reyy
04.01.10,13:43
Zdravím Vás,
má niekto skúsenosti s Vládnym programom zateplenia? My sme už mali podanú žiadosť, pre nedostatok financií nám ju však vrátili.

Poznamenám však, že o úvery zo ŠFRB sa sme sa uchádzali už druhýkrát (prvý krát Obnova byt. budovy). V oboch zamietnutých prípadoch však šlo o vyčerpanie zdrojov ŠFRB.
Minulý rok sme získali nenávratnú dotáciu, ktorú sme však pre nepridelenie úveru zo ŠFRB museli vrátiť, nakoľko podmienka 50 perc. z obstarávacej ceny nebola naplnená práve pre nezískanie úveru s 1 perc. úrokom. :mee:
predseda SVB, Šaľa
angels88
04.01.10,13:00
Ahoj.

Ak chcete dostat uver zo SFRB treba to znova podat tento rok a cim skor nakolko vo ferbuari uz mozu byt peniaze opat minute . Ja som podaval minuli rok 2.1 rano , ziadost bola podana cca 50ta ( bola vratena pre zmenu podmienok v tom roku) opatovne som ju podal opravenu za mesiac to uz bola okolo 400 miesta a uz mi ju vratili pre nedostatok financii a treti krat som podal cez vlady program zateplovania a to sa konecne podarilo.
K podaniu ziadosti treba opat dolozit vsetky originali a overene kopie nie starsie ako 3. mesiace a treba to mat hlavne osetrene v zapisnici , najlepsie opat odsuhlasena obnova , splnomocnenia a treba si na urade zistit ci tam nie su zmeny oproti minulemu roku.
reyy
04.01.10,13:59
Volal som však na ministerstvo a povedali mi, že aby som ešte nič nepodaval, nakoľko sice peniaze su vyčlenené, ale nevedia kedy opäť zverejnia vyzvu, zavisi to vraj tentoraz na Tomanovej, ktory balik vladneho opatrenia odsuhlasi - je medzi nimi aj Vladny program zateplenia. Nehrozí, že by mi ľudia prišli znova na schôdzu, nakoľko oni zateplenie chcu a všetko bolo odsuhlasene na schôdzi pre Vladny progr. zateplenia. Davali ste aj nejake totožne materialy? (projekty mimo loggií, resp. materialy, ktore si nevyžaduju obnovu po 3 mesiacoch)?
angels88
04.01.10,15:15
Ahoj.

Treba dat potom pozor lebo na vladny program opatovne financie este neboli vyclenene a ani nemusia byt vyclenene ale na uver cez SFRB 1% by financie mali byt ako kazdy rok a uz by sa mali podavat ak sa nic nezmenilo. Na Vasom mieste by som podal ziadost na 1% uver cez SFRB . Treba ale potom opat to dat do zapisnice ze to bolo schvalene pre 1% uver SFRB. Zmena oproti minulemu roku , kôli comu nam v januari vratili ziadost je , ze 20% vlastnych prostriedkov vo fonde oprav musi byt ku dnu podania ziadosti na ucte a neuznavaju uz vykrytie tychto financii cez zavazny uverovy prislub.


Roman.
reyy
04.01.10,15:29
Priznávam, že som znechutený týmto systémom. nie preto, že nám tie peniaze nedali, lebo určite nie sme jediné SVB, ktoré úver nedostalo. Skôr ma mrzí postoj byrokracie. Na úver s 1 perc. je už teraz neskoro, navyše by sa musel prerobiť opáť projekt, záruka čo sú veci, ktoré si vyžadujú čas. Nám vrátili žiadosť 3 dni pred Vianocami. ľudia ešte ani o tom nevedia. podklady na Vládny program zateplenia mám doma na stole, len obnovím dátumy a dokumenty s 3 mes. platnosťou. Otázkou stale zostáva, či vôbec tento program ešte bude spustený.
najag
04.01.10,16:36
Vladne dotacne programy vacsinou nefunguju tak, ze sa poda ziadost, ktora je v casovej naslednosti riesena.... Pri tychto programoch posobia rozne prirodne sily, nezavisle na obcanoch, ako su stranicke tricka, poslanecke znamosti, klientelizmus, lobizmus......cim sa stava, ze dostavaju dotacie ti, co vobec neziadali, ziadali neskoro, ale mali ovela lepsie nástroje, ako ti naivni, co sa tocili okolo ziadosti, aby ju cim skor poslali............aby sa zaplnili uradnicke ministerske stoly a urobili kulisu, ze viac je ziadatelov, ako je dotacii.......:D
reyy
04.01.10,18:02
Presne tak. Človek sa fakt snaží niečo dosiahnuť a potom je to osdúdené na neúspech..ach jo..Presne tak vyletel generálny ŠFRB pán Kašuba lebo odsúhlasil Slotovmu synovi dotáciu na výrobňu polystyrénu - nakoniec to je administratívna budova na prenajímanie...Teraz je riaditeľkou nejaká mladá slečna, ktorá ani zdaleka nemá páru, čo dá roboty urobiť papiere k žiadosti, nieto ešte počúvať ľudí, že prečo po tolký krát nám to este nepridelili a pod.
angels88
04.01.10,22:06
Ahoj.

Na uver z 1% si nemyslim ze by malo byt az tak neskoro nakolko sa cez vladny program a SFRB rozdelilo cca 3 miliardy korun na zateplovanie a priblizne za tolko ziadosti byvalo kazdy rok , takze si nemyslim ze by to malo byt minute hned v januari.
Projekt podla mna netreba prerabat , treba len upravit vykaz vymer a cenove ponuky nakolko do vladneho programu sa vsetko nezahrnalo .
Do dvoch tyzdnov by sa to dalo zvladnut a hlavne si treba overit co vsetko musi byt odsuhlasene v zapisnici , lebo tam byvaju najcastejsie chyby .
Ja uz som bol tiez z toho trosku na nervy ale bol som odhodlany ak by sme nedostali uver cez SFRB este raz podat a potom ist do uveru cez banku .
Drzim palce Roman.
Deganova
05.01.10,05:44
Ja som tiež ešte v roku 2008 resp. na začiatku roka 2009 podávala žiadosť na ŠFRB, ale neuspeli sme pre nedostatok vlastných zdrojov 20% a aj keď ich bolo možné vykryť úverom z inej spoločnosti žiadosť nám vrátili. Preto sme podali žiadosť na ŠFRB - vládny program zateplenia - už v decembri nám prišli peniažky na účet. Projekt netreba meniť ( ak do vládneho programu - tak len rozpočet - iba zateplenie obvodového plášťa), zápisnica musí byť nie staršia ako 1 mesiac, výpis z registra spoločenstiev nie starší ako 1 mesiac, potvrdenie z DÚ, soc. poisťovne tiež nie staršie ako 1 mesiac. V zápisnici, ak sa to týka vládneho programu musí byť uvedené - do začatia zatepľovacích prác bude vymenených 85% otvorových konštrukcií - na tejto vete sme skoro pohoreli.
reyy
05.01.10,08:37
Toto je presne jeden z prípadov, ktorý robí starosti skoro každému SVB. Vrátili nám "dočarbanú" žiadosť pre nedostatok financií a keď si tú istú podáme znova (projekt mám úž len jeden nakoniec) - bojím sa, že ju vrátia opäť pre nejakú drobnú chybu, ktorá sa dá v pohode vysvetliť po telefóne, resp. opraviť. Pomaly aby sme žiadosť podávali v zlatých obálkach...
sito
05.01.10,11:54
Ja som tiež ešte v roku 2008 resp. na začiatku roka 2009 podávala žiadosť na ŠFRB, ale neuspeli sme pre nedostatok vlastných zdrojov 20% a aj keď ich bolo možné vykryť úverom z inej spoločnosti žiadosť nám vrátili. Preto sme podali žiadosť na ŠFRB - vládny program zateplenia - už v decembri nám prišli peniažky na účet. Projekt netreba meniť ( ak do vládneho programu - tak len rozpočet - iba zateplenie obvodového plášťa), zápisnica musí byť nie staršia ako 1 mesiac, výpis z registra spoločenstiev nie starší ako 1 mesiac, potvrdenie z DÚ, soc. poisťovne tiež nie staršie ako 1 mesiac. V zápisnici, ak sa to týka vládneho programu musí byť uvedené - do začatia zatepľovacích prác bude vymenených 85% otvorových konštrukcií - na tejto vete sme skoro pohoreli.

Už ste začali. Ale, keď vás budú dávať do richtiku, výsledok sa môže prejaviť aj priebežne. No od dokončenia a celého roku aj päť mesiacov do doručenia vyúčtovania je inkubačná doba. Treba trpezlivo dočkať na výsledok snaženia.

Dedo mi to spomínal, somár sa učí na vlastných chybách. Žeby to už neplatilo???

Preto je tu PORADA.
oli.f
18.01.10,07:37
Ahoj.

Treba dat potom pozor lebo na vladny program opatovne financie este neboli vyclenene a ani nemusia byt vyclenene ale na uver cez SFRB 1% by financie mali byt ako kazdy rok a uz by sa mali podavat ak sa nic nezmenilo. Na Vasom mieste by som podal ziadost na 1% uver cez SFRB . Treba ale potom opat to dat do zapisnice ze to bolo schvalene pre 1% uver SFRB. Zmena oproti minulemu roku , kôli comu nam v januari vratili ziadost je , ze 20% vlastnych prostriedkov vo fonde oprav musi byt ku dnu podania ziadosti na ucte a neuznavaju uz vykrytie tychto financii cez zavazny uverovy prislub.


Roman.


Zo stránka ŠFRB sa v rámci častých otázok dozviete že u PO:
1. Aká výška finančných zdrojov musí byť pri predložení žiadosti vo fonde údržby a opráv, aby bolo možné ním ručiť za úver?
Objem finančných prostriedkov vo fonde údržby a opráv musí byť minimálne v takej výške, aby pokryl tri splátky poskytnutého úveru. Tento minimálny zostatok na účte fondu údržby a opráv musí byť na účte už v čase podania žiadosti.

takže treba skutočne 20% z celej sumy žiadaného úveru, alebo 3 splátky naozaj stačia?

Na ďalšej stránke tiež čítam toto:Novela sa dotkla aj podmienok poskytnutia podpory, v rámci ktorých podľa § 10 ods. 2 písm. b) zákona platí, že v prípade, ak je žiadateľom o poskytnutie podpory obec, ktorá požaduje poskytnutie podpory (1) na kúpu nájomných bytov alebo (2) na výstavbu nájomných bytov vrátane bytov, ktoré sa získajú nadstavbou, vstavbou, prístavbou, prípadne prestavbou nebytového priestoru, táto nemusí po novele pri podaní žiadosti preukazovať, že má zabezpečené vlastné prostriedky alebo prostriedky stavebného sporenia vo výške najmenej 20% z obstarávacej ceny na účel, na ktorý požaduje poskytnutie podpory.

Podľa § 10 ods. 2 písm. b) zákona sa povinnosť preukázať vlastné prostriedky alebo prostriedky stavebného sporenia vo výške najmenej 20% z obstarávacej ceny po novele nevzťahuje ani na žiadateľov, ktorí
žiadajú o poskytnutie podpory na zatepľovanie bytových budov.
angels88
18.01.10,11:00
Ahoj.

Podľa starých pravidiel platilo že k úveru zo ŠFRB treba mať 20% vlastných prostriedkov na účte a na vládny program zatepľovania nebolo treba mať nič a keď sa ručilo fondom opráv tak bytovka musela mať minimálne 3 splátky na účte. Najlepšie informacie dajú na mestkých úradoch kde sú pobočky ŠFRB nakoľko na stránkach ŠFRB nie vždy je všetko čo treba napísané .
oli.f
19.01.10,06:48
Ahoj.

Podľa starých pravidiel platilo že k úveru zo ŠFRB treba mať 20% vlastných prostriedkov na účte a na vládny program zatepľovania nebolo treba mať nič a keď sa ručilo fondom opráv tak bytovka musela mať minimálne 3 splátky na účte. Najlepšie informacie dajú na mestkých úradoch kde sú pobočky ŠFRB nakoľko na stránkach ŠFRB nie vždy je všetko čo treba napísané .



Ano. Už som sa informovala na MU a zatiaľ aj tak vláda nevyčlenila žiadne financie na tento program a je otázne či to spraví :(