milka66
04.01.10,16:12
Prosím o radu na zaučtovanie v podvojnom účtovníctve :
prevádzajúci prevádza po predchádzajúcom súhlase valn.zhromazdenia celý svoj obchodný podiel, čo predstavuje 50 % na čistom obchodnom imaní spoločnosti na nadobudateľa. Nadobúdateľ obchodný podiel prijíma. Nadobúdateľ je konateľ firmy a jediný majiteľ.
Prevod obchodného podielu z prevádzajúceho na nadobúdateľa je prevodom oddplatným za sumu 6.000 eur.
Nadobúdateľ prevzatím obchodného podielu od prevádzajúceho preberá aj jeho vklad do ZI v rozsahu 3.319,391888 eur, ktorý bol ku dňu podpisu tejto zmluvy v celosti splatený.

Nadobúdateľ sumu 6.000,-- eur zaplatil z vlastných peňazí.
Ďakujem. Mám predstavu o zaúčtovaní, ale nie som si celkom istá o správnosti účtovania v PÚ. Ďakujem veľmi pekne.
KEJKA
04.01.10,17:48
cena za prevod je vecou pôvodného a nového spoločníka. V sro sa neúčtuje. V PU sa iba zmení meno spoločníka.
milka66
05.01.10,10:42
cena za prevod je vecou pôvodného a nového spoločníka. V sro sa neúčtuje. V PU sa iba zmení meno spoločníka.

Podľa mňa to nie je správne, pretože jeden zo spoločníkov odchádza z s.r.o. úplne a prenecháva celý svoj majetkový podiel na druhého spoločníka.Ja by som to účtovala

411/AÚ 411/AÚ 3319,39188 Eur
a úhradu ako odplaltu za prenechanie majetkového podielu 6.000,-- Eur by som účtovala :
u nadobúdateľa :
365 211 6.000 Eur
grammatika
05.01.10,10:44
Podľa mňa to nie je správne, pretože jeden zo spoločníkov odchádza z s.r.o. úplne a prenecháva celý svoj majetkový podiel na druhého spoločníka.Ja by som to účtovala

411/AÚ 411/AÚ 3319,39188 Eur
a úhradu ako odplaltu za prenechanie majetkového podielu 6.000,-- Eur by som účtovala :
u nadobúdateľa :
365 211 6.000 Eur

Neuvažuješ správne
tuta
05.01.10,11:11
So súhlasom valného zhromaždenia spoločník môže previesť zmluvou svoj obchodný podiel na inú osobu (§ 115 Obchodného zákonníka), ak takýto prevod spoločenská zmluva nezakazuje. Je realizovateľný iba na základe písomnej zmluvy o prevode obchodného podielu, pričom podpisy na zmluve musia byť osvedčené. Nadobúdateľ, pokiaľ nie je už spoločníkom danej spoločnosti, musí v zmluve vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve, príp. k stanovám, ak boli prijaté. Na ďalšie účtovné a daňové posudzovanie je podstatné, že zmluvu o prevode obchodného podielu uzatvára spoločník s nadobúdateľom, t. j. do zmluvného vzťahu nevstupuje spoločnosť, ktorej obchodné podiely sú predávané. Účinky prevodu obchodného podielu medzi zmluvnými stranami nastávajú dňom jej uzatvorenia. Účinok zmluvy voči spoločnosti nastáva až dňom doručenia zmluvy spoločnosti (príp. až neskoršou účinnosťou zmluvy dohodnutou medzi zmluvnými stranami). Ak zmluva nie je doručená spoločnosti, považuje sa vo vzťahu k spoločnosti za spoločníka naďalej pôvodný spoločník.

Pri prevode obchodného podielu dochádza k vysporiadaniu medzi pôvodným spoločníkom a novým spoločníkom, ktorý nadobúda obchodný podiel. Uvedená transakcia nemá žiadny daňový dopad na samotnú obchodnú spoločnosť, v účtovníctve zaeviduje iba zmenu v osobách spoločníkov.
Johanka
05.01.10,12:59
Podľa mňa to nie je správne, pretože jeden zo spoločníkov odchádza z s.r.o. úplne a prenecháva celý svoj majetkový podiel na druhého spoločníka.Ja by som to účtovala

411/AÚ 411/AÚ 3319,39188 Eur
a úhradu ako odplaltu za prenechanie majetkového podielu 6.000,-- Eur by som účtovala :
u nadobúdateľa :
365 211 6.000 Eur
Pozri si úvod zmluvy o prevode obchodného podielu - kto sú zmluvné strany.... chceš účtovať u nadobúdateľa - je nadobúdateľ XY s.r.o. ?