jkmk
04.01.10,14:19
Dobrý deň.
Nie som účtovník no chcem sa uistiť v správnosti.
30.10 2009 som dostal výpoveď organizačná zmena stal som sa nadbytočným §63 ods.1 pís.b. nakoľko v spoločnosti pracujem od 1995 mám 3 mesačné odstupné a 3 mesačnú výpovednú dobu ktorá končí 31.01 2010. Našiel som si prácu no chcú nástup 18.01 2010. Čo mám spraviť aby som neprišiel o odstupné.Akou formou požiadať o skrátenie výpovednej doby.
Ďakujem
Chobot
04.01.10,22:45
Dobrý deň.
Nie som účtovník no chcem sa uistiť v správnosti.
30.10 2009 som dostal výpoveď organizačná zmena stal som sa nadbytočným §63 ods.1 pís.b. nakoľko v spoločnosti pracujem od 1995 mám 3 mesačné odstupné a 3 mesačnú výpovednú dobu ktorá končí 31.01 2010. Našiel som si prácu no chcú nástup 18.01 2010. Čo mám spraviť aby som neprišiel o odstupné.Akou formou požiadať o skrátenie výpovednej doby.
Ďakujem

Je to len na dohode so zamestnávateľom. Ak bude súhlasiť, o odstupné neprídeš. Ak na dohodu nepristúpi, tak budeš musieť pracovať ešte celú výpovednú dobu.

Taktiež môže súhlasiť s dohodou, ale za podmienky, že nedostaneš odstupné. Ty to neovplyvníš.
jkmk
06.01.10,10:09
§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu.Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.
veronikasad
06.01.10,10:23
jkmk, neuzatváral si náhodou dodatok k pracovnej zmluve, že v prípade nedodržania výpovednej doby má zamestnávatel nárok na náhradu v sume jednomesačného zárobku ?

Skopíroval si nejaké staré znenie § 76 ZP. Odst. 2 v tomto znení už neplatí.
pozri tu :

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#76
jkmk
06.01.10,14:05
nepodpisoval som žiadny dodatok.Môžeme zmeniť výpoveď z §63 ods.1 pis.b na §60 s §63 spoločne ?
veronikasad
06.01.10,14:07
nepodpisoval som žiadny dodatok.Môžeme zmeniť výpoveď z §63 ods.1 pis.b na §60 s §63 spoločne ?
Pokial zamestnávatel bude súhlasiť s dohodou o ukončení prac. pomeru, môže skončiť pracovný pomer v zmysle § 60 Zákonníka z dôvodu § 63 odst. 1 písm. b - s nárokom na odstupné.
jkmk
07.01.10,08:04
Ďakujem za informácie a prajem šťastný rok 2010