Alena Spišiaková
04.01.10,21:14
Mám takúto otázku:
1. Dostanem dotáciu z ÚPSVaR napr. 3500 eur. Ak idem uplatním paušálne výdavky, tak musím dať celú dotáciu do príjmu a uplatniť príslušné percento výdavkov (v ktorom sú zahrnuté aj výdavky, teda aj to, čo som nakúpila z dotácie) a v ďalšom roku môžem kupovať ďalej z dotácie, keďže som ju celú neminula v roku, keď som ju dostala, ale do príjmu už nedám nič?
2. Opačný prípad: V prvom roku, keď som dostala dotáciu, som viedla normálne účtovníctvo, teda do príjmov a do výdavkov som dala len to, čo som v skutočnosti z dotácie aj minula. Ale v druhom roku sa mi viac oplatí uplatniť paušálne výdavky. Musím dať do príjmu celú dotáciu??? (Aj keď mi to nedáva zmysel) Alebo len tú, čo som nevyčerpala v predchádzajúcom roku a z nej uplatniť paušálne výdavky????
Heni
04.01.10,20:25
Mám takúto otázku:
1. Dostanem dotáciu z ÚPSVaR napr. 3500 eur. Ak idem uplatním paušálne výdavky, tak musím dať celú dotáciu do príjmu a uplatniť príslušné percento výdavkov (v ktorom sú zahrnuté aj výdavky, teda aj to, čo som nakúpila z dotácie) a v ďalšom roku môžem kupovať ďalej z dotácie, keďže som ju celú neminula v roku, keď som ju dostala, ale do príjmu už nedám nič?
2. Opačný prípad: V prvom roku, keď som dostala dotáciu, som viedla normálne účtovníctvo, teda do príjmov a do výdavkov som dala len to, čo som v skutočnosti z dotácie aj minula. Ale v druhom roku sa mi viac oplatí uplatniť paušálne výdavky. Musím dať do príjmu celú dotáciu??? (Aj keď mi to nedáva zmysel) Alebo len tú, čo som nevyčerpala v predchádzajúcom roku a z nej uplatniť paušálne výdavky????

o paušálnych výdavkoch a dotácii z UPSVaRu je tu už veľa tém, napr.: http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html
prípadne daj do vyhľadávania a máš čo čítať ;)
Melnick
04.01.10,20:26
Toto mám uložené v mojich dokumentoch, bohužiaľ :mee: neviem kto to na Porade pricapil, je to odpoveď a usmernenie z DRSR.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak boli dotácie uvedené vo Vašom podaní, t.j. dotácie z ÚPSVR prijaté v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, predmetné dotácie nie je možné považovať za oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy.
Daňovník s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže rozhodnúť, či bude uplatňovať preukázateľné daňové výdavky a bude viesť jednoduché účtovníctvo, alebo bude pri splnení podmienok uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
V prípade, ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva dotácia, podpora, alebo príspevok, ktoré daňovník nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu a to v súlade s § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov.
Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov upravuje špecifický spôsob zahrňovania dotácií podpôr a príspevkov do základu dane len ak ide o daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky), musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca.
To znamená, že príjem z dotácií sa zahrnie do príjmov a daňovník môže uplatniť z týchto príjmov výdavky percentom z príjmov vo výške 40 %. resp. 60% z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica