DE nam kazdorocne ku koncu roka posiela fakturu za technicku pomoc, jedna sa o sluzby (skolenia, servis a pod.), tento rok ju ale poslala s dph....tak ma to zmiatlo...ako to teraz zauctovat? mam narok na poziadanie jej vratenia z nemecka? neviem sa pohnut...faktura je vystavena s datumom roka 2009

vsetky tieto sluzby boli vykonane tu na Slovensku....cize my vystupujeme ako nadobudatelia sluzby...ale to nie je predmetom nasej DPH iba nadobudnutie tovaru je predmetom...preto ma tych 19 percent zmiatlo...neviem preco tam dali tych 19%...my im to zaplatime oni to odvedu v DE a my potom budeme podla novely zakona o DPH od 2010 ziadat prostrednictvom nasho DU od nich tu dan spat....je to mozne aj ked je datum vystavenia faktury december 2009? uvazujem spravne?
Vaša matka De sa fatálne pomýlila, keď služby dodané svojej dcére, registrovanej na DPH v inom štáte EU fakturovala s DPH. Sú pre ňu oslobodené a mali byť bez nemeckej DPH, lebo sa jedná v zmysle smerníc ES o prenos daňovej povinnosti do štátu spotreby služby. Nemáte nárok na vrátenie nemeckej DPH, máte nárok na vrátenie ich faktúry naspäť /ešte do priznania za 12/09 stíhate/ a požadovanie novej – bez ich DPH, lebo vyprodukovali omyl.
Či vám vyhovejú, alebo nie, máte povinnosť podľa ZoDPH 2009 a jeho § 69, ods. 3 túto službu, odpovedajúcu § 15, ods. 7 a 8, písm. b dodaniť k nemeckému základu dane v riadku 09 a 10 priznania DPH a právo uplatniť odpočet v riadku 19.
vanilka
04.01.10,14:58
dakujem za pomoc...a ak by bolo miesto spotreby v DE...lebo mam aj take...potom je mozne ziadat to spat? v tomto pripade zrejme ano....
a_je_to
04.01.10,18:55
dakujem za pomoc...a ak by bolo miesto spotreby v DE...lebo mam aj take...potom je mozne ziadat to spat? v tomto pripade zrejme ano....
DPH je daňou nepriamou zo spotreby tovaru a služieb a jej platenie je normálne, keď sa platí iba raz a v krajine spotreby tovaru a služby. V podnikaní ju možno odpočítať od DPH z vlastných plnení, ale inak nie. Žiadať o vrátenie možno vtedy, ak je kupujúci povinný platiť ju inde, v štáte spotreby, ako opatrenie proti duplovanému zdaneniu, inak tiež nie. Pritom treba preukázať, že spotreba nákupu bola /alebo bude/ v inej krajine, nie v mieste nákupu. Ak miesto spotreby bolo v DE, tak daň bola zaplatená na správnom mieste a zrejme nemožno žiadať o vrátenie, iba ju uplatniť do nákladov u nás, spolu s jej základom. Keďže miesto spotreby je v DE a daň bola zaplatená tam, kde mala byť, tak je to bez povinnosti dodanenia našou DPH k základu.