nika.sum
14.09.05,09:00
Ahoj. Poradi mi niekto? Zamestnanec je na sluzobnej ceste mimo EU, ubytovanie a aj ostatne vydavky si hradi sam s tym, ze po navrate si ich vyuctuje vo firme. Firma je platca DPH. Maju nieco vydavky so sluzobnej cesty s DPH? Nikdy som nerobila so ziadnymi dokladmi mimo EU, tak neviem co s tym, chcem byt na to dopredu pripravena. Firma prelati celkovu sumu, co bude na dokladoch vycislena kurzom NBS k danemu dnu na doklade? (Samozrejme po dohode so zamestnancom to bude v SKK), moze mu v nasej mene vyplatit aj narok na stravne? Dakujem vsetkym dopredu za radu.
Krejzinka
14.09.05,07:25
výdavky zo služobnej cesty v podstate nemajú nič s dph. Lebo aj ked bude účet za ubytko, resp. nejaký doklad o doprave, bude to zrejme vystavované na toho konkrétnemho zamestnanca.. a vtedy si ty ako obchodná spoločnosť uplatniť právo na odpočet nemôžeš.
Tie výdavky , ktoré bude mať zamestnanec v súvislosti so služobnou cestou prerátaš kurzom NBS platným v deň vyúčtovania PC. Pri zahraničnej PC má samozrejme nárok aj stravné... sumy stravného sú určené opatrením ministerstva. Pozor, mala by si mu dávať pri zahraničnej PC aj vreckové a to min. 5% zo stravného.
nika.sum
14.09.05,07:28
Ok, dakujem. Ale berme, ze by boli doklady vystavene na firmu. Ako je to s DPH pri statoch mimo EU?
Krejzinka
14.09.05,07:40
pokial preplácaš zamestnancovi bud ubytko alebo dopravu cez vyúčtovania PC, tak si myslím že tam nie je nárok na odpočet aj keby to bolo vystavené na firmu, lebo doklady vo vzťahu k firme predkladá zamestnanec, a ten nie je platiteľom...
Ale ked to nevyúčtovavaš cez cesťák a faktúra príde od zahraničnej spoločnosti tebe ako firme... tak môžeš operovať aj dph. Samozrejme, pozor,, musia to byť bud zamestnanci, alebo osoby s majetkovou učastou. Tiež nemôže odpočítavať napr. pohostinstvo a zábavu... A pozor, aby to na účely Dzp nebolo repre.
accountant
14.09.05,08:04
Neviem co ma DPH z mimo EU statov z odpoctom v SR.Takato DPH sa nemoze uplatnit v SR!!!!!
nika.sum
14.09.05,08:15
Tak toto som potrebovala potvrdit. Ak mam hocijaky doklad z mimo EU, DPH sa neodpocitava.
nika.sum
14.09.05,08:17
Dakujem Krejzinka, mna zaujimala hlavne DPH co sa tyka mimo EU. To ostatne zvladam.