zeppka
04.01.10,12:35
Dobrý deň,
prosím Vás, ako sa dajú zistiť presné príjmy a výdavky MŠ, ktorej zriaďovateľom je obec - a tak ovplyvniť čerpanie rozpočtu. Koľko eur dostáva obec na deti v MŠ v tomto roku? Ak napr. v MŠ s celodennou prevádzkou je 19 detí 3-6 ročných...
Mám totiž pochybnosti, či MŠ dostáva to, čo má, lebo v obecnom zastupiteľstve sa stále vyhovárajú na to, že obec musí veľa peňazí na mš doplácať... tak by som to rada videla na papieri - konkrétne položky v číslách...
V januári sa má schvaľovať rozpočet a chcela by som sa k nemu vyjadriť, ale nechcem tam vyzerať ako nekompetentná vyjadrovať sa k nemu (keď nemám prehľad...) Ďakujem
Fany1000
04.01.10,15:30
Pozri si staršie príspevky. Aj ja som mala podobné otázky, napísala som to pod Financovanie obecnej škôlky, myslím. A super mi poradili. Ak nenájdeš, tak napíš. Pozriem to potom aj ja. Ja už mám schvaľovanie rozpočtu našťastie za sebou. Ono sa to aj tak ukáže až v prvých mesiacoch tohoto roku, ako bude naplnený. Ale treba mať prehľad. Držím palce, nech vám schvália čo najviac.
zeppka
04.01.10,20:06
Ok, takže na 19 detí pripadá, podľa koeficientu 31 a sumy na 1 dieťa cca 60€, na celý školský rok 35.340 €. Ak som dobre počítala: 19×31=589 potom 589×60=35.340€. V závislosti od sumy určenej na dieťa pre rok 2009/2010 (ja som počítala 60€)túto sumu dostane obec na deti MŠ? Dobre som to vypočítala?
Ok, ako teraz zistím, koľko stojí obec prevádzka MŠ- z výpl. pások možno zistiť položky na mzdy, ale čo elektrina, plyn, voda... neviem, či budú ochotní na OÚ mi to dať- už som ich o to žiadala a nič...
Ešte jedna otázka- ako financovanie MŠ ovplyvňuje zákon č. 179/2009 Z.z. ktorým sa dopĺňa zákon č. 597/2003 (príprava nového VZN)- budú mať koeficienty ešte nejakú váhu, alebo si obce samy budú určovať výšku peňazí, ktorú určia na prevádzku MŠ...
JaPoPo
21.01.10,12:01
Pre zeppka.
V tvojom prepočte sú nepresnosti a nastali aj zmeny.
Vypočítam Ti normatív pre Vašu školu a aj príspevok z podielových daní, ktorý dostane obec na financovanie MŠ - originálne kompetencie.
a) počet detí v MŠ ... 19 (predpokladám, že nad 3 roky )
b) koeficient pre MŠ - základný 31 sa zvýšuje o 6,5, ak je počet detí v MŠ od 16 - 20 , tak u Vás je koeficient 37,5.
!!! suma pripadajúca na 1 žiaka od 1.1. je 55,11€( inf. z MŠ ).
Normatív pre Vašu MŠ:
37,5 x 55,11 = 2.066€/1 dieťa/rok.
Príspevok, ktorý dostane obec z podielových daní na financovanie MŠ:
2.066 x 19 ( detí ) = 39.254 €/rok .... 1.182 566,- Sk/rok
Dôležitý je rozpočet Vašej MŠ - musite ho mať spracovaný.
!!! Podľa zákona obec tento príspevok - 39.254€ - môže dať škole celý, môže ho znížiť alebo bude musieť nyvýšiť podľa toho, či:
- ak je rozpočet MŠ menší ako príspevok obci, alebo rovnaký ( dobrý prípad ), tak obec by mala dať MŠ toľko, koľko je rozpočet školy a zákonite sa aj zníži normatív pre MŠ ( nie 2.066€ ale menaj )
- ak je rozpočet školy väčší ako príspevok obce tak nastáva problém, lebo obec musí dať zo svojích peňazí na financovanie MŠ a musí aj zvýšiť normatív - nie 2.066€ ale viac, ak nechce zatvoriť škôlku - je to na obci.
Pozn.
Upozorňujem, že náklady na stravovanie detí v MŠ (mzdové - kucharka, vydajnička stravy, upratovačka .... ) sú zahrnuté v v koeficiente pre MŠ - u Vás je to 37,5.
Je 20. január - VZN by malo byť úž schválené a spomínaný problém vyriešený, dúfam že som Ti poradil , ak nie napíš čo ešte.
P.S. nespomínaš ZŠ, ŠKD, Škol. jedáleň - to všetko sú originálne kompetencie a spolu súvisia
zeppka
21.01.10,18:04
Pre zeppka.
Je 20. január - VZN by malo byť úž schválené a spomínaný problém vyriešený, - to znamená, že už je určený nový rozpočet pre MŠ? viem len toľko, že u nás v obci ešte zastupiteľstvo neschvaľovalo rozpočet...
P.S. nespomínaš ZŠ, ŠKD, Škol. jedáleň - to všetko sú originálne kompetencie a spolu súvisia-čo si tým myslel? v obci nemáme ZŠ, ŠKD a jedáleň je pri MŠ len pre deti MŠ a zamestnancov.

A ešte:
- tú sumu vyše milióna (po starom) obec už dostala?
- za žiakov (navštevujúcich ZŠ mimo obce, u nás nie je ZŠ) tiež dostáva obec peniažky?
- kde nájdem koeficienty a ich zvýšenie- aktuálne platné?
- kde nájdem sumu na 1 žiaka (dieťa) platné od 1.1.?
- rozpočet som chcela spracovať, ale nedali mi výdavky MŠ za minulé roky, keď som ich o to žiadala a pochybujem, že oni sami spracovali rozpočet MŠ

Inak veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie a výpočty:)
Fany1000
21.01.10,20:33
VZN- všeobecné záväzné nariadenie (vyplýva zo zákona) a určuje sumu na čiastočnú úhradu nákladov v MŠ. Je to suma odsúhlasená zastupiteľstvom, ktorú rodičia platia mesačne za materskú školu (nie stravu). A písala si nejaké požiadavky, ktoré si chcela zahrnúť do rozpočtu na tento rok? U nás tiež nikdy riaditeľka nerobila rozpočet. Mne ho tento rok urobiť dali. ( asi na truc, lebo ja som z tých, čo sa pýtajú, ak im niečo nie je jasné, začala som sa moc zaujímať o financovanie našej škôlky a pod. ) V podstate ti poviem, keďže predpokladám, že nie si ekonóm, že robiť ho nie je ľahké. Ja som ho prerábala 3-krát, lebo, citujem: "neurobila si ho dobre!" Keď som sa opýtala, že kde som urobila chybu, že si ju priznám, lebo rozpočet som nikdy nerobila a ani ho robiť neviem, tak mi nevedela ekonómka povedať, že prečo je zlý, len že je zlý. Tak som si povedala, že na to kašlem. Ale to len na okraj. To sú naše vzťahy. Neviem, ako to beží u vás. Skús zájsť za starostom a porozprávať sa sním. Alebo, čo sa nám ešte dosť osvedčilo, je využiť spoluprácu s Radou školy. Ak som si s niečím nevedela rady, obrátila som sa na nich. A zriaďovateľovi sa už potom ťažšie oponovalo dvom stranám. Vyskúšaj. Držím palce. Viem aké je to ťažké.
mjarka
22.01.10,00:01
Od 1. januára by mala mať obec schválené aj VZN, ktorým sa určuje výška dotácie na dieťa v MŠ (nielen výška príspevku od rodičov na čiastočnú úhradu nákladov) - pozri § 6 ods. 12 písm.d)
"Obec určí výšku dotácie na prevádzku a mzdy na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a dieťa školského zariadenia na príslušný kalendárny rok všeobecne záväzným nariadením."
Ale predovšetkým o tom, koľko peňazí dáva obec na MŠ sa dozviete z rozpočtu obce, ktorý bol pred schvaľovaním zverejnený a vtedy bolo možné do jeho tvorby zasiahnuť. Ja by som navštívila starostu, resp. odborného zamestnanca, ktorý má na starosti rozpočet. A rozprávala s poslancami - ak chcete viac peňazí, sú to tí správni ľudia, ktorí to môžu ovplyvniť.
JaPoPo
22.01.10,09:19
K príspevku Fany
-VZN obce na čiastočnú úhradu nákladov v MŠ je niečo iné ako VZN o určení výšky dotácie na dieťa v MŠ - sú to dva rozdielné VZN - na okraj.
Odpovede na otázky zeppky:
1. K rozpočtu obce a školy:
Každá obec-ob. zastupiteľstvo schvaľuje rozpočet obce na rok 2010 v decembri alebo zač. januára. V tomto rozpočte musí byť zahrnutý aj rozpočet-suma určená pre MŠ.Ale aká to bude suma, to závisí od rozpočtu MŠ a aj keď to bude problém ako píše Fany, ty musiš predložiť obci rozpočet MŠ ale v spolupráci s ob. úradom - nie ste právny subjekt, všetky podklady sú na ob. úrade. Ty by si mala spracovať mzdové náklady zamestnancov MŠ na rok 2010 a ostatné náklady - teplo, voda el.,plyn atď. musí dať obec (predpokladam, že MŠ je objekt vybavený meračmi spotreby energií a faktúry za jednotlivé mesiace sú na ob. úrade ) a tak by sa mal stanoviť rozpočet MŠ na rok 2010 a z ako som písal v predchadzajúcom príspevku určiť normativ pre MŠ vo VZN.
Nechápem postoj obcí ktoré nespolupracujú so svojími MŠ pri určovaní rozpočtu, veď nemôžu určiť príspevok len tak od oka - čo ak to bude stačiť na 8-9 mesiacov a čo ďalej???
Ako píše Fany, zapojiť do toho členov rady školy - poslancov ob.zast., ktorých delegovala do Rady školy obec + argumentácia starostovi.
Podľa mňa ob.zastup. nemôže schváliť rozpočet obce na rok 2010 ak tam nebude zahrnutá položka pre MŠ a pripravené VZN so stanovenou výškou dotácie na prevádzku a mzdy v zmysle zákona č. 179/2009.
2. Na stránke Min.fin., verejné financie,fiškálna decentralizácia,štatist.údaje pre obec na rok 2010 je tabuľka všetkých obci v SR a ich príspevok z podielových daní na rok 2010.Ak máš čas,pozri sa na to a zistiš koľko Vaša obec dostane na rok 2010 (pozn. v priebehu roku určite dôjde k zmene ) a z toho 40% je pre Vašu MŠ.
3.Suma, čo som Ti vypočítal 39.254€ je na celý rok a ak to delíš 12 tak ti to dá 3.271€ mesačne a táto suma príde každý mesiac na obec pre Vašu MŠ.
Obec dostane ešte zvyšných 60% z podielových daní vypočítané podľa iných kritérií.
4.Ak nemáte v obci ZŠ - tak ani ŠKD,ŠJ pre ZŠ, tak obec na týchto žiakov nedostáva žiadne peniaze, dostáva ich obec - ZŠ do ktorej chodia žiaci - škola ich vykazuje vo svojej štatistike k 15. sept. každý rok.
5. Koeficinty:
- základný koeficient a zvýšenie koeficientov pre MŠ v Nariad, vlády SR č.412/2008 ktoré dopĺňa 668/2004
- tab.č.1 z prílohy č. 3
- tab.č.2 z prílohy č. 3
Suma pripadajúca na 1 žiaka z podielových daní- rozhodujúci udaj pre výpočet 55,11€ - mám z Min. školstva Ing. Sládečková - ved. odd. financ. reg.školstva, ale sa to dá vypočítať aj z údajov na stránke Min. Financ.Určite to bude oficiálne zverejnené a podľa mojích informácií sa v priebehu roka zmení ale až v 7-8 mesiaci.
Ja osobne som pripravoval VZN pre orig. komp.a výpočty normatívov - výpočet vyšiel menší ako bol rozpočet MŠ,ŠKD a ŠJ, a tak obc.zast. muselo zvýšiť normatív aby škola prežila a išlo to bez problémov.
Máš to ťažké, ale dúfam že sa ozveš s dobrou správou.
Fany1000
22.01.10,18:18
Áno, ospravedlňujem sa. Nie je VZN ako VZN :). Ak sa aj ja ešte môžem opýtať. Tých 40 % z ministerstva škôlka musí dostať? To je mimo peňazí na predškolákov? Či už aj s tými? Pred časom si mi asi ty poslal veľa odkazov, kde som si to posťahovala. Nemala som ešte na všetko čas a priznám sa, v niektorých veciach mám stále hokej.
mjarka
22.01.10,23:47
Tých "40 % " škôlka nemusí dostať, môže to byť viac a môže to byť aj menej. V tých 40 % nie sú započítané "peniaze na predškolákov". Tie prichádzajú navyše z KŠÚ a tieto škôlke musí obec dať v plnej výške.
zeppka
23.01.10,10:02
[QUOTE=JaPoPo;1266817]K príspevku Fany
2. Na stránke Min.fin., verejné financie,fiškálna decentralizácia,štatist.údaje pre obec na rok 2010 je tabuľka všetkých obci v SR a ich príspevok z podielových daní na rok 2010.Ak máš čas,pozri sa na to a zistiš koľko Vaša obec dostane na rok 2010 (pozn. v priebehu roku určite dôjde k zmene ) a z toho 40% je pre Vašu MŠ. - pozrela som si to, ale 40% z tejto sumy mi vychádza viac ako si ty vypočítal - nemali by byť rovnaké?

Rada by som sa obrátila na Radu školy, ale tá akosi nie je funkčná, niekedy sa mi zdá, že som sama proti celej obci (čo sa týka jej zastúpenia a ľudí, ktorí o všetkom rozhodujú), akoby nič nešlo tak ako má.
Neviete o nejakom kurze, ktorý by mi pohol orientovať sa v tejto problematike... stačilo by účtovníctvo?

U nás ešte stále neschvaľovali VZN ani rozpočet- aspoň o tom neviem. Skúsim si ešte dáko vypočítať rozpočet MŠ - ked nedajú podklady z oú, tak aspoň na základe odhadov (podľa odčítaných parametrov z el. hodín a pod.)
Ďakujem za nasmerovanie na koeficienty a sumu na 1 dieťa z podiel. daní.
Mášenka
28.01.10,17:19
Aj ja som počítala 40% z podielových daní, ktoré dostane obec na rok 2010 a vyšla mi oveľa vyššia suma, ako keď som napočítala sumu pripadajúcu na 1 dieťa 55,11euro x 31 koeficient pre MŠx počet detí. Nevyšlo mi ani 30%, ako je to možné? Chcem sa opýtať, či sa do tých 40% rátajú aj kapitálové výdavky napr.na opravu budovy, alebo je to už v tej prepočítanej sume na dieťa a rok. Podľa mojich informácií, by to mali byť len mzdové a prevádzkové náklady. V pondelok idú poslanci schvaľovať VZN a rozpočet, prosím rýchlu odpoveď.
zeppka
21.02.10,11:52
V našom návrhu rozpočtu obce pre 2010 je položka Výnos z dane príjmov poukázaný územnej s... -to predstavuje tú sumu, ktorá je uvedená na stránke ministerstva financií Východiskové štatistické údaje pre rok 2010 a podiel na výnose DPFO? pretože (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=7450&documentId=4027):
- táto suma nie je identická - urobili chybu pri navrhovaní rozpočtu, alebo sa mýlim ja?
- ako je to s tým 40% podielom pre materskú školu, keď tento zo sumy uvedenej na Východiskové štatistické údaje pre rok 2010 a podiel na výnose DPFO? (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=7450&documentId=4027)nepredstavuje sumu, ktorú som si vypočítala podľa normatívov?... to uvádzam aj v príspevku vyššie a ...táto suma pre MŠ zastrešuje aj školskú jedáleň?
Rada by som bola v obraze, pretože za pár dní sa bude schvaľovať rozpočet. Ďakujem.
JaPoPo
23.02.10,08:35
Zeppka.
Suma ktorá je uvedená na stránke MF Východ. údaje ... pre Vašu obec by sa mala objaviť aj v rozpočte Vašej obce ak Výnos z dane ....
Ale ak nie je rovnaká ( nepíšeš či je to menej či viac ) nič sa nedeje, lebo tá sa bude v priebehu roka meniť určite.
Pre nás je dôležitá suma uverejnená na stránke MF, z ktorej 40% je určených n pre školy - na orig. kompetencie.
K tým 40%.
Píšeš, že si vypočítala príspevok na orig. komp. pre Vašu školu s použitím koeficientu 55,11€ a ten sa nerovná 40% z pod. daní pre obec.
Pozn. u nás to bolo 29 % - čo je značný rozdiel oproti 40% ale riešili sme to tak, že sme nebrali ohľad na koeficienty a príspevok pre obec, ale sme dali toľko peňazí pre školu - orig. komp. aby prežili a nemali žiaden problém - je to v záujme obce aby škola bola poriešená - obec dala zo svojích peňazí.
Informoval som sa na tento problém na Min. škol. - Ing. Sládečková - ved. fin. odb.a jej odpoveď bola taká, že je to možné a tento problém sa dá riešiť dvoma spôsobmi a to
- brať do úvahy výpočet podľa koef, 55,11 - ak výsledok je pre školu vyhovujúci ( dostatok finančných prostriedkov) tak je to v poriadku-
- ak výsledná suma je nepostačujúca pre školu, brať do úvahy sumu 40% z podielových daní obce a z tej určiť normatív pre školu.
Neviem, či som Ti pomohol ale viac neviem, v každej obci - orig. kompetencie - sa riešia rôzne viď príspevky k tejto téme.
zeppka
23.02.10,11:09
Ďakujem JaPoPo, veľmi si mi pomohol, aj ja som sa informovala na rúznych inštitúciách, ale nikde mi neposkytli toľko informácií, čo som sa dozvedela od teba - viac-menej sa vyhovárali na to, že je to na obci či a koľko nám dá... I keď si myslím, že by to malo byť povinné, keďže tie peniaze dostanú len vďaka deťom, ktoré sú zapísané v MŠ. Keby ich nebolo, neboli by ani love... Mali by to brať do úvahy. Ešte raz vďaka
Dasa_Kravecova
01.07.10,19:23
Prosím Vás potrebujem radu, kde nájdem koeficienty čo sa týka napr. detí ŠK ktorý je súčasťou ZŠ, alebo čo sa týka stravníkov keď je ZŠ s MŠ....
lucia77
26.07.11,20:17
chcela by som sa opytat ako to je ak mame v skolke(bez prevnej subjektivity, zriadovatel je obec) k 1.9. aj deti 2 rocne? konkretne
40 deti 3 rocnych
2 deti 2 rocne;
(40x31x55)+(2x61x55)
je vypocet pre rok 2011/2012 spravny?
pri MS je aj skolska jedalen pre MS, to sa nikde nezohladni?
stefania71
09.08.11,09:31
Dobrý deň prajem. Ja by som potrebovala informácie ohľadne skutočného čerpania rozpočtu MŠ. Rozpočet máme zostavený ako prebytkový, no v skutočnosti bežné výdavky máme vyššie ako príjmy, nebude to prekážať pri odovzdávaní výkazov? V rozpočtových pravidlách nahádzam len info ohľadne rozpočtu, ale ako to je so skutočným plnením?
Ďakujem
Snoophy
13.10.14,09:46
Ahojte,

Prosím viete mi niekto poradiť?

V našej obci je ZŠ ( 1.-4.ročník) s počtom detí cca 10.
Ďalej máme MŠ, kde je jedna trieda a počet detí je cca 20 ( 2deti 2r a zostatok 3 a viac rokov).

Prosím dostáva obec od štátu nejaké peniaze? Alebo idú do obcí kde majú plnohodnotné školy 1.9. ročník?

Ide mi o to, že môj malý začal chodiť do škôlky a začalo to takým poplatkom onakým, na cukor ( som sa čudoval, že to nieje v strave),atď... tento mesiac naviac vysolím 40€. Na rodičku sme sa dozvedeli, že starosta nedáva škôlke nič. Hlavne že pred volbami dal spraviť chodník. Na to boli peniaze.

Ono mne to nevadí, že dám peniaze navyše pre škôlku, ale nech ich starosta rozdelí tak ako má!A nie len že rodičia budú financovať škôlku a starosta sa bude robiť pekný, lebo dal spraviť chodník, amfiteáter kde je akcia 2x za rok.

On vie, že na cestu by ľudia nedali, ale na svoje deti dajú.


Preto by som chcel vedieť, sumu na dieťa v takomto prípade ako máme v našej obci.

Ďakujem za každú radu...
Papierniková
13.10.14,11:50
Starosta dostáva na MŠ peniaze v rámci podielových daní a je povinný tieto prostriedky MŠ dať ... výška závisí od rôznych okolností ... ale vo všeobecnosti platí, že cca 40 % objemu podielovej dane by mala byť určená na školstvo a to v rámci originálnych kompetencií ... mali by to byť peniaze pre MŠ, ZUŠ, ŠKD, ŠJ príp. iné školské zariadenia mimo ZŠ, ktoré sú financované z iných prostriedkov. Ak Váš starosta neprispieva na chod MŠ ... porušuje zákon a mali by ste ho na to upozorniť ... Vy ako rodič by ste mali prispievať len na stravu a príspevok podľa VZN
Papierniková
13.10.14,11:57
Pripájam link ministerstva ohľadom financovania škôl a školských zariadení
http://www.minedu.sk/financovanie-zus-ms-js-a-skolskych-zariadeni-prostrednictvom-podielovych-dani/
na stránke je aj odkaz ohľadom výšky podielových daní pre jednotlivé obce a mestá ... Zároveň by ste mali mať v obci schválené VZN, v ktorom by mala byť určená výška dotácie na prevádzku a mzdy na žiaka ZUŠ, na dieťa MŠ a na dieťa školského zariadenia so sídlom na území Vašej obce, podľa ktorého by mala finančné prostriedky obec prerozdeľovať