joo_sk
04.01.10,18:36
zdravím vás všetkých v účtovníctve znalých :)

obraciam sa na vás s otázkou kedy mi vznikne povinnosť byť platcom DPH?
Ja viem, že na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho, ale nakoľko som dostal dve rozdielne odpovede na daňovom úrade a dve rozdielne odpovede od účtovníkov. Tak by som si potreboval s vami skonzultovať, a poprosiť vás o vysvetlenie a radu kedy sa mám zahlásiť.
uvediem môj príklad,
- som SZČO v jednoduchom účtovníctve ako neplatca dph
- môj prijem za posledných 11 mesiacov je 13 500 €, a tieto peniaze už mám aj na účte
- v dvanástom mesiaci vystavujem FA za služby v týchto hodnotách
1 FA - 10 000 € so splatnosťou v 06/2010
2 FA - 2 000 € so splatnosťou v 01/2010
3 FA - 14 300 € so splatnosťou v 05/2010
4 FA - 46 000 € so splatnosťou v 04/2010
5 FA - 30 000 € so splatnosťou v 06/2010

a tu je koreň môjho problému

moja účtovníčka mi tvrdí, že mi vzniká povinnosť až vtedy, keď sa mi peniaze, ktoré presiahnu zákonný limit ukážu na účte ( čiže do 20. dňa nasledujúceho ....) to by mohlo byť po zaplatený FA č. 4

a známeho účtovníčka tvrdí, že povinnosť mi vznikne hneď po vystavení FA , ktoré presiahnu zákonný limit čiže do 20. dňa nasleduj-...... to by mohlo byť už teraz 20. januára 2010

každá z nich tvrdí že to ma overené na daňovom úrade, tak som sa išiel osobne spýtať na daňový úrad a pani za prepážkou gúľala očami a viac ju zaujímalo, že kto mi tak neskoro platí....potom volala kade tade aby zistila ako to je ...ale keďže bolo 11.30 ..tak že sú všetci na obede a že mi to nevie povedať

tak som teraz v pomykove ako postupovať a čo sa stane ak by som ten termín povinného prihlásenia prešvihol ?

budem rád za každú radu a odpoveď a príspevok do diskusie

ďakujem, ďakujem
ada159
04.01.10,17:48
Podľa môjho názoru povinnosť vzniká pri dosiahnutom obrate, nie príjme. Z toho mi vyplýva, že obrat vznikol v decembri, čiže povinnosť registrácie je do 20 dní po dos.obratu, teda v januári 2010.
Anja111
04.01.10,17:52
zdravím vás všetkých v účtovníctve znalých :)

obraciam sa na vás s otázkou kedy mi vznikne povinnosť byť platcom DPH?
Ja viem, že na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho, ale nakoľko som dostal dve rozdielne odpovede na daňovom úrade a dve rozdielne odpovede od účtovníkov. Tak by som si potreboval s vami skonzultovať, a poprosiť vás o vysvetlenie a radu kedy sa mám zahlásiť.
uvediem môj príklad,
- som SZČO v jednoduchom účtovníctve ako neplatca dph
- môj prijem za posledných 11 mesiacov je 13 500 €, a tieto peniaze už mám aj na účte
- v dvanástom mesiaci vystavujem FA za služby v týchto hodnotách
1 FA - 10 000 € so splatnosťou v 06/2010
2 FA - 2 000 € so splatnosťou v 01/2010
3 FA - 14 300 € so splatnosťou v 05/2010
4 FA - 46 000 € so splatnosťou v 04/2010
5 FA - 30 000 € so splatnosťou v 06/2010

a tu je koreň môjho problému

moja účtovníčka mi tvrdí, že mi vzniká povinnosť až vtedy, keď sa mi peniaze, ktoré presiahnu zákonný limit ukážu na účte ( čiže do 20. dňa nasledujúceho ....) to by mohlo byť po zaplatený FA č. 4

a známeho účtovníčka tvrdí, že povinnosť mi vznikne hneď po vystavení FA , ktoré presiahnu zákonný limit čiže do 20. dňa nasleduj-...... to by mohlo byť už teraz 20. januára 2010

každá z nich tvrdí že to ma overené na daňovom úrade, tak som sa išiel osobne spýtať na daňový úrad a pani za prepážkou gúľala očami a viac ju zaujímalo, že kto mi tak neskoro platí....potom volala kade tade aby zistila ako to je ...ale keďže bolo 11.30 ..tak že sú všetci na obede a že mi to nevie povedať

tak som teraz v pomykove ako postupovať a čo sa stane ak by som ten termín povinného prihlásenia prešvihol ?

budem rád za každú radu a odpoveď a príspevok do diskusie

ďakujem, ďakujem
Tu nájdeš odpoveď:
http://www.porada.sk/t19929-registracia-podla-obratu-ako-pocitat-obrat.html
Anja111
04.01.10,17:54
andrea palcova
04.01.10,17:56
V jednoduchom účte je obrat súhrn príjmov a príjem sa stáva príjmom dňom prijatia peňazí, čiže je to podľa mňa až dňom prijatia peňazí na účet. Ak sa mýlim, rada sa nechám opraviť. pekný večer :)
ada159
04.01.10,18:00
z uvedeného vyplýva, že pri JU je obratom chápaný uskutočnený príjem, čiže povinnosť registrácie do 20.1.2010 nie je. Takže sa ospravedlnujem za príspevok
Johanka
04.01.10,18:08
a tu je koreň môjho problému

moja účtovníčka mi tvrdí, že mi vzniká povinnosť až vtedy, keď sa mi peniaze, ktoré presiahnu zákonný limit ukážu na účte ( čiže do 20. dňa nasledujúceho ....) to by mohlo byť po zaplatený FA č. 4

a známeho účtovníčka tvrdí, že povinnosť mi vznikne hneď po vystavení FA , ktoré presiahnu zákonný limit čiže do 20. dňa nasleduj-...... to by mohlo byť už teraz 20. januára 2010

tak som teraz v pomykove ako postupovať a čo sa stane ak by som ten termín povinného prihlásenia prešvihol ?

budem rád za každú radu a odpoveď a príspevok do diskusie

ďakujem, ďakujem
Koreň tvojho problému je v tom, že nedôveruješ svojej účtovníčke, čo podľa mňa nie je dobré.

Nevypytuj sa kade-tade, skús si aj ty pozrieť zákony... Základný prehľad by mal mať vo vlastnom záujme každý podnikateľ.

Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

Výnosy sú v podvojnom účtovníctve, príjmy v jednoduchom účtovníctve, príp.v daňovej evidencii alebo pri aplikácii § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov (tzv. paušálne výdavky).
joo_sk
04.01.10,19:38
Koreň tvojho problému je v tom, že nedôveruješ svojej účtovníčke, čo podľa mňa nie je dobré.

Nevypytuj sa kade-tade, skús si aj ty pozrieť zákony... Základný prehľad by mal mať vo vlastnom záujme každý podnikateľ.

Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

Výnosy sú v podvojnom účtovníctve, príjmy v jednoduchom účtovníctve, príp.v daňovej evidencii alebo pri aplikácii § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov (tzv. paušálne výdavky).



ďakujem za každú odpoveď

na jednej strane súhlasím, že zákony by si mal každý naštudovať ( veď neznalosť zákona neospravedlňuje) a aj som si pozrel daný zákon, ale bohužial som z toho nebol múdrejší, ale na druhej strane platím účtovníčku, ktorá by mala tieto veci ovládať ( a podľa vašich odpovedí to vychádza že to ovláda a keby to neovládala čo potom) aj ako som si všimol hneď u prvého príspevku, názor na danú vec nieje jednotný ani tu ............... prečo ?


pozrite ja som laik v účtovníctve, ja som študoval niečo iné, a podnikám iba 2 roky a keby mi bolo všetko jasné tak sa nebudem pýtať

a čo sa týka účtovníkov všeobecne určite tiež nemáte vo všetkom jednotný názor ( nemyslím teraz moju problematiku), veď potom by tento portál nemal veľký zmysel


aj v mojej profesii platí jeden zákon a k tomu vyhláška a na každom úrade si ju vysvetlili po svojom...takže preto si informácie overujem z viacerých zdrojov

ďakujem preto za každý príspevok
ingak
05.01.10,16:09
Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

To znamená, že keď fakturujeme tovar do zahraničia, tak tieto výnosy sa do obratu nezaratávajú len výnosy z predaja tovaru a služieb v tuzemsku? Rozumiem tomu správne, alebo sa mýlim?
Mária.K.
05.01.10,17:19
Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

To znamená, že keď fakturujeme tovar do zahraničia, tak tieto výnosy sa do obratu nezaratávajú len výnosy z predaja tovaru a služieb v tuzemsku? Rozumiem tomu správne, alebo sa mýlim?
Nie je podstatné, či sa fakturuje do zahraničia. Podstatné je, či je miesto dodania v tuzemsku alebo v zahraničí.
ingak
05.01.10,17:22
Fakturuje sa občanom, niečo firmám a dopravu tovaru zabezpečuje IN TIME alebo Slovak parcel service.
ingak
07.01.10,09:09
Do tlačiva na registráciu platcu DPH je potrebné vyplniť obraty za jednotlivé mesiace. Ak som prijala zálohu za tovar v 6/09 a tovar bol dodaný 7/09 vyfakturovaný aj s odrátanou zálohou, kedy uvediem tento obrat - prijatím zálohy alebo až tržbou? (podvojné účtovníctvo)