Stašek
04.01.10,19:14
Prosím o radu. Dcéra bola účastníčkou autonehody. Pre podozrenie zo zlomeniny dlane bola rentgenovaná. Teraz zistila že je tehotná - 5 týždeň. Gynekolók jej povedal, že v dôsledku rentgenu môže byť dieťa postihnuté a doporučil interupciu. V čase rengenovania bola podľa výpočtu gynekológa tehotná 10 - 12 dní. Na rentgene jej zas povedali, že ožiarenie nebolo veľké a dieťa nebude postihnuté. PORAĎTE ČO MÁME ROBIŤ? Dcéra chce mať aspoň 90 % istotu, že žiarenie nebude mať na zdravie dieťaťa vplyv.
uct2007
04.01.10,19:04
No ja síce neviem, či má gynekológ pravdu, ale môžem povedať o mojej vlastnej skúsenosti - počas tehotenstva som bola 2x rentgenovaná a napriek tomu sa mi narodili krásne zdravé dvojičky !!! čo sú už teraz dospelé.Podľa môjho názoru teraz už viacej doktori strašia budúce mamičky ako treba. Mojej dcére, keď bola tehotná, vyšli zlé testy na Downov syndróm, a má krásnu zdravú dcérku,ktorá bude mať zanedlho rok.
Stanislav 1975
04.01.10,19:09
Prosím o radu. Dcéra bola účastníčkou autonehody. Pre podozrenie zo zlomeniny dlane bola rentgenovaná. Teraz zistila že je tehotná - 5 týždeň. Gynekolók jej povedal, že v dôsledku rentgenu môže byť dieťa postihnuté a doporučil interupciu. V čase rengenovania bola podľa výpočtu gynekológa tehotná 10 - 12 dní. Na rentgene jej zas povedali, že ožiarenie nebolo veľké a dieťa nebude postihnuté. PORAĎTE ČO MÁME ROBIŤ? Dcéra chce mať aspoň 90 % istotu, že žiarenie nebude mať na zdravie dieťaťa vplyv.

ten gynekolog je obycajny hlupak...
katarina.j
04.01.10,19:30
Prosím o radu. Dcéra bola účastníčkou autonehody. Pre podozrenie zo zlomeniny dlane bola rentgenovaná. Teraz zistila že je tehotná - 5 týždeň. Gynekolók jej povedal, že v dôsledku rentgenu môže byť dieťa postihnuté a doporučil interupciu. V čase rengenovania bola podľa výpočtu gynekológa tehotná 10 - 12 dní. Na rentgene jej zas povedali, že ožiarenie nebolo veľké a dieťa nebude postihnuté. PORAĎTE ČO MÁME ROBIŤ? Dcéra chce mať aspoň 90 % istotu, že žiarenie nebude mať na zdravie dieťaťa vplyv.
Odporučam zmeniť asi gynekologa. Ved v dnesnej dobe je veda a medicina tak vyspela, že sa vsetko da zistit /ultrazvukom, 3D ultrazvukom-aj ked trosku neskôr-od 18 do 24tyzdna, amniocentezou-tiez v neskoršom období tehotenstva/. Prvy ultrazvuk na ktorom sa da rozpoznat či je všetko ok je tuším 2-3mesiac /8-12tt/.nech sa dcera hlavne nevzdava a mysli pozitivne, ved vsetko zle je na nieco dobre/mam na mysli zleho gynekologa a dobre je, ze nosi pod srdcom dieťatko/:)
Chobot
04.01.10,23:05
Prosím o radu. Dcéra bola účastníčkou autonehody. Pre podozrenie zo zlomeniny dlane bola rentgenovaná. Teraz zistila že je tehotná - 5 týždeň. Gynekolók jej povedal, že v dôsledku rentgenu môže byť dieťa postihnuté a doporučil interupciu. V čase rengenovania bola podľa výpočtu gynekológa tehotná 10 - 12 dní. Na rentgene jej zas povedali, že ožiarenie nebolo veľké a dieťa nebude postihnuté. PORAĎTE ČO MÁME ROBIŤ? Dcéra chce mať aspoň 90 % istotu, že žiarenie nebude mať na zdravie dieťaťa vplyv.

Je strašne arogantné a nezodpovedné od gynekológa takéto niečo povedať pacientke - doporučiť interupciu na základe absolvovania 1 RTG!!!!!

Netvrdím, že RTG prospieva plodu, ale z jedného snímku nedochádza k poškodeniu plodu. To, či je plod poškodený je možné zistiť počas vývoja. Je strašná škoda zabíjať niečo, čo je na 99% zdravé, najmä keď nemá žiadne indície o poškodení.

Ako už bolo poradené - nech zmení gynekológa.
Dav
05.01.10,04:14
Iné by bolo, keby v dôsledku autonehody došlo k nárazu do brucha,alebo roentgenu chrbtice, bedrových kĺbov, alebo ak by na tlmenie následkov nehody boli podané lieky, ktoré sa v tehotenstve nesmú užívať . V dôsledku takýchto udalostí by som odporúčanie potratu aspoň trochu chápala. Ale kvôli roentgenu ruky...čo je to za lekára...
Stanislav 1975
05.01.10,07:28
Ešte sa vrátim k tomu gynekologovi-sa čudujeme ,že nám v nemocniciach zbytočne zomierajú ľudia kvoli roznym lekárským chybám a prečo? Pretože, naše univerzity sú na veľmi,velmi nízkej úrovni-dokonca ani univerzita Komenského,ktorá je našou velkou pýchou nieje ani v prvej 200-ke univerzít na svete a potom sa čudujeme, že máme nejakého gynekologa, ktorý nevie základy svojej práce? Však toto vie, každý rom z romskej osady a takéto vyjadrenie od odborníka?Ten by mal okamžite vrátiť diplom a ísť k lopate...
Samozrejme, máme veľmi veľa špičkových odborníkov celkovo na medicínu ( p.Koza,p.Breza,p. Šagát,Noú na Klenovej je tiež špičkové zariadenie atď atď),ale hnevajú ma všelijakí takýto "tiežlekári",ktorí ktovie ako vyštudovali a rozumejú medicíne asi ako ja školstvu...Sú hanbou pre ostatných slušných odborníkov...
HankaS
05.01.10,08:00
Vôbec nech dcéra neuvažuje nad interupciou, Z vlastnej skúsenosti viem, že oni to nafukujú, ja som zase užívala silné lieky a tiež som nevedela že som tehotná. Hneď ako som to zistila som lieky vysadila, ale lekárka reagovala podobne ako ten gynekolog.Posielala ma po rôznych vyšetreniach, aj potom vo vyššom štádiu tehotenstva. Nič nezistili iba ja som stratila veľa nervov. Nakoniec mi povedali, že aj tak sa to nedá riadne zistiť a bola som vybavená. Narodil sa mi zdravý syn bez jedinej chybičky.
Chcela by som vás povzdudiť nech dcéra, vôbec neuvažuje nad tým, dieťa bude určite zdravé, keď som chodila po vyšetreniach tak mi jedna pani sestrička povedala, že ona mala všetko v poriadku, a aj tak sa jej narodilo dieťatko s chybou. Čo sa má stať aj tak nezmeníš, sústreďte všetku energiu na dieťatko, nech cíti, že jeho mamina je OK. Prajem veľa zdravia.
Stašek
05.01.10,08:53
Som naozaj rád a vďačný všetkým, ktorí reagujú na môj príspevok. Na doplnenie: To, čo som napísal sme sa dozvedeli včera. Dnes od rána dcéra zo zaťom behajú po lekároch. Jej gynekológ jej totiž kázal, aby doniesla vyjadrenie rentgenológa, či mohol byť 10 dňový plod poškodený, a s týmto vyjaderením má ísť naspäť za gynekológom. Aj s manželkou nervózne čakkáme s čím prídu. V každom prípade budeme hľadať možnosť posúdiť tento stav nejakým genekológom - odborníkom. Ak sa k nejakkému dostaneme.
zltalienka
05.01.10,09:04
Prosím o radu. Dcéra bola účastníčkou autonehody. Pre podozrenie zo zlomeniny dlane bola rentgenovaná. Teraz zistila že je tehotná - 5 týždeň. Gynekolók jej povedal, že v dôsledku rentgenu môže byť dieťa postihnuté a doporučil interupciu. V čase rengenovania bola podľa výpočtu gynekológa tehotná 10 - 12 dní. Na rentgene jej zas povedali, že ožiarenie nebolo veľké a dieťa nebude postihnuté. PORAĎTE ČO MÁME ROBIŤ? Dcéra chce mať aspoň 90 % istotu, že žiarenie nebude mať na zdravie dieťaťa vplyv.

Pokiaľ sa nemýlim, tak gynekológovia počítajú tehotenstvo od prvého dňa poslednej menštruácie. Asi preto, lebo nepoznajú presný termín ovulácie, kedy dochádza k oplodneniu vajíčka. Ovulácia nastáva spravidla 12-16 dní po 1. dni menštruácie. Samozrejme nie u každej ženy.
Ale, pokiaľ mala Tvoja dcéra normálny menštruačný cyklus a jej gynekológ počítal tehotenstvo tak ako predpokladám, teda od poslednej menštruácie, a nie od ovulácie, tak možno v čase rengenu ešte ani nebola tehotná.
To, ako to jej gynekológ počítal, nie je ťažké zistiť. Ak išla k nemu hneď ako jej vynechala menštruácia, teda cca 12-16 dní po ovulácii, tak mohla byť tak v 3. týždni, nie v 5.
Katarína STR
05.01.10,09:20
No mne nedá nereagovať na tútu tému. Musím povedať, že moja mama, keď čakala môjho najmladšieho brata, tak užívala hrozne veľa liekov, lebo bola dosť chorá. Chodila na veľa rengenov. Nevedela, že je tehotná, lebo menštruáciu mala do 4 mesiaca tehotenstva. Keď jej gynekológ dal v štvrtom mesiaci tehotenskú knižku, skoro odpadla. Okamžite je vysadili všetky nevhodné lieky, ale čo už, keď bola v štvrtom mesiaci. Robili jej soná a brali jej plodovú vodu a nahovárali ju, aby išla na interupciu, že dieťa bude na 90% postihnuté. Že si to nevie predstaviť, čo je to starať sa o postihnuté dieťa a pod keci. Mama na interupciu nešla. Keď sa mal Tomaško narodiť, zbehli sa všetci doktori a chceli vedieť na koľko bude postihnutý. Ale Tomáško sa narodil úplne zdravý. Ostali všetci v šoku. Tie testy čo sa robila pri narodení, mu robili asi 3krát pre istotu a všetky vyšli na 100% dobré. Takže človek naozaj nikdy nevie na 100% či je dieťa v poriadku.
Teraz má Tomáško už 21 rokov a nikdy nemal žiadné zdravotné problémy.
ludmilla
05.01.10,13:45
táto téma biola už raz preberaná:

embrio a RTG
Stanislav 1975
05.01.10,13:48
No mne nedá nereagovať na tútu tému. Musím povedať, že moja mama, keď čakala môjho najmladšieho brata, tak užívala hrozne veľa liekov, lebo bola dosť chorá. Chodila na veľa rengenov. Nevedela, že je tehotná, lebo menštruáciu mala do 4 mesiaca tehotenstva. Keď jej gynekológ dal v štvrtom mesiaci tehotenskú knižku, skoro odpadla. Okamžite je vysadili všetky nevhodné lieky, ale čo už, keď bola v štvrtom mesiaci. Robili jej soná a brali jej plodovú vodu a nahovárali ju, aby išla na interupciu, že dieťa bude na 90% postihnuté. Že si to nevie predstaviť, čo je to starať sa o postihnuté dieťa a pod keci. Mama na interupciu nešla. Keď sa mal Tomaško narodiť, zbehli sa všetci doktori a chceli vedieť na koľko bude postihnutý. Ale Tomáško sa narodil úplne zdravý. Ostali všetci v šoku. Tie testy čo sa robila pri narodení, mu robili asi 3krát pre istotu a všetky vyšli na 100% dobré. Takže človek naozaj nikdy nevie na 100% či je dieťa v poriadku.
Teraz má Tomáško už 21 rokov a nikdy nemal žiadné zdravotné problémy.
Klobúk dolu pred tvojou mamou, také ženy si treba vážiť...:)
misomiso
05.01.10,13:51
Niekedy mam pocit, ze niektori lekari (casto gynekologovia - bohuzial) su vyslovene v sluzbach Satana - len hladaju sposob, ako usmrtit cloveka legalnym sposobom, pripadne ako niekoho nahovorit na taketo konanie.
ludmilla
05.01.10,14:14
V rannom štádiu tehotenstva platí predovšetkým pravidlo "všetko alebo nič", je to veľmi jednoduchý princíp - existuje prirodzený mechanizmus uviedla som ho v téme embryo a RTG, pri poškodení plodu príde k samovoľnému potratu.
Kvôli jednému RTG ruky žiaden gynekológ neurobí interupciu, je to absurdné a hlúpe. Je to to isté akoby lekár žiadal od ženy, ktorá musí z pracovných dôvodov prekonávať viackrát trasy diaľkovými letmi interupciu, žiarenie je tu porovnateľné a absurdita rovnaká.
Gynekológ by mal tvoju dcéru ukľudniť a nie vystrašiť.
ludmilla
05.01.10,14:17
... a aby som nezabudla dedko blahoželám !!!!!!!!
uct2007
05.01.10,14:53
Mne sa veľmi páči prístup mojej druhej dcéry: teraz je v poslednom mesiaci tehotenstva, taktiež jej robili testy na Downov syndróm, vyšiel zle, (už som tu písala, ako aj staršej dcére vyšiel tento test zle a máme krásne a zdravé dievčatko, čo bude mať zanedlho rok) sestrička ju vyzvala,aby prišla opakovane na vyšetrenie a potom,že ju pošlú do Martina a ona hovorí, ja už na nijaké ďalšie stresujúce vyšetrenie nepôjdem, ja budem mať to dieťatko a hotovo !!!

Fakt treba zmeniť gynekológa !!
uct2007
28.01.10,09:42
...a pokračujem :-)
Tento týždeň sa nám narodilo krásne zdravé dievčatko a obidve sú v úplnom poriadku - dcéra aj malá !
Stanislav 1975
28.01.10,09:44
...a pokračujem :-)
Tento týždeň sa nám narodilo krásne zdravé dievčatko a obidve sú v úplnom poriadku - dcéra aj malá !

Gratulujem...:)
uct2007
28.01.10,10:09
Gratulujem...:)

Ďakujeme !! :)
LauraL
01.02.10,17:41
uct2007
Tiez gratulujem. A sklanam sa pred kazdou jednou zenou, ktora neberie nejaku diagnozu ako degradovanie DIETATA na nechceny ODPAD! Ziadny test nie je 100%ny, no riziko, ze uz druhu sancu nedostaneme je omnoho vyssie
uct2007
01.02.10,18:51
uct2007
Tiez gratulujem. A sklanam sa pred kazdou jednou zenou, ktora neberie nejaku diagnozu ako degradovanie DIETATA na nechceny ODPAD! Ziadny test nie je 100%ny, no riziko, ze uz druhu sancu nedostaneme je omnoho vyssie

Ďakujeme a 100% - ne s Tebou súhlasím!!!
delonka
02.02.10,06:25
Prosím o radu. Dcéra bola účastníčkou autonehody. Pre podozrenie zo zlomeniny dlane bola rentgenovaná. Teraz zistila že je tehotná - 5 týždeň. Gynekolók jej povedal, že v dôsledku rentgenu môže byť dieťa postihnuté a doporučil interupciu. V čase rengenovania bola podľa výpočtu gynekológa tehotná 10 - 12 dní. Na rentgene jej zas povedali, že ožiarenie nebolo veľké a dieťa nebude postihnuté. PORAĎTE ČO MÁME ROBIŤ? Dcéra chce mať aspoň 90 % istotu, že žiarenie nebude mať na zdravie dieťaťa vplyv.
Stašek, rozhodnutie je na tvojej dcére, moja životná skúsenosť je naozaj taká, že po rontgene v počiatkoch tehotenstva, cca ako u tvojej dcéry sa narodilo dievčatko s detskou obrnou!!! to tehotentsvo je v úplnom začiatku, zvážte čo ďalej., ked sa dieťatko narodí, nikto ale nikto nebude s ním žiť, len a len tvoja dcéra., nie je to ľahký život ani pre dieťa ani pre matku!!! to dokáže posúdiť len ten, kto to prežil., tvoja dcéra je mladá, zdravá, bude mať ešte ďalšie deti., áno, postihnutý ľudia žijú vo svojom vlastnom svete, krásnom, ale čo prežíva rodič, ktorý sa tešil na zdravé dieťa, to vie len málokto., o prípade, čo hovorím ja, má dievčatko, resp. žena 38 rokov, jej mamina ju ľúbi z celého srdca, sama však povedala, keby vedela, čo ju čaká, rozhodla by sa inak., v ich živote, hovorím ich - t.j obidvoch, je viac zúfalých dní ako pekných.
misomiso
02.02.10,06:34
Stašek, rozhodnutie je na tvojej dcére, moja životná skúsenosť je naozaj taká, že po rontgene v počiatkoch tehotenstva, cca ako u tvojej dcéry sa narodilo dievčatko s detskou obrnou!!! to tehotentsvo je v úplnom začiatku, zvážte čo ďalej., ked sa dieťatko narodí, nikto ale nikto nebude s ním žiť, len a len tvoja dcéra., nie je to ľahký život ani pre dieťa ani pre matku!!! to dokáže posúdiť len ten, kto to prežil., tvoja dcéra je mladá, zdravá, bude mať ešte ďalšie deti., áno, postihnutý ľudia žijú vo svojom vlastnom svete, krásnom, ale čo prežíva rodič, ktorý sa tešil na zdravé dieťa, to vie len málokto., o prípade, čo hovorím ja, má dievčatko, resp. žena 38 rokov, jej mamina ju ľúbi z celého srdca, sama však povedala, keby vedela, čo ju čaká, rozhodla by sa inak., v ich živote, hovorím ich - t.j obidvoch, je viac zúfalých dní ako pekných.

Taketo zavery milujem. To je ako keby si napisala - prebehla mi cierna macka, o hodinu som naburala - treba vystrielat vsetky cierne macky. Alebo - ak zjem kiwi a o hodinu sa mi pokazi vysavac, tak to neznamena, ze pokazeniu dalsich vysavacov sa vyhnem, ak prestanem jest kiwi.

Keby ta zena, co ju spominas mala 20 deti, z toho tri by sa jej narodili s obrnou a prave pocas tychto tehotenstiev by bola rontgenovana, tak by sa uz dalo uvazovat o nejakej suvislosti.

Ja napriklad poznam znamu, ktora sa stara o dieta, ktore sa narodilo s obrnou a pocas tehotenstva bolo vsetko O.K. Nie len, ze nebola rontgenovana, ale mala v poriadku aj vsetky testy.
Stanislav 1975
02.02.10,06:35
Stašek, rozhodnutie je na tvojej dcére, moja životná skúsenosť je naozaj taká, že po rontgene v počiatkoch tehotenstva, cca ako u tvojej dcéry sa narodilo dievčatko s detskou obrnou!!! to tehotentsvo je v úplnom začiatku, zvážte čo ďalej., ked sa dieťatko narodí, nikto ale nikto nebude s ním žiť, len a len tvoja dcéra., nie je to ľahký život ani pre dieťa ani pre matku!!! to dokáže posúdiť len ten, kto to prežil., tvoja dcéra je mladá, zdravá, bude mať ešte ďalšie deti., áno, postihnutý ľudia žijú vo svojom vlastnom svete, krásnom, ale čo prežíva rodič, ktorý sa tešil na zdravé dieťa, to vie len málokto., o prípade, čo hovorím ja, má dievčatko, resp. žena 38 rokov, jej mamina ju ľúbi z celého srdca, sama však povedala, keby vedela, čo ju čaká, rozhodla by sa inak., v ich živote, hovorím ich - t.j obidvoch, je viac zúfalých dní ako pekných.

Tá obrna určite nebola z toho rtg...Jednorazový rtg nemože v žiadnom prípade poškodiť plod...To je blud...
osky
02.02.10,07:38
no ja neviem-este to dieta niet ani poriadne vidiet a uz premyslate,ci ho dat prec alebo nie.a pritom ani neviete,ake vysoke riziko poskodenia je.
polozte si len jedinu zasadnu otazku-mohli by ste zit s pocitom,ze dcera si to dala vziat,ked sanca na to ze by bolo celkom zdrave bola minimalne polovicna ako i riziko poskodenia?
ja by som s niecim takym nedokazala zit.stale by som na to male musela mysliet......
denne73
16.05.10,06:05
Prosim vás. Dnes som približne v 3.týždni tehotenstva. Zubárka mi ide robiť na spodne zuby mostík a k tomu potrebuje rtg snimok. Chcem sa vás opýtať je nebezpečné rtg v začiatkoch tehotenstva? Viem že dávaju nejaku ochrannu zásteru ale ochráni to plod pred žiarením? Ďakujem. denne
calawen
16.05.10,07:10
Minimálne upozorni, keď budú robiť rtg. Viacerí písali, že riziko je minimálne...
trisestri
16.05.10,12:08
pri rtg existuje riziko poškodenia plodu,ale nemalo by byt zas až tak velke-manželka bola rtg,mame dceru,ktorá síce ma problemy zo štítnou žlazou,ale neprukazalo sa nejak jednoznačne s vplyvom rtg,a ma to celkom uspešne kompenzované liekmi