vd1
05.01.10,05:48
Už som tu písal o nezmyselnom vykurovaní bytov v 6 bytovom dome a pretože robím ďalšie kroky na odstránenie tohoto mne nepriaznivého stavu ( v čase od 22.00 - 05.00 sa vôbec nekúri i pri mínusových teplotách) prosím o radu, kto má oprávnenie vypracovať resp. kto by mohol poskytnúť odborné vyjadrenie ( znalecký posudok) k teplotám jednotlivých bytov podľa ich polohy v bytovom dome. Vo verejnosti je všeobecne známe, že rohové vrchné bytu sú najchladnejšie ale neviem, či tento všeobecný názor postačí pri konaní pred súdom.
Deganova
05.01.10,05:34
Treba sa obrátiť na štátnu energetickú inšpekciu - príslušný krajský inšpektorát - ale treba si uvedomiť, že v prípade zistenia nedostatkov dôjde k sankciám, ktoré nie sú malé a ak je Váš dom vo vlastnej správe, zaplatíte to vlastne všetci.
vd1
05.01.10,07:11
Po telefonickom preverení na inšpektoráte mi oznámili, že vlastná plynová kotolňa SVB v 6 bytovke, ktorou sa nevyrába teplo a TUV na podnikanie, nepatrí do vecnej kompetencie inšpektorátu v zmysle zák. č. 657/2004 a násl. vyhl. č. 358/2009. Takže na lampáreň resp. na súd v zmysle zák. č. 182/1993 Z. z. ako prehlasovaná menšina. Ťažko presadiť, kď za posledné 2 roky nie je žiadna zápisnica zo zhromaždenia.
Elena Navrátilová
05.01.10,09:02
Tak vymeňte predsedu.
najag
05.01.10,11:20
Ak ste spolocenstvo, je treba podat navrh k sudu na spolocenstvo.
sito
05.01.10,11:41
Treba sa obrátiť na štátnu energetickú inšpekciu - príslušný krajský inšpektorát - ale treba si uvedomiť, že v prípade zistenia nedostatkov dôjde k sankciám, ktoré nie sú malé a ak je Váš dom vo vlastnej správe, zaplatíte to vlastne všetci.

Pravda, vd1. Ak to budete musieť uhardiť dom, tak aj Ty. Ale, ak súd rozhodne v tvoj prospech, budeš v teplúčku, aspoň na papieri.

Nedaj sa! Dožaduj sa svojho práva.
vd1
05.01.10,13:26
Po telefonickom preverení na inšpektoráte mi oznámili, že vlastná plynová kotolňa SVB v 6 bytovke, ktorou sa nevyrába teplo a TUV na podnikanie, nepatrí do vecnej kompetencie inšpektorátu v zmysle zák. č. 657/2004 a násl. vyhl. č. 358/2009.

Ale mám písomne nadpolovičnú väčšinu vlastníkov a písomne som vyzval pani "predsedníčku" aby sa riadila rozhodnutím väčšiny. Uvidíme dnešnú noc a ak neuposlúchne rozhodnutie väčšiny, mám pripravené ďalšie právne kroky.
vd1
06.01.10,05:43
Všade čítam o výpočtoch za teplo a koeficientoch na nevýhodnú polohu bytu ale kto, aký orgán stanovil, že ten prízemný byt je nevýhodný, byt pod strechou je nevýhodný. Existuje nejaké stanovisko nejakého orgánu, ktoré toto stanovuje? Viem, že je vydaná Vyhláška Úradu pre reguláciu..., ale je niekde k tomu nejaký predpis na základe čoho sú určené nevýhodnosti polohy jednotlivých bytov v dome? Vo všeobecnosti mi je to známe ale nájdu sa v dome rypáci a chcú vidieť predpis.
Elena Navrátilová
06.01.10,05:59
Je to prílohou č. 2 v predmetnej Vyhláške 630/2005. http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?PredpisID=19085
vd1
06.01.10,06:17
Ďakujem, pomohlo
sito
06.01.10,07:40
Ale to všetko je doporučené, vlastníci sa môžu dohodnúť inak a je to v súlade s uvedenou vyhláškou a aj s vyhláškou 358/2009, ktorá novelizuje uvedenú vyhlášku.

Do bytov treba najprv zabezpečiť dostatočné množstvo tepla aby v bytoch bola dostatočná teplota. Až potom zohľadňovať nepriaznivú polohu miestnosti, bytu v dome. Ochladzovanú plochu bytov, tá býva u rohových bytov aj trikrát väčšia. Desať, dvadsať percentný odpis jednotiek, dielikov, teda koeficient 0,9 -0,8 sú výsmechom pre tie byty, ktoré sú na rohoch domov.

Ak v byte nie je dostatočne dodané teplo, koeficienty znížia náklady no nezvýšia teplotu v byte. A o tú ide, všetky byty v dome majú na ňu právo.