ESTER
25.07.04,14:21
Chcem sa s Vami poradiť, ako Vy chápete dátum dodania tovaru. V zákone § 19 je napísané, že "daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník."
Čo sa považuje potom za deň dodania tovaru ak ho odošlem poštou zákazníkovi. Je to deň podania na pošte, alebo deň keď ho zákazníkovi poštá odovzdá?
Zuzka
25.07.04,14:51
Deň dodania tovaru, je deň, kedy bol tovar vyskladnený a vyfakturovaný. Týmto dňom kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Odoslanie poštou sú dodacie podmienky medzi predávajúcim a kupujúcim.
ESTER
25.07.04,20:10
Zuzka, dáva to logiku. Ale prečo je v Poradcovi č.10 uvedený príklad odovzdanie tovaru prvému prepravcovi podľa zmluvy dňa15.7.04. Dopravca odovzdá tovar dňa 19.7.04. Deň 19.7.je deň vzniku daňovej povinnosti.
Beata
25.07.04,21:07
Veru je to na pováženie. Myslím si, že deň dodania tovaru by bol ten, kedy prevezme odberateľ tovar od pošty, nie?! Vlastne od pošty sa ti vráti potvrdenka o prevzatí, na ktorej bude dátum, kedy odberateľ tovar prijal (môže nakladať s tovarom ako vlastník)... alebo sa mýlim?!
Zuzka
25.07.04,21:18
Ano, je to logické. Pokiaľ mám iba faktúru a nemám tovar, ako môžem s tým tovarom nakladať? Nemýliš sa, máš pravdu.
Beata
25.07.04,21:21
Vidíš aké sme šikulky, spoločnými silami aj na niečo prídeme :)
Zuzka
25.07.04,21:27
Je to paráda táto Porada. Mám z toho úprimnú radosť.:)
Luckasari
25.07.04,21:40
ja mam taketo informacie:

v tuzemsku je datumom dodania den, kedy vlastnik ma pravo disponovat s tovarom ako vlastnik - cize ako pisete v pripade posty by to mal byt den prevzatia zasielky, v inych, den prijatia tovaru do skladu

pri dodani/nadobudnuti tovaru z clenskych statov EU by sme sa mali riadit dodacimi podmienkami INCOTERMS, kazda znamena nieco ine, a inokedy odberatel nadobuda pravo disponovat s tovarom - niekedy je to priame prevzatie tovaru v zavode, inokedy odovzdanie tovaru prvemu prepravcovi, alebo to moze byt aj den prijatia tovaru v nasom sklade, ...
vladan
26.07.04,06:43
ja považujem za deň dodania tovaru, keď si ho fyzicky odberateľ preberie. Tzn. podpíše mi dodací list, na ktorom uvedie dátum, a tento dátum dávam do faktúry ako dátum dodania tovaru.
V prípade zahraničia posielam s kamiónom dodací list, ktorý mi zahraničie podpíše a uvedie dátum. Tento dátum je pre mňa dátum dodania tovaru/služby. Takže ak exportujem, tam dávam prepravcovi doklad (iba dodací list) a po potvrdení zahraničím vystavujem faktúru s dátumom prevzatia tovaru ako dátum dodania.
Toľko moje praktiky.
tomas
26.07.04,07:22
Tak táto téma ma už dlhšie zaujíma.

Mne to vychádza tak, že zákon o DPH je v súlade s ustanoveniami o kúpnej zmluve v obchodnom zákonníku. A tým pádom aj s postupmi účtovania, pokiaľ ide o dátum uskutočnenia účt.prípadu.

Takže podľa OZ je dátumom dodania:
1.) Odovzdania prvému prepravcovi (základná zásada, ak zmluvy nehovorí nič iné) - prakticky ide o vyskladnenie zo skladu
2.) Ak je povinný predávajúci dodať tovar na určité miesto, tak je to dátum prevzatia v tomto mieste - prakticky potvrdený dod. list od odberateľa
3.) iné možnosti podľa zmluvy.

Takže záleží hlavne od toho ako je postavená zmluva.

Mňa zaujíma najme ten prípad, keď musíme tovar dodať na určité miesto a až potvrdením dodacieho listu od odberateľa nastáva dodávka v zmysle DPH, ale tiež obch.zákonníka a postupov účtovania.

Tento dátum nemám pod kontrolou a môže sa stať, že sa až o 2-3 dni dozviem, že došlo k dodaniu. To pre fakturáciu nevadí, na to je čas, ale dátumom dodania musím účtovať aj vyskladnenie na 504 a s tým mám problém, pretože keď nemôžem účtovať na sklade s priemernými cenami chronologicky ale musím niekedy aj "spätne" tak sa to dosť nabúrava.

Aká máte na to názor ???

tomáš
Luckasari
26.07.04,07:31
tomas, moj nazor je taky, ze ten datum dodania je dolezity pre dodavatela, u odberatela by som na fakture uviedla datum vyskladnenia (ja to takto robievam)
napr. som mala tento mesiac pripad, ze mi tovar isiel tri tyzdne, fakturu som uz mala davno, ale takto dlho trvala preprava, na fakture som mala datum vystavenia zhodny s datumom dodania, ale pre mna bol datum dodania az den, ked som skutocne tovar dostala, tymto datumom som tovar prijala na sklad a prepocitala prijemku, do DPH som tuto zasielku zahrnula prepoctom a podla datumu vystavenia
je to tema asi na dlhosiahlu diskusiu, lebo tych pripadov a moznosti je vela
Zuzka
26.07.04,07:42
Tiež som toho názoru, že v ten deň keď tovar vyskladním, tak ho treba zaúčtovať na 504 na základe výdajky. Na sklade sa už fyzicky nenachádza. Tak ako píše Luckasari, ten dátum dodania je dôležitý pre odberateľa.
tomas
26.07.04,07:48
to Luckasari:

No ja si s tym lamem hlavu uz dlho.

Aby to bolo podla mna spravne, tak moment dodania musi byt aj pre odberateľa aj pre dodávateľa ten istý. Jeden si vtedy zaúčtuje výnos a ten druhý náklad. Ak to majú dohodnuté tak, že dodávateľ musí dodať tovar na určité miesto, ale on vyfaktúruje a odvedie DPH uz pri vyskladnení, asi sa naňho Daňový úrad nenahnevá, ale keď ja by som to rád vedel ako je to úplne správne.

tomas
tomas
26.07.04,07:55
to Zuzka:

To je síce pravda, že na sklade uz ten tovar nemam, ale som z "ekonomickeho hladiska" stale jeho vlastnikom, lebo nesiem riziko straty alebo poškodenia na tomto tovare. Vynos aj náklad môžem účtovať len splu a to vtedy, keď dôjde k splneniu dodávky, t.j. keď odberateľ prevezme tovar a stane sa jeho vlastníkom (výhrada, že vlastníkom bude až po zaplatení, nemá v tomto prípade žiadny význam).

tomáš
ESTER
26.07.04,09:53
Tomáš, ten tvoj prípad ktorý ťa zaujíma ak musíte dodať tovar na určité miesto, by som riešila tak, že vyskladnenie na 504 zaúčtujem v deň skutočného vyskladnenia. Ak sú dodacie podmienky podľa zmluvy prevzatie tovaru odberateľom tak to by bol deň dodania-daň.povinnosť.
V tom mojom prípade s podaním zásielky na pošte nemožno uvažovať tak, že ide o odovzdanie prvému prepravcovi t.j. pošte a teda deň dodania by bol deň odovzdania zásielky na pošte. Zmluvy s odberateľmi o dodacích podmienkach nemáme. Napíš mi tvoj názor.
ESTER
26.07.04,10:16
Tomáš, máš pravdu že náklad a výnos majú byť zaúčtované v jednom období. Tak v tom prípade by som pri vyskladnení - skutočnom - na základe výdajky zaúčtovala úbytok zásob dočasne na účte 391 tzv. vnútropod.zúčtovanie. Po potvrdení prevzatia zásielky by som preúčtovala na účet 504.
Luckasari
26.07.04,10:24
moj nazor je, ze 504 sa uctuje pri vyskladneni tovaru, nech je dodavka dalej akymkolvek sposobom uskutocnovana, pri vydaji vystavujeme hned aj fakturu, takze 504 a 604 mam spolu, a tovar odosielam, podla mna naozaj musime oddelit datum dodania u odberatela a u dodavatela
tomas
26.07.04,11:41
Ester, v tvojom prípade možno práve platí to odovzdanie prvému prepravcovi. Nemáte dojednané dodacie podmienky vo vašej kúpnej zmluve (tá nemusí mať len písomnú formu), takže platí ustanovenie OZ, že ak nie je dohodnuté miesto, tak potom je to odovzdanie prvnému prepravcovi. Snáď aj pošta sa považuje za normálneho prepravcu.

Tá 395 by možno šla, ale na konci mesiaca a na prelome roka mi to tam nesmie ostať. A vlastne každé vyskladnenie by sa potom malo účtovať cez 395. Lebo dopredu neviem ako rýchlo sa mi vráti potvrd. Dodací list.
tomas
26.07.04,11:58
Luckasari, tak to si dovolujem nesuhlasit. Deň uskutočnenia účtovného prípadu je podla postupov den splnenia dodavky, tento den je relevantne definovany iba v OZ a to je den ked odberatelovi dodas tovar na miesto na ktorom ste sa dohodli (samozrejme ak je dodacia podmienka urcena miestom). Az vtedy mozno uctovat vynos. Ono sa to na nasom malom Slovenku trochu straca, kedze dodacie casy su kratke a v priebehu mesiaca to tiez nevadi, ale princip je princip :-)))

A z pohladu DPH by si potom vystavovala faktury skor ako vznika danova povinnost. Ved este nemozes pri vyskladneni vediet, ci sa ti datum dodania neposunie o den neskor. (stale hovorim o dodacej podmienke urcenej v inom mieste ako sklad dodavatela. Ak dod.podmienka v kupnej zmluve nie je, alebo je urcena ako prvemu prepravcovi, tak potom je to OK)

tomas
ESTER
26.07.04,14:28
Tomáš, ja by som celý prípad riešila tak.
Ak je v zmluve dohodnuté, že dodávateľ dodá tovar na miesto určenia, tak potom presne ako uvažuješ aj ty, v súlade s OZ je deň dodania-t.j.deň daňovej povinnosti odovzdanie tovaru odbderateľovi na mieste určenia. Vtedy vziká dodávateľskej firme výnos.
Pri vyskladnení tovaru vo vašej firme by som tak ako som už písala použila účet 395 alebo novú analytiku k účtu 132/napr.tovar na ceste k odberateľovi/. Na prelome období by podľa mňa nevadilo, že na tomto účte je zostatok, lebo pri inventúre by sa to zdokladovalo podľa dokladu odovzdaného na prepravu, že je to práve tento tovar, ktorý je až do odovzdania našim vlastníctvom a teda nie je z tohto pohľadu ešte spotrebovaný /len sa nachádza na inom mieste uskladnenia - t.j. v prepravovanom vozidle/.
Po prevzatí tovaru odberateľom by som súčasne k už zaúčtovanému výnosu zaúčtovala aj náklad 504/395, lebo došlo k skutočnej spotrebe.
tomas
26.07.04,15:45
Ester,

plne s tebou súhlasím. Myslím, že riešiť to cez nejaký prechodový účet je jediná možnosť (tá AE na 132 sa mi páči viac).

Problém je už iba v praktickej realizácii. V našom SW sa účtuje každý výdaj zo skladu automaticky podľa nastavených pravidiel do nákladov. Myslím že ma vo firme ubijú ak to presmerujem na analytiku 132 a potom to bude musieť niekto manuálne a natvrdo preúčtovávať na 504. Ak by sa to preúčtovávalo hromadne, napr po dňoch, tak sa stratí veľa informácií z 504, ktoré sa tam automaticky doťahovali. Jedná sa o tisícky pohybov denne.

Ešte som rozvýšlal o jednej možnosti. Obrátiť to naopak a účtovať na 504 naozaj až keď dostanem potvrdený dodací lisť od odberateľa (SW vie odsledovať, čo je skutočne na sklade a čo na preprave) a na konci mesiaca zistiť tie výdaje, ktoré mi "ušli" do ďalšieho mesiaca a zaúčtovať ich zápisom 504/132AE, ktorý hneď na začiatku ďalšieho mesiaca rozpustím. Tým si nenaruším automatiku a náklad dostanem do správneho obodbia.

Ďakujem za rady!

tomáš
ESTER
27.07.04,11:25
Tomáš, myslím že je ešte jeden spôsob ako nenarušiť zabehaný systém. Všetko účotvať tak ako doteraz na 504 a len na prelome rokov (účtovných období), preúčtovať to čo je momentálne na ceste k odberateľovi a prevezme to až v nasledujúcom roku 132AE/504. V nasledujúcom roku to rozpustiť na 504. Tak sa ti 504 a 604 zúčtujú v jednom účtovnom období. Z pohľadu HV by to takto bolo všetko OK.