Ella11
04.01.10,19:17
ahojte. poraďte čo robiť. vlhnú mi strašne rohy okolo plastových okien - oknoplast. činžiak je tehlový. aj vetráme aj kúrime, aspoň občas sa prekúri, ale rohy okolo okien stále vlhnú. aj južná strana, kde prakticky celý deň svieti(ak svieti) slnko vlhne. treba reklamovať okná, alebo čo? kamarát mi vravel, že vraj asi nastriekali málo pur peny keď zakladali okná.
220870
04.01.10,19:18
Alebo nedali žiadnu penu!Alebo dali lacnú penu ktorá do seba nasáva vodu.Alebo zle omietli (urobili )vnútorné ostenie a vnútorná vlhkosť má priami prístup k montážnej pene kde kondenzuje.Z exteriérovej strany vám popritierali ostenia?Niekde chyba bude.Len bez fotografie je to strielanie naslepo.Foto by pomohlo.
Ella11
04.01.10,19:33
robili ich minulý rok. ja som pritom nebol, ale robili aj mame a jej purpenu isto dávali. zajtra nafotím a pošlem. hlavne keď sú nižšie teploty tak to vlhne. keď sme ich kupovali chlapík nás nahovoril aj na dáky strieborný pásik medzi sklami, že vraj aj okná sa tak rosiť nebudú. minulú noc bolo u nás - lučenec -11 a boli riadne zarosené. a zvonku robili špalety, ešte som ich chválil aké pekné, lebo susedovcom iba tak fušerácky zapucovali.
220870
04.01.10,20:03
Aj u nás bolo -11 ja ani neviem, že nejaké okná máme.Aj okná čo som montoval určite cez dvetisíc,nikto sa mi nesťažoval na vlhnutie skiel okien špaliet .Na štastie pri tom množstve neverím a pritom všetkým prikazujem ,aby mi volali keď sa niečo vyskytne.Treba foto,čím viac fotiek tým lepšie.Aj z exteriéru!
ascari
05.01.10,08:43
Ella11, aj ja som z Lučenca. Okná mi robil plastmont. Tiež sa rosia sklá, naspodu cca 5cm keď je veľká zima. Keď je okolo nuly tak len tak 1cm až dva. Rosia sa mi hlavne v spálni kedže cez noc sa nadýcha, ale mám aj veľa kvetov a akváriá takže aj tam sa vlhkosť odparuje, samozrejme vetrám dostatočne. Dolný roh steny pri okne párkrát navlhol aj mne. Všimol som si že keď z okna voda skvapkala na parapetu tak trochu odtieklo aj do rohu k stene.
Ja každé ráno okná poutieram a nechám pustené radiatory aj keď sme v práci...
iriska
05.01.10,18:16
Treba asi dodatočne zatepliť vonkajšie ostenia tepelnou izoláciou v čo najväčšej hrúbke (podľa šírky rámu okna)
Ella11
06.01.10,10:32
máme tehlový činžiak, ktorý sa má zatepľovať. ale kedy? ktovie. keď interblue neplatí... čím odporúčaš dodatočne zatepliť? alebo koľkátkou napr. polystyrénom? dík
Ladislav t
06.01.10,10:47
možno by pomohola termokeramická stierka STHERM je paropriepustná, zvyšuje povrchovú teplotu stien má i protipliesnivé účinky
Ella11
06.01.10,15:11
treba ju omietnuť zvonka, alebo zvnútra?
220870
06.01.10,15:29
Z vonka.Z interiéru to máte v poriadku.Okno má byť zapustené v omietke min 5mm.Doporučuje sa 10mm.Vo vašom prípade okno trčí nad omietku.Pritreli len orezanú penu ,čo je nesprávne.Ale svoj podiel na tom bude mať aj narušená fasádna omietka.
iriska
06.01.10,16:57
Bolo by dobré zvonku zatepliť špalety polystyrénom, ktorý bude hrubý aspoň ako polovica šírky rámu. Normálne ho nalepiť lepidlom na polystyrén a omietnuť.
Pri dodatočnom zatepľovaní bytovky sa zateplenie napojí na tieto špalety.
220870
06.01.10,19:01
Bolo by dobré zvonku zatepliť špalety polystyrénom, ktorý bude hrubý aspoň ako polovica šírky rámu. Normálne ho nalepiť lepidlom na polystyrén a omietnuť.
Pri dodatočnom zatepľovaní bytovky sa zateplenie napojí na tieto špalety.
Toto sa nedá jednoznačne tvrdiť,pretože nevieme v akom stave je fasáda.
Ladislav t
08.01.10,13:53
aplikuje sa v interiéri
iriska
09.01.10,16:58
aplikuje sa v interiéri

zatepliť zvnútra?
220870
09.01.10,18:20
Citujem: zatepliť zvnútra?

Odpoveď:Malo by pomôcť ,ale nedá sa to jednoznačne povedať.Môže presakovať dažďová voda cez praskliny v fasádnej omietke.Činžiaky bývajú v katastrofálnom stave.
iriska
09.01.10,19:46
Malo by pomôcť ,ale nedá sa to jednoznačne povedať.Môže presakovať dažďová voda cez praskliny v fasádnej omietke.

Pardon, neviem rozlíšiť ku čomu bola tvoja odpoveď.
Je dobré zatepliť zvonku kvôli vysunutiu rosného bodu von z muriva... ale ja sa už vzdávam, lebo zjavne každý píšeme o niečom inom.
kyblik
09.01.10,20:03
Pardon, neviem rozlíšiť ku čomu bola tvoja odpoveď.
Je dobré zatepliť zvonku kvôli vysunutiu rosného bodu von z muriva... ale ja sa už vzdávam, lebo zjavne každý píšeme o niečom inom.

Ak dovolíš posuniem moj - nezávislý pohľad na vec. Ide o to, že zateplenie zvnútra môže pomocť. No ak sú tam niekde dažďové presaky tieto môžu narušiť toto zateplenie. Najskôr treba zistiť príčinu vlhkosti. Kedysi som tmelil vypadaný tmel medzi panelmi - zvonku, pretože im tadiaľ zatekalo. Rovnaké trhliny môžu byť aj na tehlových domoch.
ciners
09.01.10,20:04
220870 pise, ze problem moze byt tepelny most,ale ked to clovek priamo nevidi,neda sa to tvrdit. Tiez sa mi to nezda na tepelny most, ci im tam nevlhne od tlakovej vody ked fuka a prsi. Tiez len dohad z mojej strany, mozno pomoze zateplit ostenia a nadprazie zvonka a bude to ok :)
Ladislav t
13.01.10,18:16
termokeramická sierka S THERM sa aplikuje z vnútra
pedrisito
14.01.10,09:19
ak sa rosia okna v strede medzi sklami je to problem skla je nekvalitne a ak sa rosia od nutra na vrchu skla mal by to byt problem parapety ktora je velmi vypustena ponad radiator asi by som zuzil parapetu tie to zvyknu robit... inac teraz sa zvyknu parapety upravovat z mriezkou v strede koli radiatoru ..vlhkost plesen na stene tepelny most zle zapenene alebo kotva ktora trci vonku na murive prenasa teplotu z vonka do vnutra kde sa vlastne zraza teply vzduch zo studenym potom rosi ..