petka80
04.01.10,15:36
Dobry den,
prosim o radu ako ma vyzerat evidencia o prijmoch, zasobach a pohladavkach. Ako zivnostnicka si uplatnujem pausalne vydavky, teda nevediem uctovnictvo, no docitala som sa, ze takuto evidenciu je potrebne viest. Cela moja administrativa spojena so zivnostou spociva v tom, ze rocne vystavim asi 40 faktur a len kontrolujem, ci mi platby nabiehaju. Staci, ked si za kazdy rok rozpisem, kto mi kolko zaplatil?
Lianka
04.01.10,14:55
Zakon formu nepredpisuje, je to na tebe. Ja si robim taku tabulku v exceli, uvadzam prijmy v casovom slede, pri pohladavkach zoznam vystavenych faktur podla cisla, s uvedenim datumu vystavenia, splatnosti, partnera, sumu, datum a suma uhrady - podobne ako kniha pohladavok v uctovnictve.
petka80
04.01.10,15:03
Diky a odkladas si aj kopie vystavenych faktur?
Lianka
04.01.10,15:06
Samozrejme, vsetky doklady musis mat k dispozicii a na vyziadanie predlozit danovemu uradu pri kontrole.
BUCK
04.01.10,19:44
Zdravím vás,
mohol by mi prosím niekto pomôcť pri zaúčtovaní mylnej platby v JU.
Môže to byť aj takto?
Prijatie
stĺpec 3 - príjem v peňažnom ústave; 5 - príjem v priebežných položkách; 22 - príjmy, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné
Vrátenie
Stĺpec 4 - výdavok v peňažnom ústave; 6 - výdavok v priebežných položkách; 25 - výdavky, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné.
Za odpoveď veľmi pekne ďakujem
Lianka
05.01.10,12:45
Zdravím vás,
mohol by mi prosím niekto pomôcť pri zaúčtovaní mylnej platby v JU.
Môže to byť aj takto?
Prijatie
stĺpec 3 - príjem v peňažnom ústave; 5 - príjem v priebežných položkách; 22 - príjmy, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné
Vrátenie
Stĺpec 4 - výdavok v peňažnom ústave; 6 - výdavok v priebežných položkách; 25 - výdavky, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné.
Za odpoveď veľmi pekne ďakujem

Preco priebezne polozky? O PP uctujes, ked sa jedna o prevod medzi tvojimi uctami, resp. bankovy ucet a pokladna. Uctovala by som prijem ako PNZD a vydavok ako VNZD.
ingpetoh
06.01.10,08:31
Ahojte, poprosim o odpoved na moju otazku, akosi som v pomykove: V zakone o dani z príjmov, ucinnost od 01_01_2010 sa pise:

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

---- to znamena ze ak si ako zivnostnik chcem uplatnit pausalne vydavky, musim viest JU? Takze mi nestaci viest len evidenciu prijmov, zasob a pohladavok?
Monika Kováčová
06.01.10,08:44
Ahojte, poprosim o odpoved na moju otazku, akosi som v pomykove: V zakone o dani z príjmov, ucinnost od 01_01_2010 sa pise:

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

---- to znamena ze ak si ako zivnostnik chcem uplatnit pausalne vydavky, musim viest JU? Takze mi nestaci viest len evidenciu prijmov, zasob a pohladavok?
nemusíš svoju otázku zadávať dva krát::) http://www.porada.sk/t115429-p7-mozem-takto-uctovat.html

paušálne výdavky: evidencia príjmov, zásob, pohľadávok
skutočné výdavky podľa §6 ods. 14: daňová evidencia
sybila3
16.03.10,14:45
chcela by som sa opýtať, či stačí viesť evidenciu drobného majetku v JU v exceli, mám dátum, číslo dokladu, názov, sumu, neviem či sumu mám uvádzať celkovú aj s dph? ďakujem
rodina1
16.03.10,16:28
chcela by som sa opýtať, či stačí viesť evidenciu drobného majetku v JU v exceli, mám dátum, číslo dokladu, názov, sumu, neviem či sumu mám uvádzať celkovú aj s dph? ďakujem
Stačí v Exceli. Ak je platca DPH, cenu uvádzať bez DPH, ak nie je platiteľ DPH, tak cenu uvádzať s DPH.
sybila3
16.03.10,18:17
potom treba urobiť na konci roka aj nejakú inventúru tohto majetku a ako by to malo vyzerať, ďakujem.